למה המחאה החברתית עשויה להיכשל הקיץ? ואיך פרסום קשור לכך ?

בקיץ בשנה שעברה, התעוררה המחאה החברתית במלוא חריפותה. אכן, היקפה הגדול של המחאה, היווה סימן לכך שהנושאים הבוערים שהועלו נגעו לרבים, שיצאו לרחובות והפגינו.

למרות זאת, המחאה לא היתה מתגבשת בצורתה, ללא העזרה המסיבית אותה קיבלה מהתקשורת. כיסוי אוהד של המחאה באמצעות התקשורת גרם לרבים להתגייס לטובת המחאה. השידורים הישירים והכיסוי התקשורתי הנרחב והאוהד של התקשורת היוו בסיס להצלחתה. התקשורת השמאלנית ראתה במחאה הזדמנות לגבש אופוזיציה עממית כנגד השלטון הימני, לערער ולנגח אותו ולהביא למפלתו.

אולם, בעקבות המחאה כנגד החברות הגדולות במשק, הטייקונים ויוקר המחייה, ניגרמה האטה גדולה במשק הכלכלי בארץ. המודעות ליוקר המחייה שהמחאה עוררה, גרמה לרבים להקטין צריכה, דבר שהוביל לירידה בהכנסות לחברות רבות. באווירה העויינת שנוצרה לא ראו חברות רבות טעם להשקיע בפרסום מוצריהם. תקציבי הפרסום קוצצו חדות, וכך נוצר מצב מצער בו התקשורת חוותה ירידה דרסטית בהכנסות מפרסום. המצב בו לתקשורת אין אפשרות להתפרנס מהכנסות הפרסום הנופלות, גרם להם להידוק חגורה, התייעלות וצימצומים ופיטורי עובדים ועיתונאים בהיקפים גדולים. מצבה של התקשורת כיום מבחינה כלכלית הוא בכי רע, דבר שמשפיע על איכות המידע והיקפו שאנו צורכים מימנה.

רבים בתקשורת הבינו את הקשר הישיר בין תמיכתם האוהדת במחאה ( הם כל כך תמכו במחאה, עד כדי כך שהפגנה של כ-250,000 מוחים, הפכה אצלם להפגנת ה-400,000. כלומר הם שיקרו באופן שיטתי לגבי מספר המפגינים) לבין מצבם הכלכלי הרעוע, וחרב הקיצוצים והפיטורים המונפת מעל לראשם. בעקבות כך, לעניות דעתי הפגנות המחאה החברתית בקיץ השנה יכשלו. וזאת בעקבות כך שלא תהיה השנה תמיכה תקשורתית מסיבית ואוהדת של המחאה, אלא יותר פיקחון וביקורת וניסיון מצד התקשורת לרסן ולמתן את גלי המחאה. וכמובן שללא תקשורת אוהדת תתקשה המחאה החברתית לצבור תאוצה ותנופה. 

נאמני ארץ ישראל מעולם לא זכו לתקשורת אוהדת

ובכל זאת - למעלה מרבע מליון יהודים גרים ביהודה ושומרון.

נודניק - זה אחד שכאשר שואלים אותו לשלומו - הוא באמת עונה.... emo_01.png

המחאה נסיון שמאלני להפיל הממשלה,כי בבחירו נכשלו

הדגנרציה השמאלנית חושבת שיש כאן ככר תחריר,כמו במצרים

אבל כל נערי השומר הצעיר טועים בגדול

נאמני ארץ ישראל מעולם לא זכו לתקשורת אוהדת

ובכל זאת - למעלה מרבע מליון יהודים גרים ביהודה ושומרון.

אמוץ, תשמח כמוני לדעת שמספר היהודים ביהודה ושומרון הוא כ-350,000 תושבים.

המחאה החברתית צודקת בכל הסעיפים. לטעמי....לו המחאה הזו היתה מתבצעת בידי חרדים/דתיים היית כותב אחרת לגמרי.

כיום החרדים מקבלים מכסימום תמיכות, כשישראלים/ציונים רוצים לקבל חלק שמגיע להם בצדק רב....אתה יוצא נגדם בשלל השמצות .

אין כאן ענין של שמאל ימין. בסך הכל ,לרוב השמאל כאידאולוגיה יותר מודע לזכויות ושיויון , סוציאל דמוקרטים בקיצור, שואפים למדינת רווחה שיויונית. 

