על ג' בתמוז

על ג' בתמוז

בס"ד

 

התאריך הזה ג' תמוז הוא יום מיוחד בחיי עם ישראל, וגם בחיי חסידי חב"ד. ראשית כי ביום הזה יהושע עצר את השמש. היה זה במלחמתו נגד האמורים בגבעון, אשר היה חשוב לו לשם כיבוש הארץ וגירוש שבע העמים שישבו כאן. ויש אומרים שרצה לסיים את המלחמה בלי לחלל שבת, לכן הוא עצר את מהלך היום כדי לתת לצבא שלו מספיק שעות אור לסיים את הפעולה.

 

(יב) אָז יְדַבֵּר יְהושֻׁעַ לה' בְּיּום תֵּת ה' אֶת הָאֱמרִי לִפְנֵי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל 
וַיּאמֶר לְעֵינֵי יִשְׂרָאֵל שֶׁמֶשׁ בְּגִבעון דּום וְיָרֵחַ בְּעֵמֶק אַיָּלון: 
(יג) וַיִּדּם הַשֶּׁמֶשׁ וְיָרֵחַ עָמָד עַד יִקּם גּוי איְבָיו הֲלא הִיא כְתוּבָה 
עַל סֵפֶר הַיָּשָׁר וַיַּעֲמד הַשֶּׁמֶשׁ בַּחֲצִי הַשָּׁמַיִם וְלא אָץ לָבוא כְּיום תָּמִים: (י: יב-יג)

 

בשנת ה'תרפ"ז האדמו"ר השישי של חב"ד הריי"צ (רבי יוסף יצחק) נעצר על ידי שילטונות רוסיה הקומוניסטית בגלל שעסק בהפצת היהדות בנגוד להוראות השילטון. הוא נדון למוות ביריה, אבל לאחר מערכת לחצים מאוד גדולה על שילטונות רוסיה, בתאריך ג' תמוז, הומר גזר הדין שלו, ממות לגלות (עשר ימים מאוחר יותר הוא שוחרר לחלוטין), כך בתאריך החשוב הזה הוא למעשה ניצל ממוות.

 

והכי חשוב מבחינתנו, בשנת ה'תשנ"ד הרבי מלובביץ' שליט"א בחר בתאריך הזה, כתאריך בו הוא עבר למצב אחר, מצב של הכנה לגאולה הסופית, מצב שבו אין אפשרות יותר לראות אותו בצורה מוחשית פשוטה, למרות שהוא עדיין פועל וקיים בכל מהותו ודרכו, אבל מצב זה הוא הכנה להתגלות הסופית שלו כמלך המשיח אשר בעז"ה יהיה בקרוב ממ"ש. הרבי בחר בתאריך הזה בגלל החשיבות כדי שנבין שהזמן הזה בוא אנו לא יכולים לראות אותו בעניים גשמיות הוא זמני בלבד ואין זה משנה כלל לגבי המשך פעילותו והנהגתו, אלא זו הכנה בלבד לשלב הבא, שלב הגאולה הסופית.

 

מנהל הפורום
1000+

ב"ה

יהושע אכן אמר שמש בגבעון דום (וירח בעמק איילון) אבל מה שקרה זה שכל מערכת השמש נעצרה, לא רק השמש. שזה אגב יותר טבעי שיקרה, שכן זה היה נס שלא שובר את הטבע אלא חודר בתוכו. לעצור רק את השמש בזמן ששאר הכוכבים נעים, זה כבר ''שבירה'' של הטבע ממש. וזו לא היתה המטרה של הנס,אלא המטרה היתה לחבר בין הטבע לבין מה שמעל הטבע. זה בקצרה.

בס"ד

 

למעשה מה שיהושע עשה זה לעצור את סיבוב כדור הארץ על צירו, ויש מחלוקת בין חכמים כמה זמן זה נמשך, בין 12 ל-36 שעות. יש גם מדרשים המדברים על כך שלמעשה יהושע הפך את כיוון הסיבוב של כדור ארץ, דהינו שלפני כן השמש הייתה זורחת במערב ושוקעת במזרח. אני שמעתי שהדברים גם מופיעים ברשמים של תרבויות אחרות מאותו התקופה (כמובן שהמדענים וההיסטוריונים לא מקבלים את זה, ומתיחסים לזה כאגדות דמיוניות בלבד), אבל אין ספק שמתוך הסיפור הזה ברור שיהושע קיבל ממשה ידע ויכולות רוחניים גבוהים מאוד, כדי שיוכל לכבוש את הארץ, ולקיים את הוראות ה'.

