חוזה בלעדיות שנחתם עם סוכן נדל"ן

שלום,

אמא שלי חתמה על חוזה בלעדיות עם סוכן נדל"ן לחצי שנה, אני בעלת הנכס ולא נתתי לה ייפוי כח לעשות כך. הסוכן לא בדק איתי ולא קיבל אישורי למרות שרואה על מסמכי הבית כי הוא לא על שמה של אימי עימה חתם על החוזה.

האם זה חוקי? האם תקין או שאם אני אמצא עכשיו קונה לבד אמכור את הנכס ולא יוכל לתבוע אותי על "שכר הטרחה שמגיע לו".

אציין שהנכס עמד לרשותו כמעט חצי שנה ולא הצליח למכור אותו ובנוסף אינני יודת איזה פעולות שיווק עשה למען הנכס מלבד פעם אחת שערך בית פתוח לאחר הצקות חוזרות ונשנות שימכור את הנכס... 

בבקשה עזרתכם,

תודה

שלום לך,

ראשית כל, אני מציעה לך לקרוא את הסכם הבלעדיות.

שנית, ההסכם שנעשה הוא מול אמך ללא יפוי כוח מצדך.

השאלה היא לא אם ההסכם חוקי אלא האם הוא בתוקף.

על פי המתואר בשאלתך - אין לו תוקף שכן את לא נתת את הסכמתך

בכתב ולא נתת למורשה מטעמך להסכים בשמך.

ומאחר ואין לו תוקף - המתווך יתקשה מאוד להוכיח אחרת בעיקר

לאחר שחלפה חצי שנה והנכס לא נמכר.

הסכם בלעדיות הוא לתקופה מסוימת - לא לכל החיים!

בהצלחה במכירת הדירה :)

עו"ד אודליה שוהם

למידע נוסף בקרו באתר הבית

www.odeliashoham.co.il

טל': 077-5016272

***האמור לעיל הינו מידע כללי בלבד, אינו מהווה ייעוץ משפטיו/ או תחליף לייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו ללא קבלת ייעוץ משפטי***

אוסיף על אודליה,

כי המתווך לא ביצע כראוי עד כה את עבודתו.

במידה ויהא לו קונה רציני תיהיה החובה עליו להמציא את יפויי הכח שלך לאימך,כי היא לא בעלת הנכס,אולי היתה בעבר ,ומתוך כך פועל.

גם כך זה לא תקין.

בכל מקרה יפויי הכח חייב לבוא עם עו"ד נוטריון המאפשר לאימך לפעול בנכס.

השאלה מה את רוצה לעשות ?אם למכור וזה עובד טוב ,

מה איכפת לך .

אם לו דברי איתו או עם הזכיין שלו ונסי לבטל ,כי אם

הוא שם שלט ופירסם ,הוא כבר גורם יעיל במידה והקונה יגיע .

אגב גם אם ביטל את ההסכם ,ואחד הקונים שלך יבא מהטפסים שלו יוכל עדיין לתבוע את שכרו משנייכם.

בהצלחה

https://www.hanadlansheli.co.il

שמואל בן נון יועץ ומשווק נדלן

0525319092

כל תשובה שלי בפורום אינה באה להחליף התיעצות עם עו"ד מקרקעין ונוטריון בהתאם לצורך

ראשית, תודה על התשובה העניינית.

שנית, אמא שלי לעולם לא הייתה בעלת הנכס, אין לה ייפוי כח מאף אחד לחתום על טפסי החוזה, אך האם הוא יוכל לתבוע אותה במידה ואני אמצא קונה לפני סיום החוזה איתו?

***אני כמובן לא אמכור למישהו שהוא הראה לו את הדירה, מתוך הגינות ויושר פנימי אבל הוא את עבודתו לא עשה כראוי כיוון שאפילו שלט על הבית הוא לא שם למכירה, מעבר לעובדה שהייתי צריכה לרדוף אחריו כל הזמן בטלפונים ושאלות לגבי מה קורה ואיך מתקדם עם מכירת הנכס...טיפול קלוקלי מבחינתי.

***לפני מספר ימים אחרי הרבה שיחות וניסיונות חוזרים ונשנים הוא הסכים לשלוח פקס בו רשם ביטול חוזה בשל חוסר רצון הלקוח למכור -וחתם ליד. זאת למרות שהדבר לא נכון כי אני אמרתי לו במפורש שאני לא מרוצה מהטיפול שלו בנכס שלי ולכן ביקשתי לסיים יחסינו והוא גם הסכים לזה בשיחות הטלפון. בכל מקרה אני מעוניינת לתת למשרד נדל"ן אחר לטפל בנכס, האם זה חוקי שדהוא שלח לי בפקס דף יחיד מהחוזה בו חתם ורשם ביטול?...

אשמח לתשובה נוספת ושוב תודה :")

אני סבור שלמתווך תהיה בהחלט עילת תביעה טובה אם לא נגדך אז נגד אימך, במידה והנכס ימכר בתקופת הבלעדיות או שיהיה גורם יעיל לביצוע העסקה.

