המטומטמת זו את שחסרה לחלוטין כל מודעות עצמית. מלא סיפורים (היא אמרה, ההוא אמר) תירוצים וכו'  אגו מנופח עד השמיים בשורה האחרונה - אין כמעט שום תוצר משמעותי ושום תרומה רצינית שניתן להצביע עליה. אני לא מטיל ספק בכשרונך אבל אין לו שום ביטוי בפועל שמצדיק את שביעות הרצון העצמית שלך.

אולי כבר כתבתי על זה היה לי חבר שנפטר שהיה גאון. לאיש היה איי קיו של 180 וזיכרון פנומנלי לא אנושי. כולם התפעלו מהידע העצום שלו אבל בשורה האחרונה הוא לא כתב כלום ולא הטביע אפילו חותם מינמאלי. הוא נזרק מלימודי דוקטוראט כי אפילו פרק אחד סביר הוא לא כתב. אי אפשר לכנותו אפילו "בינוני". ללמדך שאדם לא נמדד על פי כישוריו והאינטלגנציה שלו אלא על פי תוצריו שזכו להכרה אצל אחרים. יש לי חבר אחר שמומחה באימון ספורטיבי שטוען כי צריך להבחין בין "יכולת" לבין "תפקוד"(ורוב האנשים לא עושים את ההבחנה) . אדם נמדד על פי התפקוד ולא על פי היכולת.

אני חושבת שאני יודעת למי אתה מתכוון, הוא כתב כאן לפעמים בפורום, לא זוכרת את הכינוי שלו, אולי יוסף או שם אחר, ואולי החליף כינוי מתישהו...

אחרי שנפטר כתבת שהכרת אותו. ותראה, דברים שאתה כותב עליו כאן מאשרים מה שהבנתי לגביו בעצמי באינטואיציה...

היה לי איתו כאן איזה ויכוח, קצר, קצר כי אני לא נוהגת למשוך ויכוחים לאורך זמן כי אין בזה טעם. עד כמה שאני זוכרת דיברתי על "אבולוציה" והאפשרות 'לדמות' במחשב תהליכי אבולוציה ובכלל קטעים מההתנהלות של היקום. בין השאר אמרתי שבאבולוציה יש גם גורם של מקריות, וזה ידוע וברור, מוטציות גנטיות יכולות להוביל לשינויים לכל מיני כיוונים, שליליים או חיוביים, ואמרתי שגם את המקריות הזו אפשר לדמות במחשב ע"י פונקציה שנותנת ערך אקראי\רנדומלי - הבחור הסתייג ונראה לי שכאילו לא ידע בכלל שבתוכניות מחשב אפשר להכניס גורם אקראי\רנדומלי - פה הגבתי לו ספציפית והזכרתי את הפקודה\פונקציה RND בשפת BASIC (שדומה לה יש בודאי בכל שפת תכנות) -  ש'מפיקה' מספר\ים אקראיים בתחום שבין 0 ל 1, ואפשר כמובן להכפיל או לחלק את זה להוסיף ולהחסיר ולהביא את 'גנרטור' המספרים האקראיים הזה לכל תחום רצוי. שוב הוא לא הסכים. וכבר כאן הפסקתי להתווכח איתו... 

התפלאתי, כי נדמה לי שאמרת שהוא היה פיסיקאי. ובתור שכזה הכיר בודאי שפת תכנות אחת, אז למה טעה?

והתשובה לזה היא שהיה לו בתחומים מסויימים 'עיוורון' לנושא\ים מסויים\ים, אי אפשר לדעת הכל או להתמצא בהכל, אבל לאנשים שמתמצאים טוב בתחום רחב של נושאים יש יתרון יחסית לכאלה שמגלים 'עיוורון' או מעין חורים בהשכלה, ביחוד בתחומים מעשיים כמו פיסיקה והיום אלקטרטניקה ומחשבים.

חיים, IQ של 180 זה בשמים! - אבל אנשים לא מבינים שרק מבחן IQ וקסלר סטנדרתי למבוגרים משקף משהו אמיתי ונותן תוצאה אמיתית. ואני מכירה את זה מקרוב אישית כי עברתי שני מבחנים סטנדרטיים כאלה אחד אחרי השני, כ"א כ 50 דקות, ובאופן יוצא דופן הפסיכולוג שהעביר לי את המבחנים האלה אמר לי את התוצאה, כי לדבריו לא אומרים לנבחנים את התוצאה, זה בעצם היה הבונוס\פיתוי שאבוא למבחן הזה. אז תוצאות של IQ שאומרים בדרך כלל איזה מספר IQ על עצמם או על אחרים זה סתם, אולי ממבחנים מאולתרים או מקוצרים או כאילו, והם לא מדוייקים בכלל. ואגב צריך לעבור הכשרה ואולי הרשאה מיוחדת כדי לערוך למישהו מבחן כזה וגם חישוב התוצאה לא פשוט כלל, הבוחן שלי היה כל הזמן עם סטופר\שעון עצר ביד ורשם כל דבר, והנוסחאות לחישוב ה IQ הסופי לא פשוטות בכלל.