חרדים אינם נאמנים לישראל. הם נגדה לרוב. החוצפה לנכס רק למתישבים בשטחים/דתיים נאמנות, לא תאמן. 

הרוב המוחלט של הישראלים שעובדים/משרתים/משלמים מיסים ובונים את הארץ לא חי בשטחים. ונאמן לטעמי לישראל לא פחות ולרוב יותר ממרבית האזרחים. 

מנהל הפורום
10,000+

אדון אליהו נכבדי,

במלוא הכבוד אני אומרת את שאני אומרת לך, וזה שגיבוב שטויות הזוי וחסר הגיון כזו לא קראתי זה זמן רב.

המחאה החברתית לא הפרידה בין ימין לשמאל, בין חילוניים לדתיים, בין יושבי השטחים שאותם מכנה אמוץ "נאמני ארץ ישראל" לבין יושבי הפזורה הבדוית/תושבי הפריפריה/כל אחד אחר.

מהטעם הפשוט חיברה המחאה החברתית בין כל הפלגים וקיבלה סיקור נרחב בכל ערוצי התקשורת - מכיוון שיוקר המחייה חוצה גבולות דת, גזע ומין, הוא נוגע בכולם.

כשאתה קונה מוצרים של חברה כזו או אחרת שמחירם בארץ הוא פי 3 ו-4 ממחירם בחו"ל, כשאתה מוציא את עיקר משכורתך על שכר דירה ותשלומים שונים בתחילת החודש עוד לפני שהתחלת לחיות את החודש, כשאתה נאנק תחת העול הזה ולא רואה אפשרות לחסוך ולו שקל אחד לבן ליום שחור כיוון שכל הימים נדמים לך שחורים - אתה מבין שמשהו רקוב בממלכת דנמרק ויש כאן איזשהו כשל בחלוקת העוגה התקציבית.

וזה לא קשור לתקשורת השמאלנית, וזה לא קשור לירידה בתקציבי הפרסום שלה, זה קשור לעובדה שחלק לא מבוטל מאזרחי ישראל הם פרזיטים ברשות החוק לצערי הגדול, וטפילותו של החלק הזה ניזונה מתקציבים שאחרת היו מופנים לרווחה, מה שאין היום.

וזה קשור לעובדה שההון והשלטון במדינת ישראל חבוקים בחיבוק שהופך את כולנו לסטטיסטים בהצגת השחיתות הגדולה וחסרת הבושה ביותר, שגורמת לנו לשלם המון על כל מוצר, ועד המחאה לא פצה איש את פיו וצפצף.

אז אני מבינה את הצורך שלך לעוט כמוצא שלל רב על השמאל החילוני והתקשורת השמאלנית העויינת בכל הזדמנות, בין אם יש קשר ובין אם לאו, אבל מה לעשות, המציאות קצת שונה והמחאה החברתית שאתה כל כך בועט בה נועדה גם לך ובשבילך, גם אם אף מוחה לא מבקש שתודה לו/ה אם וכאשר תיהנה גם אתה מפירותיה.

 

תגובתי לאלה גריי

אם תחזרי ותקראי את אשר כתבתי, יתבהר לך שמבין אני כי למחאה החברתית בקיץ שעבר היה רקע ובסיס עובדתי אמיתי ואותנטי. כל שאני טוען הוא שהתקשורת השמאלנית רתמה את ציבור המוחים לצורכיה הפוליטיים האנטי ימניים. וללא התערבותה המחאה לא הייתה לובשת מימדים גדולים כפי שהיו.

ועדיין אני עומד על דעתי, שהכנסות הכספיות של התקשורת נפגעו בצורה חמורה מאוד כתוצאה מירידת בתקציבי הפרסום, כפועל יוצא של המחאה. ומכאן מסקנתי ואבחנתי, שהתקשורת הפעם בקיץ הזה לא תיתן רוח גבית אוהדת למחאה, אלא להיפך כדי לא להחריף את משבר ההכנסות מפרסום שהם חווים, התקשורת תנסה לרסן, למתן ולמסמס את המחאה על ידי סיקור עויין וביקורתי.

וימים יגידו אם המציאות העובדתית בשטח תוכיח את צידקתי. אני מאמין בתיזה שהעלתי. נחייה וניראה. 

