טו' בשבט, ראש השנה לאילן.

בס"ד

 

בקבלה כאשר מדברים על האילן, הכוונה הוא לעץ החיים הקבלי, אשר מתאר את כל מבנה היקום, העולם שלנו, וגם מבנה האדם הפנימי. לכן נאמר: "כי האדם עץ השדה..". השדה, הוא הכוונה למה שקרוי שדה תפוחים קטנים, פירות האילן ספירת מלכות, האות ה' האחרונה בשם המפורש. פירות האילן הם התוצר של עבודת ה', ותיקון העולם והאדם, לגאולה הסופית. וזה מקשר אותנו עם האות ה' הראשונה בשם המפורש, ספירת בינה. טו' בשבט הוא היום בו מתחדשת ספירה זו, במחזור חדש של בריאה אלוקית, בה הה' האחרונה של מחזור אחד, הופכת להיות הה' הראשונה של המחזור הבא. לכן זהו ראש השנה לאילן, גם ברוחניות במהות האדם, שם הוא עושה תיקון לאכילת עץ הדעת טוב ורע, וגם במהות ארץ ישראל, שבו יש התחדשות הפירות לשנה חדשה ומתוקה, לכן זה ראש השנה לפירות ולעורלה. יש ארבע ראשי שנה, כנגד ארבע האותיות בשם המפורש, אבל רק שלוש מהם, הם בפועל חלק במחזור המתמשך של עולמות התחתונים (בריאה, יצירה ועשיה), והיום הזה מציין התחלת מחזור כזה.

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

 

הסיבה שבגללה בקבלה מתייחסים דווקא לפרי התפוח, למרות שהוא לא משבע המינים שהתברכה בה ארץ ישראל (חיטה, שעורה, גפן, תאנה, רימון, זית ותמר), נובעת מכך לתפוח יש כל כל הרבה זנים, אשר לכל אחד יש  צורה טעם וצבע משלו. יש תפוחים ירוקים שמסמלים את מידת החסד, יש אדומים המסמלים את מידת הדין, יש צהובים שהם מידת הרחמים, יש שהם תערובת של מספר צבעים וכד'. כל סוג של תפוח כזה מסמל בסופו של דבר את אחת המידות או הספירות על עץ החיים הקבלי, ולמרות שהמושג שדה תפוחים קטנים, מתייחס בעיקר לספירת מלכות, אין זה אומר שבספירה זו אין הכללה של יתר הספירות. וכאן ביום זה בו אנו חוגגים ראש השנה לאילנות, חשוב לדעת שכאשר מדברים על האילן מדברים בעיקר על פירות האילן, הם ההמשכה האמיתית של כוח האילן עצמו בכל העולמות הקבלים.

שנה טובה.

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

 

התפוח מסמל גם את מהות הזיווג בין זכר לנקבה, אם זה נעשה בצורה חיובית זה מסמל אז את מצוות פרו ורבו, אשר בסופו הנקבה תופחת ובזמן ההריון. אבל זה גם יכול לסמל את הפיתו אחרי היצר, כי יש אומרים שפרי עץ הדעת טוב ורע היה התפוח, אשר בו הנחש פיתה את חווה. כך שיש בתפוח גם סמל הטוב וגם ההיפך, תלוי מאיפה מביטים על זה.

 

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

בט"ו בשבט אנו גם מתקנים את הפירות של האילן, אלו שבעת המינים שנתברכה בהם ארץ ישראל. שבעת מינים אלו הם כנגד שבע הספירות התחתונות בעץ החיים אשר כל אחד מסמלת אחד מהם:

א. חיטה היא מסמלת את ספירת חסד, כאשר ממנה עושים את הקמח שזה אוכל הבסיסי ביותר של האדם. ולכן קשור בנפש האלוקית אשר בו.

ב. שעורה היא מסמלת את ספירת גבורה, זהו אוכל לבהמות או לנפש הבהמית של האדם, לכן עושים מזה גם וודקה ומשקאות חריפים אחרים, אשר אם לוקחים אותם נכון בסעודת מצווה או בתוועדות חסידית, אז זה משחרר את הנפש הבהמית שבנו, ומעלה אותה לדרגה רוחנית.

