החזרת רישיון נשק

ביטול רישון נשק

לשכת רישוי כלי ירייה פועלת בחסות המשרד לבטחון הפנים (ולא משרד הפנים כפי שסוברים רבים), היא הגוף האמון על מתן רשיונות להחזקה ונשיאת כלי יריה. גופים בטחוניים שונים ממליצים לפקיד הרישוי האם לתת רישיון אקדח או לבטל אותו והכל על פי מידע שמתקבל אצל אותן רשויות. 

כך למשל, אדם שנחקר במשטרה בחשד לביצוע עבירה פלילית - יקבל תוך ימים או שבועות ספורים הודעה מלשכת רישוי כלי ירייה כי עליו להפקיד את האקדח בתחנת המשטרה לאלתר וזאת לאור ביטול רישיון הנשק בהמלצת המשטרה.

 

איך להחזיר רישיון נשק?

על מנת לענות שאלת החזרת רישיון הנשק יש לבחון קודם מדוע בוטל רישיון האקדח ומי הגוף שהמליץ על ביטולו. במידה ומשטרת ישראל המליצה על ביטול הרישיון בעקבות חקירה פלילית יש לבחון את מכלול הנסיבות ובנין היתר את סוג העבירה בה נחקר החשוד, מצד התיק (פתוח או סגור) ונסיבותיו האישיות של בעל רישיון הנשק.

בחלק מן המקרים, ניתן להגיש ערר על פי סעיף 12 לחוק כלי יריה התש"ט-1949 ולדרוש מוועדת הערר לבחון מחדש את החלטת של פקיד הרישוי לאמץ את המלצת המשטרה. זה המקום להדגיש כי פקיד הרישוי לא מחויב לאמץ את המלצת משטרת ישראל ולעניין זה הוא לא מהווה חותמת גומי.

במקרים אחרים, יש לפעול להסרת המכשול בדרך של סגירת תיק המשטרה או שינוי עילת הסגירה כך שימחק הרישום הפלילי והמשטרתי של בעל רישיון הנשק וכפועל יוצא מכך יוכל לקבל את האקדח בחזרה לאחר ביטול המלצת המשטרה.

 

עתירה מנהלית להחזרת נשק

במקרים אחרים, יש לפנות בעתירה מנהלית להחזרת נשק לבית המשפט המחוזי ולדרוש ממנו להורות לפקיד הרישוי, הוא הרשות המוסמכת, להשיב את רישיון הנשק לעותר וזאת לאחר שהוכח כי התנהלות פקיד הרישוי הייתה בלתי תקינה או בלתי סבירה. בחלק מן המקרים, עצם הגשת העתירה גורמת לריכוך עמדתו של פקיד הרישוי ולהשבת כלי הנשק לידי בעל הרישיון המבוטל.

 

עורך דין רישוי כלי ירייה

כותב המאמר הוא עו"ד אלעד שאול אלבז, מומחה במשפט פלילי ובעל ניסיון והצלחה בתחום רישוי כלי ירייה. משרדו של עו"ד אלבז הגיש עשרות רבות של עררים על ביטול רישיון נשק, כאשר מרביתם התקבלו בהצלחה. עורך הדין לא לוקח כל תיק לטיפולו ובוחן לעומק את סיכויי ההצלחה של התיק, ככל שסיכויי ההצלחה נמוכים - יעדכן עורך הדין אלבז את הלקוח כי סיכייו נמוכים ובמקרה בו ישנו סיכוי טוב להצלחה בהגשת ערר על ביטול רישיון נשק או עתירה מנהלית בנושא זה, ניתן יהיה לצאת לדרך ולפעול על מנת להחזיר את הרישיון.

 

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
פלילים