למה לא כדאי לחסוך כסף בתכנית החסכון של הבנק

למה לא כדאי לחסוך כסף בתכנית החסכון של הבנק

דעה אישית:

כבר כמה זמן שאני חושב עם עצמי על מה לעשות עם הכסף ש"שוכב בצד" בבנק, אז לאחרונה התפנה לי קצת זמן חופשי והחלטתי לגשת לבנק כדי לקבל ייעוץ השקעות.

לא, אין לי בוכטה של כסף או משהו כזה, אבל כן סכום צנוע שיושב בפקדון היומי בצד והרי כולם יודעים שלא מרוויחים מזה כלום, להיפך לפעמים מפסידים. אתם קולטים? אתם שמים כסף בחסכון בבנק ואתם מפסידים ממנו? אז הרי מה ההיגיון בתכנית החסכון? בטוח נתקלתם בכתבה על הסטודנטית שטרם תחילת לימודיה לתואר ראשון, הפקידה 25 אלף שקל בתכנית חסכון צמודה למדד (שהומלצה לה ע"י פקיד הבנק). לאחר שלוש שנים בסיום התואר, באופן מפתיע, לא רק שהיא לא הרוויחה כלום, היא גם הפסידה סכום כסף מסוים. אבסורד לא? אז נראה שזהו המצב בארץ, ולכן החלטתי לתפוס את עצמי בידיים ולהתחיל לחשוב נכון על הכסף שלי.

שלא תבינו לא נכון, זה לא שכל חיי חסכתי בצד בתכנית החסכון של הבנק. בצעירותי, אהבתי לקחת סיכונים עם הכסף והשקעתי בכל מיני תחומים. השקעתי במניות ומט"ח דרך זירות מסחר שונות, ופעם אחת השקעתי באפליקציה של חיי לילה (שעדיין בתהליכי צמיחה בשוק האמריקאי, כולי תקווה שהאקזיט עוד יגיע). המכנה המשותף של ההשקעות האלה היה שהם היו בסיכון מאוד גבוה.

כשהתחלתי ללמוד ונהייתי סטודנט, המצב הכלכלי שלי היה קצת פחות יציב, התחלתי להתמתן בהשקעות האלה ושבתי לתכנית החיסכון המשעממת של הבנק. חיפשתי גם כל מיני דרכים לייצר לעצמי הכנסה נוספת, ומצאתי את עצמי מסייר הרבה בכל מיני אתרים ובעיקר באתר הזה כאן- מרוויחים כסף מהאינטרנט. וואלה הולך דיי טוב עם זה.

התחלתי לקרוא גם המון באינטרנט על השקעות נכונות, כיצד הכסף מתנהג, כלים פיננסים שונים הקיימים בשוק וכן האופציות והסיכונים העומדים בכל בחירה. נכון, אם תשקיעו את הכסף שלכם בשוק ההון, יש סיכוי שתפסידו חלק ממנו. אך בניגוד לדעה הרווחת, ישנם השקעות רבות בשוק ההון, הנחשבות למאוד בטוחות וסולידיות. בנוסף, ניתן לפזר את השקעתכם, ע"י השקעת חלק מהכסף שלכם בהשקעות בעלות סיכון גבוה, חלק אחר בהשקעה עם סיכון בינוני וחלק נוסף בהשקעה עם סיכון אפסי או נמוך. כך תגנו על עצמכם מהפסדים ותגדילו את האפשרות לתשואה (רווח על ההשקעה) אפשרית עבורכם.

מכל המוצרים הפיננסים הקיימים בחוץ, אני מאוד נמשכתי לכלי בשם קרן נאמנות. המטרה של קרן נאמנות היא לאגד מספר משקיעים (בדרך כלל מספר רב של אנשים שלא מכירים אחד את השני) ולהשקיע השקעה משותפת בכמה ניירות ערך שונים. הקרן מנוהלת ע"י מנהל הקרן ( שבדרך כלל מדובר על מוסד כלכלי מסוים) שפועל בהתאם למדיניות השקעה שנקבעה בהסכם הנאמנות שפרטיו מפורסמים טרם ההשקעה בה. היתרון העיקרי שמשך אותי בקרן נאמנות הינו העובדה שהקרן משקיעה במספר אפיקים שונים (למשל אופציות, אגרות חוב, מניות, מט"ח, סחורות וכו') ובכך ממזערת את הסיכונים ומגדילה את האפשרות לרווח. כמובן שלכל קרן יש את הסיכונים שלה, וישנם קרנות בעלות סיכון גבוה יותר וקרנות בעלות סיכון נמוך יותר.

