פורום ספרים מארח: הסופרים ליעד שהם ושפרה הורן

שלום לגולשי פורום ספרים וחג ספרים שמח לכולם!

לכבוד שבוע הספר, וכמדי שנה, החלטנו לארח בפורום ספרים בוואלה שני סופרים מוכשרים: ליעד שהם ושפרה הורן. האירוח התקיים ביום רביעי, ה-10 ביוני, והסופרים ענו על כך שאלותיכם כפי שתוכלו לראות בהמשך.

ליעד שהם הוא סופר המתח הישראלי המצליח ביותר בארץ, כשכל אחד מששת המותחנים שלו מכר עשרות אלפי עותקים (כולם היו רבי-מכר). זכויות התרגום לספריו נמכרו בסכום חסר תקדים לאחת ההוצאות הגדולות בעולם, וספריו רואים אור בהצלחה בקרב הביקורות והקהל בכל המדינות הדוברות אנגלית, וכן בבגרמניה, דנמרק, צרפת, איטליה ועוד. בין ספריו תוכלו למצוא את: החיים באלכסו, לונדון בפיתה, משחק הראיות, משפט חוזר ועוד.

שפרה הורן היא מבכירי הסופרים בישראל. ספריה תורגמו לשפות רבות וזכו בפרסים בארץ ובחו"ל. רבים מהם הפכו לרבי-מכר, ובהם "חויה יפנית", "ארבע אמהות", "היפה בנשים", המנון לשמחה", "תמרה הולכת על המים" ו"מחול העקרבים".

"שבוע הספר העברי" , יתקיים השנה בתאריכים 13-3 ביוני. ירידי שבוע הספר יתקיימו בתל אביב (כיכר רבין), ירושלים (התחנה הראשונה), וכפר סבא (רחבת בית ספיר)  ובעוד כ-40 יישובים ברחבי הארץ.

שבוע הספר שמח לכולם :)

המשך גלישה מהנה בוואלה! פורומים

לשפרה הורן וליעד שהם: איפה אתם ממקמים את כתיבתכם ביחס לזו של  עמוס עוז, אברהם ב. יהושע ודוד גרוסמן, יהודית קציר יעל הדיה או מירה מגן או אורלי קסטל בלום (הבאתי רק שמות אחדים)?

איך אתם רואים אותה ביחס לכתיבתו של רם אורן?

לתופף על פח - תענוג.

בוקר טוב, וחג ספרות עברית שמח.

חלפו שנים רבות מאז מהפכת הדפוס ועד ימינו מהפכת האנטי דפוס,

המדיה ושאר מריעין בישין נגסו להם בהנאה מאוצר יקר, הספר.

"זאבים".... השה התמים על פלגי מים ירבץ, מה מה מה טוב העשב בשדה, נהנה לו מקפץ וליבו טוב עליו....

והנה מסביבו מרחרחים עדת זאבים, לא לגבינה, לא ללחם תתאב נפשם אלא לריח השה הנישא למרום...

מאחר וקרבו ובאו אליו נפשו עליו מרה, מה עם העשב והמים הכיצד יפסיד מנעמי עולם....

והנה הזאבים עדת מריעים תוקפים בנשיכות ונסוגים, השה שלא הוכשר למצב זה מנסה להגן מימין, הוא מותקף משמאל,

מגן משמאל מותקף מימין... עד כי חדלו כוחותיו... עמד והתבונן,  ומתפלל שהסוף יהיה מהיר...

שניות לאחר מכן, נשרים כילו את שארית הפגר.....

כדברי השיר:

יונה תמה בת מלך הנה שמעתי קולך     ביום תטבי פעלך פדותך חיש אחישה.

יוצרי שוכן קרובים האל גדול העצה       פדה שה מזאבים ביד זרים רמוסה.

יצר אדם בחכמה עפר מן האדמה        ונפח בו נשמה אל אמת אדני.

עם ישראל משול לשה המוקף בזאבים, דע"ש, חיזבאלה, אלקעידה, חמאס, ג'יהאד, אש"ף, ואוייבים מבפנים..

"והיה כל הנשאר בהם לפליטה והיו לסיכים בצידך ולצנינים בעיניך".

עלינו לסייע לסופרים ולסופרות, לעודד, לפרגן, לקנות ולקרוא ספרים.

אני מאחל ברכה רווחה והצלחה לסופרים, כי פרנסה מכתיבה אין.....

הספרים האחרונים שקראתי,   הגן נעול ואחותי כלה, קצה,  וערפיאלה, בהוצאת זמורה ביתן.

חג ספרות שמח. emo_111.png

היי שפרה, רציתי לשאול מאיפה באים הרעיונות לספרים שלך (ואני מדברת במיוחד על "היפה בנשים", "ארבע אמהות", "תמרה הולכת על המים") וכמה מתוכם שאובים מתוך קורות החיים הפרטיים שלך אם בכלל?

הנה משהו על סופרת, ספרות וחוק הספרים.

נא להאזין מן הדקה ה-47 

http://www.iba.org.il/program.aspx?scode=1767467

הי שפרה

בעבר סיפרת על אופיים הנבואי של חלק מן הדמויות והאירועים שבדית

האם תוכלי לפרט?

