לשון הרע בתלונה למשטרה

גרושתי הגישה נגדי תלונה שקרית לחלוטין למשטרה. האם זה נחשב לשון הרע ? האם ניתן לתבוע ?

תלונה במשטרה , שלום יגאל

תלונה במשטרה איננה עילה לתביעת לשון הרע. עם זאת, פרסום של התלונה במקומות אחרים עשוי להוות עילה לתביעה. הרעיון הוא שלא רוצים שאנשים יחששו להתלונן במשטרה, עם זאת עצם הגשת התלונה איננה "מכשירה" את פרסום תוכן התלונה או אף את דבר הגשתה. ישנה עוולה אחרת הנקראת "נגישה" שעוסקת בפיצוי על נזקים מסויימים (מאוד) שנגרמים למי שהוגשה נגדו תלונת שווא יש צורך לבחון את פרטי האירוע. בהצלחה.

עו"ד אבינועם מגן דוא"ל ישיר: magen_adv@014.net.il

תלונה כוזבת ביודעין היא כן עילה לתביעת דיבה

עם כל הכבוד, אני חולק על תשובתו של מנהל הפורום, ואבהיר: אכן, אחת ההגנות, השמורות למפרסם לשון הרע על-פי החוק, היא, שהפרסום נעשה בתום לב, בהגשת תלונה לרשות המוסמכת (סעיף 15 (8) לחוק איסור לשון הרע). מכאן נובע, שאם המתלונן משקר ביודעין (ולא רק טועה) בדברי התלונה, התנאי הראשון - תום הלב - אינו מתקיים, ועל כן ההגנה אינה תופסת. יתירה מזו: תלונה כוזבת ביודעין, שהוגשה בכוונה לפגוע, אינה רק עוולה (עילה לתביעה אזרחית), אלא גם עבירה פלילית לפי סעיף 6 לחוק הנ"ל, והיא נמנית עם העבירות, שמלבד תלונה במשטרה, יכול הנפגע להגיש בגינן גם קובלנה (כתב אישום מיוחד, שרשאי אזרח מן השורה להגיש ישירות לבית המשפט), לפי סעיף 8 חוק. וחמור אף מזה: "המוסר לשוטר או למי שמוסמך להגיש תביעה פלילית, ידיעה על עבירה כשהוא יודע שהידיעה כוזבת, דינו [קרי: עונשו המרבי, עב"א] - מאסר שלוש שנים, ואם העבירה היא פשע - מאסר חמש שנים; ואין נפקא מינה אם הוגשה תביעה פלילית בעקבות הידיעה ואם לאו" (סעיף 243 לחוק העונשין). לעומת זאת, אין עילה (וגם אין צורך) לתבוע את המתלונן על נגישה, נוכח הסיפא של סעיף 60 לפקודת הנזיקין, הקובע: "... אך לא תוגש תובענה נגד אדם על נגישה רק משום שמסר ידיעות לרשות מוסמכת שפתחה בהליכים" (תביעה על נגישה אפשר להגיש, למשל, נגד אנשי המשטרה או הפרקליטות, או נגד קובל, אם ניהלו את ההליך הפלילי בזדון, ובלי סיבה סבירה, וההליך פגע בשמו הטוב של הנפגע, אך הסתיים לטובתו).

תלונה במשטרה , שלום יגאל

תלונה במשטרה איננה עילה לתביעת לשון הרע. עם זאת, פרסום של התלונה במקומות אחרים עשוי להוות עילה לתביעה. הרעיון הוא שלא רוצים שאנשים יחששו להתלונן במשטרה, עם זאת עצם הגשת התלונה איננה "מכשירה" את פרסום תוכן התלונה או אף את דבר הגשתה. ישנה עוולה אחרת הנקראת "נגישה" שעוסקת בפיצוי על נזקים מסויימים (מאוד) שנגרמים למי שהוגשה נגדו תלונת שווא יש צורך לבחון את פרטי האירוע. בהצלחה.

אחריות בגין תלונת שווא

בהמשך לתגובתי הקודמת באשכול זה, ראה גם רע"א 1808/03, אגשם (בייחוד סעיף 3) ופסק הדין הקודם הנזכר שם (ע"א 337/81, בוסקילה). אגב: מה פשר האות ס' בתוך סוגריים (ס), המופיעה ליד שמות משתמשים מסוימים בפורום?

פסק הדין המנחה בסוגיה

הינו פסק הדין בעניין ריימר נ' רייבר (דעת השופט ברק).

האים הצהרה בתוך הגשת תלונה  חתומה במשטרה  כגון : הוא חולה נפש , זו עילה לתביעת לשון הרע?)))

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
לשון הרע הוצאת דיבה ושם טוב
בחר
בחר