09.08.12 | 13:33
איך צריך להשכיב תינוק?

יש לי תינוק חמוד בן חודש וחצי. אמרו לי להשכיב אותו בעיקר על הגב.
אבל שמעתי שחשוב להשכיב אותו גם על הבטן.

מאיזה גיל אפשר להשכיב תינוקות על הבטן?

09.08.12 | 16:34

שלום מירב

שאלתך חשובה מאוד

פיזיותרפיסטים התפתחותים, מטפלים מדי יום בתינוקות תקינים לחלוטין שהופנו לפיזיותרפיה עקב בעיות הנלוות לשכיבה ממושכת על הגב. שכיבה על הבטן בערנות ובהשגחה, חשובה מהיום הראשון והיא הבסיס להתפתחות מוטורית טובה, לחיזוק חגורת כתפיים, להרמת הראש נגד כוח הכובד, ומכאן למעבר משלב התפתחותי אחד לאחר("אבני דרך"), עד עמידה והליכה. המזרון/משטח ,הוא "חדר הכושר" של התינוק. בכל החתלה, ברחצה ובכל פעם שניתן,רצוי להשכיב את התינוק קצת על הבטן. ככל שהתינוק ישהה יותר זמן על הבטן, הוא יתחזק ויהיה לו יותר קל להתמיד בתנוחה זו. חשוב להשכיב גם על הצדדים ולשנות תנוחות מספר פעמים ביום.

יש לציין על פי המלצות של משרד הבריאות, יש להשכיב תינוקות לישון על הגב, עד שהם מתהפכים באופן עצמאי מגב לבטן.

בברכה,

משה ברטר
פיזיותרפיסט בכיר
מרכז רפואי העמק

מנהל הפורום
20+
12.08.12 | 10:00

שלום רב

יש לי תינוקת בת חודשיים וחצי ואני מתלבטת בשאלה האם מותר להשכיב תינוקות על כרית ראש לצורך תמיכה או שהדבר עלול להזיק . זכור לי כי בעבר (לפני20-30שנה) היו משכיבים על כרית קטנה. האם זה מומלץ ואם לא מדוע ?

תודה מראש

12.08.12 | 13:21

לאמא של התינוקת בת החודשיים וחצי, שלום רב,

שמוש בכרית לתינוקות אסורה מחשש לחסימת דרכי הנשימה וחנק (טפו..טפו..). רצוי להגביה את מראשות המיטה (כ-30 מעלות) עם מגבת מגולגלת או כרית קטנה, תמיד תחת המזרון. השטח סביב הפנים צריך להיות פתוח וחשוף, ומסיבה זו על פי המלצות משרד הבריאות וארגון הבריאות הבינלאומי, משכיבים תינוקות לישון על הגב ללא כרית.

בברכה,

משה ברטר
פיזיותרפיסט בכיר
מרכז רפואי העמק

מנהל הפורום
20+
12.08.12 | 17:50

תודה על המידע החשוב! מצפה לתינוק בעוד כשלושה חודשים ! התרגשות.

12.08.12 | 20:16

משה, תודה על התשובה . אני  מבקשת לחדד את התשובה שנתת- האם האיסור הוא אך ורק בשל חשד לחנק או שמדובר בזנק שיכול להיגרם לשרירים או עמוד השדרה ? אבקש הבהרה ... תודה ראש

13.08.12 | 09:49

בוקר טוב

הסיבה שאין להשכיב  תינוק על כרית ,בטיחותית בלבד.החשש הוא לחסימת דרכי האוויר בשכיבה על הבטן בעיקבות שקיעה ברכות  הכרית, או לחלופין תינוק גדול יותר ישים את הכרית על הפנים כשהוא שוכב על הגב.

דבר שלא יכול לקרוא כשהתינוק שוכב על משטח קשיח (מזרון)

לשאלתך על נזק לעמוד שדרה- אין פגיעה בשלד שריר בעיקבות שכיבה על כרית.

ראיה לכך הרי אנחנו משכיבים את התינוק על משטחים רכים : ערסל, טרמפולינה ועוד, כשגבו של התינוק במצב מעורסל ,דבר שלא גורם נזק לתינוק (במינון הנכון), ולהפך , תורם להתפתחותו.

עפרה ארבל
מנהלת מערך שירות הפיזיותרפיה 
מרכז רפואי העמק

מנהל הפורום
משתמש חדש
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
פיזיותרפיה
בחר
בחר