לשני הסופרים שלום. לאיזה מהספרים שלכם אתם מרגישים את החיבור הרגשי הגדול ביותר ומדוע?

ושאלה לליעד - איך זה מרגיש לקבל את התואר "סופר המתח הישראלי המצליח ביותר בארץ"? זה אמנם לא תואר רשמי אבל רבים מכנים אותך ככה. 

לכתוב ספר לפעמיים לוקח שנים

האם גם לכם זה לקח שנים?

מ החשוב לכם יותר למכור יותר ספרים או לקבל בקורת טובה 

לשפרה הורן וליעד שהם: איפה אתם ממקמים את כתיבתכם ביחס לזו של  עמוס עוז, אברהם ב. יהושע ודוד גרוסמן, יהודית קציר יעל הדיה או מירה מגן או אורלי קסטל בלום (הבאתי רק שמות אחדים)?

איך אתם רואים אותה ביחס לכתיבתו של רם אורן?

תגובתה של שפרה הורן:

אינני ממקמת את כתיבתי ביחס לסופרים אחרים. כל סופר בשלו ובכתיבתו. הנטיה היא אמנם להכניס קבוצת סופרים תחת כותרת אחת כמו סופרי תש"ח, סופרי מתח סופרות- חוזרות בשאלה חוזרות בתשובה, סופרים ממוצא עיראקי וכו' - האם לזה התכוונת? בקיצור- מאחר וכתבתי רומנים היסטוריים, רומנים עכשוויים, רומנים הכתובים בסגנון הראליזם הפנטסטי, רומים ראליסטיים, ספרי עיון וספרי ילדים- על כן אינני ממקמת את כתיבתי באף מגרה.

לפני פרסום ספר שלכם האם אתם מתייעצים עם קרובי משפחה או חברים 

היי שפרה, רציתי לשאול מאיפה באים הרעיונות לספרים שלך (ואני מדברת במיוחד על "היפה בנשים", "ארבע אמהות", "תמרה הולכת על המים") וכמה מתוכם שאובים מתוך קורות החיים הפרטיים שלך אם בכלל?

תשובתה של שפרה הורן:

את כל ספרי התחלתי ממה שמכנה הסופר נבוקוב- הפעימה הראשונה. צליל, ריח, שיחה בין אנשים, פרח, חוויה מקרית ולא חשובה. על זה נבנה כל הסיפור כולו. למשל את הרומן האחרון שלי 'מחול העקרבים' התחלתי לכתוב באביב כשהתרשמתי מהפריחה הסגולה של הויסטריה. ואכן, הפעימה הראשונה של הספר היה תאור הויסטריה בשיא פריחתה קצרת הימים. ב'ארבע אמהות', הרומן הראשון שלי הפעימה הראשונה היתה מבט על אבני מרצפת עתיקים ולשם כבר הבאתי את הגיבורות שלי.

באשר לספרים ולקורות חיי- בכל ספר וספר, ולא רק שלי, ניתן למצוא טביעות אצבעות ביוגרפיות של הסופר. מקום מגוריו, משפחתו, פחדיו ועוד. אך אי אפשר ולא רצוי לפרק ספר לגורמיו ולהצביע על מאורע זה או אחר שאכן התרחש בחיי הסופר.

מה החשש הכי גדול בהוצאת ספר?

שלא ימכר?

שהבקורת לא תהיה חיובית?

הי שפרה

בעבר סיפרת על אופיים הנבואי של חלק מן הדמויות והאירועים שבדית

האם תוכלי לפרט?

תשובתה של שפרה הורן:

מסתבר שבכל ספריי, כולל ספרי הילדים שלי הסתתרה נבואה שהתממשה במציאות של חיי, או כפי שנוהגים לאמר- נבואה שהגשימה את עצמה.

למשל- בספר 'ארבע אמהות' אני מתארת לידת בית שבה אם היולדת משמשת כמילדת. וכשהיא נקתה את פי התינוקת ננשכה אצבעה. התינוקת נולדה עם שן. ואכן, מספר שנים לאחר מכן לידת בית, והפעם של כלתי , אמה שמשה כדולה וכשנקו את פי התינוקת- ננשכה האצבע. נכדתי נולדה עם שן.

ועוד דוגמא- ספר הילדים האחרון שלי 'דבשי ואני בארץ האבעבועות' נכתב על אודי החולה באבעבועות רוח וגמל מעופף מטיס אותו למסע שכולו חוויות משעשעות עד שלבסוף הם גם מגיעים לארץ האבעבועות. הקראתי את טיוטת הסיפור לנכדותי וכעבור שבוע התקשר אלי בני וסיפר לי ששתיהן חלו באבעבועות רוח ועלי להמנע מלבקרן.

האם לקרוא לזה מקריות? צרוף מקרים? נבואה? אינטואיציה?- אינני יודעת. אבל מסתבר שסופרים רבים אחרים הבחינו בתופעה וסופר מפורסם אף אמר לי שזו הסיבה שהוא מעדיף לסיים את ספריו בסוף טוב.

עבור לעמוד
, ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
ספרים
בחר
בחר