שאלה לדיון...

לכתוב או לא לכתוב זאת השאלה...

הפורום פתוח לכולם וכל אחד מוזמן להכנס ולכתוב .. כתיבה היא דבר מאוד מסוכן כי מספיק לכתוב מילה אחת הפוכה וכל המשפט מקבל כיוון אחר .. לכל אחד הזכות לשאול שאלה לגבי מה שנכתב . ועכשיו אני פונה לכולם ולא אלייך אישית . מספיק לחשוב שכל שאלה או כל תגובה מגיעה במטרה לפגוע בכותב או להרחיק אותו מהפורום. לפי דעתי זה מהלך מאוד ילדותי ולא נכון לעשות. סה"כ מה שהתבקשתם לעשות זה להסביר את כוונתכם במה שנרשם,אף אחד לא בא לתלות אותכם. כמו שהפורום פתוח לכל אחד להכנס ולהביע את דעתו . הוא גם פתוח לכיוון השני לכל מי שלא מתחשק לו להשתתף בפורום. אני האחרון שיחזיק אנשים בכוח בפורום.

ברור שלכתוב אבל לחשוב לפני

כתבתי אתה לא היבנת ואני הסברתי בזה זה נגמר. אבל הצורה בה היצגת את מה שאמרתי קיבל פנים ממש לא יפות... כאילו שהתנשאתי או אני לא יודעת מה. אני יודעת שהפורום פתוח לכולם וכל אחד מוזמן לכתוב כאן וכל אחד מוזמן לשאול אם משהו לא ברור לו אבל אפשר לעשות את זה גם בעדינות. אורלי

סה"כ אמרתי שלא אהבתי...

הסברת וזה נגמר.... ותאמיני לי שאני יודע בדיוק מי את. פשוט הפתעת אותי עם המשפט הזה שלך מבחינתי הסיפור הזה נגמר .. וסליחה אם נפגעת ממני.

הכל אינטרס לטוב ולרע

גם אהבה ורצון טוב הוא אינטרס מסויים לדעתי , למשל חברות טובות הם חברות מתוןך רצון דומה תחומי עניין אהבה וכו אבל זה הכל אינטרס . יש לי אינטרס שחברתי תהיה שם בשבילי תשמע אותי תעזור לי לא תשפוט והיא גם יש לה אינטרס דומה .... יש אינטרס טוב ויש רע הכל בעיניי המתבונן

זה ממש עצוב מה שאתן כותבות

אין לם מעשים בחיים שלא תלוים באינטרסים? לעשות משהו טוב למישהו רק בגלל שאתם אוהבים. בקיצור לתת בלי לקבל תמורה?.. אני לא אומרת שאינטרסים לא קימים והם לא חשובים. ככה נולדנו (תינוק זה יצור עם אגויזם )אבל צריך לדעת את הגבול. למשל בן אדם שעובד בהי טק מרויח מלאוגם מהמעט זמן שיש לו לא שם לב לילדים שלו זה כבר עובר גבול! אני חושבת שמי שלא לומד לתת בלי לקבל תמורה-מדי פעם הוא פשוט יצור מסכן!, וריקני שבחיים לא היתי רוצה להידמות לו

אני לא אומרת שחלילה זה אתן! אני רק חולקת עליכן בחלק ה1 שכתבתי

איתך אני כן מסכימה

ואת מוזמנת לקרוא את התגובות שלי ולראות שאנחנו באותה דעה. למה לא חושבים על לתת כעל לתת בלבד??? לתת ללא תמורה? שמעתם פעם על גמילות חסדים? ועל חסד של אמת? לתת כדי לראות שזה עושה טוב לצד השני. למה כשאני רואה אנשים/ילדים באיזה פינת חי מאכילים בעל חיים יש להם כזה חיוך מרוח על הפנים? הם נותנים ונהנים מזה לראות איך הצד השני נהנה לקבל. לתת כי רוצים ולא כי חייב או כי לא נעים. אורלי