אין ספק שיש טעם לפגם בכך שאתה ידעת במשך תקופה ממושכת של כחצי שנה שאימך חתמה על הסכם תיווך לשיווק דירה שלך באמצעות מתווך, אשר בהתבסס עליו הוא החל בפעולות לשיווק הנכס , כאשר אתה במקביל לא מחית בפני המתווך ולא הודעת לו שהדבר נעשה בחריגה מהרשאתך!

סעיף 6 לחוק השיחות מסדיר את התוצאות המשפטיות הנובעות מפעולה ללא הרשאה. לפי סעיף זה, נתונה לשולח אפשרות לאמץ את החריגה בדיעבד כאילו ניתן אישור מראש, ובהיעדר אימוץ כאמור נתונה לצד השלישי ( למתווך) הברירה האם לחזור בו מן הפעולה ולתבוע את השלוּח על נזקו או לראות את השלוּח כבעל דברו.

בנוסף, יתכן שגם אם תצליח להוכיח  שאימך חרגה מהרשאתך הרי שמעצם העובדה שידעת על כך במשך תקופה ממושכת ולא  מחית בפני המתווך ואף אפשרת לו להציג את הנכס יצרת כלפיו מצג אובייקטיבי  לפיו אימך פועלת בהרשאתך ובמקרה זה יתכן ותחויב במידה והנכס ימכר.

יחד עם זאת, המקרה שלך מורכב משפטית וההכרעה בו אינה חד משמעית לכאן או לכאן.

"חוק המתווכים לא נועד לאפשר ללקוחות לא הגונים, המנסים להתחמק מהתחייבותם לתשלום דמי תיווך,להיות ל"נבל ברשות התורה", תוך האחזות חסרת תום לב ב"קוגנטיות" של החוק. הצדק מחייב, כי מקום שמתווך מורשה כדין הוא שהתקשר עם הלקוח , והוא שביצע את מלאכתו במלואה והיה הגורם היעיל בעסקה, לא יגזל ממנו פרי עמלו בשל פגם פורמלי גרידא , הנובע מאי עירנות לפסיקה החדשה…" (דבריה של כב' השופטת ניצה מימון-שעשוע, בת.א. (כפ"ס) 5210/01 דור משכן ואח' נ' אורי אפרים). 

אתה מוזמן לקרוא גם את פסק הדין שניתן  בת.א 3530/05  שלומי קורקוס, אמיל קורקוס נ' ברנדוינהנדלר אלון בו קיבל בית משפט תביעה לתשלום דמי תיווך שהגשתי בשם לקוחות משרדי, למרות שהסכם התיווך נחתם מול אדם שלא היה בעל רשיון תיווך.

תיווך- חוק המתווכים

ניר טולדנו משרד עורך דין בפתח תקווה המתמחה במקרקעין, עריכת הסכמי ממון וצוואות וכן  מספק, בין היתר גם את כל שרותי הנוטריון בפתח תקווה  

אמנם זה נשמע כאילו המתווך מוכר את הנכס מהצד באישור וחתימת אימך ,שאין לה הרשאה לדעתך בלבד לחתום ולתת בלעדיות.

אך מאחר ששאלתך אינה בתום,כי עברה כבר תקופה ונשמע על פניו ,שאינך מרוצה מעבודתו,

ומוצאת צידוקים לאי תשלום אפשרי למתווך,

עברו יותר מחודש וחצי מאז חתימת אימך,המתווך כניראה עושה את המוטל עליו ללא צלחה יתרה ,כי לו הביא הצעת מחיר רלוונטית.

את מבינה שאין לך זכות שיווק מקביל ,ובכך את פוגעת ליכאורה ביעילות הקלוקלת שלא.

אם יש לך כוונה אמיתית למכור תני לו אור ירוק הורידי קצת מחיר ותראי את יעילותו ,כל הדיסקוס אם או בלי ידיעתו פוגע ,כי לקוחות עכשיו יחקו לסוף הבלעדיות .

0525319092

כל תשובה שלי בפורום אינה באה להחליף התיעצות עם עו"ד מקרקעין ונוטריון בהתאם לצורך

בגין הסכם הבלעדיות שהאם חתומה עליו

א.באם לאימא אין יפוי כח נוטריוני בתוקף,אין לה הרשאה לחתום על שום מסמך מחייב בגין מכירת הדירה.

ב.תקופת בלעדיות כפי שנהוג,היא לפרק זמן של עד חצי שנה,וכמובן באם המתווך יעיל ואקטיבי ניתן לחתום על הערכה מחודשת.

ג.והואיל ומועד הבלעדיות כבר הסתיים,אין שום תוקף מחייב למסמך שלכאורה היה הסכם מחייב.

בברכה

משה שי יועץ נדל"ן

כמו שניר כתב משה קרא שוב את סעיף 8 לשיחות שתבין ,כי יש אפשרות לאכוף אחרת .

0525319092

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
נדל"ן
בחר
בחר