יש לי וידוי, והוא: שאני מצטערת

על היותי חלק מהעם הזה שנקרא "עם יהודי". לפני שעליתי ארצה בשנת 91 נאמר לנו בעת שהתארגנו לעזוב את הכפר היפה שלנו, שיראל היא ארץ שאין בה חולי, רצח, גניבות, מוות ופשע. לא יודעת מה האנשים שמסרו את זה בטלפון שבור רצו להגיד, אבל לצערי לנוכח המצב שאני נתקלעת בו יום יום נראה "שמישהו" שיקר אותם. במקום להגיד לנו את ההפך, הם בחרו להגיד את השקר הגמור...כנראה היו נואשים להעלות כמה יהודים ובגלל זה הם שיקרו. אומנם בכפר שלי שחייתי בו היה: גניבות, רצח, אונס וכ"ד, אבל אפשר היה לשמוח מהשקט הפסטורלי שיש שם, מהאוויר הצח והנקי, מהחיות הבר שחיים את חייהם בצורה טביעית ורגועה, מהעצים הגדולים שמגיעים עד השמים כמעט, מהים הרגוע...אני זוכרת רק גן עדן מהכפר שלי...שדות ועוד שדות. שם סלבנו בדיוק כמו שהעם שלי סובל פה בארץ - מגיזענות, מרדיפה ומחוסר ברירה להסתיר את הדת והמסורת שלנו רק בשביל לשרוד, כעת, במקום שנרגיש שלווים מהארץ שכיבכול חיים בה רק יהודים משתרר לי חיים יותר גרועים מהחיים שבכפר מבחינה חברתית. אני מצטערת שאני חלק מהעם היה שנקרא "עם היהודי" על זה שני נקראת ישראלית. אם אפשר היה להמיר לחלוטין (מבלי להזכיר את העבר) את הדת ואת הנפש הייתי בכיף עוברת לצד השני...לצד של הגויים. העם היהודי הזה כבר קיבל בצדק את הכביטוי: "עם (ארץ) אוכלת את תושביה". כואב לי מה שאני רואה מה קורה פה ומצטערת בכלל שהגעתי ארצה, מצטערת עד כאב שאני חלק מהעם הזה. יש לי חבר שהוא ממוצא מרוקאי עיראקי, כאשר אני והוא מטיילים מחובקים אני רואה עד כמה הגזענות עוד נמצאת בחיתוליה (חוזר כל דבר חלילה לאחר שנראה כאילו זהו, זה נגמר)... חשבתי שאני בדור מתקדם, אבל טעות שלי, זה בחיים לא יגמר, רק משתדרג. מצער ומאכזב מאוד על איך שאנשים "הלבנים" מתסכלים עליי ועל חברי כאשר אני אוחזים ידיים ומטיילים עם הכלב...מעניין מה עובר לאותם אלה שמעיזים להתסכל בתמיהה לעברנו. כואב לי הלב שהמדינה שאני נמצאת בו מתנהגת כמו גרמנים, עם שכיבכול עבר שואה - היה אמור להשתחוות למשפט: "ואהבתך את רעך כמוך". כנראה שמשפט (הדיבר) רק ישאר חקוק איפה שהוא מבלי שאנשים יתייחסו עליו. תודה לקוראים חג שמח נ.ב. פרסמתי את ההודעה בפורום אחר והבנתי מהתגובות (הרוב) שקיבלתי משם שאולי יהיה טוב ליידע גם חלק אחר...בפורום אחר ולדעת (בתקווה) אם הרוב הוא גזעני או לא גזעני.

נמאס ממכם והיללות שלכם . הורי ובני דורם באול כאן כשלא היתה מדינה ולא היה כלום וחיו

באוהלים ותחת סכנות של פרעות ומחלות וביצות ולא התלוננו ורק שמחו שיש להם הזדמנות לבנות מדינה. אתם עליה קוטרית , כפויית טובה ואינני מאמין שאתם בכלל ציונים ויהודים. שם בחושות באתיופיה היה יותר טוב ? שם כשגוועתם ברעב היה יותר טוב? אם כן אז תחזרו לשם !! נמאסתם , בטלנים יללנים !

אתה גזען ואטום. הבחורה מבטאת את כאבה וזה מה שיש לך לאמר?