זה מזכיר לי את ענין של הזאותרפיה

שמעת על זה? יוצרים קשר עם החיות נותנים להם לאכול ונקשרים אליהם באמצעות מגע וז האדם לומד להיות יותר פתוח לסביבה ולהתחבר לרגשות. אחותי לימדה את זה ואמרה שזה עוזר להרבה אנשים.. חיות הם יצורים לא שופטים וביקורתים כמו בני אדם אבל עדין זה נראה לי יותר קל ליצור מגע עם אדם מאשר עם חיה.. אגב, אל תפחדי להמשיך ולכתוב בפורום. אני אוהבת את הכתיבה שלך. אני גם חושבת שהוא היה נחרץ לגבי מה שכתבת. ולא היו לך "יומרות" להוציא את הפילפנית כמישהי מסכנה/שפחה.. פשוט מה לעשות שלקחת את זה מהחיים שלנו? שלצערנו יש הרבה פילפניות שעובדות עם קשישים וכן מתיחסים אליהן חרא (אבל זה דיון אחר)

אינטרסיזם

בעיקרון כל התאוריה הזאת שגורסת שאנחנו יצורים אינטרסנטים אומרת שגם המעשה הכי טוב שאנחנו עושים הוא אינטרסנטי מאחר שיש בו משהו שעושה לנו טוב... את אומרת "לתת כי רוצים".. התאוריה אומרת שאת רוצה לתת כי את בנוייה כך שזה יעשה לך טוב לתת.. וזה בגנים שלנו.. ככה האדם שרד כיצור חברותי. אדם שורד יותר טוב בקבוצה ולכן זה האינטרסט שלו להיות חברותי גם באופן לא מכוון... הספר "הגן האנוכי" דן בסוגיה זו מכל כיוון (אני לא אשקר- לא הצלחתי לקרוא אותו עד הסוף). בכל מקרה אני לא בטוחה שהשתכנעתי ב- 100%.. בכלל אני אישית מעדיפה הרבה יותר את הסוגיה של אדם טוב/רע ביסודו.. ואם משהו היה רוצה להגיב על זה- הייתי שמחה לשמוע דעתכם..

כנראה שנולדנו להזין אחד את השני

זה כמו המשפט המוכר "באתי לתת וקיבלתי הרבה" כולנו עם צרכים ואינטרסים (שחלקם מהיסוד-טובים!)וכשזה בא מתוך גישה טובה ואהבה זה מזין את שני הצדדים. הבעיה היום שהרבה אנשים נצלנים ואגויסטים. אני עדין לא חושבת שהכל אינטרסים (כולל מהיסוד שטוב) למשל הדוגמא שהצגת לעשות טוב למישהו זה סוג של אינטרס כי זה גורם להרגיש לך טוב. אבל המשפט הזה יכול להיות גם תוצאה של המעשה הטוב. למשל אם את תורמת את פשוט מרחמת על האדם ואת לא בהכרח עושה את זה להרגיש טוב- זה תוצאה של המעשה הטוב שלך! אבל כמובן יש את האפשרות הנ"ל- שניהם הכרחים וטבעים! וואי כמה התפלספתי.. האם האדם טוב או רע מיסודו? אני חושבת שהוא טוב מיסודו! אבל מעורבב בו הרבה "יצר רע" כלומר אנחנו לא טוב מוחלט ולכן לעולם לא נהיה מושלמים! יש לכל אחד את הפאקים שלו שהוא צריך להתמודד איתם (תיקון של האדם)-זו הגישה של היהדות ואני אישית מאמינה בה..

שאלה לדיון...

האם העולם שלנו הוא אינטרסנטי לחלוטין? האם אנחנו פועלים מתוך אנטרס טהור או מתוך רצון אמיתי ללא כוונות נסתרות? מה דעתכם?

תלוי

אם תכנסו לכל מיני פורומים תוכלו לראות שלא הכל אינטרסנטי! פורום חתולים למשל, כולם מאכילים חתולי רחוב, מעקרים, מסרסים, מאמצים... לא הכל אינטרסים. תלוי על מה מסתכלים :)

שאלה מעניינת... חשוב להבהיר קודם מהו אינטרס.

אינטרס: 1. [מקור לועזי] טובת הנאה, תועֶלֶת. 2. [מקור לועזי] עִניָין. הגדרה מספר 2 קצת בעייתית לדעתי כי עניין יכול להיות דבר טוב ואפילו תמים (המילה אינטרס באה מהמילה באנגלית interest שפירושה להתעניין). השאלה היא אם אינטרס זהו בהכרח דבר שלילי או לאו דווקא... האמת שאין לי ממש תשובה לשאלה שהעלית. צריך לחשוב על זה... זה גם תלוי באופי האדם שעונה; אם הוא אופטימי או פסימי, אם הוא נותן אמון באנשים או נרתע מהם וכו'...

