דת, מדינה והקריסה הכלכלית הבלתי נמנעת

המכתב המצורף למטה ממחיש מספר היבטים בעייתים ביחס בין הדתיים לחילונים במדינת ישראל ואת הצורך הדחוף בהפרדת הדת מהמדינה. לא ייתכן שפרזיטים יגזלו את לחמו של חקלאי קשה יום. 

העניין ברור: כאשר החרדים מתרבים בקצב אקספוננציאלי, אך אין בידיהם שום יכולת לעבוד עבודה יצרנית, הם מקבלים עבודות פיקטיביות דוגמת "משגיח כשרות" וכך מוצצים את שארית דמו של החילוני היצרני.

אני נמנע ואף סולד מהבטוי "סרטן בגוף העם", אבל ההשוואה היא בלתי נמנעת. אם מישהו (לפיד ?) לא ישים לכך קץ, ישראל תקרוס כלכלית. לא ייתכן שקומץ אנשים חרוצים ימשיכו לממן את החברה החרדית הפרזיטית.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

מכתב ליאיר לפיד:

שמי נצר שמיר, בן 69, חקלאי מזה 30 שנה ממושב בנגב המערבי. ‏קודם כל אני רוצה לבקש ממך שלא תיכנע . שתהיה נאמן לדרכך. אנחנו כל הבוחרים בך עומדים מאחוריך ומקוים שלא תיכנע, גם אם זה אומר שנשב באופוזיציה. (אם תעשה את זה מתוך העקרונות לשמם נבחרת, הציבור שבחר בך יעריך את זה). ‏ועכשיו לעניין שלשמו אני כותב לך, בשנה האחרונה הממסד החרדי החליט כי על כל פרדס מניב יש לשים משגיח כשרות אישי. אבל לא אחד אלא שלושה! בבית האריזה של המושב שלנו יושבים מאז תחילת העונה 3 משגיחים, כל אחד במכונית הממוזגת שלו... ותפקידם- לשים חותמת על הפרי הנקטף- חותמת כשרות של העדה החרדית... והמשכורת שלהם מגיעה כמובן מכיסם של החקלאים. ‏לצערי לא די בכך כי בחודש האחרון החליטו אותם משגיחים כי פרדס הלימונים אותו שתלתי לפני כיותר משלוש שנים, הוא כולו עורלה ופסלו לי במחי יד כ 10 טון של לימון. העניין הוא שאני מחזיק ברשותי היתר מהרבנות הראשית כי הפרי כשר. מסתבר שלחרדים זה לא מספיק. ‏וכך בכל יום אני "‏זוכה" ‏לראות אותם מגיעים אל בית האריזה שלנו יושבים ברכב כל היום, ומחכים לסיום המיון כדי להחתים את החותמת של הרבנות החרדית. ‏עזות המצח והחוצפה אליה הגיע הציבור הזה, בשמו של אלוהים, אותו הם מביישים (כי אתה ואני יודעים שאין להם מונופול על היהדות) עוברת כל פעם גבול חדש, ואנחנו כאן פשוט אובדי עצות. האמת אני מיואש, כי ככל שעוברות השנים המצב רק מחמיר. ואין מי ששומע ואין מי שיכול לעצור את זה. וראש הממשלה שלי בסוף, בוחר בהם ולא בי. איך אמרת? "‏הכל הפוך!"  ‏ זהו, הלוואי ותקרא את המכתב הזה. בקשתי היא שמישהו יבוא לראות במו עיניו את מה שאני רואה כל יום. שמישהו ישים לזה סוף. אם לא נעצור אותם, בעוד מספר שנים, יהיו פקחים על כל שכונה, על כל קיבוץ ומושב ועל כל גן ילדים בית ספר ומועדון נוער. חייבים לעצור את ההשתלטות הזו. נמאס לי להיות פראייר ! ‏מצידי שלא ילכו לצבא. רק שילכו לעבוד- אולי יבינו מה זה להוציא לחם מהארץ. ‏שיצאו לפרנס את משפחתם, במקום לפקח עליי, אני יודע לייצר פירות גם בלעדיהם. ‏בתודה ובהצלחה בדרכך, שהיא בעצם הדרך של כולנו.

נצר שמיר ‏מושב שדה ניצן‏.