על היותי חלק מהעם הזה שנקרא "עם יהודי". לפני שעליתי ארצה בשנת 91 נאמר לנו בעת שהתארגנו לעזוב את הכפר היפה שלנו, שיראל היא ארץ שאין בה חולי, רצח, גניבות, מוות ופשע. לא יודעת מה האנשים שמסרו את זה בטלפון שבור רצו להגיד, אבל לצערי לנוכח המצב שאני נתקלעת בו יום יום נראה "שמישהו" שיקר אותם. במקום להגיד לנו את ההפך, הם בחרו להגיד את השקר הגמור...כנראה היו נואשים להעלות כמה יהודים ובגלל זה הם שיקרו. אומנם בכפר שלי שחייתי בו היה: גניבות, רצח, אונס וכ"ד, אבל אפשר היה לשמוח מהשקט הפסטורלי שיש שם, מהאוויר הצח והנקי, מהחיות הבר שחיים את חייהם בצורה טביעית ורגועה, מהעצים הגדולים שמגיעים עד השמים כמעט, מהים הרגוע...אני זוכרת רק גן עדן מהכפר שלי...שדות ועוד שדות. שם סלבנו בדיוק כמו שהעם שלי סובל פה בארץ - מגיזענות, מרדיפה ומחוסר ברירה להסתיר את הדת והמסורת שלנו רק בשביל לשרוד, כעת, במקום שנרגיש שלווים מהארץ שכיבכול חיים בה רק יהודים משתרר לי חיים יותר גרועים מהחיים שבכפר מבחינה חברתית. אני מצטערת שאני חלק מהעם היה שנקרא "עם היהודי" על זה שני נקראת ישראלית. אם אפשר היה להמיר לחלוטין (מבלי להזכיר את העבר) את הדת ואת הנפש הייתי בכיף עוברת לצד השני...לצד של הגויים. העם היהודי הזה כבר קיבל בצדק את הכביטוי: "עם (ארץ) אוכלת את תושביה". כואב לי מה שאני רואה מה קורה פה ומצטערת בכלל שהגעתי ארצה, מצטערת עד כאב שאני חלק מהעם הזה. יש לי חבר שהוא ממוצא מרוקאי עיראקי, כאשר אני והוא מטיילים מחובקים אני רואה עד כמה הגזענות עוד נמצאת בחיתוליה (חוזר כל דבר חלילה לאחר שנראה כאילו זהו, זה נגמר)... חשבתי שאני בדור מתקדם, אבל טעות שלי, זה בחיים לא יגמר, רק משתדרג. מצער ומאכזב מאוד על איך שאנשים "הלבנים" מתסכלים עליי ועל חברי כאשר אני אוחזים ידיים ומטיילים עם הכלב...מעניין מה עובר לאותם אלה שמעיזים להתסכל בתמיהה לעברנו. כואב לי הלב שהמדינה שאני נמצאת בו מתנהגת כמו גרמנים, עם שכיבכול עבר שואה - היה אמור להשתחוות למשפט: "ואהבתך את רעך כמוך". כנראה שמשפט (הדיבר) רק ישאר חקוק איפה שהוא מבלי שאנשים יתייחסו עליו. תודה לקוראים חג שמח נ.ב. פרסמתי את ההודעה בפורום אחר והבנתי מהתגובות (הרוב) שקיבלתי משם שאולי יהיה טוב ליידע גם חלק אחר...בפורום אחר ולדעת (בתקווה) אם הרוב הוא גזעני או לא גזעני.

ככול שהבחורה כהה היא מושכת אותי יותר

להנות היום מה שתפסידו למחר

נמאס ממכם והיללות שלכם . הורי ובני דורם באול כאן כשלא היתה מדינה ולא היה כלום וחיו

באוהלים ותחת סכנות של פרעות ומחלות וביצות ולא התלוננו ורק שמחו שיש להם הזדמנות לבנות מדינה. אתם עליה קוטרית , כפויית טובה ואינני מאמין שאתם בכלל ציונים ויהודים. שם בחושות באתיופיה היה יותר טוב ? שם כשגוועתם ברעב היה יותר טוב? אם כן אז תחזרו לשם !! נמאסתם , בטלנים יללנים !

