על הרעיון מאחורי ספרים

כתגובה לחוק הסופרים שבא עלינו לטובה ואחרי שתהיתי על הנושא לא מעט זמן, רציתי לדבר קצת על ספרים (ואולי על דברים דומים אחרים).

כהסתייגות אומר שאני רק מעלה רעיונות ותהיות. אני לא עוסק בתחום ולא ממש מבין בו. אני רק קורא.

אני נוהג להשיג את הספרים שאני קורא מהספריה העירונית בטבריה. את רוב הספרים שקראתי השאלתי ממנה ולרוב גם מצאתי בה את רוב הספרים שרציתי (המון ספרות פנטזיה) ואם לא אז הספריה מצאה אותם עבורי וקנתה אותם בשבילי. כיום הספריה בטבריה לא לוקחת תשלום על ספרים מעבר לפיקדון משפחתי בתמורה ל-8 ספרים שניתן להשאיל בו זמנית. גם בעבר כשלקחה הספריה כסף היה זה סכום שנתי פעוט (משהו כמו 25 שקלים לאדם לספר ו-30 לשניים). לרוב הספריה לא מציקה כלפי חריגות בזמנים (אלא אם יש דורש אחר) ולא משתמשת בפיקדון.

בניגוד אלי, אני מכיר אנשים שאוהבים לקנות את הספרים שהם קונים. חלק טוענים שהספרים בספרייה מלוכלכים ו-"מגעילים" (מה שלא תמיד נכון אך יש מקרים), חלק אוהבים שהספרים אצלם בבית לקריאה חוזרת וחלק מציגים את היתרון של קריאה בלי המתנה. בנוסף, לא תמיד יש ספריות נוחות או זולות בכל הערים בארץ.

מודל המכירה של ספרים לדעתי הוא בעייתי. אני לא חושב שצריך למכור ספר לפי קורא. לרוב סיפורת קוראים פעמים בודדות, הספר עצמו עשוי מנייר מיותר וספרים רבים נתרמים עד אין סוף (במיוחד רבי מכר או ספרי מבצע). מצד שני הספריות של היום מהוות הפסד עבור הסופרים. אני לא חושב שהן משלמות לסופר עבור כל קריאה של ספר ולכן הן מורידות את כמות הקונים הפוטינציאלים.

בספריות מדיה דיגיטליות כמו מוזיקה ווידאו משלמים לפי צפיה או רכישה. גם שם אני לא בטוח שבכל רכישה עובר סכום אל היוצר עצמו מעבר לתחום התמלוגים במוזיקה. יכול ומודל קניה מוסדר יותר של ספריות מול הוצאות ספרים יכל לאפשר יצירה רחבה יותר ועמידה יותר של ספרים. ואציג כמה רעיונות:

* כיום ישנם ספרים שכבר לא מודפסים יותר כיון שלא שווה להוצאה ליצור הוצאה מחודשת לספרים מסוימים. ישנן כמה הוצאות שמוכנות להדפיס לפי דרישה. אם היה קיים מודל של קיום לספריות מול הוצאות ספרים היתה יכולה ספרייה לחדש את מלאי הספרים שלה אם ספר מבוקש או נהרס.

* אדם יכול לשלם סכומים כמו שקלים בודדים להשאלה או לזכות לקריאה שיגיעו אל הסופר. כך כמו תמלוגים במוזיקה ניתן יהיה להרוויח בכבוד רב יותר מספרים. למרות כל זה, אני לא בטוח שנכון שאדם שעובד מספר סופי של זמן על יצירה מסוימת ימשיך לדרוש בעבורה כסף לנצח.

* אנשים שרוצים ספר מסוים בביתם יוכלו להזמינו מההוצאה. תגידו לי שקשה להדפיס ספר לפי דרישה. אני מניח שמהלך כזה יגרום להוצאת ספרים "גנריים" יותר עם עיצובים ייחודיים פחות.

מה אתם חושבים? האם אתם מעדיפים לקנות ספרים או לשאול מספריה? האם הייתם מוכנים לשלם לפי השאלה של ספר? האם אתם חושבים שעל יצירה יש זכות להרוויח עבור כל צריכה שלה? וכמה פעמים יוצא לכם לקרוא ספר שכבר קראתם?

מסכים איתך פחות או יותר שקיימת בעיה, אבל לפתור אותה נשמע לי מסובך מידי.

אני אישית כמעט ולא קונה ספרים בכלל, כמעט רק מהספרייה. כשאתה אומר ש: "אדם יכול לשלם סכומים כמו שקלים בודדים להשאלה או לזכות לקריאה שיגיעו אל הסופר", אתה מתכוון שזה יהיה החוק וכולם יחויבו לשלם, או שמי שירצה להביע את תדותו על הספר יוכל לתת סכום סמלי לסופר? כי האפשרות הראשונה נראית לי בעייתית ותוריד מאוד ממספר האנשים שיקראו בספריות והאפשרות השנייה (למרות שאני מקווה שאני טועה) לא תוכל לספק הכנסות משמעותיות לסופר.

הסופר צריך להרוויח על כול צריכה של הספר? קשה לי לענות על זה, אני לא חושב שאני מספיק בקיא בתחום ואני לא ממש ידוע איך באמת עובד העניין עם הספריות והסופרים.

לדעתי בערך 10% מהספרים שאני קורא אני קורא פעמיים, רובם זה סדרות שכשאני מגיע למצב שאין לי מה לקרוא אז אני קורא שוב סדרה שקראתי מזמן, אני חושב שזה אחוז גבוה יחסית, קשה לי להאמין שעוד הרבה קוראים קוראים ספר יותר מפעם אחת.

