זו דעתי והיא מוכחת הלכה למעשה בכל התחומים האפשריים (טכנולוגיה, אורח חיים, תוצרים איכותיים תרבותיים , חינוך, איכותי, השכלה וכו'). במקום לקרוא לדעה זו מתנשאת ואליטיסטית נסי להתמודד אתה בנתונים.

גם התרבות האשכנזית דוכאה ובטווח ארוך-טוב שכך. כל מי שהצליח בחברה בכל תחום היה זה שאימץ את התרבות המערבית בין אם אלה אשכנזים ובין אלה מזרחיים.

כמו תמיד, בכל פעם שעולה הנושא אתה יוצר ערבוב בין המושג "תרבות" לבין המושג "מדע". אלה שני מושגים שונים כשהראשון הוא סובייקטיבי מובהק . אין ספק שאי אפשר לבוא ולהגדיר יצירה תרבותית אחת כעולה על יצירה תרבותית אחרת, וכל יצירה נתונה לטעם סובייקטיבי וכל מי שמנסה לבוא ולקטול תרבות שלמה רק בגלל שמקורה בארצות המזרח לוקה בגזענות.

אגב יש משהו שאתה נוטה לשכוח- אנחנו נמצאים במזרח התיכון. יותר מכך- כמחצית (ואף למעלה מכך לדעתי) הנם יוצאי ארצות ערב, לכן הגיוני ביותר שהתרבות השלטת- כגון סגנון מוזיקלי, מאכלים וכו' תהיה מזרחית, ואכן בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות שלאט לאט יש פריחה של התרבות שהופכת למיינסטרים, והיתה הופכת לכזו ממזמן לולא הדיכוי ארוך השנים .

גם לגבי מדע- יש נן ארצות רבות בהן התרבות השלטת אינה התרבות האירופאית, כמו למשל יפן (ואני בטוחה שגם למדינות ערב יש הישגים מדעיים שאם אערוך בדיקה יותר מעמיקה אוכל להביא דוגמאות) ובכל כל זאת הנן מתקדמות יותר מארצות מסוימות באירופה.

כל פעם שעולה הנושא את מנסה להבחין בין מדע לבין תרבות ולא להתייחס לעובדה שהישגים מדעיים הם פועל יוצא של תרבות. תרבות אינה רק יצירות מוסיקליות. תרבות היא אורח חיים, אורח חשיבה צורת התנהגות וכו' ומדע מתפתח באופן מובהק בתרבות שמאפשרת לו להתפתח.(כלומר במערב).

יתירה מזו ספרות שירה וכל יצירה מתפתחות לרוב תחת ערכים שמאפשרים חופש ביטוי פתיחות ביקורת וכו' -וגם בזה למערב יש יתרון.

כשאני אומר לאמץ תרבות מערבית זה לא בהכח את המוסיקה המערבית על חשבון המזרחית אלא את ערכי החברה. יפן היא דוגמא של ארץ שהשכילה לשמר חלק מערכיה המקוריים אך כל פריחתה היא בגלל שהיא אימצה את אורח החיים המערבי (כמו גם קוריאה וכיום גם סין בכיוון)

הישגים מדעיים הם בעיקר תוצאה של מימון. במדינה שבה תהיינה יכולות כלכליות גבוהות כך יהיו ההישגים המדעיים. ההתעקשות שלך לקשור את זה לתרבות "מערבית" או במילים אחרות תרבות אירופאית,  אליטיסטית ונראית כמו נסיון להצדיק את הדיכוי של התרבות המזרחעית

לא  זה לא מימון. למה סעודיה וכווית רוויות הנפט הן מדיננות נחשלות? מדע מתפתח בתרבויות שבהם יש חופש ביטוי חופש מחשבה וחופש בכלל. אני לא מצדיק דיכוי -אני מצפה לאימוץ מרצון של התרבות המערבית. כל הארצות שלא מאמצות תרבות זו הן ארצות נחשלות עובדה. מי שרוצה להילחם בתרבות זו ולהעדיף את ערכיו אל יתפלא שהוא בפיגור.

emo_45.png

לא רק חופש ביטוי ומחשבה ופעולה , אלא הכרות עם מושגי המדע המערבי שפותח במאות השנים האחרונות, ואימוצם. במדינה כמו סעודיה הוואהאבית זה כנראה לא ייתכן.

עזבי אותי עם קישורים. עובדה היא שלא את ולא אני מכירים יצירה או סופר בלא להזדקק לגוגל. אני גם טוען שאם נבדוק את הסופרים והסופרות נגלה שהם קיבלו חינוך מערבי או היו חשופים לתרבות מערבית.

הרי כדי להיות סופר אתה צריך קודם כל לקרוא ספרים ולהפנים דרכי כתיבה ולהיחשף לכתיבה. ומה לעשות רוב הספרים בעולם נכתבו במערב.

