קרן בערבות מדינה או קרן פועלים לעסקים - מה כדאי?

הקרן בערבות מדינה או קרן פועלים לעסקים – מה עדיף?

 רקע:

הקרן להלוואות בערבות המדינה הוקמה בשנת 2001 ומטרתה לסייע לכל עסק קטן או בינוני בכל תחומי הפעילות ולאורך השנים סייעה הקרן בערבות המדינה לעשרות אלפי עסקים בהיקפים של למעלה 8 מיליארד ש"ח.

קרן פועלים לעסקים הוקמה בשנת 2015, לאחר הפסקת השת"פ בין בנק הפועלים לקרן בערבות המדינה. פועלים ביחד עם חברת כלל ביטוח הקימו קרן ייעודית לעסקים קטנים (עד מחזור של 25 מ' ₪ בשנה) כאלטרנטיבה מתחרה לקרן בערבות מדינה. בדומה לקרן בערבות מדינה, גם בקרן הנ"ל קיים גוף חיצוני המנהל את תהליך הבדיקה – חברת BDI.

תנאים:

 

קרן מדינה

קרן פועלים

תקופת ההלוואה

5 שנים

6 שנים

תקופת גרייס

עד חצי שנה

עד שנה

ריבית

ע"פ שיקול הבנק.

ריבית מקסימלית P+3.5%

ע"פ שיקול הבנק – ריבית מינימלית P+1.9%

ביטחונות

10-25% מגובה ההלוואה

10-25% מגובה ההלוואה

אורך התהליך

עד חודש וחצי

עד חודש וחצי

שלבי התהליך עבור שתי הקרנות

1. ביצוע בדיקת התכנות – הבדיקה ללא עלות.

2. בניית תכנית עסקית ייעודית לקרן.

3. הגשת התכנית והצגתה בפני נציגי הקרן.

4. ניהול מו"מ מול הבנקים השונים המהווים שיקול מכריע בסכום ובתנאים שיתקבלו.

 

אז מעדיף?

התשובה אינה חד משמעית, שתי הקרנות מציעות פתרונות הולמים וההחלטה תלויה במספר פרמטרים אינדיבידואליים  לכל עסק:

  1. פיצול מקורות האשראי – הערך המוסף העיקרי בשתי הקרנות הנ"ל, הינה האופציה להעמיד אשראי באמצעות הקרנות בבנק בו החברה לא מתנהלת באופן שוטף גם אם יש לכם שיעבוד שוטף או שעבודים שונים אחרים. לאור זאת, לעסקים המנהלים חשבון שוטף בבנק הפועלים כדאי לשקול דווקא לנסות לגייס אשראי בקרן בערבות מדינה. מנגד, עסקים שניצלו את הקרן מדינה או לחילופין עסקים שלא מנהלים חשבון בבנק הפועלים שווה לנסות לגייס אשראי באמצעות הקרן ולהשתמש בקרן גם ככלי למינוף הקשרים ופתיחת אפיקי אשראי נוספים בבנק הפועלים שהינו הבנק הגדול בישראל ומטבע הדברים יודע להיות תחרותי להציע את יתרונותיו בניהול פעילות שוטפת של העסק. 
  2. דרישת ערבות אישית של בעלי המניות– בשתי הקרנות נדרשת ערבות בעלים מלאה על האשראי הניתן (גם אם קיימים מספר בעלי מניות באחוזים שונים). קרן פועלים בנושא הזה גמישה יותר בהשוואה לקרן מדינה, וניתן לפטור מערבות במקרים מסוימים חלק מבעלי המנויות. עבור חברות מסוימות מדובר בנקודה קריטית לאור חוסר הסכמה של בעלי מיעוט לחתום על כלל האשראי אשר יגויס.
  3. ריביות – הריביות נקבעות ע"י הבנק, ומשתנות בהתאם למצב העסק, לעיתים בקרן פועלים קיימת גמישות רבה יותר לנושא הריבית. מנגד דווקא עבור עסקים ברמות סיכון גבוהות (משלל סיבות – תוצאות כספיות, מינוף, תחום עיסוק, חוסר בהון עצמי של היזם וכו') הקרן בערבות מדינה מגבילה את הבנקים לריבית של P+3.5% בניגוד לקרן פועלים שאין הגבלה לריבית.
  4. אני לקוח בנק הפועלים מדוע כדאי לי לנסות לגייס אשראי דרך קרן פועלים? האשראי הניתן בקרן פועלים אמנם ניתן ע"י הבנק אך מוגדר בחשבון הלוואה נפרד, כאשר חברת כלל ביטוח לוקחת חלק בערבויות אודות האשראי הניתן דרך הקרן. כך למעשה לבנק הפועלים "קל" יותר להעניק אשראי לעסק. כמו כן,  העובדה כי עסק מעמיד אשראי באמצעות הקרן יכולה לשפר את מצבו בעתיד מול הבנק (מאותה סיבה שהאשראי שניתן מגובה בערבות חיצונית של כלל ביטוח והבנק לא נשא בסיכון לבדו. עם זאת, במקרים מסוימים ללקוח כדאי יהיה לקחת אשראי ישירות מהסניף (קרי לקוחות מאוד טובים בעיני הבנק/בקשה לאשראי בהיקפים נמוכים וכו').

 

הכותב הינו מנכ"ל פיבוט ייעוץ עסקי

פיבוט ייעוץ עסקי מתמחה במציאת פתרונות מימון וגיוס אשראי לעסקים באמצעות קרנות מדינה, קרנות סיוע ייחודיות, מערכת הבנקאות ומקורות אשראי חוץ בנקאיים.

צוות החברה כולל כלכלנים ויועצים עסקיים בעלי ידע מקצועי וניסיון רב בתפקידי ליבה בתחום גיוסי האשראי וייעוץ עסקי בחברות מהמובילות במשק. מעל לכל הידע, הניסיון והקשרים הנחוצים על מנת שנוכל לעשות את עבודתנו נאמנה אנחנו יודעים לתת את מירב הקשב והריכוז לכל לקוח, כי "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים" ואנחנו משתדלים להיות שם, בכל הצמתים הקריטיים בעסק שלכם.

האמור במאמר מהווה דעה אישית של הכותב.

 

בברכה,

אור ראובני, מנכ"ל פיבוט ייעוץ עסקי

טלפון: 054-8191760

פקס: 077-5558923

אתר אינטרנט:  https://www.pivotfs.com

קרן מדינה VS קרן פועלים.pdf
הערה לקובץ
(474.52 KiB) עדיין לא הורד
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
ייעוץ עסקי