אני לא מבין מדוע עיתון כזה עדיין קיים ??.

http://www.haaretz.co.il/opinions/1.2360071

הגיע זמן הסירוב

אורי משגב

• 27.06.2014
  • 02:00

המכתב הבא הגיע אלי השבוע. "שלום אורי, שמי ע' ואני קורא את הטורים שלך באופן קבוע. אשמח לעצה. אני בן 17 ועשרה חודשים, אמור להתגייס בנובמבר. יש לי שאלות קשות בנוגע לגיוס. אני מתנגד לכיבוש מבחינה אידיאולוגית ובעקבות זאת אני לא רואה לנכון לשרת בשטחים. אך למרות הכל אני לא יודע מה לעשות. אני כשיר מבחינת נתונים לשירות קרבי מלא, ואני גם יודע שיש השלכות קשות לבחירה לא ללכת לקרבי. היום בחברה המיליטריסטית שלנו קשה מאוד להתקדם אם לא הולכים במסלול הקבוע. ובנוסף גם חשוב לי לעשות שירות משמעותי ולא מבוזבז. מעניין אותי לדעת מה היית עושה היום בתור נער בן 17 לקראת גיוס".

הצעתי לע' להשיב לו מעל גבי העיתון, והוא הסכים. ובכן, ע' היקר, מכתבך הגיע אלי בעיתוי טעון. ממש בעיצומו של המבצע "להחזרת החטופים", בעודי שקוע גם כך בהרהורים קשים בדיוק על הסוגיה שהעלית. אני רואה לנכון לענות לך בכנות מלאה. בדיוק כפי שאדון בנושא עם הילדים שלי כשיגיעו לגיל גיוס בעוד כמה שנים. אני עונה לך בלב כבד, ולא חף מלבטים, אבל בהתכוונות מלאה: אם הייתי היום נער בן 17 לפני גיוס, הייתי מסרב לשרת בשטחים הכבושים. אני חושב שהגיע זמן הסירוב. השיטתי, ההמוני, המוצהר. כל הדרכים האחרות מוצו. אחרי 47 שנים, אין דרך אחרת להפסיק את הכיבוש.

נכון, צבא לא יכול לבחור את משימותיו. אבל בן אנוש יכול לבחור לא להיות חלק מצבא כובש. כשלא יהיו עוד די חיילים להמשך מפעל הכיבוש, המפעל ייסגר. בהיתי השבוע בייאוש בתמונות שאותן הזרים בגאווה דובר צה"ל לתקשורת המתמסרת. ראיתי שם חיילים חמושים ומצוידים במיטב הנשק והמחלצות, עוטים כיסוי פנים שחור כאילו הוצנחו היישר מהמיליציה במזרח אוקראינה. עוברים "מדלת לדלת", משפילים גברים ומפחידים ילדים. שוללים מבני אדם כמוהם את הזכות לכבוד, לחירות, לקיום אנושי. לוקחים חלק בפעולת ראווה ונקמה של ממשלה פחדנית ומופקרת, שמפציצה את נתיניה בסיסמאות וקלישאות במקום לומר להם את האמת.

אינני יכול לצפות ממך לעמוס על כתפיך הצעירות את עתיד האומה. מבחינת תועלת אישית, מוטב שתעשה מאמץ להשתחל לאחת מגרסאות הסרבנות האפורה. המערכת כבר הוכיחה שהיא מטפלת בדורסנות בסרבנות מצפון, כל עוד לא מדובר במצפון דתי. אני יכול רק להגיד לך את האמת: בשלב הזה, אתה תתגייס לצבא ההגנה למתנחלים. רוב שירותך המבצעי יופנה לתחזוקת הכיבוש. אתה וחבריך תהיו שוטרים, גם אם כתבים צבאיים שיצטרפו אליכם בעיניים נוצצות יכתבו אחר כך שאתם "מבוֹדדים", "מטפלים", "מנטרלים" ו"מסכלים".

זה מדכא לומר לך את כל זה. גם כי בהתחמקות עצמה יש אלמנט לא מוסרי, וגם משום שהמשמעות היא הרמת ידיים — ויתור סופי על ייצוג למחנה המתון בדרג הלוחם ובשדרות הפיקוד, שגם כך הולכים ונכבשים על ידי הימין המתנחלי. אני אמור להגיד לך שאם כבר כיבוש, אז עדיף שאתה תהיה שם. שבמקום שבו אין אנשים, היה אתה איש. אבל אני לא מאמין בזה יותר. במקום שבו אין אנשים, אל תהיה.

ברור שזה עיתונות נמוכה, מונעת אג'נדה בלבד. אבל זה מה שהם מחפשים - תשומת לב וליצור פרובוקציות. את האמינות והמקצועיות הם איבדו מזמן.

המלצה שלי: לא לשתף את המאמרים המגוחכים האלה, ולבטח לא להתעצבן מהם.

לא צריך להתעצבן אבל חייבים לדעת מי נגד המדינה,

וכמובן מי בעד המדינה

נו אנו יודעים מי נגד המדינה. אז ממשיכים רגיל לא עושים כלום...

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
אקטואליה ופוליטיקה
בחר
בחר