ביטוח לאומי ומעמ למקבל שכר אמנים

שלום רב, אשתי עובדת כמפיקה בחברת הפקות במשרה מלאה. שכרה החודשי (ברוטו)נקבע בחוזה העבודה ומשולם לה לאחר ניכוי מס הכנסה במקור בשיעור קבוע על פי אישור שהוציאה ממשרדי מס הכנסה (שכר אמנים). מעבר לכך החברה לא מנכה לה סכומים בגין ביטוח לאומי ופנסיה. בחוזה עוד "הוסכם" כי איננה מוגדרת כעובדת של החברה ואין יחסי עובד מעביד. (האם חוקי?, מהותית היא שכירה לכל דבר) בהתאם לאמור לעיל - האם לצורך ביטוח לאומי היא נחשבת כשכירה או כעצמאית? מצד אחד, על פי חוזה העבודה הוגדר שאין יחסי עובד מעביד ולכן אנו מניחים שהיא צריכה להירשם כעצמאית בביטוח לאומי ולשלם בעצמה דמי ביטוח בשיעורים של עצמאי. מצד שני, אם היא מקבלת שכר אמנים ומנכים לה מס במקור, אז אולי היא תיחשב כשכירה בביטוח לאומי ואז חובת המעביד לנכות עבורה את דמי הביטוח, למרות שבחוזה הוסכם שאין יחסי עובד מעביד. (ואז פונים למעביד בדרישה שישלם למרות מה שרשום בחוזה?) אותו שאלה לגבי פתיחת תיק במעמ - האם חייבת לפתוח תיק? תודה רבה אשמח לעזרה. תודה

שכר אומנים

מתי שלום, שכר אומנים מוגדר כך: לפי סעיף 164 לפקודת מס הכנסה: סכומים המשתלמים למקבל על ידי חייב, לרבות החזר הוצאות ולרבות מס ערך מוסף על פי חוק מס ערך מוסף, התשל"ו-1975, בעד שירה, דקלום, הקראה, נגינה, ריקוד, בניה או הכנה של תפאורה, בעד הנחיה במופע או בעד הופעה אמנותית אחרת או בעד בימוי של סרט, הצגה או הופעה אחרת או בעד ייצור סרט, עריכתו, ניהול הייצור שלו, הקלטת קול, צילומים, תחקיר, נגרות, תאורה, עבודות חשמל אחרות וכל עבודה אחרת בייצור הסרט המשתלמים על ידי מפיק הסרט וכל כל תשלום המשתלם על ידי מארגן מופעים או כנסים בתחום עיסוקו והכל בין בכסף ובין בשווה כסף, בין בתשלומים חד-פעמיים ובין בתשלומים תקופתיים, למעט תשלומים שעליהם חלה חובת הניכוי לפי תקנות ניכוי ממשכורת". כלומר, שכר אמנים הוא תשלום חד-פעמי או זמני הניתן על ידי מפיק סרטים או על ידי מארגן מופעים או כנסים עבור שירותים מקצועיים כגון: שירה, דקלום, הקראה, נגינה, ריקוד, בנייה או הכנה של תפאורה, הנחיה במופע, הופעה או עבור עבודות הנוגעות לייצור סרט כגון בימוי, עריכה, צילום וכיוצא בזה. במידה והיא מקבלת שכר שהוזכר לעיל היא נכנסת להגדרה. לגבי מס הכנסה טוב שעשיתם תיאום מס, לגבי ביטוח לאומי ישנם חוזים אשר מצויין בהם במיוחד כי היא אינה שכירה ולכן לא מנוכה ממנה ביטוח לאומי ועליה לשלם עפ"י השיעור הקבוע בחוק. הייתי מציע לכם לשקול לפתוח עוסק במע"מ (במידה והסכום נמוך עדיף להיות עוסק פטור) ולהודיע לביטוח לאומי על העיסוק כעצמאית ולשלם דמי ביטוח לאומי. בברכה משה בן מאיר, יועץ מס

בברכה


משה בן מאיר, יועץ מס

היי אייך אני מוריד טופס שכר אומנים ?

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
ראיית חשבון ומיסוי
בחר
בחר