באמת תודה שאתם כה סינפטיים ולבבים כמו שיהודים בעלי לב רחום וחנון אמורים להתנהג

ממש מקומם שיצאתי צודקת בסוף לגבי השינאה שיש לעדה הזו...ממש לבכות על עצם עובדה זה, שזה בחיים לא ישתנה. תודה לאלה שהיו בעדי, אבל אותם "רשעים" אלה בטח מוצאים סיפוק נפשי על עצם זה שהם נהיו "אדון בורא בני אדם ומחליט החלטות על זהות כל אדם ואדם"... בטח מי ששואל את עצמו: אתם בכלל יהודים"! יגיד בסופו של דבר: "אני אלוהים שבורא אדם בלצמי, לכן אני מחליט לפי צבע עור מיהו יהודי"...מרחמת על אותם אנשים שחושבים את עצמם - לאלוהים למרות שהם לא יכולים אפילו בצחוק להגיע לרמה של הגויים... לפחות להם יש כבוד בינם לבן עצמם. את המילה כבוד - הגיזענים לא יבינו כי הם לא אוהבים שמתקנים אותם, הם רוצים ומעדיפים שהמילה האחרונה תהיה שלהם...איגוצנטרים אחד...כואב לי על ה' שיש לו ילדים כאלה ובחר אותם לעם שלו... כנראה שלעולם הזה לא יהיה תקנה. וכן, אני מעדיפה את אתיופיה שלי - מארץ ארץ ישראל שבמקום יהיו בה יהודים כפי שהובטח לנו - במקום זה אני רואה "גויים" באופי שמנסים לרמוס את השוני. זה שאני שחורה לא עושה אותי גויה - אהבלים אחד!! כל עדה, כל קבוצה, כל מגזר - אלוהים קבע ובחר מי יהיה יהודי...הוא הקובע ולא בן תמותה שלא יודע מה יהיה מחר... שלא לדבר על זה שבשביל להגיע לחללל צריך מכונת עזר, אז אחד וכמה מישהו ישות עליונה שאחראי על כל מה שהוא ברא - מחליט החלטות כאלה. אתם, אותם בני אדם גזענים שיומכם בכדור הלכת הזה ספור ואתם נקראים "זמניים" לא יכולים לקבוע מישהו יהודי ומי לא. לא יודעים מורשת של העדה, את מי זה מעניין. רוצה לדעת, תשקוד, לא מעניין אותך לדעת, אל תדע ואל תבוא בטענות...ובטח ובטח שלא לקבוע מסקנות שיכולות להעיד על אינטלגנציה ירודה... חבל וכואב שעם ישראל מתנהג ככה.. תודה על העלבונות... קבלו ח'ח. כנראה שלאנשים יהיה תמיד מה להגיד...ולצערי יבחרו להגיד ולנפנף בזה בהיתר יד - את הדברים הרעים והפוגעים... מקווה שאתם מקבלים מזה סיפוק נפשי. אני יודעת שיש אנשים ששונים ממני, ויש גויים, אבל זה לא אומר שבגלל שמישהו קבע שהם יהיו ככה - אני אמורה לשנוא אותם. אם אני אשנא אותם בלי סיבה, זה כאילו שאני שונאת את אבי שבשמיים וסולדת מהבריאה שלו...שזה אגב בחיים לא יקרה לי. את הדין שלהם תתנו למעלה...לא לי.

ליבי איתך

יותר מכל, הייתי רוצה להגיד לך שיש בעם שלנו גם צדדים אחרים. אנשים אמיתיים ואוהבים, אנשים שאכפת להם והם תורמים מעצמם בלב טוב ושלם. הייתי רוצה להבטיח לך שעוד יהיה טוב. לפחות יהיה יותר טוב. אכן..יש מכל הטוב שהזכרתי. באמת יש. אלא שהטובים נאכלים ע"י הרעים. אנו אולי המדינה הכי גזענית בעולם. כן!! בעולם. ולמרות שיש אנשים טובים, אנחנו בכלל לא עם, אלא קבוץ גלויות של יהודים שאוהבים יותר מכל לשנוא אחד את השני ואת עצמם. כן, ישראל בסוף תביא להכחדתנו יותר מכל הגלויות שבעולם. כנראה שאנחנו כאלו חארות שהכי טוב בשבילנו להיות מוכים נרדפים ונשלטים, אחרת אנו הופכים להיות רעים, אכזריים, ציניים, בלתי מתחשבים וזוממי כל רע. אבל, אם תתנצרי, או תתאסלמי..את חושבת שזה יביא מזור לכאבייך ? אני חושב שזה רק יעצים אותם. אז מה הפתרון עבורך... לא יודע. אני, אישית, יכול לחבק אותך מכאן ולהגיד לך אישית.. שתשימי זין על כולם ותתקדמי בכוון שלך. תגדלי את ילדייך באהבה ובכבוד עצמי. ותנסי להסתכל על הגזעניים כעל גזע נחות כשלעצמו. כי זה מה שהם - פחדנים בלתי מפותחים. ו.. חג שמח !