בהחלט נחיה ונראה.

אני בינתיים רואה שהמחאה החברתית די תוססת, הגם שאנשים התעייפו, ואם אתה חושב שאנשים הגיעו לפני שנה להפגנות ולמחאות בגלל התקשורת אתה קצת טועה.

אנשים הגיעו כי נקעה נפשם מהחזירות והנהנתנות על חשבונם.

וכך יגיעו, מאותו המקום, גם השנה.

למחאה החברתית לפני שנה כמו השנה יש את אותו הבסיס בדיוק.

אממה, אנשים צריכים גם להתפרנס, לעבוד, לשלם חובות בין "כיף לכיף".

התקשורת השמאלנית העויינת תרתום כל דבר לצרכי הרייטינג כי זה תפקידה.

ולא כל דבר הוא אנטי ימני, אפילו ארי שביט ויואל מרכוס בעיתון שאתה אוהב לשנוא לפעמים הם יותר ימנים מהימין עצמו.

אז בוא נרגיע.

התקשורת תעשה את תפקידה, המציאות בשטח היא זו שתכתיב את אופי המחאה והיקפה.

המחאה תכשל הפעם, כי בפעם הקודמת המחאה היתה כלל ציבורית ושקפה את כלל האוכלוסיה, כיום מדובר במחאה פולטית.

מארגני המחאה כולם בכללם אנשי שמאל , שכל מטרתם לשרת את מפלגות השמאל על גב המסכנים, הפעם זה לא ילך להם .

 

הכל תלוי בכך מה היא ההצלחה ומה הוא הכישלון של המחאה? בשנה שעברה המחאה גם לא הצליחה מי יודע מה, העם לא קיבל לא מן הממשלה ולא מבעלי הון כלום, ואפילו אם היא נעשתה רק למען הפלת נתניהו- נתניהו נשאר בשלטון הכיסא מתחתיו לא התנדנד ולו קלות, אז המחאה גם בשנה שעברה לא הצליחה להשיג את יעדיה, אלא רק להשמיע את קולה.

מה הסיבות לכך? סיבות יש אלף ואחת, קודם כל את הממשלה במדינה כמו ישראל מפילים בקלפיות ולא בכיכרות, סיפור אחר שבקלפי בגלל שהמערכת הפוליטית אצלינו מנוונת לחלוטין וסגורה רק על השאלה של מתנות חינם לערבים אז לכן גם אינני מאמין שאפילו אם בפעם הבאה בקלפי ישלטו פתקים מכיוון אחר שזה ישנה דבר במצבם של פועלי ישראל.

אבל תכלס, מה היה בכיכר התחריר מה שלא היה בכיכר רבין וקרוב לוודאי במיוחד השנה פשוט לא יכול להיות? להפגנות בכיכר התחריר יצא כל מצריים ממצרים הכי ליברליים ועד לקנאי הדת הכי קיצוניים ומטורפים, שם העם במלואו עמד מול צבא מוברק ולמוברק לא היה על מי להשען במאבק הזה, תומכיו היו יחסית מעטים מול מתנגדיו, כאן בכיכר רבין בשנה שעברה בכלל לא היו חרדים, כמעט כלל לא היו מתנחלים, רוסים ורוב תושבי הפריפריה גם יכלו ליטול חלק יותר גדול באותה מחאה, אבל משום מה לא נטלו, המחאה היתה בעיקרון מחאה תל אביבית, כשבפועל מעמד הביניים שגם כך לא מתקשה לקנות קוטג'  של תנובה יצא להפגנות והתחיל לצעוק הכי חזק כאילו הוא זה שסובל הכי הרבה כשבפועל צערם של תושבי תל אביב השמאלנים הוא כאין וכאפס מול צערם של תושבי הפריפריה. כשאלה שיש להם כעשרת אלפים שקלים בחודש צועקים "העם דורש צדק חברתי" ולא מתכוונים להמשיך לשלם מיסים, מה אמורים לחשוב אנשים שיש להם הכנסות נמוכות בהרבה?