מה שמסתדר לי לגבי הבחור הנ"ל זה שאתה כותב עכשיו שהיה לו זיכרון מעולה - ואכן כך התרשמתי משני המבחנים, שנותנים משקל רב מאד לאיכות הזיכרון של האדם הנבחן, גם זיכרון ויזואלי וגם שמיעתי, לקביעת ה IQ שלו.

פונקציית RAND אך מספקת מספר פסאודו-אקראי normalised (בתחום 0 עד 1).

הבעיה - היא זקוקה ל- seed.

הנה ספור פתרון תעלומת זכיה עקבית בלוטו שנתבררה כתרמית שנעשתה בידי תכניתן.

הוא סיפק למחשבים גרסת תכנה מיוחדת בה נשתל seed ידוע לו, מלא טפסים בתחנות לוטו נידחות כשלראשו כובע רחב שולים או קפושון, המתין כמעט עד תום הזמן בו ניתן לתבוע זכיה (כדי להלחיץ את תהליך אימות התביעה), פדה זכיות לעתים בעצמו, לעתים גם באמצעות אחרים תמורת הענקת "עמלת טרחה" להם...עד שהחשד התעורר.

חפשו ב- Google מידע על אדם בשם Eddie Tipton...

ראשית ידיעה מצערת שאני רואה בחלון קון בימין למטה הכדורגלן שייע גלזר נפטר, בן 91. יהי זכרו ברוך.

לגבי RND בשפת בייסיק, זה אכן פסאודו-אקראי כי זה יכול לספק מספר מספרים סופי, ולא אינסופי. אז מדקדקים יטענו שגם בזה יש כבר איזו הטיה לאיזה כיוון. אבל לרוב הצרכים המעשיים והלא מאד קריטיים של חיי יום יום זה כנראה מספיק טוב.

וברור של מתכנת טוב יכול לשתול בתוכנית שהוא כותב עבור הימורים ולוטו איזו הטיה מתוכננת מראש וידועה לו. ואף אחד לא ישקיע בלבדוק אלפי שורות בתוכנה וגם יצליח למצוא שם כל מוקש או תרמית, זה כמעט בלתי אפשרי להבין לפרטי פרטים ונכון תכנית מחשב ארוכה שכתב מישהו אחר. והטיפטון הזה עשה את התרמית מאד מתוחכמת, ועוד 'קשר' אותה לתאריכי ההגרלות.

איך זה קיבל 25 שנים בכלא ועורכי הדין שלו טוענים שיקבל חנינה בעוד 3 או 4 שנים אני לא מבינה, אולי יטענו שלא היה שפוי כשכתב את התוכנה? 

כן, זה לא "סתם" פסאודו-אקראי.

מחשב הארגון המנהל את ההגרלות "קורא" מונה גיגר המודד קרינה של איוזוטופ אמריציום-241 באויר החפשי מעל מרכז המחשבים.

הקריאה מניבה מספר רב-ספרתי ארוך המותמר ל- seed באלגוריתם שלא הצלחתי למצא עליו יותר מדי פרטים. וה- seed מוזן לאלגוריתם הקרוי Mersenne Twister, אלא שלתוך תהליך מוצלח זה של רנדומזציה "הוזרק" שנוי תכנה קל:

אם ההגרלה מתרחשת בימי רביעי או ימי ראשון באחד משלושה התאריכים 27 במאי, 23 בנובמבר, או 29 בדצמבר בשנה לא-מעוברת, שהם ימי חופשה Thanksgiving, Memorial Day, או Christmas, אזי נעקף המנגנון המשוכלל של רנדומיזצית ה- seed, ובמקומו מתבצע קטע קידוד אחר השותל seed המפיק מספרים זוכים ידועים ל- Eddie Tipton (אולם עשויים להיות מצויינים גם בטפסי הגרלה של משתתפים תמימים).

האלגוריתם התקין מחולל מספרים אקראיים רציונליים (כרוחב הרגיסטר. במחשבים אין מספרים ממשיים, יש רק מספרים רציונליים) בתחום 0 עד 1. בתהליך "עיגול" נשלפים מספרים טבעיים מן ה- scaled range, "בלי החזרות" ומופקת רשימת המספרים הזוכים.

