קשיים אובייקטיבים

אהלן, האם טיפול קוגניטיבי התנהגותי יכול לעזור לדיכאון למרות בעיות חיצוניות אוביקטיביות ותנאי חיים קשים.? אני בחור צעיר ועשיתי הרבה טעויות שיפגעו אנושות בעתיד התעסוקתי שלי. רק אם אוכל לחזור אחורה בזמן אוכל לתםקן הטעויות אך דבר זה הינו בלתי אפשרי כמובן. נראה כי קשה לשמור על מצב רוח טוב ומוראל בתנאים אלו, וכי טבעי לסבול מדיכאון עם קשיים רציניים ובעיות חיצוניות אוביקטיביות כמו שלי. האם CBT יכול לעזור במצבים כאלה?

שלום וברכה דניאל,

בהחלט ש-CBT יכול לעזור, אפילו יותר מלעזור בהתגברות על דיכאון. מן הסתם, ברוב המקרים דיכאון מלווה במילא בבעיות חיצוניות כאלה ואחרות. הבעיה היא שהן מוחמרות על ידי הסובל.

אדם אשר מאובחן כסובל מהפרעת דיכאון, בדר"כ מתאר באמת קשיים אובייקטיביים. משהו חיצוני הקורה לו בחייו. הוא אינו הוזה זאת, או מדמיין זאת. אם כן, עולה השאלה: מדוע דווקא הוא מגיב לארועים מסוג זה באופן קיצוני (קרי בסינדרום דיכאוני) ולא בסגנון אחר, בדומה לעמיתיו, בני גילו, משפחתו וכו'? התשובה כאן היא הקוגניציה: האמונות יסוד והמחשבות שהוא מחזיק, יחד עם סגנון התנהגותי שפיתח לאורך חייו. כולם ברי שינוי כהכנה להתמודדות יעילה יותר.

מאחר ואין מכונות זמן (והלוואי שהיו במקרים כאלו) ה-CBT יכול לעזור לך לבדוק האם בהכרח פגעת אנושות ולתמיד בקריירה שלך. האם המחשבה הזו בכלל תקפה, האם בהכרח הטעויות האלה תמיד ירדפו אותך, ולהעניק לך כלים התנהגותיים פשוטים לבנות עתיד על אף הטעויות.

אם כן, לשאלתך באם CBT עוזר במקרים אלו, בהחלט כן ובקליניקה שלי היו ויש בדיוק מקרים מסוג זה ולשמחתי לא ראיתי מקרים שלא ראו הצלחה בסוף הייעוץ.

בברכה,

רותם אביטוב, פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי

ד״ר רותם אביטוב, פסיכולוג קוגניטיבי-התנהגותי, Ph.D.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי בחרדות, מצבי רוח ומשברים

חבר-מומחה ומדריך באגודה הישראלית לטיפול קוגניטיבי-התנהגותי- איט"ה

אתר: www.cbt-psychology.com

קליניקה:

ש"ד בנימין 43, נתניה, נייד: 050-2481472

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טיפול קוגניטיבי-התנהגותי - הפרעות חרדה ומשברים
בחר
בחר