אַל תַּעַן כְּסִיל כְּאִוַּלְתּוֹ, פֶּן תִּשְׁוֶה לּוֹ גַם אָתָּה

בשביל לסלק את כל פרזיטי הכשרות,אחת ולתמיד, מכל מוצר חקלאי או בשרי,

צריך פשוט לגרש אותם במקלות, ולא למכור לדתיים בככלל,שיקנו מערבים,

המכתב המצורף למטה ממחיש מספר היבטים בעייתים ביחס בין הדתיים לחילונים במדינת ישראל ואת הצורך הדחוף בהפרדת הדת מהמדינה. לא ייתכן שפרזיטים יגזלו את לחמו של חקלאי קשה יום. 

העניין ברור: כאשר החרדים מתרבים בקצב אקספוננציאלי, אך אין בידיהם שום יכולת לעבוד עבודה יצרנית, הם מקבלים עבודות פיקטיביות דוגמת "משגיח כשרות" וכך מוצצים את שארית דמו של החילוני היצרני.

אני נמנע ואף סולד מהבטוי "סרטן בגוף העם", אבל ההשוואה היא בלתי נמנעת. אם מישהו (לפיד ?) לא ישים לכך קץ, ישראל תקרוס כלכלית. לא ייתכן שקומץ אנשים חרוצים ימשיכו לממן את החברה החרדית הפרזיטית.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

מכתב ליאיר לפיד:

שמי נצר שמיר, בן 69, חקלאי מזה 30 שנה ממושב בנגב המערבי. ‏קודם כל אני רוצה לבקש ממך שלא תיכנע . שתהיה נאמן לדרכך. אנחנו כל הבוחרים בך עומדים מאחוריך ומקוים שלא תיכנע, גם אם זה אומר שנשב באופוזיציה. (אם תעשה את זה מתוך העקרונות לשמם נבחרת, הציבור שבחר בך יעריך את זה). ‏ועכשיו לעניין שלשמו אני כותב לך, בשנה האחרונה הממסד החרדי החליט כי על כל פרדס מניב יש לשים משגיח כשרות אישי. אבל לא אחד אלא שלושה! בבית האריזה של המושב שלנו יושבים מאז תחילת העונה 3 משגיחים, כל אחד במכונית הממוזגת שלו... ותפקידם- לשים חותמת על הפרי הנקטף- חותמת כשרות של העדה החרדית... והמשכורת שלהם מגיעה כמובן מכיסם של החקלאים. ‏לצערי לא די בכך כי בחודש האחרון החליטו אותם משגיחים כי פרדס הלימונים אותו שתלתי לפני כיותר משלוש שנים, הוא כולו עורלה ופסלו לי במחי יד כ 10 טון של לימון. העניין הוא שאני מחזיק ברשותי היתר מהרבנות הראשית כי הפרי כשר. מסתבר שלחרדים זה לא מספיק. ‏וכך בכל יום אני "‏זוכה" ‏לראות אותם מגיעים אל בית האריזה שלנו יושבים ברכב כל היום, ומחכים לסיום המיון כדי להחתים את החותמת של הרבנות החרדית. ‏עזות המצח והחוצפה אליה הגיע הציבור הזה, בשמו של אלוהים, אותו הם מביישים (כי אתה ואני יודעים שאין להם מונופול על היהדות) עוברת כל פעם גבול חדש, ואנחנו כאן פשוט אובדי עצות. האמת אני מיואש, כי ככל שעוברות השנים המצב רק מחמיר. ואין מי ששומע ואין מי שיכול לעצור את זה. וראש הממשלה שלי בסוף, בוחר בהם ולא בי. איך אמרת? "‏הכל הפוך!"  ‏ זהו, הלוואי ותקרא את המכתב הזה. בקשתי היא שמישהו יבוא לראות במו עיניו את מה שאני רואה כל יום. שמישהו ישים לזה סוף. אם לא נעצור אותם, בעוד מספר שנים, יהיו פקחים על כל שכונה, על כל קיבוץ ומושב ועל כל גן ילדים בית ספר ומועדון נוער. חייבים לעצור את ההשתלטות הזו. נמאס לי להיות פראייר ! ‏מצידי שלא ילכו לצבא. רק שילכו לעבוד- אולי יבינו מה זה להוציא לחם מהארץ. ‏שיצאו לפרנס את משפחתם, במקום לפקח עליי, אני יודע לייצר פירות גם בלעדיהם. ‏בתודה ובהצלחה בדרכך, שהיא בעצם הדרך של כולנו.

