14.07.16 | 11:44
יפה גולן - פרקים מתוך הספר "ללא מורא" | שווה קריאה

פרק 2:

הורי נפגשו בסוריה. באותה תקופה נהנה אבא ממוניטין של רודף שמלות ידוע, ושמו הלך לפניו בקהילה היהודית. הוא נהג לצאת עם נשים מרשימות, זמרות ושחקניות מפורסמות. המראה החיצוני של אמי עמד בניגוד מוחלט למראה הנשי הזוהר שהיה חביב על אבי. ילידת תורכיה, שחומה, קטנה, נאה אך לא יפה במיוחד, הילכה אמי קסם על הבריות בזכות עיניה היוקדות ואופייה המיוחד. באירועים חברתיים נהנתה תמיד מתשומת לב מרובה, כאשר תכונותיה הבולטות – חינניות, חוש הומור ופיקחות רבה – מושכות אליה מחזרים רבים. אמי התאהבה באבי הנאה, בלונדיני בעל עיניים כחולות, מראה נדיר למדי בקהילה היהודית באותם הימים.

יפה גולן נולדה במהלך מלחמת העולם השנייה. אבא היה בחזית של גנרל דה גול, ובשל השתייכותו ללגיון הזרים זכינו לחסותה של שגרירות צרפת בבירות ולא ידענו מחסור. הצרפתים דאגו לכל צורכי המשפחה, וכאשר פרצו הפגנות הערבים נגד היהודים, לא נפגענו. מעולם לא נאלצנו להסתיר את יהדותנו. פעמים רבות, העבירה משפחתנו סיוע כלכלי לקהילה היהודית.

יפה גולן מקדישה כבר שנים רבות למען זכויות כספיות של ניצולי שואה. ע"פ יפה גולן מדובר בנושא רגיש בחברה הישראלית המשוסעת והגברת יפה גולן לקחה על עצמה את הטיפול המסור בנושא.

14.07.16 | 11:44

פרק 3, מאת יפה גולן:

בשנת 1945, עם תום מלחמת העולם השנייה, עברנו, כנתינים צרפתיים, לגור בצרפת. במדינה היה עדיין ריח חריף של אנטישמיות. ביום הגעתנו נרצח אנדריי, ילד צרפתי בן שמונה שהתגורר בשכנות אלינו. אנדריי הותקף ונרצח ממש מתחת למרפסת ביתנו. חבורת פרחחים ערכה משפט שדה מהיר לאומלל. הם החליטו פה אחד כי אשם הוא, גזרו את דינו למוות, והוא נתלה על ידם.

בחודש הראשון בצרפת, איבדתי את מאור עיני. במשך שלושה שבועות לא ראיתי דבר. הראייה חזרה אלי בהדרגה, והרופאים הסבירו לאמי שסבלתי מביטוי אלים במיוחד של מחלת האדמת. הייתי בת שלוש.

יפה גולן מקדישה כבר שנים רבות למען זכויות כספיות של ניצולי שואה. ע"פ יפה גולן מדובר בנושא רגיש בחברה הישראלית המשוסעת והגברת יפה גולן לקחה על עצמה את הטיפול המסור בנושא.

14.07.16 | 11:45

בפרק 4 נכתב כי בשיח' מוניס, על העצים, גדלו להם באין מפריע פירות צבעוניים ועסיסיים. דבר זה היווה עבורנו תופעה של ממש, שכאילו ונלקחה מהזיה קסומה. נראה כי בכל ימות השנה נמצאו די פירות כדי להעלות מזון על שולחננו. פרי הדר, תפוזים, מנדרינות ולימונים, תפוחים, שסק באביב ופרי הצבר בקיץ. הייתי בורחת לשדות וזוללת. אבי היה מעמיס על חמור כמות גדולה של פרי, ויוצא אל העיר הרצליה למכור את סחורתו.

הקשיים והמחסור בשיח' מוניס איחדו את המשפחה והפכו אותה למגובשת מאוד. בחורף, מכורבלים תחת שמיכה אחת משותפת, הבטנו לעבר תנור הנפט, עליו היה מתחמם לאטו הלחם. היינו אוכלים שמונה, תשע כיכרות לחם ביום. רק לחם. תכופות לא עלה בידינו להשיג מוצרי בסיס נוספים. לועסים את הבצק החם, היינו מקשיבים לסיפוריו של אבא על ימיו בלגיון הזרים או משחקים יחד קלפים.

