אלבום מכתבים+סקירה היסטורית: לינקון (כמובן Lincoln)והיהודים

אני רק בתחילת האלבום, אבל כבר התרשמתי מאד מהטקסט המפורט היסודי והמעניין , ומצילומי המכתבים ומהתמונות המצורפים. הנושא לדעתי לא ממש ידוע לקהל המשכילים והמתעניינים בהיסטוריה, כולל זו של ארה"ב, ובדמותו הנערצת של Abraham Lincoln .

במילה אחת: אברהם לינקולן (סליחה מכותבי האלבום על שאני נוקטת בכתיב המקובל של שמו) היה ידיד ליהודים. לא היתה בו שום דיעה קדומה נגדם, והיו לו אישית גם ידידים יהודיים לא מעטים. חשוב לדעת!

מאד ממליצה לרכוש.

בחנות "7 במאה" שבקומת הקרקע של איצטדיון מנורה (איצטדיון יד אליהו) אפשר לרכוש ב25 ש"ח!!

לתופף על פח - תענוג.

האם מופיעה שם אחת הטיוטות של ה- Gettysburg Address?

מועט המחזיק את המרובה.

כמאתיים ושבעים מלים בלבד אשר לא עשו כל רושם מיוחד בעת שהושמעו מפיו.

להשוואה, צו טפוסי של משרד החקלאות האמריקאי בנוגע להסדרת מחיר כרובית לחקלאי מכיל כ- 27000 מלים...  

Qui sedes ad dexteram Patris, miserere nobis...

יש בורא לאלהים - האדם!

הנאום של לינקולן ב- Gettysburg נישא לאחר נאום של שעה וחצי של סנטור אחד אשר איש אינו זוכר כעת את שמו.
לינקולן עלה לבמה נאם דקות ספורות וירד והנאום מהדהד בעולם עד היום.
אין צלום מן הנאום.
באותה עת, שנת 1863, כבר היה אפשר לצלם בשטח.
צוות צלום-שטח כלל צלם, כימאי, ונער שהתרוצץ ביניהם.
ציוד הצוות כלל מצלמת box נישאת על חצובה עם סינר אטום לאור אשר אל מתחתיו "צלל" הצלם בעת הזנת המצלמה, וקרון, darkroom, בנוי על גבי עגלה רתומה לסוס.
הצלום נעשה על wetplate זכוכית עליה נמשחו מלחי כסף (משחירים באור) שנרקחו במקום על ידי כימאי עוזר צלם.
הכימאי הכין wetplates במעטפות אטומות לאור והנער התרוצץ והביאן לצלם שטען אותן למצלמה מתחת לסינר.
מיד לאחר הצלום הוחזרה הפלטה למעטפה אטומה והנער החישה אל הכימאי לקיבוע, שכן מלחי הכסף לא היו יציבים.
קצב הצלום של צוות מיומן יכול היה להיות כששה-שבעה צלומים בשעה.

מכיוון שנאום לינקולן נמשך דקות ספורות הוא התחיל והסתיים בטרם היה ביד הצלם wetplate מוכנה לצלום.
הצלם בקש מלינקולן לחזור לעלות לבמה ולעמוד בפוזת נאום, אולם לינקולן סרב.

הצלום היחיד מן הארוע המראה את לינקולן הוא צלום בו הוא ניצב בקרב הקהל משוחח עם אנשים לפני תחילת הארוע.
הסנטור שאיש אינו זוכר את שמו צולם מספר פעמים מכיוון שבירבר משך שעה וחצי.

הרבה פעמים אנו רואים בשולי e-mail מעין disclaimer המתרה בנו כי מדובר בחומר חסוי/מוגן/הבלים המיועד רק לעיני הנמען הנכון.
במיוחד ארוכים הם disclaimers של עורכי דין ותאגידים, ובמקרים רבים ראיתי disclaimers ארוכים יותר מן ה- Gettysburg Address.

אכן, חשיבות מסר עומדת לעתים קרובות ביחס הפוך לנפחו...

Qui sedes ad dexteram Patris, miserere nobis...

יש בורא לאלהים - האדם!

אפרופו כותרת דיון זה ("לינקון"), נכון הוא שה- L שבסוף המלה - אינה נשמעת, אולם ה- CO שלפניה צריכה להיות נשמעת כמו האות "ק" בסֶגול, ולא כמו "ק" בחולָם...

Patriotism is the last refuge of a scoundrel (Samuel Johnson)

פטריוטיות היא מפלטו האחרון של נבל (סמואל ג'ונסון)

נכון. כותבי האלבום טעו. אני כמובן העתקתי את שם הספר כפי שהוא מופיע. אני ממליצה עליו, והיה עליי לתת את שמו המדויק, המופיע על הכריכה.

לתופף על פח - תענוג.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: חיים קאופמן
עבור לפורום:
היסטוריה
בחר
בחר