5 מקרים מפורסמים של עבירות צווארון לבן בישראל - רוני אילןמעת לעת מופיעים באמצעי התקשורת פרסומים הקשורים לעבירות צווארון לבן. מדובר בעבירות שהוגדרו על ידי קרימינולוגים כאלה הנעשות על ידי בני מעמד סוציו-אקונומי בינוני עד גבוה, ועיקרן בלקיחת כספים ישירה או עקיפה בהקשר למקום העסקתם.

נכתב על ידי עורך דין רוני אילן

הנה חמישה מקרים מפורסמים של עבירות צווארון לבן בישראל:

ראש הממשלה. בין השנים 2006 ל- 2008 שימש אהוד אולמרט ראש ממשלת ישראל. בשנת 2009 הוגש נגדו כתב אישום בסעיפי מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, העלמות הכנסה במרמה ורישום כוזב במסמכי תאגיד. זאת לאור הטענה רוני אילן מציין, כי בעת ששימוש כראש ממשלה נהנה ממימון כפול ויותר של נסיעותיו לחו"ל, בעוד העודפים מופקדים בתיקו בחברת הנסיעות "ראשונטורס". בשנת 2012 זוכה אולמרט בבית המשפט מכל האישומים בפרשה זו.


מנכ"ל משרד ראש הממשלה. בין השנים 1992 ל- 1995 שימש שמעון שבס כמנכ"ל משרד ראש הממשלה, ועל פי כתב האישום עבר עבירות פליליות של ניסיון לקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, רוני יאלן מסביר. בית המשפט שדן בעניינו מצאו אשם בסעיפים אלו וגזר על שבס שנתיים מאסר בפועל ושנה מאסר על תנאי. לאחר ערעורים מטעם הנאשם ודיונים נוספים לבקשת הפרקליטות, נגזר על שבס קנס כספי.


מפקד בחיל האוויר. פרשה נוספת שהסעירה את המדינה נקשרה בשמו של רמי דותן, אשר מתוקף תפקידו כראש להק ציוד בחיל האוויר היה מופקד על רכישות בעלויות גבוהות ביותר. על פי כתב האישום קיבל דותן שוחד מחברות שונות על מנת שיקדם את עסקיהן עם החייל, ובית המשפט שמצאו אשם גזר עליו 13 שנות מאסר בפועל.


יושב ראש הסוכנות היהודית. בשנת 1994 הואשם שמחה דיניץ כי במהלך תפקידו כיו"ר הסוכנות היהודית עשה שימוש בלתי ראוי בכרטיסי אשראי. כתב האישום התמקד בעבירות מרמה והפרת אמונים, ודיניץ אכן הורשע בקבלת דבר במרמה. ואולם, בשנת 1997 הצליחו פרקליטיו לשכנע את שופטי בית המשפט העליון כי השימוש נעשה בתום לב, ודיניץ זוכה מחמת חוסר בראיות מספיקות.


מנכ"ל חברת השקעות. עבירות צווארון לבן אינן נחלתם הבלעדית של המשמשים בתפקידים ציבוריים. דוגמא לכך מהווה מקרהו של אריה גולדין, אשר שימש כמנהלה של כלל השקעות במהלך שנות השמונים. כתב האישום שהוגש לבית המשפט התמקד בעבירות מרמה, גניבה ורישום כוזב במסמכי תאגיד, ולאחר שהורשע נגזרו על גולדין שש שנות מאסר בפועל וקנס בסך 150 אלף ש"ח. יש לציין כי גזר הדין הוחמר על ידי בית המשפט העליון לשמונה שנות מאסר בפועל.

אני בטוח שיש עוד הרבה מקרים של קבלת דבר במרמה שלא הגיעו לתקשורת.
צריך יותר לאכוף את העניין במיוחד אצל כאלה שמחזיקים בעמדות כוח כמו ראשי ערים פולטיקאים ועוד...

האם עבירות של הלבנת הון כמו אלו שרשומות כאן מוגדרות גם בתור עבירות צווארון לבן?

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
פלילים
בחר
בחר