מזל טוב לעליית הפורום!! הגיע הזמן

"זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו":) הגיע הזמן שיהיה מקום שבו נוכל לשתף אנשים שמבינים מה עובר עלינו. בהרבה מקרים החברה הדתית מתייחסת אלינו כחילונים גמורים, ואילו החברה החילונית הרבה פעמים לא יודעת איך לאכול אותנו. (אני זוכרת שזמן קצר אחרי שיצאתי, גברים בעבודה לא הבינו למה אני לא מחבקת אותם כשאני רואה אותם, או נותנת להם נשיקה על הלחיים - מנהג שאני לא יודעת איך הוא נטמע כ"כ בחברה הישראלית, אבל שיהיה). שיהיה לכולנו שבוע שקט, ובהצלחה לפורום. זו הזדמנות ליצור אחלה קהילה, למי שלא מכיר חבר'ה שגם יצאו מהחברה הדתית.

לנעה קצת מחשבה לא תזיק....

אל תתלהבי יותר מידי.. אין כזה דבר לפסוח על שני סעיפים או שהולכים עם ה' עד הסוף ולכן אסור ללחוץ יד או לנשק כי זה יהרג ואל יעבור. או שתהי חילונית גמורה וגם בפורים ובפסח אל תחגגי כי אין דבר כזה לעשות מה שטוב לי. והאמת היא אחת כי יש דין ויש דיין!

בדיוק בגלל גישה זו צריך פורום כזה:)

את חייבת להבין, הדס יקרה, שלא הכל בחיים זה שחור או לבן. אולי אם הגישה הזו, של שחור או לבן, לא היתה קיימת, לא היו כ"כ הרבה אנשים שחוזרים בשאלה... הרבה אנשים יחלקו על דברייך שעדיף להיות חילוני גמור (במיוחד אלה המחזירים בתשובה). הרי אחת המטרות של הציבור הדתי היא לקרב אנשים לדת, לא? אז אם מונעים מאנשים את האפשרות להתחבר לדברים מסוימים, ואומרים להם (כדברייך): "לכו תהיו חילונים גמורים" - אז איפה כאן קירוב הלבבות והקרבה לדת? והלא קירוב לבבות הוא אחד מהעקרונות החשובים בחברה הדתית, לא? האמת היא אחת - כל אחד והאמת האחת שלו, ואין עוד מלבדה. האמת שלך היא האמת שלך, והאמת שלי היא האמת שלי - ואף אחת מאיתנו לא יכולה להוכיח את האמת שלה. אלא אם יש לך קשרים עם קדוש ואת יכולה לזמן אותו לשיחה איתנו... בברכת איש איש באמונתו יחיה, נועה

ודרך אגב- לגבי ה"ייהרג ובל יעבור"

על 3 דברים נאמר ייהרג ובל יעבור: שפיכות דמים, גילוי עריות ועבודה זרה. לחיצת יד - וכל שכן לחיצת יד שאינה לשם חיבה - אינה נכללת בין שלושתם. זהו איסור דרבנן שנועד לתת סייג לסייג לסייג לסייג... עם כל כך הרבה סייגים, פלא שאנשים מתחילים לתהות ולשאול שאלות? כנראה שלא רק אני צריכה לחשוב:) ערב נעים

הי נועה

אני לא יוצאת ולא חוזרת , אלא חילונית כל חיי .טיילתי לי בפורום . רציתי לומר לך שגם אני לא מבינה איך הנוהג הזה נהייה כל כך מקובל . בכל חברה נורמות שמי שלא פועל לפי נראה אאוטסיידר או מרגיש כזה . פעם אמר בחור שבפעם הראשונה שלא ברך בירכת המזון ציפה לרעמים וברקים והתפלא ששום דבר לא קרה . השינוי הוא גדול ,גם באורח החיים וגם אני מניחה בתגובות האוטומטיות של הסביבה . אלו המגיבים בכעס או בעויינות אני מניחה שזה נובע מפחד - מהמקום שלהם המפגש שלך עם תגובות שונות ,גם כאלו שאינן תומכות יש בו כדי לתרום לצמיחה ולהתפתחות שלך . נהניתי מתגובתך ומדברייך -בהצלחה

-שלום לך,סמדרי!