מכיוון שנאסר לחלוטין על עובדי ההגרלות להשתתף בהגרלות - נאלץ לשתף אנשים זרים, חברים וקרובי משפחה, עליהם הוטל לתבוע את הזכיה.

תשמעי פסיה, חשבתי על הנושא, קצת, ממש קצת, כי אני אדם עצל - ומהר מאד הגעתי למסקנה שהעניין עם לקבל "קליקים" ממונה גייגר, שנראה לי במבט ראשון ממש מקסים, זה הכל חארטה ויחסי ציבור - עם מטרה אחת ויחידה : יחסי ציבור, לשכנע ולהשלות את הציבור של קוני כרטיסי הגרלות הלוטו, שהכל גן עדן, ושיש לכל רוכש כרטיס, בכל הגרלה, סיכוי\הסתברות תיאורטית שווה\זהה לזכות כמו לכל רוכשי הכרטיסים האחרים לאותה הגרלה - וזה כמובן לא נכון... 

אגיד לך בקיצור קיצור למה, למה אין בקיים מחולל מספרים אקראיים שבכל הגרלה ייתן לכל הכרטיסים סיכוי\הסתברות שווה לזכיה :

וזה משום שטיב המחולל מספרים אקראיים יתקרב למטרתו, אקראיות אמיתית, ללא העדפה של מספרים מסויימים - רק אם תיתן לו לעבוד לאורך זמן ארוך - ותהליך ההגרלה הוא ככל הנראה קצר, כנראה דקות ספורות בלבד.

אז הכל חרטא, יחסי ציבור, עבודה בעיניים, רוב האנשים לא מתמצאים בסטטיסטיקה, גם אני לא, אז עושים עליהם עבודה בעיניים, עם איזיטופ רדיו אקטיבי, ומונה גייגר, ובלה בלה בלה, כדי שרוכשי כרטיסי הלוטו יהיו רגועים ככל האפשר.

אנלוגיה פשוטה שטפשט את העניין הנ"ל : בזריקת מטבע יש אותו מספר נפילות על המספר או על הציור - רק אם מטילים את המטבע הרבה הרבה הרבה פעמים, מאות פעמים, אלפי פעמים - וזה מתפרס על פני זמן, זמן ניכר.

הפרימיטיבים הקונים את כרטיסי ההגרלה מאמינים במזל וזה מזלם של הנבלים המתפרנסים ומשמינים מהפיס, מהלוטו.

אני משערת שהפרימיטיבים גם מתפללים לאלהים שיאיר להם פנים....

פעם דיברתי עם מזרחיה כזו, אמרתי לה שאין לה סיכוי כמעט כלל לזכות בהגרלה. היא צחקה בפה  מלא וסיפרה לי כי זכתה פעם בסכום גדול, ופעם בסכום קטן  יותר. וזו ההוכחה שיש לה סיכוי...... 

טוב, זה עניין מורכב ובעיה מורכבת. פסיה העלה כאן ענייןשל מעשה תרמית שביצע מתכנת שכתב עבור חברת הלוטו את התוכנה, והוא בכוונה שתל בה בתוכנת ההגרלות הטיה לכיוון מספר\ים מסויימים, ואז הוא ידע לרכוש אותם ולהגדיל בהרבה את סיכוייו לזכות, אכן זכה, אבל בסוף נתפס...

אבל בלי קשר לתרמית, חשבתי על זה ממש טיפונת והבנתי שאין בכלל מצב שבכל הגרלה סיכויי הזכיה של כל הכרטיסים זהים - וזה הרי מה שמספרים לנו כל הזמן, ולדעתי, אם אני לא טועה, תאורטית ומעשית, בעיקר מעשית, ובלי שום קשר לתרמיות זה בלתי אפשרי שבכל הגרלה והגרלה הסיכוי לזכיה יהיה שווה לכל הכרטיסים.

זה יתקרב לאידיאל הזה של שוויון בסיכויי זכיה רק אם המהמרים יחיו אלף או כמה אלפי שנים ויקנו כמות עצומה של כרטיסי לוטו.

ויש סיכוי, תמיד יש סיכוי לזכיה (אם אין רמאים שמטים ו 'שואבים' את הסיכויים לכיוון עצמם), אלא שהסיכוי אינו זהה לכל הכרטיסים, לדעתי.

תלוי כמובן גם במצב ובכשרות המזוזות בבית.

עבור לעמוד
, , , ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: עדי
עבור לפורום:
היסטוריה
בחר
בחר