איתך אני כן מסכימה

ואת מוזמנת לקרוא את התגובות שלי ולראות שאנחנו באותה דעה. למה לא חושבים על לתת כעל לתת בלבד??? לתת ללא תמורה? שמעתם פעם על גמילות חסדים? ועל חסד של אמת? לתת כדי לראות שזה עושה טוב לצד השני. למה כשאני רואה אנשים/ילדים באיזה פינת חי מאכילים בעל חיים יש להם כזה חיוך מרוח על הפנים? הם נותנים ונהנים מזה לראות איך הצד השני נהנה לקבל. לתת כי רוצים ולא כי חייב או כי לא נעים. אורלי

יכול להיות שאתן צודקות...

אבל יש משהו שאתן לא חושבות עליו. זה כמו גלגל... מישהו מאכיל בעל-חיים ומחייך כי בזכותו הוא אוכל וזה טוב לו. אבל כשהוא רואה שזה טוב לבעל החיים זה עובר אליו והוא גם מרגיש טוב. אז אולי הוא פשוט מאכיל אותו רק כדי להרגיש טוב עם עצמו (בלא מודע)?? בני אדם הם לא כאלה פשוטים לדעתי. רב הנסתר על הגלוי...

אינטרסיזם

בעיקרון כל התאוריה הזאת שגורסת שאנחנו יצורים אינטרסנטים אומרת שגם המעשה הכי טוב שאנחנו עושים הוא אינטרסנטי מאחר שיש בו משהו שעושה לנו טוב... את אומרת "לתת כי רוצים".. התאוריה אומרת שאת רוצה לתת כי את בנוייה כך שזה יעשה לך טוב לתת.. וזה בגנים שלנו.. ככה האדם שרד כיצור חברותי. אדם שורד יותר טוב בקבוצה ולכן זה האינטרסט שלו להיות חברותי גם באופן לא מכוון... הספר "הגן האנוכי" דן בסוגיה זו מכל כיוון (אני לא אשקר- לא הצלחתי לקרוא אותו עד הסוף). בכל מקרה אני לא בטוחה שהשתכנעתי ב- 100%.. בכלל אני אישית מעדיפה הרבה יותר את הסוגיה של אדם טוב/רע ביסודו.. ואם משהו היה רוצה להגיב על זה- הייתי שמחה לשמוע דעתכם..

מעניין... התרשמתי.

אני נוטה להסכים איתך או לפחות ממש להתעניין בתיאוריה הזאת... הספר הזה נשמע מעניין. לצערי יש לי בעיה לקרוא ספרים... בכל מקרה- אני מאמינה כמעט לגמרי שטבע האדם רע מנעוריו או, ע"פ פרויד, רע מהלא מודע שלו. חוץ מזה, אני חושבת שלכל דבר יש סיבה. תיאוריות כאלה ואחרות מסבירות את המניעים שמתחת לפני השטח... כן ירבו! ויסבכו...

כנראה שנולדנו להזין אחד את השני

זה כמו המשפט המוכר "באתי לתת וקיבלתי הרבה" כולנו עם צרכים ואינטרסים (שחלקם מהיסוד-טובים!)וכשזה בא מתוך גישה טובה ואהבה זה מזין את שני הצדדים. הבעיה היום שהרבה אנשים נצלנים ואגויסטים. אני עדין לא חושבת שהכל אינטרסים (כולל מהיסוד שטוב) למשל הדוגמא שהצגת לעשות טוב למישהו זה סוג של אינטרס כי זה גורם להרגיש לך טוב. אבל המשפט הזה יכול להיות גם תוצאה של המעשה הטוב. למשל אם את תורמת את פשוט מרחמת על האדם ואת לא בהכרח עושה את זה להרגיש טוב- זה תוצאה של המעשה הטוב שלך! אבל כמובן יש את האפשרות הנ"ל- שניהם הכרחים וטבעים! וואי כמה התפלספתי.. האם האדם טוב או רע מיסודו? אני חושבת שהוא טוב מיסודו! אבל מעורבב בו הרבה "יצר רע" כלומר אנחנו לא טוב מוחלט ולכן לעולם לא נהיה מושלמים! יש לכל אחד את הפאקים שלו שהוא צריך להתמודד איתם (תיקון של האדם)-זו הגישה של היהדות ואני אישית מאמינה בה..