באם לא היה עצוב אזי הייתי צוחק

אני מנסה ומשתדל  להבין.

שמע.......

אולי החברה שם בשדה ניצן עשו מנגל בפרדס ועשן הבשר פשוט ליטף את הלימונים ומרגע זה הם הפכו לבשריים?

אבל הוא דיבר על ערלה

חבל שהטפילים  לא הבינו שמדובר בשלוש שנות עולם ולא בשלוש שנות פרי  

כלומר אחרי שממתינים שבועיים לקליטת הנטיעה בקרקע. ועוד 30 יום נוספים או יותר ומגיע ראש השנה, הרי שמונים כבר שנה אחת

ובראש השנה הבא ימנו שנתיים וכן הלאה. כך יוצא שדי בשנתיים ו-44 יום כדי להגיע בראש השנה השלישי, לשלוש שנים

אבל למי זה חשוב?

העיקר שעוד כמה מוצצי דם "מתפרנסים" בגניבה.

ליבי ליבי עם  נצר שמיר משדה ניצן

מאה שקל לכיסם היו פותרים את הסוגיה

בקיצור כפי שאמר האיש היקר משדה ניצן

אכלנו אותה

מכתב ליאיר לפיד:

באם לא היה עצוב אזי הייתי צוחק

אני מנסה ומשתדל  להבין.

שמע.......

אולי החברה שם בשדה ניצן עשו מנגל בפרדס ועשן הבשר פשוט ליטף את הלימונים ומרגע זה הם הפכו לבשריים?

אבל הוא דיבר על ערלה

חבל שהטפילים  לא הבינו שמדובר בשלוש שנות עולם ולא בשלוש שנות פרי  

כלומר אחרי שממתינים שבועיים לקליטת הנטיעה בקרקע. ועוד 30 יום נוספים או יותר ומגיע ראש השנה, הרי שמונים כבר שנה אחת

ובראש השנה הבא ימנו שנתיים וכן הלאה. כך יוצא שדי בשנתיים ו-44 יום כדי להגיע בראש השנה השלישי, לשלוש שנים

אבל למי זה חשוב?

העיקר שעוד כמה מוצצי דם "מתפרנסים" בגניבה.

ליבי ליבי עם  נצר שמיר משדה ניצן

מאה שקל לכיסם היו פותרים את הסוגיה

בקיצור כפי שאמר האיש היקר משדה ניצן

אכלנו אותה

זה לא עצוב ולא מצחיק - זה פשוט שטויות.

ואני אומר את זה כאחד שאף אחד לא רוצה יותר ממנו לראות את החרדים קמים בבוקר והולכים לעבוד.

לפי טיעוניו של אותו נצר שמיר (?) ,בכל המושב שלו לא ימצאו מקומות חניה מרוב הרכבים של משגיחי הכשרות שמגיעים לשם מדי יום.

מה לעשות - וגם אני חקלאי - בדיוק מהצד השני של הנגב (מזרח) ויש אצלנו לא פחות בתי אריזה מאשר בשדה ניצן ומשגיחי הכשרות מגיעים בדיוק פעם אחת בעונה לביקורת, מאשרים - או לא מאשרים - וממשיכים הלאה.

מעבר לכך - כדי למכור תוצרת בשוק הסיטונאי וברוב הרשתות הגדולות - אין צורך ביותר מאישור של הרבנות הראשית.

מי שמתעקש למכור תחת אישור הבד"צ החרדי - כנראה שיש לו סיבות טובות לעשות את זה.

חבל שאותו נצר שמיר מתבכיין על בעיה שולית שבשוליות שמטרידה מעט את חקלאי הארץ.

הבעיה העיקרית היא העובדים הזרים - שהמדינה מקשה יותר ויותר על האפשרות להעסיק אותם ומייקרת את האגרות ומס המעסיקים בלי שום פרופורציה.

יתרה מזו - עוד ועוד עורכי דין טפיליים תופסים טרמפ על הנושא ומגישים כנגד חקלאים תביעות בסך מאות אלפי שקלים לעובד שחזר לתאילנד לפני שנים - על תנאי עבודה שכביכול לא קויימו והחקלאי צריך לבחור בין שתי אפשרויות - להשחק בעוד ועוד דיונים משפטיים שיעלו כסף רב וגם לא יאפשרו לו לעבוד בשטח - לבין הסדר פשרה שעל פיו ישלם אי אילו עשרות אלפי שקלים.

