שאלה לעו"ד המכובד בעניין הוצאת לשון הרע, שם רע וכד'

הבת שלי עבדה בחנות מסויימת. בתוך יום העבודה נמצא שיש חוסר בקופה של 600 ש"ח. בעלי החנות האשימו את הילדה בגניבה ודרשו ממנה מיד להחזיר את הכסף. כל הנסיונות שלה להסביר שהיא לא לקחה את הכסף לא עזרו והם פשוט צעקו עליה לעיני עוברים ושבים "גנבת" בקול תוך קריאות "תחזירי את הכסף גנבת וכד'". הילדה מתוך לחץ ומתוך טיפשות הלכה לכספומט הקרוב משכה את הסכום החסר ונתנה אותו לבעל החנות, לטענתה רק כדי שלא יצעקו ולא יבישו אותה מול העוברים ושבים. למחרת ניגשתי עם הילדה לחנות ושוחחתי עם בעל החנות דרשתי שישיב מיד את הכסף לילדה.בעל החנות המשיך לטעון שהיא גנבת ושיש לו סרט ממצלמת החנות שמראה שהיא גנבת, יתרה מכך הוא הודיע כי בנו יגש "עוד היום" למשטרה להגיש תלונה על הגניבה. שוחחתי עם הילדה אם היה משהו חשוד סביב הקופה ולאחר זמן מה היא נזכרה כי מגירת הקופה בשלב מסויים לא נסגרת היטב וכי היה צורך להשתמש בכוח כדי לסגור את מגירת הקופה. מיד ניגשתי לבעל החנות וביקשתי לשלוף את מגירת הקופה החוצה, משעשה זאת בנוכחותי התברר כי כל הכסף נמצא ולאחר דין ודברים חריף הושב הכסף לילדה. שאלתי, האם ניתן לתבוע בגין הוצאת לשון הרע על דבר זה, מתברר שלא היתה כל הוכחה ולא היה סרט ממצלמת החנות שהילדה גנבה אלא המטרה של בעל החנות ובנו היו להשאיר אצלם את הכסף שהילדה מסרה להם כשצעקו עליה, לא היתה כל כוונה ללכת למטרה ולהגיש תלונה. את זה שמעתי אחרי הדין והדברים החריף שהיה לי עם בעל החנות ובנו. אני רוצה להוסיף שאני אדם שמוכר באזור מגורי כאיש מכובד ובמידה ויגיעו אלי אנשים מחר ויגידו ראינו שביתך גנבה או שצעקו על ביתך שגנבה, או אפילו לא יגיעו, האם אני יכול לתבוע על הוצאת שם רע או רק ביתי יכולה לתבוע בגין דבר זה. האם החוק נוטתן תרופה רק לנפגע עצמו או גם לבני משפחתו שהם אנשים מוכרים ויש להניח שיפגעו ממצב שכזה אפילו רק מתוך הסבר. יש לציין שהילדה לא עובדת שם יותר ובעניין סיום עבודה כחוק אני אפנה לפורם דיני עבודה

שלום רב ותודה על השאלה המעניינת

על פניו, האשמה פומבית של ביתך בגניבה הינה בחזקת לשון הרע. עם זאת על מנת לזכות בפיצוי יש לוודא כי לנתבע לא עומדת "הגנה". ישנן 2 הגנות עיקריות: הגנת תום לב והגנת "אמת דיברתי". באשר להגנת "אמת דיברתי" - אם הנתבע יראה כי הוא אמר אמת וכי היה באמירה עניין לציבור, הרי שהוא עשוי להנות מההגנה. במקרה שלפנינו - לא מדובר בדברי אמת - שהרי בתך לא גנבה, וספק גדול אם יש בפרסום - בהשמצה - עניין ציבורי. לכן נראה כי הגנה זו לא תעמוד לנתבע. באשר להגנת תום הלב - כאן לא הצלחתי להבין חלק מהסיפור שלך, האם המעסיק האמין שהבת שלך גנבה, או שהוא ידע שהיא לא גנבה. אם הוא האמין בתום לב שהבת שלך באמת גנבה והוא רצה להגן על עניין אישי כשר שלו, יתכן שתעמוד לו הגנת תום הלב ובלבד שהוא לא חרג מהמעשים הדרושים להגנה על אותו אינטרס. במקרה שלנו נראה לפי התיאור שלך כי האמצעי בו נקט המעסיק - צעקות וגידופים - היה קיצוני מדי ומשכך הגנה זו עשויה להישלל ממנו - אף אם הוא חשב שהבת באמת גנבה. כאן חשוב לציין כי העובדה שהוא לא טרח לבדוק את סרטי הצילום ואף לא הגיש תלונה למשטרה - עשויה לפעול לרעתו. יש לציין גם כי עצם האשמת הבת בגניבה באזנך - היא הוצאת לשון הרע נוספת. באשר לתביעה של צד שלישי - אם תוכיח שהפרסום - פגע בשמך הטוב - יתכן שתוכל לזכות בתביעה, אולם הקשר בין מעשיו של המעסיק ובין שמך הטוב נראה קלוש.אם באמת אנשים רבים יפנו אליך או תתפרסם ידיעה בעיתון המקומי לפיה בתו של X הואשמה בגניבה - הרי שיהיה מקום לשקול זאת שנית. הייתי ממליץ לבתך להייעץ עם עו"ד העוסק בתחום ולשקול הגשת תביעה נגד המעסיק. יש משקל גם לשאלה האם המעסיק התנצל בסופו של דבר.