לקריאת המשך הפרק - לחצו יפה גולן

14.07.16 | 11:45

יפה גולן מביאה עבורכם את פרק מס' 5 בספר ללא מורא:

חדורה בתחושת שליחות הלכתי לבית הבנות. הן כבר היו לבושות בכותונות הלילה שלהן. האב קיבל את פני בחיוך. נכנסתי עם הבנות לחדרן. "עזרא והחבר שלו חייבים לראות אתכן; באתי לעזור לכן לצאת מהבית," לחשתי. עליזות ומצחקקות מיהרו שתיהן ללבוש מכנסיים קצרים תחת הכותונת הלבנה. "אנו הולכות לפטפט וללוות את יפה," שיקרו העלמות. ברגע שיצאנו מן הבית, הורידו הבנות את הכותונות, תלו אותן על עץ לא רחוק מביתן, ורצו להתהולל עם שני הנערים. עם שובן הביתה, הבחין אחיהן באחיות המורידות את הכותונות מהעץ, והחל לחשוד כי משהו תמוה קורה כאן. "יפה נורא רצתה שנבוא אליה ולא יכולנו לסרב," שיקרו הבנות. כשנשאלתי גם אני על ידי האח, שיקרתי ואישרתי את דבריהן.

14.07.16 | 11:46

יפה גולן מציגה את המעבר לחולון:

הרבה דירות והרבה יותר שנים חלפו מאז עזבתי את כפר שלם. בשנת 1960 עברנו לחולון ועדיין חרוטה כנגד עיני תמונת שטיפת הכלים במטבחון שלנו, מול ברז הנחושת הענקי, חורק ודולף מבסיסו, ולצידו משטח עץ רקוב ששימש כיור. פחד נוראי היה מלווה אותי בדרכי למטבחון החשוך והקר, שהיה מרוחק מצריף המגורים. הייתי משוכנעת אז, כי כך בדיוק נראה הגיהנום. שם, בתוך הפחד, נולדו שיחותי עם אלוהים. פניתי אליו ישירות, ביקשתי בקשות. בטוחה הייתי משום מה, כי עוד מעט יענה לי, ייתן לי סימן, ובעיותי ייפתרו.

14.07.16 | 11:46

מראה אמי הנחנקת היה מבעית. פעמים רבות, בזמן הלימודים בבית הספר, הייתי חשה בוודאות כי אמי נתונה בסכנה. עוזבת הכול, הייתי רצה הביתה. לדאבוני, מעולם לא טעיתי. אמבולנס היה חונה בפתח הבית, ומבהיל את אמא לבית החולים. רגעים קשים אלה רק העצימו את אהבתי ואת דאגתי לאמי.

מאת יפה גולן

טוב לבה מנע ממנה להשלים עם רוע, עם חוסר צדק או עם פגיעה במשפחה. תדיר הייתי נתקלת בביתנו בזוגות צעירים, חמוצי פנים ונחושים להתגרש, יושבים ומשוחחים ארוכות עם אמא. לרוב, חזרו לביתם מפויסים, נכונים לשלום בית. סברתי תמיד, כי השפעת אם על משפחתה, עד כדי חריצת גורלות, חזקה ביותר. מעשה אותו סיפרה לי אמי על מפגש בלתי נשכח במעברה, רק אישר מחדש את אשר חשתי.

14.07.16 | 11:52

פרק 8 מתוך הספר ללא מורא/ יפה גולן:

אם בצרפת הוטחו בנו הערות אנטישמיות, הרי שבישראל נחשבנו לסוג ב' בגלל מוצאנו המזרחי. הימים ימי מפא"י, והאפליה הורגשה היטב. כשאבי חיפש עבודה בשירות התעסוקה, מיד התפנו לסייע לו. אבא, בעל העיניים הכחולות ורעמת השיער הבלונדינית, נראה כבחור אשכנזי מן השורה. אולם ברגע שפקיד התעסוקה ראה שהבחור אינו מבין את ההלצה היומית ביידיש, חזר בו באורח פלא: "בעצם, המשרה כבר תפוסה."

14.07.16 | 12:11

בפרק 9 נכתב כי גם בזמן הלימודים יפה גולן המשיכה לטפל באמי החולה ובאחזקת הבית. ריבוי המשימות הקשה עלי מאוד, ולא פעם קינאתי בחברותי שאימותיהן בריאות. בניגוד אליהן, לא יכולתי לצאת לטיולים או להצטרף לתנועת נוער. ידעתי שהבית זקוק לעזרתי, ואף חשוב מכך – אמא חייבת השגחה צמודה. מחוץ לבית ולמראית עין שמרתי על חזות של נערה מאושרת מאוד; חזות שהיתה מרחיקה ממני כל יום, לכמה שעות, את הקשיים שהמתינו לי בבית, את המחלה של אמא, את חסרון הכיס, את הכלים המלוכלכים בכיור. אולם בלילות, לא פעם, היה סופג הכר דמעות של תסכול ובדידות.