וכל זה קורה בתקופה שמחירי התשומות מאמירים ומחירי התוצרת יורדים...

אם אכן עתידה של החקלאות עומד אל מול עיניו של נצר שמיר הקשיש ולא שינאת חינם - מוטב לו שיפנה את מרצו הרב כנגד הבעיה האמיתית והטפיליים האמיתיים.

נודניק - זה אחד שכאשר שואלים אותו לשלומו - הוא באמת עונה.... emo_01.png

אכן דברים כדורבנות אמוץ.

אבל ספר, מי הם הטפילים האמיתיים ומה הבעיה האמיתית אם לא זו ששהצביע עליה החקלאי משדה ניצן?

כי לי אישית, הגם שכפי שידוע לך היטב באיזור בו אני מתגוררת מגדלים בעיקר כסף על העצים וזה זוכה להכשר מיידי מצד כל הנוגעים בדבר, נדמה, מדלות ידיעותיי בחקלאות אמיתית, שהוא דווקא נגע ועוד איך בבעיה לא פשוטה בכלל.

שבוע טוב

שני צדדים לבעיה.

א. משגיחי הכשרות,  בעבר הכשרות הייתה בידי הרבנות הראשית, היא שילמה משכורות למשגיחים ולכן, המשגיחים לא היו נתונים לחסדיהם, של בעלי העסקים,  בסך הכל גבו אגרה, וההשגחה הייתה סבירה והכל התנהל כמו שצריך.

כל מגלגלי העיניים כאן בדמגוגיה זולה, מרביצים ובוכים, כל הזמן צעקו שהרבנות מיותרת,  כל הזמן יורדים עליהם, וכאשר החלישו אום ורואים את התוצאות כעת בוכים, כי החרדים ראו שאין הרבנות מצליחה לאכוף את ההשגחה וכעת הקימו השגחה משלהם שהיא הרבה יותר דורסנית.

ב. ההשגחה החרדית, הפכה לעסק מכניס עבורם, ועבורינו זה דורסני, לכן אנו צריכים לגבות את הרבנות הראשית, שהיא מתונה לאין ערוך . 

שבוע טוב משנכנס אדר מרבים בשמחה.

אלה אני מקווה שקיבלת את המלצתי ויצאת לראות את הפריחה, סביב שדרות.

צדֶקֶת אחת זכתה שיתגלה לפניה הג'יני.
"מה בקשתך ?" שאל הג'יני.
"אני רוצה שבעלי יסתכל רק עלי, שכל הזמן יגע
בי בחיבה ובעדינות, שישמור אותי בקרבתו,
ובכלל, שכל תשומת ליבו תופנה אלי ".
"את בטוחה ?" שאל הג'יני.
"כן !" השיבה האישה.

הג'יני נאנח עמוקות - והפך אותה לאייפון...

משגיח כשרות זה לא מקצוע פיקטיבי, עבור הציבור הדתי והמסורתי זה מקצוע די חשוב, בלי החותמת של משגיח כשרות כל שהוא, שום דבר ממוצרי מזון לא יכנס אלי הביתה ובארץ בערך כחצי מן המדינה הם כמוני. לא משנה מה תהיה מעמדה של הדת במדינת ישראל, אבל אם אתם רוצים שלא רק חרדים אלא גם כיפות סרוגות וחלק ניכר מתושבי עיירות פיתוח יתגייסו בכלל אז צה"ל ידאג על הכשרות בבסיסים שלו. אם תפתח אי פעם חנות- אז גם אתה תצטרך לקחת בחשבון מה עדיף לך, שבחנות שלך יקנו גם דתיים, או שרק חילונים ואם רק חילונים, אז חלק ניכר מן הקונים אתה הולך להפסיד ואם לא- אז תצטרך גם אתה להתאים את עצמך לדרישות של הרבנות.

