טיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון- התנהלות הטיפול

ד"ר אביטוב היקר שלום!

התחלתי להתעניין מעט בשיטת הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי לדיכאון (כי אני סובל מדיכאון לצעריemo_18.png). הבנתי שבחלק הקוגניטיבי המטופל נדרש למלא במהלך היום דפי מחשבות שבהם הוא רושם מחשבות שליליות ומעוותות, את העיוותים המחשבתיים המופיעים בהן (אם אני לא טועה מדובר בעשרה עיוותים) ובנוסף גם מנסים לשנות אמונות יסוד שליליות/לא בריאות ב כגון צורך באהבה, צורך באישור חברתי ועוד.

שאלתי היא-האם כדי שהטיפול יצליח ויעזור לדיכאון, המטופל נדרש למלא דפי מחשבות של עיוותי חשיבה במשך כל יום למשך כל חייו, וכל יום לעבוד על שינוי אמונות/סכמות לא בריאות, או שמתישהו אפשר להפסיק עם זה ועדיין לא לחוות דיכאון? כי הדיכאון לעתים הוא כרוני אצל חלק מהאנשים, או שהוא נוטה לחזור שוב ושוב באפיזודות (שגם בין ההתקפים הרבה פעמים נשארת רמה מסויימת של דכדוך)... אם כן, זה נשמע מאוד מתיש לעשות זאת כל יום ויום בלי הפסקה למשך כל החיים (וגם גוזל הרבה זמן).

אשמח לתשובתך האדיבה. בתודה מראש ושבוע טוב.

שלום לך דניאל

אני מבין את דאגתך בייחוד לאור סבלך מהפרעת הדיכאון.אמך יחד עם זאת, אל דאגה. הייחודיות של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, בהנחה והוא מבוצע על ידי מומחה בתחום ואיש בריאות הנפש, היא שהטיפול אכן מסתיים והאפקט שלו ממשיך לאורך זמן ובתקווה שגם לכל החיים. כיצד לכל החיים? לאחר למידת כלים קוגניטיביים והתנהגותיים שונים ורבים במהלך הטיפול, לומד המטופל לנהל את סגנון חשיבתו והתנהגותו ובכך להתגבר על הדיכאון ולדעת כיצד להתמודד עמו. בדרך כלל, אנו המטפלים, מבצעים פגישת מניעת הישנות שבה לומדים כיצד להתמודד עם הדיכאון לאחר הטיפול. בדרך כלל המטופל כבר מיומן בכך ומבין כיצד להתמודד. אין לו צורך למלא את הדפים שוב ושוב לאורך כל חייו. עם זאת, מילוי הדפים, הנו כלי בלבד שהמטופל יכול לבחור להשתמש בו לפי הצורך באם הוא רואה לנכון זאת הרבה אחרי סיום הטיפול.

לשאלות נוספות אני לרשותך

בברכה,

רותם אביטוב, פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי

ד״ר רותם אביטוב, פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי, Ph.D.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בחרדות, מצבי רוח ומשברים

חבר-מומחה ומדריך באגודה הישראלית לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי- איט"ה

אתר: www.cbt-psychology.com

קליניקה:

ש"ד בנימין 43, נתניה, נייד: 050-2481472

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טיפול קוגניטיבי-התנהגותי - הפרעות חרדה ומשברים
בחר
בחר