ללמד אותיות כבר מגיל 3

ספור האותיות ונוצת הזהב  / אריאלה לאוב ברגמן

 

יָצְאָה א' מִבֵּיתָהּ כְּדֵי לִרְאוֹת אֵיךְ אֶפְשָׁר לִבְנוֹת בַּיִת גָּדוֹל יוֹתֵר. טִיְּלָה א' בַּסְּבִיבָה, וּלְפֶתַע פָּגְשָׁה אֶת ב'.

"שָׁלוֹם, ב'," אָמְרָה א'.

"שָׁלוֹם, א'," אָמַר ב'.

"ב', אַתָּה מוּכָן לִהְיוֹת הַבַּיִת שֶׁלִּי?"

שָׁאֲלָה א'.

ב' הִסְתַּכֵּל עַל עַצְמוֹ וְאָמַר: "אֲנִי לֹא בַּיִת, אֵין לִי צוּרָה שֶׁל בַּיִת, אֲנִי ב'."

"נָכוֹן," אָמְרָה א', "אַתָּה ב', אֲבָל אֲנִי אֶהֱפֹךְ אוֹתְךָ לְבַיִת. אַתָּה מַסְכִּים, ב'?"

ב' חָשַׁב וְשָׁאַל: "זֶה יִכְאַב לִי?"

"לֹא, מַמָּשׁ לֹא," צָחֲקָה א', "אֲנִי מַבְטִיחָה."

"בְּסֵדֶר, אֲנִי מַסְכִּים," אָמַר ב', "אֲנִי אֶהְיֶה הַבַּיִת שֶׁלָּךְ."

האותיות בספרה של אריאלה לאוב ברגמן מקבלות חיים ומגלמות דמויות בעלילה מרתקת בחיפוש אחר נוצת הזהב. הכול מתחיל באות א', כמובן, שאוהבת מאוד להזמין חברים לביתה ומחליטה לבנות בית גדול יותר. כל שאר האותיות נרתמות למשימה ומסייעות בבניית הבית. לכל אחת מהן תפקיד ייחודי משלה.

 

סיפור האותיות ונוצת הזהב נוצר מתוך האמונה שכדי ללמוד לקרוא עברית צריך קודם כול לזהות את האותיות, ובהמשך לצרף להן תנועות, בלימוד מסודר וחווייתי ובעזרת רמזים גרפיים שיקלו על הילדים לשנן את האותיות. העובדה שהאותיות מקבלות בסיפור דמויות של בעלי-חיים, של חפצים דוממים, של איתני הטבע ושל בני אנוש, הופכת את הסיפור לחווייתי ומרתק.

המחברת ממליצה להורים ולאנשי החינוך שעובדים עם הספר  להציג בפני הילדים בכל פעם אות חדשה אחת בלבד, כאשר קצב ההתקדמות המומלץ לילד שאינו מכיר כלל את האותיות הוא הכרה של 3 אותיות לשבוע. רצוי לחזור בכל פעם על סיפור האותיות שכבר הוצגו ולשאול שאלות מכַוונות, כגון: מה היית מציע? כיצד התנהגה אות זו או אחרת? את מי היית בוחר כחבר?

עוד מציעה המחברת, להציג שאלות שגורמות לילד לחוות דעה, להסיק מסקנות ולהשליך השלכות על מקרים דומים שראה. כמו גם לחזור בכל פעם על האותיות, לשאול שאלות מכיוונים שונים בכדי ליצור עניין רב יותר.

 אריאלה לאוב ברגמן, מחנכת ובעלת תואר ראשון ושני בחינוך, בעלת ניסיון רב ומוצלח בהקניית אותיות האלף-בית לילדים. בספרה בראה עולם בדיוני ומקסים שקל לילדים להתחבר אליו. 

ניתן להשיג בחנויות הספרים או באתר : www.ofir.org.il 

 

ללמד ילדים אותיות כבר בגיל 3.

זה בריא בכלל ?

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
הורים ומורים מדברים חינוך
בחר
בחר