תביעות קטנות

שלום, איני יכולה לממן עו"ד בשביל תביעת דיבה , תלונות שווא במשטרה , ותקיפה מילולית וגופנית של אישה אובססיבית, עו"ד אליהם פניתי לא רוצים אחוזים אלא מבקשים סכומים אסטרונומים שאלתי :1, האם תוכל להפנות אותי לעו"ד שיקבל אחוזים? 2, האם אפשר לחלק את תביעתי בבית משפט לתביעות קטנות ל3 תביעות נפרדות ולבקש פיצוי המקסימום בכל תביעה ?

תביעות קטנות ושאלות גדולות

שלום רב לך. שאלתך נוגעת למספר נושאים. לטובתך ולטובת יתר הגולשים אתייחס לכל הנושאים העולים מן השאלה. ראשית: האם ניתן בכלל להגיש תביעת לשון הרע בבית משפט לתביעות קטנות? התשובה: בית משפט לתביעות קטנות נועד לסכסוכים קטנים הן מבחינת מורכבות הנושא והן מבחינת סכום התביעה. ניתן לתבוע עד כ 30,000 ש"ח. במקרים בהם מדובר בעניין מורכב המצריך טיעונים משפטיים, הבאת עדים וכדומה, רשאי בית המשפט לתביעות קטנות להעביר את התיק לבית משפט שלום רגיל. תביעות לשון הרע הן בדרך כלל מורכבות מכדי לדון בהן בתביעות קטנות. ישנם מקרים מעטים בהם בכל זאת תביעות לשון הרע נדונו בבית משפט לתביעות קטנות, בדרך כלל כאשר היו אלה תיקים פשוטים וכאשר הנתבע לא ביקש להעביר את הדיון. בכל מקרה, גם בתביעות קטנות - כאשר מדובר בלשון הרע כדאי להיעזר בעו"ד, לפחות על מנת לכתוב את כתב התביעה כראוי. הזמן הקצר שמוקדש לדיון בתביעות קטנות עלול לפגוע בליבון המחלוקת. באשר לפיצול התביעה למספר תביעות: אם מדובר במסכת עובדתית אחת ורוצים לפצל אותה למספר תביעות יש להגיש בקשה ל "פיצול סעדים". אם מדובר באירועים שונים ניתן להגיש מספר תביעות קטנות. ואולם, הנתבע יוכל לבקש לחבר את כל התביעות ולאחד את התיקים והדבר עשוי לגרום להעברת התיקים כולם לבית משפט שלום. אציין כי גם בבית משפט שלום אין חובה להיות מיוצג, אם כי לא הייתי ממליץ לתבוע לבד, בייחוד כאשר הנתבע עשוי להיות מיוצג וכאשר מדובר בתביעת לשון הרע המצריכה ידע וניסיון. באשר לנושאי התביעות שהזכרת: יש לבחון כל נושא - כל עילת תביעה - לגופה. למשל - תלונה במשטרה - איננה עילה לכשעצמה לתביעת לשון הרע. (בעניין זה ראי תשובה קודמת בפורום) באשר לייצוג ולתשלום לעו"ד. שכר הטרחה הוא עניין למו"מ בין עורך הדין ובין הלקוח. בדרך כלל כאשר מדובר באחוזים ללא כל "בסיס" יהיו אלה אחוזים גבוהים. את יכולה לתאר לעצמך שככל שעוה"ד מוצא את התביעה "חזקה" יותר ובעלת סיכויי הצלחה גבוהים - כך יגדל הסיכוי שהוא יסכים לייצג אותך על בסיס אחוזים בלבד. כלומר: יכול להיות שההתעקשות על סכומים גבוהים מלמדת על חולשתה של התביעה אותה את רוצה להגיש. בהצלחה.

עו"ד אבינועם מגן דוא"ל ישיר: magen_adv@014.net.il

בית משפט לתביעות קטנות

מה שאשאל כאן אמנם איננו מעיינינו של פורום זה אבל בכל זאת מאחר והינך משפטן רציתי לקבל את תשובתך לנושא עקרוני אני עצמי הייתי אתמול בבית דין לתביעות קטנות וזכיתי. לפני היו בני זוג שתבעו את קופת חולים הכללית על איזה מחדל והופיעה נציגה משפטית של הקופה לפי מיטב הנתי וידיעתי בית דין זה הינו לאנשים שקצרה ידם מלשלם לעורך דין וגם הערך הכספי של תביעתם נמוך ולכן פונים לבית משפט זה האם הנתבע יכול להיות מיוצג על ידי עורך דין? שהרי יש בכך משום הפרת איזון לרעת התובע שמלכתחילה אין לו יותר מידי סיכוי מול קופת חולים הכללית-גוף ענק ועשיר מאד תמההתי וגם על כך שהשופטת לא העירה על זאת

היי דבי,

אולי יש עורכי דין שיסייעו לך במסגרת פרו בונו. ניסית?

בכל אופן, יש לא מעט עורכי דין שפועלים לפי אחוזים. נסי לנסח מייל כולל ולשלוח לכמה שיותר עורכי דין, חבל לבזבז זמן בשיחות טלפון ארוכות.

כאן יש רשימת גורמים משפטיים שמתעסקים בנושא של תביעת הוצאת דיבה, למשל. נסי להתחיל את החיפוש ולפנות לשמות שנראים לך טובים.

תודה לעו"ד אבינועם מגן על התגובה המאלפת והממצה. רק שאלת המשך קטנה - לאיזה סוג של עורך דין כדאי לפנות? תביעות דיבה נכללות בתחום הפלילי, לא? האם כדאי אז להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי? או שזה יותר דיני קניין רוחני? הבנתי גם שיש תחומים שהם בין לבין וסוג של נופלים בין הכסאות.. 

היי,

רוצה לצרף המלצה לעורך דין מתמחה בכל הנוגע ללשון הרע.

הציל אותי מסיטואציה לא נעימה.

יום נעים!

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
לשון הרע הוצאת דיבה ושם טוב
בחר
בחר