תודה לך איש יקר...המילים שלך נגעו לליבי...רק חבל שאי אפשר לשבט אנשים כמוך כדי שהיו מודל לחיקוי לכמה אנשים - אטומים שהולכים ומתרבים...

ולצערי לא חסר...אני רואה פה. תודה לך על המילים ועל החיזוקים... ירבן כמוך עוד - אמן

מה לעשות? פשוט במדינה לבנה בעיקר אתם נראים כחריגים.

יקח עוד לא מעט זמן עד שכל זה יעבור. נכון שבישראל בכלל יש לא מעט גזענות כלפי כמעט כל עדה, מישהו שחור מדי, מישהו לא מספיק יהודי בעיני מישהו, מה לעשות שיהודים מוורשה ובודפשט לא ראו יהודים כמוך מעולם, אבל האמת גם את בתוך הכפר שלך לא ראית יהודים אחרים. לכן לא סתם את מדברת כאילו שייכת לעם אחר. בפועל אני לא מספיק טוב מכיר את העדה האתיופית, את מנהגיה, את יהדותה, את חיי הרוח שלה, אין לי מושג בהרבה דברים, מעניין דרך אגב מה זה יהדות אתיופית, במה היא מתבטאת, ולמה צריך להסתיר אותה? נדמה לי שהיום, בסביבה די סובלנית כלפי מגוון תרבויות, כשכל עדה מתחילה לגלות את שורשיה, לא אמורה לצוץ איזו בעיה מיוחדת עם יהדות איך שמבינים אותה יהודי אתיופיה. אני בעצמי עליתי ארצה אפילו עוד יותר מאוחר ממך, אך לא הרגשתי בעיות קליטה מיוחדות- אמנם במדינה הזאת אין הרבה דברים מיותרים שקיימים במדינות גדולות אחרות, אבל זו היא בהחלט מדינה ביתית, קטנה שלי, לא הכי מתורבתת, במובן אירופאי, אבל לי זה כלל לא מפריע. בשום פנים ואופן לא היתי קורא לארץ הזאת- ארץ אוכלת יושביה. אני בכלל חושב איך שאת תתיחסי לארץ ישראל, כך גם היא תתיחס אליך, זה חוזר באותו מטבע. הדרך הכי טובה לקחת את כל האי הבנות הנובעות על רקע גזעי עם חוש הומור, אם כמובן ניתן לעשות זאת, להתעלם מכך, אם כי אני לא יכול להבין אותך עד הסוף, כי אינני סובל מבעית המראה החיצוני החריג כאן, כפי שאת. צר לי מאוד. רק אני אומר לך, תחפשי בכל דבר משהו טוב ונחמד. גם אני נתקלתי לא פעם בהערות גזעניות כלפי, אם כי זה היה רק מספר פעמים די מצומצם בארץ, פעם אחת לא התקבלתי לעבודה על רקע זה, מה חשבתי אז? חשבתי ש"גם זה לטובה", כעבור זמן ממש קצר מצאתי עבודה אחרת שהיתי ממש מאושר בה. מה לעשות, זה חלקכם להעמיד במבחן את העם כאן, אנשים ראוים לא סובלים משטויות גזעניות, היו לי חברים אתיופיים, אני מאוד מעריך את העדה הזאת, את הרכות הפנימית שלכם, רוב אנשים, לאחר הסתגלות קצרה מגיעים למסקנה שאתם חבר'ה ממש טובים, ולא פעם נתקלתי באמירות, אם כבר לבחור בין שכן רוסי לבין שכן אתיופי, אז אתיופי עדיף, זה קצת פוגע בי, כמו בנציג העדה הרוסית, אבל אני חייב להגיד לך- שבעיני אין שום בעיה להיות שכן שלכם. אז בבקשה, לא לקחת פנימה יותר מדי כעס שמצתבר, זה לא פשוט, אבל חייבים להשתחרר ממנו ולחשוב חשיבה יותר חיובית.