ג. גפן היא ספירת תפארת מסמלת את הכוח הפנימי באדם בעיקר דרך היין אשר באמצעותו אנו מקדשים ומבדילים, והוא מגלה את הפנימיות כפי שכתוב: "נכנס יין, יצא סוד". הגפן גם מסמל את אשתו של האדם אשר משמשת לו עזר כנגדו ובזכותה האדם מביא בנים צדיקים לעולם (כפי שנראה כאשר נדבר על הזית) ולכן כתוב בתהילים: "אֶשְׁתְּךָ כְּגֶפֶן פֹּרִיָּה בְּיַרְכְּתֵי"

 

כך גם כל יתר המינים, והפירות אשר בכולם יש סודות עמוקים. ט"ו בשבט שמח ושבוע טוב.

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

 

ד. תאנה היא ספירת נצח המסמלת את הכוח הנצחון על היצר הרע וכל התחברות לנצחיות של קדושתו של ה' יתברך ותורת ישראל. התאנה שימשה להרבה סוגים של רפואות בגוף אשר מהותם באים מפגמים ברוח. לכן היא גם נמשתל ללמוד תורה כי פירותיה אינם מבשילים בפעם אחת אלא מעט מעט, כל פעם קצת כמו שאדם חייב ללמוד ולעסוק בתורה כל יום לקבוע לו עתים לתורה, ולכן זה כוח הרפואה האלוקי הבא מכוח הרוחני של תורת ישראל והקב"ה, לנצח את הלעומת זאת ולהביא קדושה לעולם. התאנה גם  לרוב נמכרת בצורה של דבלות, דהינו מקובצים ביחד בחבילה אחת, כמו עם ישראל הערבים זה לזה וכאשר הם פועלים ביחד ובאחדות הם יכולים להביא גאולה לעולם כולו.

 

טו' בשבט שמח.

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

 

ה. רימון היא ספירת הוד הספירה הנגדית ומשלימה לספירת נצח. הוד קשור לקליפת נוגה, שהיא נחשבת לקליפה של עם ישראל, אשר על ידי תורה ומצוות אפשר להפוך אותה מקליפה לקדושה. לכן נאמר שכל יהודי מלא מצוות כרימון, כי הרימון מורכב וזרעים רבים ואדומים המציינים דין. אבל זה שיהודי מלא כמו רימון זה לא מספיק כי יש גם זרע לבטלה, דהינו שאדם משתמש בכוח שלו כיהודי לדברים שלילים ובטלים, לכן צריך לפתוח ולאכול את הרימון כפי שאנו עושים בראש השנה כדי שנתגבר על מידת הדין והמצוות שעשינו במשך השנה כולה זכותם תעמוד לנו לתת לנו כוח ואור לשנה הבא לעשות עוד מצוות, כפי שאמרו חז"ל: שכר מצווה מצווה. לכן ספירת הוד מסמלת את היכול לטוב באדם שתלוי בו אבל גם את הנקודה בה הקליפות יכולות להיתלות, זה תלוי בנו לאיזה כיוון אנו לוקחים את הזרע שיש ברימון. 

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

 

ו. זית היא ספירת יסוד, הספירה האחרונה מששת הספירות המסמלות את חלק ז"א (זעיר אנפין) בעץ החיים הקבלי. חשיבות הזית היא בעיקר בשמן שמוציאם ממנו על ידי כבישה קרה. אנו חייבים למעוך ולהרוס את הזית כדי להוציא ממנו את השמן הטוב. שמן זה מסמל חכמה כי השמן לעולם צף על פני המים (אשר מסמלים את הרגש), כך שכאשר אנו מוסיפים שמן זית למאכל אנו מוסיפים חכמה לחיינו. אבל בניגוד לכך הזית עצמו מסמל שיחכה גם שתיית שמן הזית לבדו נחשב לדבר פחות בריא, כי חכמה לבדה ללא גוף ורגש היא חסרת ערך ולא מובילה לשום דבר חיובי. ספירת יסוד מסמלת את המהות הזכרית באדם אשר עובר גם את תהליך הברית בעטרת היסוד, כדי להסיר את העורלה השלילית היא השיכחה של הקדושה והוצאת זרע לבטלה. לכן הזית גם מסמל זרע טוב ומשובח שמוביל לבנים כפי שהדבר מופיע במזמור קכח' בתהילים: "בָּנֶיךָ כִּשְׁתִלֵי זֵיתִים סָבִיב לְשֻׁלְחָנֶךָ".

 

שנה של צמיחה ועליה לגאולה שלימה ממ"ש.

מנהל הפורום
1000+
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
קבלה
בחר
בחר