איזה שטויות. ודאי שאני מכירה . למשל את הסופר הדרום אפריקאי המצוין קוטזי. וראיתי גם ספרים של סופרות אפריקאיות, אולי דפדפתי והתרשמתי לטובה, אך לא קראתי ממש.

אם תפתח את הקישור הזה תיפקחנה עיניך. (אבל אתה לא תפתח, אתה פשוט סותם ובולם את עצמך, עיוור מרצון).

ולא כל דברי רוח צריכים להיות במתכונת סיפור של סופר, ודאי לא מערבי. לי כפי שכתבתי (ו"לא קלטת") יש ספר אמרי חוכמה של שבטים אפריקניים. וכפי שכתבתי, האמנות הפלסטית האפריקנית (מסיכות, פסלים )מצוינת, והיתה מקור השראה וחיקוי למי? לציירים המערביים של המאה ה20. ויש לי אלבומי אמנות, הם באמת טובים.

את קוטזי גם אני מכיר והוא רק מאשר את מה שאמרתי. סופר לבן שכולו מערבי. זו לא דוגמא לספרות אותנטית אפריקאית.

איזה ספרות אפריקאית אותנטית את יכולה לשלוף?

לגבי פיסול וציור -הם היוו מקור השראה לציירים ופסלים מערביים ששפטו אותם בקריטריונים איכותיים מערביים. הם טובים על פי הטעם המערבי שלך!

רק כמה סופרים ניגריים:

א

נ

ס

וכן, אני מצפה ממך שתפתח את הקישור לכל אחד מהם.

בקשר לאמנות, מה אתה מתעקש? העובדה שהציור והפיסול המערבי השתחווה לפני זה האפריקני אומרת הכל.

פתחתי חלק  מהקישורים כולם הם תוצר של תרבות מערבית. לא את ולא אני הכרנו מישהו מהם.

ישראל אינה המדינה המתקדמת בעולם מבחינת הכרת הספרות העולמית. במדינות המערב  הסופרות והסופרים האלה התפרסמו. וגם הוכרו כטובים.

האם ספריהם משקפים את חברות המערב או את החברה הניגרית? אני בטוחה שהתשובה ברורה.

ועדיין לא ענית לי אם אתה מכיר וקראת את הסופרת הפורטוגלית היוצאת מהכלל לידיה ז'ורז'. ואת פלאנרי או'קונור המדהימה. ולפחות אם קראת ספרי ספרות של סימון דה בובואר.

אני מניחה שההשתמטות שלך נובעת מכך שלא קראת ואף לא שמעת..... אז מה, זה אומר שאינן גאוניות?

הם משקפים את החברה הניגרית אבל ללא חשיפה לתרבות המערב הם לא היו כותבים בכלל ספרים....

בוא נלמד קודם על השבטים הניגריים ותרבויותיהם לפני שאנחנו קובעים אילו קביעות נחרצות בשאלה אם יש שם תרבות או לא.

ולא רק הניגריים: כל שבטי אפריקה.

ושוב: ודאי שהמדע והטכנולוגיה הגבוהה התפתחו באירופה. וודאי שתורת המדינה והפילוסופיה של זכויות האזרח התפתחו באירופה.

אך הישגים אמנותיים יש גם לערבים , לאפריקנים, לאינואיט!! (ה"אסקימוסים").

אגב,  יש לי הספר "חיידקים רובים ופלדה" השואל את השאלה למה עמים מסויימים פיתחו טכנולוגיה גבוהה ואחרים לא. ונותן תשובות. ודאי קראת את הספר?

מה זאת אומרת אין תרבות? ברור שיש. אבל אלמלא חשיפה למערב לא היו נכתבים שם ספרים.

למה הדבר דומה?יש תרבות חרדית אבל חרדים לא לא כותבים ספרות כל הספרות על חרדית נכתבה ע"י חרדים ובעיקר לשעבר שנחשפו לתרבות המערבית ובעזרת הכלים שלמדו  והפנימו -כתבו על החברה החרדית.

ולשאלותיך -חוץ מסימון דה בובאר (ששעממה אותי) אני לא מכיר את הסופרות שציינת.שמעתי על הספר שציינת ואני מתכוון לקרוא אותו.

בוא נלמד קודם על השבטים הניגריים ותרבויותיהם לפני שאנחנו קובעים אילו קביעות נחרצות בשאלה אם יש שם תרבות או לא.

ושוב: ודאי שהמדע והטכנולוגיה הגבוהה התפתחו באירופה. וודאי שתורת המדינה והפילוסופיה של זכויות האזרח התפתחו באירופה.

אגב,  יש לי הספר "חיידקים רובים ופלדה" השואל את השאלה למה עמים מסויימים פיתחו טכנולוגיה גבוהה ואחרים לא. ונותן תשובות. ודאי קראת את הספר?