תודה רבה גם לך יצחק...אין להם מושג כמה מרגש לדעת שיש אנשים שונים וכל כך אמיתיים

תודה רבה לך... זה מאוד עוזר לי לחשוב טיפה חיובי למרות כל הצער.

אין על מה להצטער, יש להלחם בתופעת הגזענות.

גזענות קיימת בכל מקום ובכל התרבויות. לכן עצם הצער על השתייכותך לעם היהודי, די מקוממת אותי. ולעניין, אכן קיימת גזענות כלפי העדה האתיופית, אין להתייחס לתופעה בסלחנות. כמי שחויית הגזענות אינה זרה לה, אני מציעה להוקיע את הגזענים. לא להתבייש, להתלונן, לספר ולכתוב! שייתבשו ויצטערו! איך עושים זאת? דוגמה אחת: גננת ברחובות חיבקה בחום ילדה ממוצא אתיופי. אחת האימהות ששהתה בגן באותה עת, אמרה לגננת: " שאלוהים יסלח לי, איך את יכולה?" הגננת ענתה לה בלי להתבייש :" אלוהים לא יסלח לך!" אני משוכנעת שאותה אמא גזענית לא תעיז יותר להתבטא כפי שהתבטאה. אין לי ספק כי היא תמשיך ותהיה גזענית בסתר ליבה, אך יש דברים שאינם בשליטתנו.

תודה גם לך שירז...התמונה שהאת הפיחה בי צמורמרת... מכירה מקרים כאלה ולא חסרים גם כדי שיקרו

תודה על ההמחשה ועל מוסר השכל... כן ירבו כמוך - אישה טובה

מדינה גזענית ביותרתכל אחד וכל גוף צריך ללדאוג לאינטרסים שלו

בצורה אגואיסטית וגסה .כי אין ברירה,רק כך תשרדו,חבל לבזבז אנרגיות למלחמות על דעת קהל.ומחאות,כי היום אתם בחדשות כי זה אייטם תקשורתי,מחר ישכחו אתכם כמו את יתר המקופחים. בהצלחה מכל ליבי הכואב

אכן יש בזה משהו אמיתי.. פעם זה בכותרות ואחרי זה, זה נעלם כאילו לא היה

עצוב שבמדינה הזו צריך להילחם בשביל לקבל יחס... תודה גם לך מכל הלב

העם הזה כייתר העמים

רק רוצה להגיד לך שיש לנו כבר במשפחה כלה אתיופית ואנו אוהבים אותה כבתנו, מגיש לך פרח לאהבה והרגעות

משמח אותי מאוד שיש לכם כלה בעדה שלי...איזה האווירה השרת בי עכשיו

ממש הרגשה של שלווה... תודה על החדשות...

וידוי

לפחות תהיי הגונה ותגידי לנו- האם הפלשמורה הם יהודים?

אדון רענן... זה לא מעייני לספק את הסקרנות שלך... המילה פלשמורה לי מצויה אצלי

בלקסיקון שלי... זה סטיגמה שבני אדם רגילים להדביק לבני אדם ששונים ממנם.. אז אני לא אמדוד בן אדם לפי מראה שלו או לפי השייכות שלו. מבחינתי - הוא קודם כל ב-ן-א-ד-ם... מוכר לך המילה הזו - או שאתה עוד צריך לחזור לכיתה א'? מקווה בשבילך שכן אתה יודע

לדעתי הפלשמורה הם נוצרים

לדעתך? ממתי דעה של בן אדם חסר כל יכולת - מקובלת בידי אדם אחר?

היא יכולה להיות מקובלת רק מסיבה אחת: אם אתם באים מקבוצת אנטשימים. אם זה המצב, מצאתם שפה לדבר בה... לא אכנס בניהם.

האתיופים נתקלים בקשיי קליטה קשים עולים אחרים.

