אנקדוטה היסטורית עם לקח מעשי

בלא מעט מקרים אנו נתקלים באנשים שמדברים בפומבי, במסגרות שונות, על עניינים שהם לא ממש שולטים בהם באופן מלא; מספיק שנוכח בחדר אדם שזה תחום ההתמחות שלו כדי לחשוף את הבלוף, ואז המבוכה עלולה להיות גדולה.

זהו הסיפור שעולה מן האנקדוטה ההיסטרית הבאה:

האנקדוטות היסטורית מופיעה בספרו של מרקוס טוליוס קיקרו "על הנואם", והיא מובאת שם מפי דמותו של קווינטוס לוטאטיוס קאטולוס, שהיה מצביא ומדינאי רומי, וידוע גם כנואם מוכשר.

הסיפור שהיה כך היה: בעת ששהה בגלות באפסוס, הוזמן אחד מגדולי המצביאים בתולדות האנושות, חניבעל מקרתגו, לשמוע הרצאה מפיו של אותו פורמיו, אשר הרצה, כך מסופר, "שעות אחדות על תפקידו של מצביא ועל ענייני צבא בכלל". בעוד שקהל המאזנים נהנה הנאה מרובה מן ההרצאה, נשאל חניבעל, כך מספר קאטולוס, מה דעתו שלו על הפילוסוף הלה? לכך השיב "האיש מקרתגו" כי "הוא ראה כבר לעיתים קרובות זקנים מטורפים, אולם מימיו לא ראה איש מטורף יותר מפורמיו".     

וכך מסכם זאת קאטולוס: "וחיי הרקולס, הוא צדק; וכי יש דוגמא אחר ליהירות או לפטפטנות, מזו, שיווני, שמעולם לאה אויב או מחנה-צבא, שמעולם לא היה קשור אף לא בקשר רופף ביותר למשרה ציבורית כלשהי, ייתן הוראות בענייני צבא לחניבעל, שלחם שנים כה רבות על ההגמוניה עם העם הרומי, שהכניע את כל עמי העולם?". [מרקוס טוליוס קיקרו "על הנואם(II)" מתוך: כתבים שונים תרגום: ארנסט דוד קולמן (ירושלים: מוסד ביאליק) תשמ"ו-1985, עמ' 186-187]

לגרסה המלאה של האנקדוטה בהקשר המשפטי הרחב ניתן לקרוא כאן:
אנקדוטה מפי קאטולוס

ADIR A. BENYAMINI
 Attorney at Law

עו"ד אדיר בנימיני
דיני תעבורה

Nil satis nisi optimum

מי כמוך יודע ... שהרי אתה נמנה על אותם האנשים הנקראים "עוכרי דין". אנשים שמעולם לא יצרו ולא יצרו דבר מה ועיקר פרנסתם היא להג ללא תכלית והם מונעים מתאוות הבצע.

ודווקא עיסוקו של הפילוסוף נשגב מכל עיסוק שהרי הוא מונע מאהבת האמת והחכמה. 

ואכן שמותיהם של הפילוסופים הדגולים נחרטו בפנתיאון האנושות לעד. אבל שום עוכר-דין, אף לא אחד (גם אם הוא עוסק בתחום הנשגב של דיני תעבורה!), לא ייזכר לאחר מותו בעבור תרומתו למען האנושות.

אַל תַּעַן כְּסִיל כְּאִוַּלְתּוֹ, פֶּן תִּשְׁוֶה לּוֹ גַם אָתָּה

צריך לזכור מצד שני שכל ניסיונו הצבאי של בן גוריון ( שניהל  את מלחמת העצמאות) היה כרב טוראי בגדוד ה-39 של קלעי המלך בריטי במלחמת העולם הראשונה (שלא לחם בפועל...)  וגם דרגה זו הורדה לו במשפט צבאי....

צריך לזכור מצד שני שכל ניסיונו הצבאי של בן גוריון ( שניהל  את מלחמת העצמאות) היה כרב טוראי בגדוד ה-39 של קלעי המלך בריטי במלחמת העולם הראשונה (שלא לחם בפועל...)  וגם דרגה זו הורדה לו במשפט צבאי....

האם בן גוריון באמת ניהל את מלחמת העצמאות ?

דורי היה חולה והרמטכ"ל בפועל היה ידין. עד כמה שקראתי חומר על המלחמה ההכרעות העקרוניות וסדרי העדיפויות במלחמה היו של דוד בן גוריון שלא פעם התעמת עם ידין .

הנה, ב.ג. במדי חורף (לפני שבוטלו מדי החורף) של צה"ל. בודאי שניהל את המלחמה, למשל קבע\פקד שחייבים בכל מחיר להגיע לאילת ולכבוש אותה עם גישה לים, אין לי פה אסמכתה, אך זכור לי שקראתי על זה, בטח ממיכאל בר זוהר.

BG1.JPG

הנה, ב.ג. במדי חורף (לפני שבוטלו מדי החורף) של צה"ל. בודאי שניהל את המלחמה, למשל קבע\פקד שחייבים בכל מחיר להגיע לאילת ולכבוש אותה עם גישה לים, אין לי פה אסמכתה, אך זכור לי שקראתי על זה, בטח ממיכאל בר זוהר.

לא לזה התכוונתי. גם בנימין נתניהו מנחה את צה"ל לתקוף את עזה על-מנת להפסיק את ירי הטילים, אבל את המלחמה מנהל הרמטכ"ל.

לא לזה התכוונתי. גם בנימין נתניהו מנחה את צה"ל לתקוף את עזה על-מנת להפסיק את ירי הטילים, אבל את המלחמה מנהל הרמטכ"ל.

מדינאים שבעברם היו בתפקידי פיקוד בכירים בצבא,הם מעורים יותר עד הפרטים הקטנים ביותר ואף נותנים עצות מבצעיות.בזמן הטרור שהתעצם בשנת 2000,שרון היה מעורה ואף הנחה את הצבא כיצד לפעול ואף דרש מקציני הצבא הרבה יצירתיות שאכן היתה חסרה אז ואולי גם כיום.

שמאלנות היא מחלת נפש חשוכת מרפא emo_02.png.

עד כמה שידוע לי בן גוריון התערב בהחלטות אופרטיביות ולא רק בקביעת מדיניות. המחלוקות שלו עם ידין לא נסובו על מדיניות בלבד.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: חיים קאופמן
עבור לפורום:
היסטוריה
בחר
בחר