בקיצור, מקסימום שאותו חקלאי יכול לעשות- זה לוותר על לקוחותיו החרדים, הוא אומר שיש לו הכשר של הרבנות הראשית? זה יספיק כדי לשווק את התוצרת שלו ברוב מקומות בארץ, למה לא. ומה יאיר לפיד יכול לעשות? להביא את הלימונים של החקלאי הזה לבני ברק ולדרוש שכל עובר ושב ברחוב יקנה אותם, ואם לא, אז יוטלו עליו סנקציות? בנוסף אותו חקלאי יכול למכור את זה לחו"ל.

ואנחנו, לא משנה כלום, אם תניח בפנינו מוצר מזון מצוין, טעים, טריא ובריא, רק בלי חותמת כשרות- לא נקח אותו, אבל דבר שהוא לא הכי טעים, ממש לא טריא, כולל חומרים מסרטנים ולא משנה מה, אבל עם חותמת כשרות- נעדיף דווקא את המוצר הזה, ושום דבר לא יעזור, אפילו אם יאיר לפיד יהיה ראש הממשלה, אפילו אם מפלגתו תקבל 120 מנדטים, שום דבר לא יעזור, כי כמו שרב עובדיה לא יכול לכפות עליך לוותר על הביקור במסעדה לא כשרה, בדיוק כך יאיר לפיד לא יכול לדרוש ממני לקנות מוצרים שאין עליהם חותמת של הרבנות שתספק אותי. היסטוריה של העם שלנו יודעת יהודים שבברית המועצות בסביבה עוינת חיו בעיקר על הלחם ועל המים שנים על גבי שנים, הכל בגלל המחסור באוכל כשר.

שבוע טוב יצחק שושן

שמע ידידי,  חבר שלי משגיח כשרות קיבל מכות רצח, אושפז בבית חולים, ועבר/עובר טיפולים פיסיכאטריים,  כאשר נקלע, למסעדה עם כשרות, ותפס על חם ערבים מבריחים מתוך המסעדה לקומה השנייה בשר טרף.

לכן אנשי ההשגחה כיום מאויימים, ומתקשים לפעול,

מצד שני כל ההחמרות של החרדים באמת עברו כל גבול.

אכן דברים כדורבנות אמוץ.

אבל ספר, מי הם הטפילים האמיתיים ומה הבעיה האמיתית אם לא זו ששהצביע עליה החקלאי משדה ניצן?

כי לי אישית, הגם שכפי שידוע לך היטב באיזור בו אני מתגוררת מגדלים בעיקר כסף על העצים וזה זוכה להכשר מיידי מצד כל הנוגעים בדבר, נדמה, מדלות ידיעותיי בחקלאות אמיתית, שהוא דווקא נגע ועוד איך בבעיה לא פשוטה בכלל.

אלה - אני לא מתיימר לטעון שאני מבין בעיסקי הבניה והשיפוצים ולא נראה לי שיש לך מושג של ממש  במצב האמיתי של החקלאות בישראל של 2013.

על הבעיה האמיתית כבר כתבתי ואם יש צורך - תקראי שוב.

נכון - יש בעיה לא קטנה וכנראה שגם לא כל כך פשוטה עם החברה החרדית. ולא שכחתי לציין שאיש לא ישמח יותר ממני לראות אותם קמים בבוקר ויוצאים לעבוד בבניה, חקלאות, הייטק וגם מקבלים משכורות חינם באקדמיה (על חשבון הציבור - אלא מה).

כמו שהייתי רוצה לראות אותם משרתים בצבא - שזה המקום היחיד שעמישראל נפגש עם עמישראל.

אבל רק אתייחס לדוגמא אחת קטנה ממכתבו הלא מדויק -  אם לא לאמר שיקרי - של אותו חקלאי משדה ניצן - העורלה.

ובכן - נכון הדבר שהפרי כשר לאכילה רק אחרי 4 שנות גידול - אך כמו שציין מגדל - מספיק לזרוע את הלימון (או כל עץ אחר) חודש לפני ראש השנה כדי שהדבר ייחשב לשנה שלמה.

ובשנים הראשונות של העץ מומלץ שלא לאפשר לפירות לצמוח - כי זה יבוא על חשבון הצמיחה העתידית של העץ. כך שגם אלמלא הכשרות ופיסקי ההלכה - בכל מקרה אין כאן שום הפסד כספי.

תכלס - יש מספיק סיבות לטעון כנגד החרדים ואין שום צורך להמציא שקרים לצורך העניין.

