קומפולסייה

בוקר טוב,

יש לי מזה זמן רב (מאז הילדות, יש תקופות שבצורה אינטנסיבית יותר וכאלה שפחות) קומפולסיות. זה לא OCD (התייעצתי עם אנשי מקצוע), שכן אין לי רמת חרדה מאוד מאוד גבוהה (יש אי שקט זה כן) באותם זמנים וכן אין מחשבות לא רצויות (יש מחשבות על דברים שמטרידים אותי מבחינת משימות שיש לי לבצע, זוגיות, אבל לאכאלה שמאפיינות OCD).

הדבר משפיע על הרווחה הנפשית והאיכות חיים. יש דברים שהיו ונחלשו וכאלה חדשים שנתווספו למשל: כשאני יושבת לאכול בשולחן בבית, אני בודקת מס' פעמים שהרצפה מתחת לשולחן נקייה וכן מסגרת את המכנס והתחתון כמה פעמים- קמה מהכיסא מסדרת ויושבת- כאילו חייבת שהכל יהיה מושלם לפני האכילה. אציין כי כאשר אני בחברת חברים או מכרים ולא לבד או במסעדות ובתי קפה למשל, אני לא עושה את זה, אך כן במקום יכולה לבדוק כמה פעמים שהתיק לידי והג'קט על הכיסא.

לאחרונה, אני בודקת זמן רב שהמקרר סגור ולא נפתח בטעות, וכן בשירותים נמצאת זמן רב - כאילו מצד אחד מרגישה שזהו ומצד שני מרגישה שיש עוד.. 

לעיתים אני מצליחה בעזרת מחשבות מרגיעות ("מה הדבר הכי גרוע שיקרה- הרצפה תהיה מלולכלת, המקרר קצת פתוח...) וכן משמעת עצמית אני מצליחה להתגבר על זה ולעיתים פחות. 

אני מרגישה שהדבר פוגע לי באיכות החיים והייתי רוצה אלהפסיק אותו. פסיכולוגית אמרה שזה דרך התמודדות שסיגלתי במצבי לחץ. 

אני יודעת שיש שיטות כמו מיינדופלנס או נשימות שיכולותלסייע, אך "ברגע האמת" אני לעיתים כושלת. ואז כועסת על עצמי!

אשמח לעצות מועילות וכן להכוונה- האם הדבר באמת נובע במצבי לחץ? כי למשל לעיתים אני לא כזה בלחץ ואני בתקופה טובה לאחרונה בחיים , וזה עדיין קורה... (אולי אבל אני משכנעת את עצמי כי יש לי עומס לאחרונה מבחינת לימודים, עבודה..).

תודה מראש

שלום לך,
באמת נשמע שמדובר בהרגל כפייתי שמאד מעיק על החיים.
האמת שכיום הדעה הרווחת בין אנשי המקצוע שב-OCD אין צורך שיהיה איזשהו לחץ בנסיבות החיים, או רמת מתח כלשהי בעת ביצוע הקומפולסיה.
מה שאת מתארת נע על רצף שבין  פרפקציוניזם<--->כפייתיות, ומה שחשוב פה זה (פחות ההגדרה המקצועית אלא) כיצד לעזור לעצתמך להשתחרר מה"הקפדות" המעיקות כאלו.

בקישור המצורף אני מציג את הדרך איתה אני עובד בטיפול בדברים כאלו. את מוזמנת לצפות ולהתרשם.

הקישור לסרטון

אברהם ביטקין, MA

עובד סוציאלי קליני בתחום בריאות הנפש ומוסמך בגישה קוגניטיבית-התנהגותית (CBT). 
מומחה לטיפול ב-OCD, בטראומה וחרדה. ייעוץ, הדרכה וליווי משפחות.

טל׳ 052-7741770

http://www.bitkin.co.il

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טיפול בהפרעה טורדנית כפייתית (OCD)
בחר
בחר