עצם העובדה שחבר שלך עולה ותיק יותר מזימה חלק מטענותיך. אם לוקחים בחשבון שהבדלי התרבויות, האתיופית והמערבית, שהיא השלטת בארץ, כ"כ גדולים, קליטת עולי אתיופיה אינה כישלון טוטאלי. איני טוען שחובתך להיות אסירת תודה - אם המדינה החליטה להעלות את העדה, היא חייבת לעשות כל הדרוש לקליטתה המוצלחת. אבל ההנחה שרגשות הקיפוח יעלמו כבר בדור הראשון, או השני, אינו מציאותיות. נכון שיש גזענות. אם יש גזענות כלפי הערבים, הדעת נותנת שהיא תבוא לידי ביטוי גם כלפי אחרים. יש לפחות דבר אחד שעולי אתיופיה יכולים לתרום בעצמם. לפתוח עיניים ולראות מי גזעני, ומי פחות, ולחזק את אותם הגורמים בחברה הישראלית שנלחמים בגזענות. כל עוד זה לא קורה, הקריאה שלך לא תשמע מספיק אמינה. איש מאתנו לא פתור לבחון קודם כל את עצמו.גם העליה האתיופית.

אוקיי, הבנתי, אבל מה יש לבחון?

אם אנו יהודים או לא? בכל אופן, הבנתי אותך טוב בהתחלה, אבל לקראת הסוף הרסת לי את מה שהבנתי... אפשר הסבר?

ככול שהבחורה כהה היא מושכת אותי יותר

תודה על המחמאה (אם זו מחמאה- כמובן).. גם החבר שלי טוען כמוך

בשביל לנחם אותי אומר לי: תגיד תודה שאת שייכת קבוצה שהצבע שלהם משדר אקזוטיות ויופי טבעי... וגם על זה שאת לא צריכה מכונת שיזוף כל חודש ולא צריכה "להירקב" בשמש כל קיץ - כמוני"... אולי צודק, אבל זה עדיין לא מנחם ומוריד את העצב עצמה לגבי הבעיה העיקרית. תודה שוב

אני מאוד מופתע מתגובתך

אנשים אחים אנו

מי שלא מסכים איתך הוא בהכרח גזעני ?

זה נראה לך הגיוני ? העדה האתיופית במצוקה בישראל, אבל האם האשמה נופלת אך ורק במדינה ובמוסדותיה ? האם הבית ספר החרדי שייך למדינה או למוסדות החינוך התורני העצמאי ? האפליה באה מהחברים החרדים שישובים על התחת כל היו ומדברים על קיצבאות ועל מיהו יהודי. בכל פעם שאני שומע את טענות האפליה של האתיופים אני שומע גם תגובות של ראשי רשויות ושל נציגי משרד ממשלה ואני לא מצליח לגמרי לשפוט. כשכרמי גילון אמר דברים על אתיופים זה היה צורם, אבל האם העובדה שהוא אמר שהם עושים את צרכיהם בחצרות הבתים לא צריכה להיות פקטור ? האם זה בסדר שמישהו משתין או מחרבן בחצר הפרטית שלך כי הוא אתיופי ? לאתיופים יש טענות צודקות בהרבה מקרים, חלק ניכר מהפער בינם לשאר ישראל בא מהעובדה שבאתיופיה ההשכלה לא הייתה קיימת, לא באו משם אנשים משכילים. זאת עובדה ולא גזענות. בינתיים שמעתי שיש רק שני רופאים אתיופים. אם את הפערים המדינה לא עוזרת להשלים אז יש טענות צודקות אבל גם האתיופים צריכים לעשות כמה צעדים. כמו למשל לא לשחוט פרה באמצע רחוב כחלק ממסורת ובהתנגדות שכנים (כפי שראתי בטלוויזיה). הם הגיעו למדינה עם אופי תרבותי מגוון אבל שונה והם לא ממש מנסים להשתנות. אני מנסה לא לדבר בהכללה, אבל הרוסים סבלו מלא פחות גזענות 0ואני שומע לא מעט מזרחים במיוחד שסולחםי לאתיופים כשמדובר ברוסים, אבל בסה"כ לא ממש מחבבים אתיופים). תעשו את הצדד שלכם בעניין. הבעיות אולי לא ייפתרו אבל לאט לאט הן יישתנו לבעית הרגילו של כל ישראלים, וזה הערבושים והשמאלנים הקיצונים האנטישמים.
עבור לעמוד
, ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
אקטואליה ופוליטיקה
בחר
בחר