חודש מר-חשון

חודש מר-חשון

בס"ד

 

אנו נכנסנו לחודש מרחשון החודש הראשון לאחר חגי תשרי. לכן הוא מכונה בקידומת מר כי זה ירח מר הבא אחר המתיקות של החגים (כי בחגים טבלנו את הלחם בדבש המתוק דבר שניפסק לאחר החגים). החודש הזה הוא חודש של חול, אין בו שום חג בכלל. ידוע שבניית המשכן הסתיימה בחודש זה, אבל החנוכה של המשכן נדחה לניסן, זו גם תוספת לסיבה למרירות של החודש, והסיבה לנבוא שהבית השלישי יתגלה בחודש זה.

חשון בגימאטריה הוא 364, עם הכולל זה 365, כמניין ימי השנה, אבל גם כמניין מצוות לא תעשה המופיעות בתורה (גם מניין הגידים שבגוף האדם). זה מרמז לנו שבמשך ימי השנה אדם חייב לשמור את עצמו לא לעבור עבירות כי שמירה זו היא מגינה עליו משך כל ימי השנה. אבל אם אנו מוספים לשם החודש את התוספת מר, אז מתקבל בגימאטריה 604. כידוע מניין המצוות הכולל הוא 613 (תרי"ג), לכן אם נחסיר את המספרים האלו נקבל 613-604=9. המספר 9 הוא מספר של רצון לשלמות (שלמות מוחלטת היא המספר 10), לכן אם נספור 9 חודשים ממרחשון, נגיע לחודש אב, חודש התגלות המשיח, חודש החורבן וגם הגאולה. כך שלמרות שחודש מרחשון, הוא חודש ללא חגים או אירועים מיוחדים, יש בו רמז לגאולה הסופית שתבוא ותתחיל בחודש זה בקורב ממ"ש.

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

 

לכן גם אם אנו הופכים את סדר אותיות מר, אנו מקבלים רם. דהינו זה מצביע אל רוממתו של החודש הזה, כי כאן בעצם מתחיל השנה החדשה. חודש תשרי, היה חודש של חגים ושימחה, אבל עדיין לא התמודדנו ממש עם השנה החדשה. בחודש חשון אנו מתחילים בעבודה המעשית של לקיחת הכוח של החגים והפיכתם לכוח בחיי היום יום. לכן גם אותיות חשון, בשינוי סדר חושן. החושן הייתה חלק מבגדי הכהן הגדול ובו היו 12 אבנים אשר יצגו את 12 השבטים בישראל, וכל שבט היה לו דגל אשר צבעו היה כצבע האבן על החושן. זה מסמל את האחדות של עם ישראל והשלמות שלו, אשר יראה שוב בגאולה השלימה כאשר יקום הבית השלישי, וכהן גדול ילבש על ליבו שוב את אבן החושן.

 

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

בחודש מר-חשון החל המבול כפי שהדבר מופיע בפרשת נוח: בִּשְׁנַת שֵׁשׁ-מֵאוֹת שָׁנָה, לְחַיֵּי-נֹחַ, בַּחֹדֶשׁ הַשֵּׁנִי, בְּשִׁבְעָה-עָשָׂר יוֹם לַחֹדֶשׁ--בַּיּוֹם הַזֶּה, נִבְקְעוּ כָּל-מַעְיְנֹת תְּהוֹם רַבָּה, וַאֲרֻבֹּת הַשָּׁמַיִם, נִפְתָּחוּ. החודש השני אחרי תשרי הוא חודש מר-חשון וזה החודש בו נהרס העולם על ידי המבול, וגם החודש בו נבנה העולם מחדש שנה לאחר מכן כאשר נוח ובני משפחתו יוצאים מהתיבה. לכן זה החודש החול הראשון אחרי החגים, כדי שנוכל לבנות את השנה החדשה כולה בחודש הזה, לאחר תקופת החגים של חודש תשרי. ולכן גם בשבת פרשת בראשית תמיד מברכים את חודש מר-חשון.

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

מזל החודש הוא עקרב, זה אחד המזלות הרוחניים והמיסטיים ביותר, אבל העקרב עצמו חי במדבריות ובחולות במקום של חול ושממה, וכלפי חוץ הוא נראה קשוח יבש ושריוני. אבל בפנים מתחת לפני השטח זה שונה לחולטין. כימזל עקרב שייך למזלות של יסוד המים, יסוד רגשי ורוחני מאוד. כך חודש מר-חשון כלפי חוץ מר ויבש, אבל בפנים החושן הפריט הרוחני ביותר שהיה קיים בעם ישראל, בו היו האורים והתומים, אשר דרכם הכהן גדול היה מודיע את דברי הקב"ה לעם ישראל ולמלך ישראל.

 

חודש טוב

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

 

חודש זה הוא גם החודש בו עונת הגשמים מתחילה בפועל. ביום שמיני עצרת הפסקנו להגיד בתפילת שמונה עשרה: מוריד הטל ובמקום זה התחלנו לומר משיב הרוח ומוריד הגשם. אבל זה עדיין לא היה בשלמות כי לפי המסורת היה צריך לעבור זמן עד שכל עולי הרגל שהגיעו לירושלים בחגים יספיקו לחזור הביתה לפני תחילת הגשם עצמו, לכן עדיין אמרנו בברכת השנה תן ברכה על פני האדמה, אבל אחרי ז' במרחשון דיהינו שבע ימים מתחלת החודש כאשר הגענו לספירת יסוד דאצילות לחודש מרחשון אנו משנים את הברכה ל-ותן טל ומטר על פני האדמה. דינו כאן בעצם מתחיל הנקודה הסופית בו אמור להתחיל עונת הגשמים. הכוונה לגשמי הברכה שאנו מבקשים מהקב"ה. כך היה גם אצל נוח המבול לא התחיל מיד אלא כגשם של ברכה, מתוך תקווה שבני הדור יחזרו בתשובה, אבל כאשר זה לא קרה גשמי הברכה הפכו למבול ששטף את הכל. כך אנו בז' מרחשון מבקשים גשמי ברכה שישקו את השדות ויתנו לנו ולכל העולם שפע וכל טוב משך השנה כולה.

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

 

כאמור מזל החודש הוא עקרב, וכידוע לכל מזל יש כוכב לכת אשר קשור אליו. למעשה בעולם העתיק היו שבע כוכבים כאלו שהתייחסו למזלות (בלי אורנוס נפטון ופלוטו שהתגלו מאוחר יותר). הכוכב שהיה משוייך למזל עקרב היה מאדים. כוכב זה הוא מוזר ושונה מאחרים, כי הוא לא מתאים לסדר הגדלים של הכוכבים אשר ככל שמרחקים מהשמש נעשים גדולים יותר ויותר עד צדק ושבתאי שהם ענקים. אבל מאדים הוא כוכב קטן יותר מכדור הארץ ולכן נראה שהוא מחוץ לסדר. גם צבעו האדום הוא תעלומה, כי אין זה קיים באף כוכב אחר במערכת השמש. למעשה מסופר בגמרא כי כאשר הקב"ה רצה לעשות את המבול כפי שסיפרתי לכם שהיה בחודש זה במזל ערקב. הוא עקר שתי כוכבים ממערכת הכוכבים כימה (הידוע גם בשם סוברו) והעביר אותם למערכת השמש שלנו. יש סברה שאחד הכוכבים האלו היה מאדים, ולכן הוא נראה כאילו הוא לא שייך לכאן. זה גם הסיבה שהוא נהפך להיות השליט של מזל עקרב.

מנהל הפורום
1000+
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
קבלה
בחר
בחר