האם זה נורמאלי או שזה הפרעה מסוג OSD

שלום! אני בחורה די נורמטיבית אין לי משהו מיוחד, יש לי תעודות מקצוע ועד לא מזמן עבדתי... יש לי רק דבר אחד שמפריע לי ועל זה רציתי לשאול האם זה נורמאלי או שייתכן שזה הפרעה לדעתי זה לא הפרעה  (לא שאני חושבת שמי שיש לו  OSD וכדו' הוא בן אדם חולה נפש פשוט אני חושבת שאצלי זה בגדר הנורמה אבל יש כאלה שאומרים שאני מגזימה ויש כאלה שאומרים שאני נורמלית לחלוטין והסביבה  שאני חיה בה חולה....) הבעייה שלי היא שאני נגעלת כשאדם נוגע במקומות לא נקיים כגון שירותים, פחי אשפה, או כאלו שמגרדים בגוף אבל במקומות שלא נעים לפרט וכדו' אני נגעלת שאחרי זה הם נוגעים בי או בדברים שלי וזה גורם לי לפעמים פשוט לא לגעת בדברים האלה זה לאו דווקא החשש מחיידקים כמו אצל חולי OSD אני כן שוטפת את ידיי במים 20 שניות לפחות אפילו יותר לפני שאני נוגעת באוכל או כשאני תולה כביסה וכשאני יוצאת משירותיים כן כי  אני לא רוצה שיהיה חיידקים אבל בעיקר כי אני פשוט נגעלת... אני חייה בבית שמקפידים לנקות כל יום את הבית אבל למרות זאת ההגיינה הבסיסית לדעתי לא קיימת למרות שלדעתם (הוריי) הם הגיינים ואני  השרוטה... הם יכולים להוציא את הזבל מפח האשפה ביד ואני גם מדברת לזבל מהשירותים כשאני אומרת להם שלרוקן פח לא צריך עם הידיים אפשר לשים כפפות ולהוציא או לפחות לקחת את הפח ולרוקן בלי להוציא את התכולה עם היידים הם אומרים לי שאני חולה... הם לא מבינים שבשביל להוציא את החיידקים מהיידים בעיקר אחרי שנגעת באשפה או ניקת שירותים וכדו' יש לשטוף ידיים לפחות 20 שניות  הם יכולים לטבול חצי כף יד במים שניה או ללטף עם הסבון מבחינתם זה נקי... לאחרונה קרה לי מקרה בבית חשוב לי שתענו לי בכנות לא לעשות ממני בדיחה או לצחוק עליי לא נכנסתי לכאן כדי שיגחכו עלי אם אין לכם משהו נורמלי לענות פשוט אל תגיבו... מה שקרה הוא שאחד מהוריי רוקן את פח  האשפה של השירותים עם היד -פשוט הוציאו עם הייד את כל הניירות (שמלאים בסירחון..) ואחרי זה נגעו לי בכביסה שלי ומאז אני פשוט לא מסוגלת ללבוש את הבגדים אני פשוט מדמיינת את הגועל שהיה בפח ושייתכן ונימצא על בגדיי אני לא יודעת אם כביסה ב-30 מעלות  (פעמיים)עם הרבה אבקה יעזור...אני לא חושבת שאני שרוטה אני חושבת שזה דבר נורמאלי להיגעל כשאדם נוגע באשפה של שירותים ואח"כ נוגע בבגדים של מישהו... רציתי לשאול כמה שאלות:1. האם זה הגיוני שאני נגעלת ככה מהכביסה האם אני צריכה להיפטר מהבגדים או שבאמת כביסה תפתור את הבעיה -אני לא מתכוונת שנגעו בפח עצמו ואח"כ בבגדי אני מתכוונת שנגעו בניירות שבתוך הפח סליחה על התיאור הלא נעים הניירות שמלאים בצואה ושאר לכלוך... 2. האם זה שאני נגעלת שנוגעים בי אחרי שנגעו בדברים לא נקיים או זה שאני שוטפת ידיים לפחות 20 שניות (אני מודה שלעיתים אני מגזימה) אבל בעיקרון האם זה שאני שוטפת ידיים אחרי שנגעתי במקומות ציבורים כשאני חוזרת מהבית אני שוטפת ידיים עם סבון כשאני יוצאת משירותים ולפני שאני נוגעת באוכל... האם זו הפרעה או שזה דבר נורמלי?

למה  לא עונים?????

עדי, שלום.
למרות שישנם ספרים ידועים לאבחון הפרעות נפשיות, כמו ה DSM האמריקאי, וניתן עפ"י סקירת הסימפטומים לקבוע האם מדובר בהפרעה. אני מציע להסתכל על המצב, דרך המשקפיים שלך.
הפרעה היא הפרעה אם, כשמה, היא מפריעה לך בתפקוד היומיומי, מציקה לך, פוגעת באינטראקציה עם הסביבה שלך (משפחה, חברים, זוגיות), מעסיקה אותך יתר על המידה, גורמת לך להימנע מפעולות שהיית רוצה לבצע וכדו'.
למשל, יש אנשים, שיוצאים מהשירותים ללא שטיפת ידיים ומרגישים נוח עם זה, בריאים ומאושרים.
ויש כאלה שעסוקים בנקיונות אינסופיים, ולא מרגישים פגיעה כלשהי בתפקוד או במצב הרוח.
אחרים, בסיטואציה שכזו, עלולים לחוש כעס, עצבות, בושה ואף לסבול מדיכאון עקב כך, להסתגר בבית ולהימנע מקשר עם אנשים.
השאלה היא, איך את מקבלת את זה.
אם זה מפריע לך באיזושהי צורה, שווה מאד לטפל בזה.
בהצלחה.
עידן.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טיפול בהפרעה טורדנית כפייתית (OCD)
בחר
בחר