למחאה היו עוד מדדים, כנראה לצבא ולמשטרה במצרים יותר קל לגרום לסרב פקודה מאשר לשוטרים וחיילים ישראליים, מה אני אגיד? הדרג הצבאי והמשטרתי הפיק את כל הלקחים מאז ההתנתקות, שגם אז הוא עמד בה בהצלחה מרובה, אבל הפעם אין מצב, כנראה שוטרים וחיילים בישראל מוכנים לעשות מה שעושים עמיתיהם בסוריה מול אזרחיהם רק הפעם זה יהיה לא מול המתנחלים, אלא מול אותם שמאלנים.

הסיבה הנוספת, אנחנו ישראלים מחפשים הפגנות שיותר מזכירות איזה קונצרט, אירוע נחמד וכלל לא אלים, זה מה שהיה במחאה בשנה שעברה, השנה אנשי המחאה אומרים שזה לא ילך כך שיהיו חסימות כבישים, מכות, בקיצור פיקניק לא יהיה. אז לכן לרחובות יצאו רק אלה שמוכנים לכך והם בטלים בשישים מול אלה שבאו לקונצרטים פוליטיים בשנה שעברה.

בקיצור מהפכות לא עושים כך!קודם צריך ליצור חזית אחידה מן החרדים שגם סובלים מעוני נוראי ועד לקומוניסטים מקיבוצים בארץ, חזית שבה יהיו שותפים גם מאות אלפי מתנחלים וכיפות סרוגות, גם מיליון רוסים וגם שני מיליון של תושבי הפריפריה, רק כך יש סיכוי ליצור מאסה קריטית שתהפוך את כיכר רבין לכיכר התחריר ותגרום לביבי נתניהו ללכת הביתה כמו למוברק, זה השלב הראשון של מהפכה, בשלב השני כמובן מישהו אחד יקח את שלטון לידיו מתוך כל ערב רב כאן כל השאר יצטרכו או לוותר, או שהמנצחים יגרמו להם לוותר- כך עושים את המהפכות. במהלך המהפכה הכל עובד מידי השלטון לידי ההמון האלים, מפעלים, סניפי דואר, תחנות כוח, נמלים, מוסדות השלטון, פרלמנט וגם בסיסי צבא, מה היה בשנה שעברה בידי המחאה החברתית? רק אוהלים בשדרות רוטשילד וגם זה כל עוד עיריית תל אביב היתה מסכימה לכך.

בקיצור די כבר- סיסמתם של מהפכנים אמיתיים "פועלי כל העולם התאחדו" כאן בארץ במיוחד השנה עוד מעט יווצר מצב שבו אנשי המחאה הזאת לא ירצו לראות בשורותיהם אף אחד שלא מקליקה שלהם, כך לא מחליפים שלטון, כך בונים עוד מפלגה אחת. וכנראה זאת היתה המטרה האמיתית, טוב אולי גם זה לא רע, רק מה? אינני מאמין שמיליון חרדים ודתיים ועוד כשלושה מיליון שאר עניי ישראל אמיתיים ירצו להצביע בעדה.

המחאה לא יכולה להצליח גם אם כל 8 מליון האזרחים ישתתפו בה.

הסיבה היא שפשוט לא ניתן לעמוד בדרישות של המוחים. אלה דרישות שסותרות זו את זו לחלוטין.

לא ניתן גם להוריד מיסים וגם להגדיל את תקציבי הממשלה.

צריך לבחור בין יותר סוציאליזם (מיסים גבוהים ויותר מעורבות ממשלתית במשק) לבין קפיטליזם (מיסים נמוכים ופחות מעורבות ממשלתית במשק).

אין ספק שהרבה לא השתנה מהקיץ שעבר. המחייה עדיין יקרה, מחירי הדירות בשמיים והדלק לא צנח אבל בקיץ 2012 לאנשים אין כוחות לצאת לרחובות, רוב האנשים לא רוצים מחאה חוזרת והחברות הרבות ששתקו בפעם הקודמת לא בטוח יעשו זאת שוב- 

"עליית מחיר הדלק צפויה להתגלגל לכיסי הצרכנים לא רק בתחנות התדלוק ובמחירי התחבורה, אלא בכל מוצר המצריך שינוע, ולמעשה ברוב המוחלט של המוצרים. בעוד שעל רקע המחאה החברתית בחרו חברות רבות לספוג עליית מחירי חומרי גלם, אין ביטחון שיעשו זאת גם כעת." (התחזית לקיץ: התחממות בחזית החברתית)

סיבה נוספת לאי דהירה של ההמון זה פילוג המחאה והפיכתה למחאת שמאל. לאנשים קשה להיסחף אחרי אנשים שהם לא בעלי אותה אידיאולוגיה כמו שלהם. ובשורה התחתונה- אני לא מסכים עם מחאות אלימות. ועד שהגישה לא תשתנה אני לא אהיה חלק מזה 

המחאה לא יכולה להצליח גם אם כל 8 מליון האזרחים ישתתפו בה.

