חרדת בליעה

שלום אני בת 23, בחורה בריאה בד״כ לפני כשלוש שנים התחילו לי התקפי חרדה בגלל סיבות אישיות שטופלו והפסיקו. לפני כחודש וחצי ההתקפי חרדה חזרו ובנוסף התחילה לי חרדת בליעה, פחד להיחנק מהאוכל ובנוסף פחד לבלוע את הלשון בזמן האכילה והבליעה לפני כיומיים התחלתי את הטיפולים לחרדות שוב שכוללים דיקור סיני. השאלה שלי אם הפחד מהבליעה של הלשון בזמן האכילה והבליעה הוא הגיוני? קורה שיש לי מצבים שאני מפחדת לבלוע את הרוק ומהלחץ אני מנסה לבלוע אויר שלא נבלע כי מן הסתם אין לי מה לבלוע. תודה מראש על התשובה.

חרדת בליעה הינה חרדה מוכרת לפסיכולוגים. היסטוריה של חרדות אחרות בהחלט תורמות להתפתחות חרדה זו.

דיקור סיני אינו מוכר בספרות כיעיל בטיפול בחרדות בכלל ובחרדת בליעה בפרט.

במידה ואין לך בעיה רפואית כלשהי המפריעה לשרירי הפה והגרון לבלוע, אזי הסיבה פסיכולוגיה בטבעה ויש לפנות לפסיכולוג

המומחה לטיפול בחרדות אלו.

לשאלתך: כאשר המזון שאכלת וכמותו לא היו גדולים יותר ממה שפיך יכול להכיל, נטחן היטב על ידי השינים הטוחנות שלך, ואין סיבה רפואית ידועה לקשיי בליעה, אזי החרדה אינה הגיונית.

בנוסף, בזמן חרדה גבוהה מתחיל מתח שרירי. במקרים מסוימים באזור השרירים האחראיים בין היתר על בליעה והם מתכווצים כחלק מפעילות המערכת הסימפטטית בעת מתח, שאינה מאפשרת עיכול כברגעי שלווה. לכן ייתכן ולמדת בעברך שאת מתקשה לבלוע בעת פחד, וכעת זה התפתח באופן ממוקד לחרדת בליעה לכשעצמה.

פני לפסיכולוג מתאים.

בברכה,

רותם אביטוב

ד״ר רותם אביטוב, פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי, Ph.D.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בחרדות, מצבי רוח ומשברים

חבר-מומחה ומדריך באגודה הישראלית לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי- איט"ה

אתר: www.cbt-psychology.com

קליניקה:

ש"ד בנימין 43, נתניה, נייד: 050-2481472

שלום לך,

קודם כל את מודעת לבעיה ומשתפת בה כבר צעד חיובי.

אמליץ לך לקרוא בהרחבה על טיפול הCBT זהו טיפול קוגנטיבי התנהגותי שמועדו קצר והוא מועיל מאוד בכל נושא של התקפי חרדה או חרדות מכל סוג שהן.

הטיפול אינו תרופתי.

צוות מכון חיבורים.

היי ספיר, הפוסט נכתב לפני כמה שנים ואני מאמינה ומקווה שמצבך הוטב מאז.

לטובת קוראים שסובלים מתופעות נילוות לחרדה הדומות לזו שתיארת (קושי בבליעה) כמו כאבים בחזה ודופק מהיר, קושי לנשום, זרמים בידיים ברגליים בראש ובגוף, כאבי ראש, גלי חום ועוד. חשוב לי לציין שברוב המכריע של המקרים זה קשור לחרדה וברגע שהחרדה נעלמת - כך ייעלמו כל התופעות המטרידות הללו.

בניגוד לקודמיי ועל אף היותי נטורופטית :) לא הייתי שוללת טיפול תרופתי קונבנציונלי שיכול במקרים רבים להביא תועלת רבה בחרדה. כמובן שניתן לשלב טיפול פסיכולוגי תומך.

ממליצה לקרוא על האפשרויות הטיפוליות באתר - גוף ונפש

יהלי ענבל

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טיפול קוגניטיבי-התנהגותי - הפרעות חרדה ומשברים
בחר
בחר