-מה שלומך, חברתי היקרה? כייף לראותך,כאן. נהניתי מתגובת שתיכן, את ונועה. יש לציין, תגובות חכמות, המצריכות התבוננות מחודשת. -סמדרי.בך יש טפח מיוחד,גבוה יותר! אני עוקבת אחריו,כדי ללמוד. יישר כחך!!! מחבקת אותך,ליום מקסים! שלך,צליל.............

-שלום לך,סמדרי!

-מה שלומך, חברתי היקרה? כייף לראותך,כאן. נהניתי מתגובת שתיכן, את ונועה. יש לציין, תגובות חכמות, המצריכות התבוננות מחודשת. -סמדרי.בך יש טפח מיוחד,גבוה יותר! אני עוקבת אחריו,כדי ללמוד. יישר כחך!!! מחבקת אותך,ליום מקסים! שלך,צליל.............

לנעה קצת מחשבה לא תזיק....

אל תתלהבי יותר מידי.. אין כזה דבר לפסוח על שני סעיפים או שהולכים עם ה' עד הסוף ולכן אסור ללחוץ יד או לנשק כי זה יהרג ואל יעבור. או שתהי חילונית גמורה וגם בפורים ובפסח אל תחגגי כי אין דבר כזה לעשות מה שטוב לי. והאמת היא אחת כי יש דין ויש דיין!

-שלום לך,הדס!

-חולקת על דברייך. ביסודם הם נכונים,אין לפסוח על שני הסעיפים. אך,המהלך,ואיך שהינך מציגה זאת, מוטעה לחלוטין! בשום מקום בתנ"ך, לא תראי, שחור או לבן.אין מצב של "קפיצה",או... או... הרי לך פס',לאשש דברי כהוכחה: "טעמו וראו,כי טוב ה'"- כל ארוחה,מתחילה בטעימה אחת,ראשונה.אין אפשרות לבלוע צלחת מלאה באוכל,בבת אחת. האדם יחנק,טרם יהנה. כך,אור ה', מגיע טיפין טיפין, כפי כח המקבל.כך הזריחה,המתחילה בעמוד השחר,אח"כ, נץ החמה,ואט אט זורחת החמה.שאם לא כן,לא יהיה קיום לעולם,עיניי האדם והחי,יתעוורו. וכן,"והיו הדברים האלה,על לבבך". "וידעת היום,והשבות אל לבבך". -שימי לב, כתוב,על לבבך,ולא בתוך לבבך. כלומר: הלב סגור,והדברים מונחים עליו.ברגע של הארה,הם יכנסו ללב. זו הדרך! ההשבה אל הלב,נעשית בתהליך איטי.כמו שאמר ר' ישראל סלנטר: קל יותר ללמוד את הש"ס כולו,מאשר לעבוד על מידה אחת,במשך 70 שנה... טעות נוספת, "מצוה,גוררת מצוה". "עברה,גוררת עבירה". כלומר: אין קשר

המשך.....

-בין מצוה לעברה. טעות לאמר,מכיון שאדם עבר עבירה,אין טעם שיקיים מצוה... מה הקשר בכלל???... לכל עיניין,חשבון בנפרד. לאמר דבר כזה,זה שקר! והרס, שלעיתים הוא בלתי הפיך. לכן,איעצך. לימדי את עיניין ה"נקודות הטובות", של ר' נחמן. תגלי עולם חדש, שמעודך לא הכרת. ססגוני ומרתק,לא שחור לבן...... יום נעים לך! צליל.........

-שלום לך,סמדרי!