מנהל הפורום
1000+

ב"ה

תקרא את 'דבר מלכות' פרשת קורח תשנ"ב. לא מדובר שם על עצירת סיבוב כדור הארץ. וגם 'אין מקרא יוצא מידי פשוטו'. חג גאולה שמח.

בס"ד

הרבי מלובביץ' שליט"א כתב על ג' תמוז שזה יום התחלת הגאולה, כי ביום הזה שוחרר האדמו"ר הריי"צ מדין מוות אבל עדיין לא שוחרר סופית כך שלא היה ניכר שזה אכן התחלת הגאולה. רק כאמור בי"ב תמוז הוא שוחרר סופית אבל גם אז זה לא היה ברור כי הוא נאלץ לעזוב את ברית המועצות, רק כעבור מספר שנים כאשר ברית המועצות קרסה לחלוטין התברר גודל הנס שקרה עם יציאתו של הרבי הריי"צ, כי כאשר צדיק עוזב מקום מסויים, יש ירידה בקרן הרוחנית של אותו המקום ובסוף זה גם משפיע פיזית על המקום עצמו.

 

יום טוב שמח וגאולה שלימה.

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

העובדה שג' תמוז קורה לרוב בפרשת "קרח", יש לה חשיבות להבין את נושא הגאולה של האדמו"ר הריי"צ ושל התכסות הרבי שליט"א ביום זה. קורח רצה לבטל מעמדות להגיד שהכל שווה וכולם שווים ואין שום הבדל בין משה לשאר העם וגם בין העם לקב"ה:

רב לכם כי כל העדה כלם קדשים ובתוכם ה' ...

ולכן אין זכות לאהרון ומשה להיות בתפקיד מנהיגים כי אין צורך במנהיגים כלום היו במעמד הר סיני וכולם קיבלו את התורה באופן שהווה. הוא רק "שכח" לציין שבעצם רק את שתי הדיברות הראשונות שמעו בני ישראל ישירות מהגבורה, כאשר אחרי כל אחד מהם פרחה נשמתם והקב"ה היה צריך להחזיר אותם לחיים בטל של תחית המתים, ואחר כך את יתר שמונה הדיברות, הם כבר לא הסכימו לשמוע ישירות אלא דרשו ממשה שימע ויגד להם כי פחדו ששוב תפרח נשמתם. כך יש משל שאומר שגם רכבת שיש לה אלף קרונות זהים עדיין לא יכולה לזוז בלי קטר שימשוך אותה קדימה, זה נשיא ישראל, מנהיג הדור.

 

אותו הדבר קרה ברוסיה הקומוניסטית, היה שם נסיון לבטל מעמדות ולהגיד שכולם שווים ואין צורך במנהיגות רוחני או בדרך רוחנית, ועל זה נלחם האדמו"ר הריי"צ כאשר אמר שצריך נשיא הדור וצריך מנהיג רוחני לעם ישראל, ולכן הרוסים רצו לחסל אותו להוכיח את צידקת דרכם, אשר לא הצליחה ובסוף כל רוסיה הקומונוסטית נפלה. כך גם העובדה שהרבי שליט"א עבר למצב חדש ביום הזה כהכנה לקבלת פני משיח צידקינו שהוא הקטר שצריך למשוך אותנו לעבר הגאולה הסופית בקרוב ממ"ש, כאשר נמליך את מלך המשיח עלינו, נמחה את זכר עמלק ונקים את בית המקדש השלישי. אמן.

 

מנהל הפורום
1000+

בס"ד

 

עברו כבר 25 שנים מיום התכסות הרבי, ואנשים עדיין שואלים איך חב"ד רק הולכת ומתרחבת וגודלת מיום ליום בלי רבי, כי הם לא רואים את הרבי בעיני בשר ולכן הם חושבים שהוא לא נמצא איתנו. זה הטעות הגדולה הרבי פועל ומנהיג את חב"ד וגם את עם ישראל כל הזמן. גם כאשר היה בגלוי הוא פעל רבות מאחורי הקלעים ואנשים לא הבינו שזה הוא, אותו הדבר גם היום. אבל מי שרוצה לפקוח את העיניים מבין מייד שבלי הרבי שליט"א מה"מ המנהיג את חב"ד בפועל, לא הייתה יכולה להיות כזה התפתחות ותחרחבות גדולה. זה התשובה לכל מי שלא מבין שצריך להביט מעבר לחושים החיצוניים בלבד אל פנימיות הדברים.

מנהל הפורום
1000+
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
קבלה
בחר
בחר