הסיבה היא שפשוט לא ניתן לעמוד בדרישות של המוחים. אלה דרישות שסותרות זו את זו לחלוטין.

לא ניתן גם להוריד מיסים וגם להגדיל את תקציבי הממשלה.

צריך לבחור בין יותר סוציאליזם (מיסים גבוהים ויותר מעורבות ממשלתית במשק) לבין קפיטליזם (מיסים נמוכים ופחות מעורבות ממשלתית במשק).

אף אחד מתוך אותה חבורה שיצאה בקיץ הקודם להפגנה לא חשב כל כך רחוק, הם רצו הכל ומיד, או ליתר דיוק, אלה שיצאו להפגנה לא היו נראים כבני אדם שיש להם שקלים אחרונים כדי לקנות כיכר לחם, הם רצו לא לחם אלא שלטון, הם ידעו היטב שאם יתקיימו הבחירות בקרוב שוב ינצח ביבי, תשלוט אותה קואליציה, הכל ישאר אותו דבר, הם הבינו שבשאלה של יחסים עם הערבים, זה כבר סוס מת- העם נמצא די חזק בצד הימני של המפה הפוליטית וכנראה לא יזוז ממנה בתקופה הנראת לעין, אז היה צורך בתחום החברתי והם פתחו בו.

יתרה מכך, אני מתאר לעצמי שהמחאה החברתית של השנה שעברה זאת לא ההמצאה הישראלית, אלא בינלאומית, זוכר את הניסיונות הכיבוש של וול סטריט בארצות הברית? 

בקיצור אם הבליצנים מן הכיכרות יצליחו לעלות לשלטון, או להעלות לשלטון מישהו מטעמם, אני מקוה שהם לפחות יעשו את זה בדרך הדמוקרטית, גם אז עניי ישראל לא ירוויחו כלום, כי עניי ישראל מרוכזים בפריפריה ובשכונות המצוקה ומצביעי השמאל במרכז הארץ, בשכונות הכי עשירות משכילות ומסודרות, לשתי קבוצות האוכלוסיה הללו יש אינטרסים שונים ומנוגדים במיוחד בתחום הכלכלי לכן אין מה לצפות לגאולה מצד הסוציאליסטים, כל עוד מי שמשעבד אותנו לרוב הוא גם סוציאליסט רודף שלום.

המחאה החברתית מטרתה לעלות לתודעה ולסדר היום הציבורי עוולות מתמשכות ואולי באמצעות העברתן לשורות הקדמיות יזוז משהו במודעות של האנשים לגבי יוקר המחייה, לגבי כל אותם הדברים שמתעלמים מהם ברגיל.

הנה, בבאר שבע התאגדו הסטודנטים ויצרו "רשימה שחורה" של בעלי דירות שמעלים את מחירי השכירות מידי שנה בעשרות אחוזים, הכל תחת הכותרת "מצב השוק".

איש לא אומר שהשינוי יחול מחר, איש לא אומר שהשינוי יהיה חד ומיידי, אבל ראשית צריך להיות שינוי בתפיסה של האנשים.

כשמעלים למודעות את העובדה שמוצרי אוסם למשל נמכרים בחו"ל בשליש ממחירם בארץ, כשמתחילים לבדוק את מחירי המוצרים שקונים ומבינים שאפשר לקנות את אותו המוצר ללא המותג, כשבעלי ההון שבידיהם מרוכזת השליטה במשק מתחילים קצת להזיע כי המון עיניים מופנות לכיוונם גם אם בפועל לא נעשה דבר - זו התחלה של שינוי, וזה תוצר של המחאה.

 

אהבתי לקרוא את המאמר ואת הדיון בעקבותיו.

חביב שמעוני - איש עסקים, יזם ומומחה למדיה, פרסום ועיתונות

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: ג'קו .
עבור לפורום:
אקטואליה ופוליטיקה
בחר
בחר