היי צליל

קודם כל נעים מאוד:) אהבתי את תשובתך... לגבי ההתבוננות המחודשת - אני חושבת שרוב הדתל"שים עברו, ועדיין עוברים, התבוננות מחודשת על דברים. אחרת הם לא היו עוזבים או מתרחקים מהעולם הדתי, שהוא דווקא נוח יחסית מהעולם החילוני במובנים מסוימים - לפחות העולם הדתי לאומי (אני לא מדברת על העולם החרדי). רק מתוך התבוננות מחודשת אפשר לבחור את הדרך שמתאימה לך, ולא להעביר את חייך בדרך שההורים שלך בחרו ושלתוכה נולדת. רבים מהציבור הדתי פועלים באופן עיוור ופשוט נסחפים עם הזרם, כי זה מה שהם מכירים וזה מה שנוח. קשה יותר לעשות חשבון נפש, לקחת צעד אחורה ולשאול שאלות. אני לא אומרת שכולם צריכים לחזור בשאלה. כל דרך היא נכונה בעיניי, כל עוד היא נעשית מתוך הבנה, התבוננות ואמת פנימית. שיהיה יום נהדר לכולנו, נועה

הי צליל מה שלומך ?

תודה על ההתייחסותך לדברי ותודה על התמיכה שלך בנועה. למטה התגובה של נועה לדברייך . גם אני לומדת על עולמך ואולי גם מעולמך. ניפגש בפורום -40 + ? יום טוב מלא אור .

מזל טוב לעליית הפורום!! הגיע הזמן

"זה היום עשה ה' נגילה ונשמחה בו":) הגיע הזמן שיהיה מקום שבו נוכל לשתף אנשים שמבינים מה עובר עלינו. בהרבה מקרים החברה הדתית מתייחסת אלינו כחילונים גמורים, ואילו החברה החילונית הרבה פעמים לא יודעת איך לאכול אותנו. (אני זוכרת שזמן קצר אחרי שיצאתי, גברים בעבודה לא הבינו למה אני לא מחבקת אותם כשאני רואה אותם, או נותנת להם נשיקה על הלחיים - מנהג שאני לא יודעת איך הוא נטמע כ"כ בחברה הישראלית, אבל שיהיה). שיהיה לכולנו שבוע שקט, ובהצלחה לפורום. זו הזדמנות ליצור אחלה קהילה, למי שלא מכיר חבר'ה שגם יצאו מהחברה הדתית.

הדס מאמי

לא זו הדרך! את האחים מקרבים. וצריך לעזור למישהו שטועה או תוהה. וגם לפעמים להסביר לו ולפרט לו.. זה כמו שאדם רוצה לקפוץ מתוך תאווה לנהר וזה מסוכן. אז אומרים לו בא מותק נלך ליד הנהר, ולאט לאט מושכים אותו לדרך המלך הרחק מהזרם הגועש והמסוכן. כי רק מהמרחק הוא יבין את הסכנה. ולא בזמן שהוא להוט... וזה לוקח זמן! עם ישראל חי וקיים! אנחנו אוהבים אותכם אחינו היהודים, איפה שאתם נמצאים ותמיד נשמח לראותכם עימנו

היי צליל

קודם כל נעים מאוד:) אהבתי את תשובתך... לגבי ההתבוננות המחודשת - אני חושבת שרוב הדתל"שים עברו, ועדיין עוברים, התבוננות מחודשת על דברים. אחרת הם לא היו עוזבים או מתרחקים מהעולם הדתי, שהוא דווקא נוח יחסית מהעולם החילוני במובנים מסוימים - לפחות העולם הדתי לאומי (אני לא מדברת על העולם החרדי). רק מתוך התבוננות מחודשת אפשר לבחור את הדרך שמתאימה לך, ולא להעביר את חייך בדרך שההורים שלך בחרו ושלתוכה נולדת. רבים מהציבור הדתי פועלים באופן עיוור ופשוט נסחפים עם הזרם, כי זה מה שהם מכירים וזה מה שנוח. קשה יותר לעשות חשבון נפש, לקחת צעד אחורה ולשאול שאלות. אני לא אומרת שכולם צריכים לחזור בשאלה. כל דרך היא נכונה בעיניי, כל עוד היא נעשית מתוך הבנה, התבוננות ואמת פנימית. שיהיה יום נהדר לכולנו, נועה

-נעים להכירך,נועה!