לכן, ידעתי שטרם אפגש עם יועץ השקעות בבנק, כדאי שאעשה שיעורי בית לפני כן (לכולנו יכול לקרות מקרה הסטודנטית).

לאחר הפגישה עם הבנקאי, הבנתי כמה דברים שחלק כבר ידעתי ותיארתי לכם לעיל. הבנקאי תיאר לי את המסלולים הקיימים, ולאחר מכן היה צורך בנתונים ספציפיים עליי כגון, מצבי המשפחתי, במה אני עובד, איזה טיפוס אני- סולידי או מסתכן, נזילות הכסף, מה הציפיות שלי, התכניות שלי לעתיד הקרוב והרחוק וכו'. כל זאת על מנת להתחקות אחרי מסלול ההשקעה המתאים לי ביותר. מה שמאוד אהבתי בייעוץ הוא המידע המלא שניתן לי (נכון, אין לדעת מה הבנקאי מסתיר ולא מספק, אך התחושה הכללית שהבנקאי הותיר בי הייתה חיובית), למשל, כיצד ובמה אנשים דומים לי (לפי הגיל והנתונים שסיפקתי) משקיעים, לפי היסטוריית ההשקעות בבנק, מהן המלצות ההשקעה של הבנק ועצות אישיות של הבנקאי לגבי המסלול הנכון עבורי. לאחר בחינת מכלול הנתונים והמידע, אני והבנקאי החלטנו על שתי קרנות נאמנות. האחת הינה קרן נאמנות המשקיעה 50% במניות ו- 50% באג"חים, מדובר בהשקעה יחסית סולידית שכן רכיב המניות כולל את מניות הבנקים (פועלים, לאומי וכו') אשר, כידוע, הינן חזקות ועמידות במיוחד. השנייה בעלת אותו התמהיל כאשר רכיב המניות מתרכז בעיקר במניות של חברות טכנולוגיה חזקות. היה לי חשוב להשקיע את הכסף בהשקעה יחסית בטוחה וכן בחברות החזקות במשק, אשר הסיכוי שמנייתן "תיפול" הוא נמוך ביותר.

בנוסף, חייב לציין שהבנקאי היה מאוד אדיב ונראה כי מאוד היה חשוב לו לעזור ולספק לי את כל השירות שיש לבנק להציע (וזאת למרות העובדה, שכפי שציינתי, הנני לקוח קטן, מובטל, עם כמה עשרות אלפי שקלים זמינים להשקעה). מעבר לסיוע בבחירת מסלול ההשקעה הנכון עבורי, ניתן לי אף ייעוץ בעניין קופת הפנסיה שברשותי. כך שאין ספק שאני מאוד ממליץ לכם, אם יש לכם קצת "כסף בצד", להיפגש עם יועץ השקעות בבנק שלכם עוד היום, כדי לשמוע ולהבין מה האפשרויות העומדות בפניכם להשאת הרווחים על הכסף שלכם.

איפה אתם חוסכים את הכסף שלכם?

אתה יכול לבחור רק אפשרות אחת
קרן נאמנות,
100% מניות,
אג"ח,
סטראטאפ,
ביטקוין,
קרן השתלמות.
paying commision to ebay.jpg

הביטקוין רק ממשיך לצלול...

לדעתי קרנות השתלמות זה הכי משתלם, גם מעודד לחסוך וגם כיף לגלות אחרי 6 שנים פתאום שיש לך אחלה קופה צדדית זמינה ונזילה

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
בורסה ושוק ההון
בחר
בחר