חולית, כשתתפנה מהמקרמה...

אני פשוט דואג לך שלא תשתעמם. וכאן המקום להוסיף, שגם אני מקנא בך, ומאוד מאוד. אני כבר שומע אותך מקליד בחמת זעם, יוצק לחלון את קשי חייו של המורה העברי, כולל כפיות הטובה, השכר הזעום והנעצים על הכיסא. איך אומרת אימא של שייקה? אתה צודק אבל אין מי שיצדיק אותך. העובדה הפשוטה היא שלך יש עכשיו חופש ולי לא. הבנתי שאתה מייחס ללשון תפקיד מאוד חשוב ביצירה הכתובה. מה דעתך על הפרסומים של רוביק רוזנטל? אתה יודע על מה אני מדבר? יש לו מדור "הזירה הלשונית" כמדומתני ב"זמן תל אביב". שם ובכלל אני מאוד נהנה לקרוא אותו. אם אתה כבר קם להביא חרוזי זכוכית חברון מחנות חומרי הבנין הסמוכה - כתוב לי מה דעתך. או מישהו אחר כמובן כמובן. בברכת- שתהיה לכולנו מכת כינים, נחמה.

"הזירה הלשונית" - בקרוב הספר

אולי כבר הופיע, אבל לא ראיתי בחנויות. זהו אוסף רשימות שפירסם רוביק רוזנטל במדורו המדליק ב"תרבות מעריב".

מעולה גדול פגז. אני רוצה.

אוי זה מדור איום. אם אני כבר כאן

אז למה לא להתערב. כבלל, אני לא מבינה למה לכל בן אדם שיש לו קצת קשרים וידע ועוד רעיון קטן ומטופש נותנים ישר מקום בעיתון. אם ככה גם אני יכולה. (באמת בילדותי הייתי משתעשעת בכתיבת כתבות, ראיונות וערכי אנציקלופדיה מומצאים) אמא, תגידי שאני מוכשרת! לא אבל באמת רוביק רוזנטל הזה יותר מדי דומה לרוני - הוא לא ממש מבריק.

אם גם את יכולה, תוכיחי. בכישרון המילולי של רוזנטל דווקא קשה להתחרות

לא אוהבת סגנון של עבודת סמינריון.

וההברקות שלו יש להן ריח של בוידעם. ודווקא אני מוצאת את עצמי מחטטת שם פעם בחודש לפחות, אבל עיתונים אני זורקת לפח ישר ביום ראשון. הנה מין סגנון שכזה. די! יש פה כבר זילות של סגנונות בגלל האינטרנט הזה. אני מקווה שלא ירחק היום ויגיע משהו חדש ומרענן - ולא ציני.

מי ציני? אני מתמוגגת מרוזנטל, ומדורו רענן כזר שושנים מטוללות

מה פתאום ריח בוידם? בדיוק ההפך. ולמה כרכת עבודות סמינריוניות באינטרנט? זה הלא איפכא מסתברא. אולי תסבירי מה בדיוק מכעיס אותך?

מכעיס אותי: (נאום)

1. המוגבלות של השפה. 2. לראות יותר מדי משפטים שמעידים על שימוש דל ושחוק בשפה, ויחד עם זאת מלא עיטורים וסלסולים. ז"א שהקישוטים בעצמם שאמורים להראות עושר ומגוון רק מעוררים רחמים על היותם כבולים ועלובים כל כך ומדגישים את הדלות הלשונית. 3. לקרוא ביקורות, הברקות והגיגים על השפה שנזרקים ככדור פינג פונג בין חוסר יצירתיות ויובש מילולי לבין קיטש - עודף קישוטיות סרת טעם, ולא מצליחים להמציא שביל אמצע יצירתי או לחילופין דרך חדשה. כי הרי כשבאים לדבר על מילים משתמשים במילים עצמן! וקשה מאוד שלא ליפול באותם מקומות - כמו אדם שהולך ומצביע על בור ואומר הנה, הבור הזה ככה וככה, כזה עומק וכזה רוחב וכו', והמבט שלו מכוון רחוק אז די ברור שהוא יפול בעצמו כי הוא הולך בשדה של בורות ולא מסתכל מתחת לאף. אולי הוא באמת אומר דברים יפים הרוזנטל הזה ומאיר הארות משעשעות אבל בשבילי לשפה יש ערך מקודש. ואם הוא בא להראות דוגמאות לזילות הוא חייב לעשות את זה מתוך כבוד למילים, לא רק לחוקים ולכללים שקושרים אותן. אוף עשיתי אותו דבר בעצמי. די אני חוזרת לקרוא.

טוב, אני חושבת שהבנתי אותך

אני רואה בו בעיקר אספן של מלים וביטויים, ודרכי הביצוע שלו פחות מעסיקות אותי. האספנות שלו מעניינת אותי, קודם כל משום שהיא מאלפת, ושנית בגלל שאני חובבת מילונים, ובכלל זה מילוני סלנג (שהם, מה לעשות, תמיד מיושנים).

חולית, כשתתפנה מהמקרמה...

אני פשוט דואג לך שלא תשתעמם. וכאן המקום להוסיף, שגם אני מקנא בך, ומאוד מאוד. אני כבר שומע אותך מקליד בחמת זעם, יוצק לחלון את קשי חייו של המורה העברי, כולל כפיות הטובה, השכר הזעום והנעצים על הכיסא. איך אומרת אימא של שייקה? אתה צודק אבל אין מי שיצדיק אותך. העובדה הפשוטה היא שלך יש עכשיו חופש ולי לא. הבנתי שאתה מייחס ללשון תפקיד מאוד חשוב ביצירה הכתובה. מה דעתך על הפרסומים של רוביק רוזנטל? אתה יודע על מה אני מדבר? יש לו מדור "הזירה הלשונית" כמדומתני ב"זמן תל אביב". שם ובכלל אני מאוד נהנה לקרוא אותו. אם אתה כבר קם להביא חרוזי זכוכית חברון מחנות חומרי הבנין הסמוכה - כתוב לי מה דעתך. או מישהו אחר כמובן כמובן. בברכת- שתהיה לכולנו מכת כינים, נחמה.

דווקא מקרמה לא כלכך מעניין אותי, ברצינות..

ו"מעריב" אני לא קורא [חינוך מבית-אבא] והתנגדות עקרונית שלי לעיתון שבעליו משתמש בו כשופר ל..., גם פורמטו די מייגע אותי, וכבר העירו לי פה לפני "שנים" על הצמדותי המוגזמת ל"הארץ", כל זה היה ברוח הקישוט והסלסול ובשל זמני הפנוי כדי לומר, שאינני מכיר את מאמריו של רוזנטל. עם זאת, קראתי כתבה גדולה שנערכה עליו במוסף "הארץ" לקראת צאת ספרו. לאחר שהבנתי את תולדות חייו[נורא חשוב ] קראתי כמה קטעים או תשובות לשאלות אודות יחסו ללשון, ואני נוטה להסכים עמו. למשל, העברית של האקדמאים שנפרדה מזמן מהעברית ששנינו משתמשים בה.
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
ספרים
בחר
בחר