אולי הכל הסוואה?

הרי מה זה גישה טובה וכו'? יכול להיות שזה פשוט עיבוד של מה שהיה בלא מודע שלך לכדי מציאות. אפשר לצאת מנק' הנחה שהאינטרס הטבעי או המולד של האדם הוא שיהיה לו טוב (להלן עיקרון ההנאה והימנעות מכאב של פרויד). אז כשהוא תורם הוא מקבל הרגשה טובה, הערכה עצמית (ואולי אף יוקרה וכו'- להלן גאידמק ). לא צריך להיות תמימים. להיות אופטימי זה דבר 1, להיות עיוור זה כבר דבר אחר לגמרי...

אני ממש לא מסכימה

אני ממש לא רואה את העולם כמקום אינטרסנטי. זה שאנשים רוצים רוצים לעבוד במקום טוב להתקדם ולהצליח זה משהו אחד זה אינטרס אישי שלא בא על חשבון אף אחד, אבל אני יודעת למה הכוונה כי בעצם כל אחד ואחת מאיתנו הולכים לעבודה רק ואני חוזרת רק בשביל המשכורת גם אם זה הגשמת חלום וגם אם זה מספק אותנו שורה תחתונה זה בשביל הכסף. פעם שאלו אותי אורלי אם את זוכה בלוטו מה תעשי תמשיכי לעבוד? כמובן שעניתי שלא אבל אמרתי שאני ילך להתנדב בצער בעלי חיים בשביל הנשמה בלבד רק כדי לעשות טוב בלי שום תלוש בסוף החודש. זה טעות לחשוב על בעל כאינטרס אם זה ככה אז למה צריך אותו מספיק חברה טובה לא?? בעל זה לא רק כדי שיהיה איתי כשרע לי או שיתמוך בי בעל צריך כדי לחלוק איתו רגעים קסומים יחד, חוויות. ילדים זה כדי להתגאות בהם ולא כדי שאני יזדקן יטפלו בי בשביל זה אני יעבור לידה וישנה את הגיזרה שלי??? בשביל זה יש פיליפיניות!!! ילדים זה בשביל להעניק להם חום ואהבה ערכים חינוך ידע מסורת. כשחברה שלי אומרת לי שהיא צריכה אותי אני יהיה שם איתה כי היא חשובה לי ולא כי בעתיד היא תצטרך להיות איתי. יש הבדל בין אני רוצה להיות איתה לבין מחויבת. יש מושג שלמדתי בביולוגיה שנקרא סימביוזה וזה בעצם אחד למען השני כל אחד תורם לשני וגם מקבל מהשני חלוקה שווה וזה ההפך מטפילות. אורלי

חבל שאת לא פותחת את הראש קצת.

כתבת משהו נכון לדעתי בפסקה הראשונה שזה שיש אינטרס אישי וזה בהחלט לגיטימי כל עוד לא דורכים או פוגעים באנשים בדרך. כנראה שכאן עובר הגבול בין אינטרס טוב/ בריא לבין אינטרס שלילי שכולל פגיעה באחרים. כשאמרת להתגאות בילדים קצת סתרת את עצמך (וגם בהמשך המשפט) כי גאווה יכולה לנבוע מאינטרס אישי! כנראה שלא ניסית לחשוב על מה שאמרו מעליך וזה שילדים הם תוצר שלך ואולי האינטרס שטמוע באדם הוא להמשיך את השושלת (כי הרי זוהי תכלית יחסי-מין) והבאת ילדים לעולם היא התגשמות אותו אינטרס או היצר הטבעי שלנו. כנראה שיש אינטרס חברתי והוא הימנעות מבדידות; אינטרס הישרדותי שלשמו אדם צריך להיות מוקף אנשים (כגון חברים ומכרים, כי משפחה לא בוחרים...).
עבור לעמוד
, ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
20 פלוס
בחר
בחר