מה עושים בשבת עם הילדים?

שלום,

אני בן 44 והורדתי את הכיפה לפני כחצי שנה. עד לפני כשנה עוד שמרתי שבת. התחלתי "לחלל שבת" מדי פעם בבית לפני כשנה וחצי לאחר תהליך בו הבנתי יותר ויותר כי איני מאמין באלוהים ובסיפור התנ"כי. יש לי 4 ילדים, הגדולה תכף בת 10. רעייתי ואני עברנו את התהליך ביחד פחות או יותר. למרות שאני לא מגיע מבית חרדי אלא מבית דתי מתון ופתוח יחסית, עדיין מאוד קשה לי במיוחד בשבתות.

גדלתי עם אהבה רבה מאוד למסורת ורוב חיי אהבתי להתפלל לקרוא בתורה ולהתחזן בבית הכנסת. סדר היום בשבת ובחגים היה ברור מאוד. תפילה נרות קידוש וארוחות, יציאה עם הילדים למשחק או טיול קטן, נסיעות לסבתא או לאחיות שומרות השבת לכל השבת וכו'.

עכשיו מגיעה השבת ואני מרגיש קצת תקוע.  מה עושים חילונים עם ילדיהם בד"כ בשבת? מה פתוח? איפה כדאי לטייל? אילו אירועי תרבות יש?

הייתי שמח לשמוע איך אתם ממלאים את השבת שלכם עם הילדים בתוכן, משמעות, בילוי והנאה...

תודה,

שי

זו שאלה קבועה שאני ובעלה שואלים את עצמנו מדי שבוע - מה לעשות עם הילדים בשבת? באמת שזה הופך להיות קשה יותר ויותר כל שבוע. :)

תלמדו מהמזרחיים.

לא מתחבטים יותר מדי בשאלות קשות.

שומרים את המסורת, בלי קשר לאיך שאתה מרגיש במה אתה מאמין או לא.

מסורת לא קשורה לאמונה

מסורת קשורה לכבוד ולשייכות

כבוד להורים, להיסטוריה.

מסורת זו שייכות, כמו שדגל הוא שייכות למה שהדגל מייצג.

אל תתחבט במה אתה מרגיש שאתה מאמין או לא מאמין.

לדעתי, תחזור להדליק נרות, לעשות קידוש ואולי אף ללכת לביהכ״נ ולהתפלל (תחשוב שאתה רק קורא טכסטים שאתה רגיל אליהם, וטכסטים שחלקם לפחות, בעלי תכנים שיש מה ללמוד מהם (כמו: סור מרע ועשה טוב, נצור לשונך מרע, ועוד) שהם מייצגים מסורת והיסטוריה תרבותית, וגם תכנים מוסריים אקטואליים לכל זמן)

וכן גם סעודת שבת/ חג חגיגיים

למה לא?

למה להשליך מסורת מפוארת, רק כי הגעת לאיזו מסקנה שיכולה להשתנות (ואף אם לא)

רק תהיה ישר עם עצמך, וכל עוד שאתה מרגיש שאינך מאמין, תימנע מלעלות כשליח ציבור, ולעשות פעולות בעלות ערך של שליח ציבור (כמו תקיעה בשופר וברכות שאתה צריך להוציא אחרים (זרים) ידי חובתם. כי כאן אתה ״נציג״ ושליח של אחרים שסומכים עליך שאתה ״שלם״ באמונתך כפי שאתה חווה אותה, אז אל תרמה אותם.

מקווה שתרמתי משהו

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
חוזרים בשאלה
בחר
בחר