חידוש חוזה

חידוש חוזה

שמי זהבה אלמוג וברצוני לשאול האם ייתכן שבחידוש חוזה לאחר שבשנה הראשונה שולם למתווך דמיי תיווך מלאים(חודש בשנה)ובשנה השנייה לא התבקשתי לשם -דבר לחידוש חוזה,ולפתע בשנה השלישית ביקש ממני המתווך 50 אחוז מהשכירות למרות שלא רשום-זאת בחוזה.האם אני אמורה לשלם??המתווך טען שהחוק קיים אך הציבור לא יודע עליו.

תבדקי על מה חתמת אצל המתווך

בזמנו כשהשכרת את הדירה...

תשלום למתווך

שלום ותודה על פנייתך. אמנם את צריכה לבדוק על מה שחתמת למתווך, אך על פניו הדרישה שלו מוזרה בעיני ולא מעוגנת בשום חוק שידוע לי.
2>איזה שטויות!!
אני לא מכירה חוק כזה בכל אופן, מעולם לא שמעתי על מקרה כזה - אבל אי אפשר לדעת צריך לברר. צרפתי לך 2 כתבות על תיווך תראי אם יש שם משהו בעניין.... שלא יעבוד עליך, אף פעם לא שמעתי שמשלמים למתווך בחידוש חוזה - זה רק על התיווך בגלל זה הוא נקרא מתווך. מה הוא קשור לחידוש? מקווה שתמצאי משהו בכתבות האלה: 1 2

אכן קיים חוק כזה- אך מתווכים לא נוהגים להפעילו

החוק אכן קיים, המתווך רשאי לדרוש בכל חידוש חוזה עמלת תיווך,כלומר מידי שנה, לא נהוג לדרוש זאת! אך אם המתווך יעמוד על כך את תאלצי לשלם. נעם דוד- רימקס במימד אחר.

לנעם

נעם שלום, אשמח אם תוכל להפנות אותי לסעיף בחוק שאומר את מה שאתה טוען. זה חשוב לי מאוד. תודה.

עו"ד נתן שלום

זוהי סוגייה שנבדקה ע"י משרדנו בעבר עם העו"ד של הרשת, ידוע לי שזהו חוק יחסית חדיש וידוע לי על מקרה בו שילמה שוכרת למתווך על חידוש חוזה שנה שנייה לאחר שאולצה לשלם. המשך יום נעים :)

לנעם

אשמח לקבל את הפרטים של עוה"ד שלכם. אני לא מכיר חוק כזה וחשוב לי לדעת במה מדובר כמי שעוסק רבות בהשכרה ומכירה של נדל"ן. שוב תודה.

ציטוט החוק ושאלה עקרונית

להלן החלק המתייחס לנושא: גובה דמי התיווך החוק אינו קובע את גובה דמי התיווך. דמי התיווך הם עניין למו"מ בין המתווך ללקוחו. כלומר לא נקבע בחוק עמלה קבועה או עמלות מינימום ומקסימום, לכן, במקרים שלא יצוין גובה העמלה, ינהגו לפי המקובל עד היום - 2 אחוזים ממחיר המכירה/הקניה הכולל של הנכס בתוספת מע"מ . במכירת זכויות בנכס מוגן %5 (מהסכום הכולל של דמי המפתח המשולמים או המוצעים ע"י הלקוח החיצוני, במידה ובעל הבית יממש את אופצית רכישת זכויות הדייר המוגן + מע"מ הסכם מחייב לשכירת/השכרת נכס : לתקופה של שנה בלבד - דמי שכירות של חודש אחד + מע"מ. לתקופה קצרה משנה - %10 מסה"כ דמי השכירות המשולמים + מע"מ לתקופה ארוכה משנה - %5 מסה"כ דמי השכירות לתקופה, כולל הארכתה עד תום 3 שנים + מע"מ. השאלה היא: אמנם ע"פ החוק יש אפשרות לדרוש לתקופה ארוכה משנה ועד תום 3 שנים 5% דמי השכירות לתקופה + מע"מ, האם אין חובת המתווך לדווח לשוכר על התשלום הנ"ל? האם אין חובה לחתום על כך מראש ולא בדיעבד? האם הדרישה לאחר שנתיים איננה בתום לב??

דמי תיווך

בשורה התחתונה, ידידי, אין חוק שקובע שלתקופה שמעל שנה משלמים דמי תיווך גם על הארכת חוזה - זה לכל היותר נוהג, וזה בניגוד לדברי ידידנו החדש נעם. ספק רב אם הנוהג הזה הוא בר מימוש אם השוכר לא יודע ממנו. לגבי שאלותיך, הן מורכבות ולא פשוטות והתשובה אינה חד משמעית. אשמח לשוחח איתך בנושא (וגם להכירך) משום שאני שם לב שאתה בקי מאוד בתחום ופעיל מאוד בפורום. 03-6126699.

תודה על התשובה והמחמאה

לצערי לא ניתן יהיה לשוחח איתך בנושא למעט על גבי פורום זה ו/או במייל, וזאת מכיוון שאינני מתגורר בארץ אלה באירופה. הפורום עוזר לי להיות מעודכן ולעזור לאחרים מנסיוני האישי, כמי ששכר בעבר ומשכיר היום (בארץ) אינני מעוניין בהפתעות...

שלום,

בעניין תשלום דמי תיווך בשנה השניה שהמתווך דורש,

אשמח שתשלח לי תחוק בבקשה,

zohar.yamit@gmail.com

היי,

את מוזמנת עליין במאמר שכתבתי בעניין חוק שכירות הוגנת.

כמו כן ניתן למצוא מאמרים נוספים באתר שלי, כפיר חיון - עו"ד שכירות.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
שכירויות
בחר
בחר