מאמר מעניין: טיפול בהיפנוזה בכאב

כוחו של הטיפול בהיפנוזה:

 

לצבוע את הכאב

היפנוזה, אשר משתמשת בדמיון ועוקפת את החשיבה הלוגית, עשויה לשלוט בכאב כרוני ולסייע בהפחתתו. כמה מטכניקות הטיפול המרכזיות         

 

"כל היום כואב לי מפרק הירך ואני עסוק תמידית בכאב", מספר לי מטופל בן כ-50. "מאז שנכנס הכאב לחיי אין לי שעה של שקט". בעשורים האחרונים, בעיקר בעקבות העלייה בשכיחות המחלות הכרוניות, עלתה שכיחותו של הכאב הכרוני. כאב זה נחשב למחלה בפני עצמה וניתן לנסות לשלוט בו בהיפנוזה - מצב שבו אפשר לעורר תופעות סמויות במודעות באמצעות הדמיון. בתהליך טיפולי זה ניתן להעביר לאדם באמצעות סוגסטיות (השאות) רעיון, מסר או הצעה שעשויים לשפר את מצבו הנוכחי. זאת תוך כדי עקיפת הבקרה האינטלקטואלית והחשיבה הלוגית והגעה לרמת מודעות אחרת - שבה החלק החזותי-תמונתי והחושי הוא הדומיננטי יותר. נמצא כי ברגע שהמטפל מפעיל סוגסטיות והמטופל עוצם את עיניו ויכול לחשוב רק בתמונות - האונה הימנית במוח - שאחראית בעיקר למידע החזותי-תמונתי - מתעוררת לפעולה. באופן דומה פועל הטיפול ההיפנוטי גם בתחום הפחתת הכאב הכרוני, ומתייחס לשני אספקטים מרכזיים: התחושתי-גופני (Sensory) והרגשי. קיימות טכניקות טיפול רבות, שלאחר תרגול בקליניקה ניתן ליישמן גם באופן עצמאי (באמצעות הקלטה), והן עשויות לבוא כטיפול משלים לטיפול הקונבנציונלי. הנה המרכזיות שבהן:

תיאור הכאב: לאחר כמה דקות של הרפיה שרירית, המטפל משתמש בסוגסטיות שמטרתן לבדוק כיצד מעריך המטופל את הכאב שלו באמצעות תיאור מילולי, חזותי ומטפורי. למשל, "מהי עוצמת הכאב ברגע זה בין 1 ל-10"; "מהי תחושת הכאב (חום/ קור)"; "כמה רחוק או קרוב בגוף אתה מרגיש את הכאב"; "כמה בהיר או חשוך הכאב"; "מה גודלו"; "מה משקלו". התיאורים והמטאפורות הללו מאפשרים לבצע שינויים בתפיסת הכאב. כעת הופך הכאב להיות כזה המתואר בתיאורים שניתן לשנותם, להחלישם, להרחיקם ולצבוע אותם בצבעים אחרים, מרגיעים. בנוסף, בכל רגע המטופל יכול להעיד על עוצמת הכאב ולשים לב לכך שהיא פוחתת.

אנלגזיה (שיכוך כאב): המטפל משרה חוסר תחושה והרדמה ישירות על מקום הכאב (לדוגמה מדמה אותו לאבן כבדה ששוקעת), או על איבר ניטרלי שמעביר את התחושה הזאת לאיבר אחר (למשל, באופן דומה הוא מרדים כף יד לא כאובה ומניח אותה על המקום הכואב, כגון אזור מפרק הירך, והמטופל מדמיין כי תחושת הרדימות עוברת גם אל אזור זה). זה נעשה כך למשל: "אתה מתחיל להרגיש עקצוצים בכף היד, תחושות של נימול בדומה לאלו שפקדו אותך בלילה. היד נרדמת יותר ויותר, כבדה יותר ויותר... והתחושה נעלמת". כך המטופל מסגל לעצמו שליטה עצמית ולומד לשכך את הכאב כל אימת שהוא זקוק לכך.

החלפת חוויית הכאב: בטכניקה זו מוחלף הכאב בחוויה אחרת, פחות מטרידה ומציקה. כך למשל ניתן באופן היפנוטי להחליף גרד כואב בעור בחוויית קור או חום. המטפל בודק עם המטופל מה החוויה שהוא מעדיף על הכאב, וגם אם היא לא תמיד נעימה, היא בוודאי עדיפה ונסבלת יותר. לדוגמה: המטופל מדמיין שכף הרגל טובלת באמבט מים חמים ונעימים ושחום נעים מתחיל להתפשט בה. כך השרירים נרגעים, תחושת החום משתלטת והמטופל "לוקח פסק זמן" מתחושת הכאב. אצל מטופלים בעלי יכולת גבוהה של כניסה לטראנס היפנוטי, ניתן להפיק בנוסף לניתוק הפיזי, גם ניתוק רגשי מהכאב. מטופל בטראנס היפנוטי מסוגל להשקיף על הכאב מרחוק, לדעת שהוא שם אך להיות פחות מודע לסבל הסובייקטיבי כתוצאה ממנו. זאת למשל באמצעות הצפת חוויה נעימה ושחזורה כל אימת שהכאב תוקף אותו.

החלפת מקום הכאב: העברת הכאב ממקום שבו הוא נחווה כבלתי נסבל אל מקום נסבל מעט יותר, לפי בחירת המטופל. למשל, העברה היפנוטית של כאב בבטן אל הבוהן ברגל השמאלית. המטופל מניח את ידו על המקום הכואב ומדמיין כיצד הוא מזיז את הכאב ברחבי הגוף, סנטימטר אחר סנטימטר, עד למקום שבו הוא הופך נסבל יותר - פחות מרכזי ואנרגטי - ושם הוא נעצר.

 

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טיפול פסיכולוגי והיפנוזה