האם ניתן לחבר SSD למקינטוש? (מק פרו, איימק, מק מיני ומקבוק).

כן.

אני מזמין אותם לקרוא מדריך מדוע כדאי לבחור בדיסקים מסוג SSD.

שימו לב! "מדריך זה" מיועד למחשבי מקינטוש. חשוב לציין שאת הדיסק SSD ניתן לחבר גם במחשבים רגילים של פיסי ווינדוס! (לכל סוגי המחשבים, ניידים ונייחים).

כיצד זה עובד?

• באיימקים ניתן להוציא את הדיסק SATA ובמקומו לשים SSD. במודלים מעל שנת 2011 אפשר לשלב את שני הדיסקים
  • במחשבי מק פרו מודל 2006 אפשר לחבר את ה- SSD. יש צורך לרכוש מגירה מיוחדת בכדי לחבר
  • במחשבי מק פרו ממודל 2009 למעלה ניתן לחבר את הדיסק SSD מתחת לכונן ה- DVD (ללא צורך במגירה מיוחדת)
  • במחשבי מקבוק פרו (הניידים של אפל) ניתן להחליף את הדיסק הרגיל ולשים במקומו דיסק SSD
  • במחשבי מקבוק אייר (הניידים הדקים של מק) לא ניתן לחבר SSD. ניתן לרכוש מק אייר חדש או יד שניה ממודל חדיש "יחסית" אשר כבר מותקן עליו הדיסק SSD
  • במחשבי מק מיני ניתן לנתק את הדיסק הרגיל SATA ולחבר במקומו דיסק SSD. חשוב לציין שממודל 2011 ומעלה אפשר לחבר דיסק SSD בשילוב עם דיסק ה- SATA.

כונן פיוזן דרייב

איימקים חדשים משנת 2013 נמכרים עם כונן מיוחד בשם Fusion Drive.

שילוב "הפיוזן" הינו דיסק SSD + SATA (הכונן הזה נחשב ליקר) אבל שווה את התענוג. בקישור תמצאו את כל המיד!

האם SSD יציב יותר מ- SATA?

בעבר, יצרני החומרה של ה- SSD היו מציינים שלדיסק יש אורך חיים מסוים.

ככל שכותבים יותר מידע על דיסק פלאש SSD, הדיסק נשחק ונהרס.

לי אישית יש כונן SSD קרוב ל- 3 וכשהתקנתי את התוכנה שבודקת "מדד חיים", הדיסק עובד על100%

לאומת זאת, דיסק SATA מתקלקל בין 4-7 שנים (זה מדע מדויק). יש כאלה שמוצאים את עצמם עם תקלה בדיסק הקשיח לאחר שנה (זה הרבה מזל).

במחשבים ניידים: דיסק של SSD בנוי בטכנולוגיה אחרת ללא "עין לייזור" ומעגלים, ולכן במחשבים ניידים (מחשב נישא) נשמר לאורך שנים!

האם רצוי לחבר דיסק קשיח SSD ללא שילוב SATA

באופן מעשי, יש מחשבים שלא ניתן לחבר אליהם יותר מדיסק 1 (פיזי). במצב הנ"ל, אין הרבה ברירה וחייבים לבחור את אחד הדיסקים.

SSD קטן בנפח ומהיר! או SATA שגדול בנפח אבל איטי ביחס ל- SSD.

במה אני הייתי בוחר? אם אתם יודעים שכל מה שאתם צריכים זו מערכת הפעלה, לשמור מסמכים בלי להשתגע, קצת תמונות, דוא"ל תמיד רצוי לבחור ב- SSD.

אם אתם יודעים שהמחשב הולך לשמש לאחסון מידע כבד כמו סרטים, מוזיקה, הורדות מהאינטרנט ועוד כמה הפרעות...:) אולי כדאי לשקול רכישה של SATA או לבחור ב- SSD ובקמסימום לשלב דיסק חיצוני, שעליו ישמר שאר המידע.

אם בחרתם לרכוש SSD, תרכשו 128 ג'יגה או יותר (256 ג'יגה זה תענוג. 512 נחשבים ליקרים ולא מומלץ לרכוש. נכון תאריך 12.11.2013).

לעולם אל תרכשו דיסק SSD 64 ג'יגה. זה פסה מהעולם. קטן ומבאס.

שילוב: אם יש לכם אפשרות לשלב דיסק קשיח SSD עם SATA ׁ(במחשבי מק פרו, איימקים חדשים, מק מיני ממודל חדש) לכו על זה! זה שווה.

באיימקים החדשים שווה לרכוש את ה- Fusion Drive. זה עובד מעולה.

כמה עולה SSD?

128 ג'יגה עולה בסביבות 550 ש"ח + מע"מ (עד 650 ש"ח + מע"מ). זה מאוד תלוי בהתקנה הפיזית שלו על מק.

לדוגמא: באיימקים או מק מיני, צריך לפתוח את המק וזה דורש הרבה זמן עבודת טכנאי.

256 ג'יגה עולה יקר יחסית 1200 ש"ח + מע"מ כולל התקנה פיזית.

512 ג'יגה יקר מאוד. אין טעם לרכוש דיסק כזה אלא אם רכשתם מקבוק פרו עם מסך רטינה חדש ואתה אוהבים לבזבז כסף :)

או שיש לכם כסף, ואתם פשוט יודעים איך להינות בחיים :) (אפשר להסתכל על זה בהרבה מובנים).

כמה עולה SATA?

דיסקים של SATA לא נחשבים ליקרים ביחס ל- SSD.