שבוע טוב לכל עמישראל !!!

נודניק - זה אחד שכאשר שואלים אותו לשלומו - הוא באמת עונה.... emo_01.png

כן יהודה, שמעתי המון מקרים על כך שמשגיחי כשרות לא תמיד מצליחים לבצע את עבודתם בצורה הטובה ביותר, אפשר להביא עשרות מקרים של פשלות, אפשר גם למצוא את משגיחי הכשרות שלא מבצעים את עבודתם כראוי ובוודאי שגם חומרות חרדיות לא תמיד מקובלות גם עלי, אבל תכלס אין לנו מה לעשות מאשר להאמין למשגיחי כשרות שיש היום, ואם לא, אז שהעבירות שלנו יהיו על אחריותו של בן אדם שכשל בעבודתו. הרי אין לדבר סוף ולעולם לא נוכל לדעת בוודאות האם המוצר שאנחנו קונים הוא אכן כשר, אנחנו יכולים להניח זאת רק על סמך החותמת של הרבנות.

אם ניתן תוקף, וכוח לרבנות, 

הרי שהחוק יגבה אותם, כך שפגיעה במשגיח כשרות תהיה כפגיעה באיש חוק, כגון שוטר.

החרדים הפכו את הכשרות לתעשיית כספים, ולא בהכרח ההשגחה שלהם טובה יותר.

אם משגיחי הרבנות, יקבלו הנחייה, הם יוכלו להקפיד שהכשרות תהיה בעלת המכנה המשותף הרחב ביותר, עבור רוב האוכלוסיה.

כך גם בסיסי צה"ל ושאר מוסדות ציבור יהיו פתוחים לקהלים הרחבים.

שבוע טוב לכולם

לחרדים אין מונופול על היהדות. כולנו יהודים, כל אחד לפי שיעור קומתו, ואם החרדים רוצים פירות וירקות ברמת כשרות גבוהה במיוחד אז שיקצו מכיסם משאבים כספיים כדי להשגיח ולחתום, שלא נדבר על כך שהחרדים אולי יטעו שדות משלהם ויעבדו בשדות אלה כי לפי מכתב זה מה שקורה פה פשוט לא הוגן.

לא כל חרדי/דתי הוא בהכרח צדיק ולא כל חילוני הוא בהכרח חוטא גדול. ישנם אנשים שמייצגים את הדת באופן מאיר עיניים ועושי מצוות וישנם שמייצגים את הדת בביזוי גמור ויוצרים לכל אנשי הדת דימוי שלילי ומוטעה.

אם ניתן תוקף, וכוח לרבנות, 

הרי שהחוק יגבה אותם, כך שפגיעה במשגיח כשרות תהיה כפגיעה באיש חוק, כגון שוטר.

החרדים הפכו את הכשרות לתעשיית כספים, ולא בהכרח ההשגחה שלהם טובה יותר.

אם משגיחי הרבנות, יקבלו הנחייה, הם יוכלו להקפיד שהכשרות תהיה בעלת המכנה המשותף הרחב ביותר, עבור רוב האוכלוסיה.

כך גם בסיסי צה"ל ושאר מוסדות ציבור יהיו פתוחים לקהלים הרחבים.

טפש בלתי נלאה.

התשובה בגוף השאלה

מנסה לשחזר את אשר כתבתי.  אם שומרים מרחק שבועיים כמו שההלכה מחייבת אז הגעגועים גוברים, הגברים מתמלאים בזרעונים כל 48 שעות לכן סקס תכוף גורם לירידה בתפקוד המיני למרות ההצגה של הגבר שהכל כרגיל, לאכול גבינה כל יום זה דוחה לכן ניתן לאכול בהפסקות ארוכות יותר, נקודת - G של האשה נמצאת קדימה למעלה, עם קצת אימון ניתן להגיע לתוצאות

לא לחשוב על סקס כל הזמן יש ספרים טובים טיולים שחייה להסיח את הדעת כמה שיותר, כאשר המאגר מתמלא הוא יתפרץ בעצמה באופן טבי

מקווה שעזרתי   צ'או

אַל תַּעַן כְּסִיל כְּאִוַּלְתּוֹ, פֶּן תִּשְׁוֶה לּוֹ גַם אָתָּה

עבור לעמוד
, ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
אקטואליה ופוליטיקה
בחר
בחר