-תחילה אשאלך, לאיזו תגובה שלי התכוונת, אל הדס או אל סאם(סמדר)?... שנית,הצגתי במקצת,את עצמי, בתגובה למכתב הפתיחה של מנהל הפורום,יאיר. בתאריך 13.1 ,שם תראי חפיפה לדברייך הראשונים.וכאן אוסיף תגובה לתמיהתך,בנוגע לנוהג המקובל בחברה הישראלית, לגבי לחיצת יד ונשיקה בלחי. אני באה מבית מסורתי ממוצא תימני. בעדה התימנית(ובעדות נוספות),מאוד מקובל,ללחוץ יד ולנשק את הלחי/מצח/גב היד. כשהגעתי למדרשה לבעלות תשובה בירושלים, היה לי מאוד קשה להשלים עם הריחוק של המגע.והתגובות המשפחתיות לא איחרו לבא... קשות, כעוסות,מלגלגות... זה היה נורא...חשתי עצמי,דיי לבד... כיום,שבתי לנוהג המקובל שגדלתי עליו,ואני שלמה ושמחה עם כך.שומרת תורה ומצוות ללא סייגים על סייגים,על..... -ערב מקסים,לך! צליל...........

הי צליל מה שלומך ?

תודה על ההתייחסותך לדברי ותודה על התמיכה שלך בנועה. למטה התגובה של נועה לדברייך . גם אני לומדת על עולמך ואולי גם מעולמך. ניפגש בפורום -40 + ? יום טוב מלא אור .

-ערב נעים לך,סמדר יקרה!

-הרי,כבר נאמר:"אין חכם,כבעל הניסיון". הייתי בכל העולמות, טעמתי מכולן... מכאן נובעת,יכולתי להבין את נועה,ואת כל הדת"לשים. מכירה מקרוב,באופן אישי, את עולמם.למרות שנותרתי שומרת תורה ומצוות,אני יותר קרובה בהבנה, לעולמם. ודווקא בזכות משנתו של ר' נחמן.(אני לא ברסלבית,אך נמשכת אל משנתו). לגבי המפגש,אהיה כאן יותר...כנראה. שלך, צליל...........

-נעים להכירך,נועה!

-תחילה אשאלך, לאיזו תגובה שלי התכוונת, אל הדס או אל סאם(סמדר)?... שנית,הצגתי במקצת,את עצמי, בתגובה למכתב הפתיחה של מנהל הפורום,יאיר. בתאריך 13.1 ,שם תראי חפיפה לדברייך הראשונים.וכאן אוסיף תגובה לתמיהתך,בנוגע לנוהג המקובל בחברה הישראלית, לגבי לחיצת יד ונשיקה בלחי. אני באה מבית מסורתי ממוצא תימני. בעדה התימנית(ובעדות נוספות),מאוד מקובל,ללחוץ יד ולנשק את הלחי/מצח/גב היד. כשהגעתי למדרשה לבעלות תשובה בירושלים, היה לי מאוד קשה להשלים עם הריחוק של המגע.והתגובות המשפחתיות לא איחרו לבא... קשות, כעוסות,מלגלגות... זה היה נורא...חשתי עצמי,דיי לבד... כיום,שבתי לנוהג המקובל שגדלתי עליו,ואני שלמה ושמחה עם כך.שומרת תורה ומצוות ללא סייגים על סייגים,על..... -ערב מקסים,לך! צליל...........

האמת היא שהתכוונתי לשתי תגובותייך

אבל בעיקר לנושא ההתבוננות מחדש. יש הרבה טעם בדברייך, ואני מבינה שטעמת מכל העולמות - וזוהי הדרך הטובה ביותר לאדם לבחור איך הוא מעוניין לחיות - מתוך ידע אישי והתנסות, ולא מתוך מה שטוחנים לו בראש מהחטיבה (ולפעמים גם מהיסודי). ערב נפלא
עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
חוזרים בשאלה
בחר
בחר