הפרעה התנהגותית - כלים

שלום רב,

יש לי 2 בנות, האחת בת 14 והשניה בת 12.5, בנות להורים גרושים מזה כ- 9 שנים.

אציין כי הילדה בת 12.5 לא כ"כ מתלהבת לעשות שבתות אצל אביה, כשביררתי איתה את הסיבה, לא ענתה משהו ענייני או מהותי. לעיתים אני נכנעת לבקשותיה להישאר איתי ולעיתים אני מתעקשת שתיסע למנוע "חסכים" או לחילופין "חיפוש דמות אהבית" בעתיד הרחוק, ובקיצור למזער שריטות.

לפני כשלושה שבועות טסה עם אחותה ואביה לטיול מאורגן לבנות מצווה. במקביל טסתי אם בן זוגי למקום אחר. 

כל הזמן אמרה כי חוששת מהטיול, שרוצה כבר שיעבור.. הלהבתי אותה שאחותה מצטרפת, ושהיא לא נוסעת עם אדם זר וצפוי לה טיול מהנה וכייפי. היא יצרה איתי קשר טלפוני מידי יום, ותוך כדי שיחה אני שמה לב שהיא מתחילה לעשות כל מיני "טכסים" עם הידיים.. מתחילה לספור עד 10 ושוב עד 20 ואז ממשיכה לשוחח. כששאלתי אותה מה פשר הספירות, אמרה שרק ככה היא נרגעת. שאלתי אותה אם יש עוד דברים שהיא עושה, ישר אמרה שהיא עושה כל מיני תנועות עם הידיים וזה עוזר לה לא להקיא ולהירגע. קשה לתאר את תחושת חוסר האונים, שאני בחו"ל ולא יכולה לעזור בשלט רחוק. אמרתי לה בספונטיות, תעשי כל מה שיעזור לך להירגע וכשנגיע לארץ נטפל בזה. כשהגיעה שמתי לב שירדה 4 ק"ג.. (שקלה 29) לקחתי אותה לרופאה המשפחתית והשמיעה באזני את המילה "ocd" . מאז, כל כמה ימים מתווסף לו עוד טכס קטן, שמקשה עליה להתרכז, לנהל אורח חיים תקין כבעבר. היא מבקשת ממני שאעזור לה להיפטר מהספירה, שקשה לה להרים את הידיים כלפי מעלה, שמשהו אומר לה לספור, שהיא מרגישה שמשתגעת.

לקחתי אותה לפסיכולוג ואנו ממתינים לפגישה השניה.

אשמח לדעת בנתיים, איזה כלים אני יכולה לתת לה כשהיא פונה אלי בבקשה שאתפוס לה את הידיים ע"מ שתפסיק לספור?

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טיפול קוגניטיבי-התנהגותי - הפרעות חרדה ומשברים