גמילה מויפאקס (ונלה, אפקסור, ונלפקסין)

1. אני חייב להגיב ולהוסיף על המאמר, ואני מצטער על ההארכה בסיפור עד לפואנטה:
    מהחוויה האישית שלי, רסיטל (ציטלופרם) עזרה לי מאוד בכל הנוגע לדיכאון וחרדה, והמשיכה לעזור במשך תקופה דיי ארוכה אך במחיר מאוד כבד של תופעות לוואי שלא הייתי מודע עד כמה הן ישפיעו והשפיעו על אורח החיים שלי. החל מהפגיעה בחשק המיני, היעדר שמחה או עצב, עלייה מאוד משמעותית במשקל ועד למצבים של אפטיות מוחלטת למצבים שכיום היו מזעזעים אותי. לפני כשנתיים הפסקתי את הטיפול עם התרופה בהתייעצות עם רופא, ועברתי בשם איקסל. הגמילה לא הייתה קלה, ותופעות הגמילה וקיצוץ המינון לאפס ארכו כחודשיים, בהם שמרתי על אורח חיים "תקני" בעזרת שימוש בקלונקס. תופעות הלוואי של האיקסל היו בלתי נסבלות וכללו פגיעה חמורה יותר בתפקוד המיני (פגיעה בשריר התלת טבעתי – אי מתן שפיכה וכאבים חדים בבתן התחתונה ובאשכים), במתן צרכים, שיווי משקל ובאנרגיה הכללית (חוסר חשק לקום מהמיטה), לכן עברתי לתרופה בשם וויפאקס (ונלה, אפקסור, ונלפקסין..). אכן, הטיפול עם אפקסור היה מוצלח לתקופה מסויימת אך עם הזמן (ולא עבר הרבה זמן) היה צורך להגדיל את המינון. לאחר הגדלה של המינון החלו תופעות לוואי כמו אפטיות, חוסר מוטיבציה, עייפות כללית, הזעה מוגברת עם הרגשת חום כמו גלי חום, עלייה נוספת במשקל והתקפי חרדה חדים ומרובים, וזאת נוסף על תופעות הלוואי שהיו מלפני ההעלעה המינון שכללות כאבי ראש ופגיעה קלה בחשק המיני.
    רצוי ואוסיף כי במשך שנה שלמה השלמתי על תופעות לוואי אלו, אך מכיוון שגם הדיכאון החריף וגם התקפי החרדה נעשו תכופים יותר וחזקים יותר (כדור קלונקס 0.5 מ"ג לא היה עוזר), נאלצתי לעזוב את מקום עבודתי, לחזור לבית אמי וכמובן להחליף רופא פסיכיאטר (מבחינת הקירבה הגיאוגרפית). כאן הוחלט על ירידה במינון והפסקת לקיחת התרופה בהדרגתיות והחלפתה עם וולבוטרין.
    וכאן אני מגיע להווה ולפואנטה שלשמה אני רושם את המגילה הזו:
    הירידה במינון ארכה כשלושה חודשים (החפיפה עם וולבוטרין החלה בחודש השלישי) אשר בהם (ועד עכשיו) חלו וחלים תסמיני גמילה בלתי נסבלים ולא נתפסים:
    החלו אצלי התקפים קלים של דיכאון אשר החמירו עם הזמן, חוסר חשק להכל! בלבול כללי וחרדה חברתית, נוסף על התקפי פאניקה שהיו קיימים התווספו כעס מתפרץ בלתי מוסבר, התקפי בכי ללא סיבה, רגשנות יתר (פרידה פשוטה מעלה אצלי דמעות), בחילה מתמדת וחוסר תיאבון, רעידות קלות וסחרחורות.
    עברו שבועיים מאז לקחתי את כדור הוויפאקס האחרון והמצב רק מחמיר. אני בקשר תכוף עם הפסיכיאטר ובמעקב של קופ"ח עקב עלייה בלחץ הדם.
    מעולם לא חוויתי התקפי דיכאון ואפילו לא עלתה במוחי המחשבה על התאבדות, עכשיו אני מתמודד עם דיכאון שבחיים לא חוויתי כמותו, קיים בי רצון בלתי מוסבר למות, למרות שאני מבין וכל פעם מזכיר לעצמי את הרציונל של "זאת רק תופעת לוואי זמנית". הצריכה של הקלונקס עלתה מכדור או שניים לשבוע (1 מ"ג לשבוע) לשלושה כדורים ביום (מיליגרם וחצי ליום) וזה רק כדי לשכך את ההרגשה הנוראית הזאת של ה"כלום" והרצון למות. אני לא מסוגל לעבוד כרגע ומחכה לשרותי ביטוח לאומי, מה שבחיים שלי לא נזקקתי להם ולא רציתי בהם בעבר, פעולות פשוטות כמו לצאת למכולת, לשבת במסעדה, ללכת לסרט וכו' הן כמעט ולא אפשריות בשבילי.
    אני כרגע במצב של דיכאון חמור עם חרדה, בשונה מהאבחנה הראשונה שלי של התקפי חרדה עם דיכאון קל. החיים שלי בהפסקה טוטאלית ושום דבר לא מוציא אותי מזה. אני בשבוע הרביעי לטיפול עם וולבוטרין והראשון לעלייה במינון איתו חרף המחשבות האובדניות.
    לצערי לא נחשפתי למידע על תופעות הגמילה הקשות הללו, והן גם לא מופיעות בעלון לצרכן בצורה ברורה מספיק. לא תיארתי לעצמי שאחווה את מה שרואים בסרטים בתופעות גמילה מקוקאין והרואין. אם הייתי יודע שמה שעובר עלי עכשיו עתיד לקרות, אולי קוקאין והרואין היו עדיפים..
    רצוי ואוסיף כי לנסיון בלבד, וללא התייעצות עם הרופא, נטלתי כדור שנשאר לי של וויפאקס והדבר שינה לי את היום, הדיכאון ירד מעט ולא היו לי בחילות ורעידות, כל השאר נשאר..
    אני יכול לומר, וזאת למרות ההגדרות השונות של הרופאים, שאני ב"קריז" לוויפאקס אבל שלא כמו בכל קריז רגיל, זה לא עובר, ורק מחמיר!
    אני חושב שחייבים ליידע כל מטופל לפני שנותנים לו את הטיפול.
    ללא הטיפול המסור של הפסיכיאטר שלי ושל משפחתי וחברי הקרובים, לדעתי הייתי נוטל את חיי ללא מחשבה שנייה. אני כותב את דבריי כתודה לאלו שכרגע עוזרים לי להתגבר על ההתמכרות ותומכים בי בעת הצורך.
    ואני מאחל החלמה והצלחה בטיפול לכל מי שקורא את המכתב וזקוק להן.

http://www.topix.com/forum/drug/effexor/TLLFUL18JECUV9OLK

לקריאה נוספת בנושא..

לצערי אני מטופלת בויפאקס ויש לי כאבי ראש במיוחד שלא לוקחת יום אחד הכאבים מתגברים .

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
פסיכיאטריה
בחר
בחר