מה יש לך עם הערבים והאפריקאים? מה יש שם? תרבויות של נקמת דם, ובאפריקה פה ושם של קניבליזם. 

מה כתוב לך בספר? מה זה חשוב בכלל מה כתוב לך בספר...

איפה שלא פיתחו טכנולוגיה גבוה זה בגלל שלא היה להם שם מספיק שכל, נקודה - ולא משום סיבה מפוברקת אחרת.

זו גישה גזענית. בני האדם אינם עליונים ונחותים מה שמבחין בינהם זו התרבות שהם יצרו. אם כל אפריקאי מהשבט הנידח ביותר היה גדל במערב ומקבל חינוך מערבי הוא לא היה שונה מאף אחד. 

זו גישה גזענית. בני האדם אינם עליונים ונחותים מה שמבחין בינהם זו התרבות שהם יצרו. אם כל אפריקאי מהשבט הנידח ביותר היה גדל במערב ומקבל חינוך מערבי הוא לא היה שונה מאף אחד. 

נו, לא אמרתי שהם נחותים גנטית, אני לא גזענית, אבל השורה האחרונה של רמת ההישגים כוללת הרי במידה רבה את השפעת הסביבה, ובסך הכל זה פחות 'שכל' לחברות שם.

מה זה 'סיבה מפוברקת' שכתבתי? משהו כמו מה שאומרים החרדים למה יש אצלם יותר עוני : כי הם מעדיפים את ה'רוחניות' על פני ה'חומריות', ועוד מתוך בחירה. זו 'סיבה' מפוברקת.

מה יש לך עם הערבים והאפריקאים? מה יש שם? תרבויות של נקמת דם, ובאפריקה פה ושם של קניבליזם. 

מה כתוב לך בספר? מה זה חשוב בכלל מה כתוב לך בספר...

איפה שלא פיתחו טכנולוגיה גבוה זה בגלל שלא היה להם שם מספיק שכל, נקודה - ולא משום סיבה מפוברקת אחרת.

שטויות.

וחפשי אגב את הספר "רובים חיידקים ופלדה".

למה הדבר דומה?יש תרבות חרדית אבל חרדים לא לא כותבים ספרות כל הספרות על חרדית נכתבה ע"י חרדים ובעיקר לשעבר שנחשפו לתרבות המערבית ובעזרת הכלים שלמדו  והפנימו -כתבו על החברה החרדית.

ולשאלותיך -חוץ מסימון דה בובאר (ששעממה אותי) אני לא מכיר את הסופרות שציינת.שמעתי על הספר שציינת ואני מתכוון לקרוא אותו.

ספרוּת שכתבה דה בובואר "שעממה אותך"? הטעם שלך וההבנה הספרותית באמת יוצאים דופן.....

ספרוּת שכתבה דה בובואר "שעממה אותך"? הטעם שלך וההבנה הספרותית באמת יוצאים דופן.....

נו, אתה סבור שהחומר של הגשש החיוור זו ספרות והומור..... 

החומר של הגשש מצחיק אותי החומר של בובואר שעמם אותי נו אז מה? אני חייב להתאים את טעמי האישי אליך?הרי באותה המידה אני יכול לטעון את אותה הטענה כלפיך....

החומר של הגשש מצחיק אותי החומר של בובואר שעמם אותי נו אז מה? אני חייב להתאים את טעמי האישי אליך?הרי באותה המידה אני יכול לטעון את אותה הטענה כלפיך....

כן.... דמוחארטא.....

נו, אתה סבור שהחומר של הגשש החיוור זו ספרות והומור..... 

היצירה של 'הגשש החיוור' זה יהלום בכתר תרבות ההומור של ישראל. לך יש bias חמור מסיבות עדתיות בכל נושא ונושא שעולה כאן. אצלך רק העיוותים בתחום המגדרי נשים\גברים יכולים פה ושם לגבור על אלה שבתחום העדתי וכביכול 'למסך' אותם (ורק מסיבה זו את ממליצה לתמוך באורלי לוי-אבקסיס).

כתבת כאן שניסים אלוני המחזאי שכתב לגשש החיוור הוא מזרחי. וזה כנראה לא נכון. הוא נולד בתל אביב, המוצא של משפחתו מבולגריה, ובבולגריה עקב ההיסטוריה שלה היו גם ספרדים וגם אשכנזים, ואם תקראי עליו ותראי תמונות שלו תראי ותביני שהוא היה לגמרי אשכנזי.

נו, למה אני כותבת את כל זה? זה הרי מטומטם לגמרי - אני כותבת את זה רק כי את מסתכלת על כל דבר דרך הפריזמה העדתית והמגדריתemo_46.png

עבור לעמוד
... , , , ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
היסטוריה
בחר
בחר