14.07.16 | 12:12

ברור היה לי, בתחושה שהתגברה מדי יום, שעבודה זו אינה טומנת בחובה שום אפשרויות קידום. עזבתי את המתפרה, והתקבלתי לעבודה כסייעת קו בבית חרושת לסריגים. מרבית העובדים במפעל היו בגילה של אמי. זו אולי עבודה נעימה, אמרתי לעצמי, אבל אין בה שום אתגר והיא אינה דורשת טיפת שכל. תוך זמן קצר עזבתי, ופניתי לעבוד כמוכרת אצל מוכר הפיצוחים השכונתי. יפה, אמרתי לעצמי, גם פה אינך מרוצה. כנראה הגיעה העת למשהו אחר. לגמרי אחר.

מאת: יפה גולן (פרק 10)

"אין לך שום רקע בהנהלת חשבונות." דליה מלשכת התעסוקה היתה מניחה בטקסיות מופגנת את העט על שולחן הכתיבה הבהיר, מסירה את משקפי הקריאה ממצחה, ומניחה גם אותם לאחר כבוד ליד מחברת השמות הענקית, שתפסה את מרבית השולחן. אז היתה סורקת בריחוק של רופא מנתח, בפעם המי יודע כמה, את הבעת פני הקפואה. כמו שחקנית ממושמעת החוזרת על שורותיה, הודעתי לה בשקט וברצינות תהומית, כזו המסורה לאנשים נחושים היודעים בברור לאן נוטה קו גורלם: "את צריכה למצוא לי עבודה בבנק."

03.08.16 | 08:50

"אני מקבלת איומים טלפוניים, אזהרות חוזרות ונשנות בנוגע לחיי ילדי. אנא, אני מבקשת מכם לפנות במהרה לחברת חקירות פרטית. גם אם מחלקת הביקורת לא מצאה כל דופי בפעילות בסניף, ראוי לבצע בדיקה נוספת, מקיפה יותר. אני משוכנעת בצדקת דברי." מבט נטול חמלה נשלח לעברי. לקריאת המשך פרק 45 בספר ללא מורא של יפה גולן הכנסו לאתר

03.08.16 | 08:51

סיפורה של יפה גולן: בכל ערב לאחר שהשכבתי את בתי לישון, הייתי מכבה את האור, יושבת בחשכה על ספת הסלון הקטנה, ומנצלת את דקות הרגיעה כדי לעבור שוב בראשי על המידע החדש שקראתי. בכל יום הייתי פותחת תיקיות חדשות בתודעתי, וחוזרת אל הישנות. לשמחתי הרבה, בדרך זו הצלחתי לשלוף ממוחי נתונים ומידע רב גם בחלוף שבועות ארוכים.

03.08.16 | 09:06

הכנסו לאתר של יפה גולן לקריאת תקצירי פרקים ופרקים מלאים

03.08.16 | 09:06

אהבתם? רוצים לקבל מידע נוסף אודות הספרים, לקרא פרקים נוספים ולהיות בקשר עם יפה גולן? לחצו כאן

03.08.16 | 09:09

אתם מוזמנים לקרא את תקציר פרק 2 מתוך הספר ללא מורא שנכתב על ידי הסופרת יפה גולן:

בשנות ילדותי, מיעט אבי לספר על סבי, ואת שידעתי למדתי מאמי. שנים לאחר מכן, כאשר חקרתי את שורשי משפחתי בלבנון, התברר לי כי מסוריה היגר סבא לארצות הברית וניתק באופן סופי כל קשר עם משפחתו הקודמת, נפרד לעד מבנו.

23.09.16 | 08:26

בהמשך פסק הדין מתייחס שטרוזמן לנושא המכתב של גברת גוטליב, שבגינו תבע אותי פרי על הוצאת לשון הרע: "אין ספק שהביטוי 'בגלל הרמאויות שמתבצעות פה בישראל' המופיע במכתב מכוון לפעילות הארגון", קובע שטרוזמן. "במשלוח מכתב זה, הנחזה כמכתב חתום על ידי ד"ר גוטליב, נעשה מעשה זיוף והאפשרות שגב' גולן סברה שד"ר גוטליב יהיה מעוניין במשלוח מכתב זה אינה ממעטת מאחריותה למעשה המרמה ופרסום לשון הרע במכתב, למרות שאינו נושא את שמה אלא את שמו.

עבור לעמוד
1, 2
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
ספרים
בחר
בחר