אגב, אתה שואל ספרים מהספרייה בטבריה? אתה גר בטבריה, או בסביבה?

Hear Me Roar

ספריה לבד זה לא מספיק טוב. לפעמים יש ספר שמאוד רוצים, ולמי יש כוח לחכות עד שהוא יגיע לספריה? היא בעיקר טובה בשביל להשלים פערים של סדרות ישנות שכבר יצאו לאור או כדי לגלות סופרים שאתה עדיין לא מכיר, אבל כשמדובר בספר חדש בסדרה שאני ממש אוהב? לחכות עד שאני אשיג אותו סבפריה יכול לקחת חודשים, חצי שנה, אפילו יותר...
אם מכניסים לתמונה את קינדל הכל משתנה- אפשר להוציא באמת מהדורה מצומצמת לספריות (וכנראה לגבות מחירים גבוהים יותר) ובהזמנה מראש (למעריצים שרוצים גרסה מודפסת :D) ולמכור בקינדל בזול יותר למי שלא רוצה לחכות לעותק מהספריה. אבל זה לא ממש רלוונטי בינתיים לעברית.

אבל השאלה היא- כמה מתוך עלות ההוצאה לאור היא על ההדפסה הממשית של הספר? אם היא גדולה יכול להיות שיש סיבה לחפש מודל שונה, אבל אם היא מזערית ביחס להוצאות האחרות אז אין סיבה לטרוח...

בקשר לספריה דיגיטלית כזו או אחרת- אני לא חושב שמודל כלכלי שמתבסס על תשלום פר קריאה חד פעמית הוא אידאלי. אם כבר לוקחים דוגמאות מתחום המוזיקה אז למה לא ספריה דיגיטלית בלי הגבלה על קריאה, עם תשלום חודשי קבוע?

אני לא חושב שהייתי משלם פר קריאה. תשלום חודשי קבוע עבור אספקה בלתי מוגבלת- אולי, תלוי כמה תשלום וכמה אספקה...(אני ארצה כמובן שכל, או לפחות רוב, הספרים הטובים החדשים יגיעו אליה במיידי)

את רוב הספרים שקניתי יצא לי לקרוא לא מעט פעמים, כי הרבה פעמים נתקעתי איתם בלי ספרים אחרים לקרוא. הרבה מהספרים שקניתי (או המשפחה שלי) קראו גם עוד כמה אנשים.

בכלל, אני לא חושב שקיים מודל של תשלום פר צריכה חד פעמית של יצירה. גם במוזיקה, סרטים או משחקי מחשב- אם זה עותק פיזי (דיסק) אז הגישה היא רב פעמית, אם זה עותק דיגיטלי בד"כ הגישה או מוגבלת רק בעותקים או בזמן.

"פחד חותך עמוק מחרבות"

"עד שלא יהיה עוד צל, עד שלא יהיו עוד מים, אל תוך האופל בשיניים חשופות,

צורחים בהתרסה עם הנשימה האחרונה, לירוק בעיניו של מסמא-עין ביום האחרון"

היום כבר ניתן להוריד ספרים לאייפד למרות שזה יקר יותר מספר.

אני כמעט ולא קונה ספרים מחנויות בגלל זה.. 

http://www.replacemyip.net

אין שום בעיה שהיא מסובכת מדי, פנטזיונרים שכמונו צריכים לדעת את זה.

כשאמרתי שאדם ישלם על כל השאלה התכוונתי שכל אדם יחויב לשלם אם הספריה תרצה לעשות ככה במסגרת ההסכם שלה עם ההוצאה. יכול להיות שזה יוריד את כמות ההשאלות, מצד שני סכומים מזעריים אנחנו משלמים על שטויות אחרות כמו ממתקים וחטיפים.

שלג, קינדל לא עוזר לי. אני רוצה לקרוא גם בשבת (אני קורא בעיקר בשבת). בנוסף, לא ניסיתי, זה נוח כמו ספר? הייתי מצפה שמכשירים כאלה יורידו את מחיר הספרים, אבל או שאנשים משלמים את המחירים של הקינדל כי זה עדיין יותר זול מספרים או שבאמת החלק של הספר עצמו מתוך המחיר של הספר לא גדול במיוחד.

הזמנה מראש באמת פותרת את עניין ההמתנה לספרים. למרות שזה קצת מעפן כי אחרי זה נוצרים מלא ספרים (מדבר על הדפים עצמם) כאלה שאף אחד לא יקרא עוד וזה סתם מיותר. אולי את הספרים בהזמנה מראש צריך לייצר גם באיכות נמוכה יותר (ממוחזר וכו') זה גם יוריד את המחיר שלהם וגם יחסוך מהסביבה הרבה נייר מיותר (כמה באמת הארי פוטרים וגביע האש צריך היום בעולם?)

במחשבה שניה לגבי צריכה חד פעמית, זה באמת לא נפוץ. לקחתי את הרעיון משכירה של סרטים שם אתה משלם עבור יומיים שבהם אתה יכול לראות את הסרט כמה שאתה רוצה.

אני לא נגד החזקה של ספרים בבית בכלל, לטעמי הייתי רוצה שיהיו אצלי בבית ספרים שאני אוהב כמו "הרואים למרחק" או דברים אחרים. אני מנסה לומר שמה שקורה היום בנוסח הדפסה מסיבית של ספרים הוא לא דבר טוב ושכל המודל שמתבסס על זה שהסופר מרוויח מעצם המכירה של ספרים ולא מעצם הסיפור עצמו, אינו נכון. התוצרת של הסופר היא לא ספר אלא סיפור.

נ.ב. אני אכן טברייני.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע בדיוני ופנטזיה
בחר
בחר