עו"ד אבינועם מגן דוא"ל ישיר: magen_adv@014.net.il

תודה על המענה במפורט

אני אכן אתייעץ עם עו"ד בתחום. לגבי השאלה אם למעסיק היה יסוד סביר להניח שהבת גנבה, מתברר שממש לא, הוא עשה זאת גם לעובדות אחרות שעבדו שם גם על חוסר של 100 או 200 ש"ח. מה שנמצא מתחת למגירת הקופה הוא יותר מהחוסר שהיה לביתי והתברר שגם עובדות אחרות סבלו מהתקפותיו על גניבה אבל הן לא עשו עניין מההאשמות פשוט שילמו ועזבו את המקום. אצל ביתי החוסר היה גדול יותר ולכן הכעס שלי על ההתנהגות הזו כמו גם התנהלות המעסיק בצורה חריפה ללא כל ביסוס וללא כל אחיזה במציאות. לגבי השאלה האם המעסיק התנצל. כן המעסיק התנצל אבל ילדיו לא. ההתנצלוטת היתה ב 4 עיניים שלא כמו הטחת האשמה בפני העוברים ושבים. עוד דבר, מאחר והבת ראתה העלמת מס בכך שחלק ניכר מהמכירות בחנות הכניסו ילדי המעסיק לכיס היא הודיעה על כך בעילום של למס הכנסה מחלקת חקי'ות, היא נתנה שעות ותאריכים ומצלמות המרכז המסחרי רק יוכיחו כי יש צדק בדבריה. דבר נוסף, הילדה חיפשה עבודה בחנות סמוכה לחנות שבה הואשמה בגניבה ושם אמרה לה בעלת החנות אחרי מה שראיתי לפני כמה ימים אני לא מעוניינת להעסיק אותך. רק בגין כך אנחנו נתבע את בעל החנות וילדיו. בכל אופן תודה על המענה.

ממש נורא

אולי כאשר ילד שלנו הולך לעבוד בחופשה כדאי להתלוות אליו לראיונ עבודה כדי לראות מי בעל הבית.סופ סופ לנו המבוגרים יש נסיונ חיים

תודה על המענה במפורט

אני אכן אתייעץ עם עו"ד בתחום. לגבי השאלה אם למעסיק היה יסוד סביר להניח שהבת גנבה, מתברר שממש לא, הוא עשה זאת גם לעובדות אחרות שעבדו שם גם על חוסר של 100 או 200 ש"ח. מה שנמצא מתחת למגירת הקופה הוא יותר מהחוסר שהיה לביתי והתברר שגם עובדות אחרות סבלו מהתקפותיו על גניבה אבל הן לא עשו עניין מההאשמות פשוט שילמו ועזבו את המקום. אצל ביתי החוסר היה גדול יותר ולכן הכעס שלי על ההתנהגות הזו כמו גם התנהלות המעסיק בצורה חריפה ללא כל ביסוס וללא כל אחיזה במציאות. לגבי השאלה האם המעסיק התנצל. כן המעסיק התנצל אבל ילדיו לא. ההתנצלוטת היתה ב 4 עיניים שלא כמו הטחת האשמה בפני העוברים ושבים. עוד דבר, מאחר והבת ראתה העלמת מס בכך שחלק ניכר מהמכירות בחנות הכניסו ילדי המעסיק לכיס היא הודיעה על כך בעילום של למס הכנסה מחלקת חקי'ות, היא נתנה שעות ותאריכים ומצלמות המרכז המסחרי רק יוכיחו כי יש צדק בדבריה. דבר נוסף, הילדה חיפשה עבודה בחנות סמוכה לחנות שבה הואשמה בגניבה ושם אמרה לה בעלת החנות אחרי מה שראיתי לפני כמה ימים אני לא מעוניינת להעסיק אותך. רק בגין כך אנחנו נתבע את בעל החנות וילדיו. בכל אופן תודה על המענה.

וטוב תעשו

אני ממש מרגישה שכואב לי כאילו היא היתה ילדה שלי אז הבת נפלה כנראה בידי נוכל וחשוב שגם אתם תפרסמו כדי שאחרים לא יפלו בפח ובאשר לגמול:שאלוהים ישלם לו כגמולו אבל עורך דין לא יזיק

אחלה

הפוסט היה מאוד אינפורמטיבי תודה ביטוח רכב

תגובה

מסכים לגמרי, עזר לי עד מאוד הגדלת חזה ביטוח רכב

גם אני, מאמר מאוד מועיל למי שרוצה לדעת תשובות בתחום הנ"ל

אכן זהו מאמר מאוד טוב למי שרוצה להיות בקיא בנושא

הצרה  היא  שחלק  מחמודינו היקרים לא רוצים להיעזר אלא לעשות הכל בכוחות עצמם ו/או חושבים(כמו הבן שלי) שהם דור המחשב ודור האינטרנט ויודעים הכל.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
לשון הרע הוצאת דיבה ושם טוב
בחר
בחר