1 טרה עולה 500 ש"ח + מע"מ (כולל התקנה)

2 טרה עולה 650 ש"ח + מע"מ (כולל התקנה)...

ויש גם 3 או 4 טרה...

מתי הדגמים של ה- SSD יהיו גדולים בנפח וזולים?

SSD קיים קרוב ל- 6 שנים בשוק (אולי יותר). תשאלו אותי כמה אנשים מכירים את הטכנולוגיה הזו?!

אולי 20-40 אחוז מהאוכלוסיה.

SSD קיים הרבה זמן ועוד לא נכנס לתודעה של האנשים. SSD כל כך מהיר שחוסך הרבה מאוד זמן בעבודה מול מחשב (הרבה אנשים פשוט עוד לא טעמו מהחוויה).

בעתיד וכאשר כל המחשבים יהיו עם דיסקים של SSD וכאשר הביקוש יהיה עצום (עוד 3-5 שנים מהיום), יהיה ניתן לרכוש דיסקים של 512 ג'יגה במחירים סבירים 700-800 ש"ח + מע"מ בלבד. 128 יעלה 200 ש"ח + מע"מ.

תיקון:

3-5 שנים בקצב התקדמות הטכנולוגיה הנוכחית. ייתכן וגם תוך שנה-שנתיים המחירים ירדו משמעותית מכיוון שתצא טכנולוגיה חדישה יותר מ- SSD (אני בספק).

יש לי מק עם SSD האם ניתן להתקין עליו ווינדוס?

כן. היופי במחשבי מק שניתן להתקין עליהם ווינדוס בשיטת פרללס או בוטקאמפ. בכדי ללמוד על כל אחת מהשיטות הקליקו על הקישור.

יש שוני מסוים?! לא, דיסק SSD הוא דיסק רגיל לכל דבר. ניתן להתקין עליו איזה מערכת הפעלה שרוצים (גם Linux).

שחזור חומרים מ- SSD?!

שאלה: במקרה של קריסת מק, עד כמה מסובך לשחזר מידע מדיסק SSD?!

שימו לב! אם הדיסק תקין ויש אליו גישה כאשר מנסים לעלות את המק דרך דיסק חיצוני (טכנאי מבצע את הפעולה הזו), המצב אינו מסובך.

במידה ואין גישה לדיסק וצריך לשלוח את הדיסק לחברת שחזור, עלות שחזור המידע תיהיה קצת יותר גבוהה מדיסק רגיל של SATA.

חשוב לציין: אם התקלקל לכם דיסק SSD במחשב בקבוק אייר או איימק חדש, מחיר דיסק החדש יעלה יותר יקר מדיסק SSD רגיל.

יש דיסק SSD לא סטנדרטי?! במקבוק אייר ובאיימקים החדשים, דיסק ה- SSD הינו צ'יפ/כרטיס קטן ומיוחד ואינו דיסק SSD סטנדרתי! בד"כ ניתן לרכוש את הדיסק הזה רק באיידיגיטל או במעבדות חומרה מק (טכנאים פחות מתעסקים בזה).

באיימקים עד מודל 2012 ניתן לחבר דיסק SSD רגיל (בגודל 2.5 אינץ כמו דיסק קשיח קטן של מחשב נייד רגיל).

בכמה SSD יותר מהיר מסאטה?! (שאלה חשובה)

דיסק של סאטה עובד במהירות קריאה של 70-120 מגה לשניה (120 מגה במחשבים חדשים).

אם תחברו דיסק SSD למחשב הישן שלכם (מחשב בן 3-5 שנים). הדיסק SSD יעבוד פי 3 יותר מהיר מה- SATA.

ז"א שאם הדיסק סאטה שלכם עובד על 70 מגה קריאה לשניה (מחשב ישן יחסית) ב- SSD תקבלו 180 מגה לשניה (כמעט פי 3).

אם תחברו את ה- SSD למחשב "חדש יחסית" עם לוח אם התומך בחיבור SATA3, הדיסק SSD יכול לקרוא עד 480 מגה לשניה!

= מערכת ההפעלה עולה תוך 10-13 שניות. דפדפני אינטרנט נפתחים במהירות האור (אולי קצת הקצנתי).

עד כמה קיצוי?

מי יודע! אולי כשהשמש תתפוצץ, ובהנחה שנצליח לשרוד את הפיצוץ, נקים מחשב ענק עם דיסקים מהירים של SSD שמטרתו תיהיה לספק אור לעולם.
סביר להניח שלא ניהיה פה עד אז, אז ואז ואז, עדיף שלא נחשוב על זה :) (משפט יציאה).

בהצלחה 9Comp.com מדריכים במחשבים בדרך קלה עד כמה שאפשר (זה לא עובד, לפעמים נתקע).

שתפו את מדריך זה ברשתות חברתיות על מנת שכולם יכירו את התענוג שנקרא SSD.

חגי לוי טכנאי מחשבים (מקינטוש + פיסי).

נייד: 0507192019

דוא"ל: online@9comp.com

לעוד מאמרים, מדריכים וחדשות במחשבים אתם מוזמנים לגלוש לאתר מחשבים 9COMP

איזה השקעה של מאמר, תודה רבה על כל הפירוט הזה עזרת לי מאוד!

בכיף בשביל זה הוא מיועד! :)

חגי לוי טכנאי מחשבים (מקינטוש + פיסי).

נייד: 0507192019

דוא"ל: online@9comp.com

לעוד מאמרים, מדריכים וחדשות במחשבים אתם מוזמנים לגלוש לאתר מחשבים 9COMP

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מקינטוש - Macintosh
בחר
בחר