הפנטזיה האפית (גנרית) לאן?

בשנים האחרונות התחלתי להתקל סוף סוף בספרי פנטזיה שאינם מז'אנר הפנטזיה המוכר הישן והטוב, להלן הפנטזיה הטולקינית. שיטוט קצר באינטרנט גילה שהעתיקים מבינהם שעולים לי לראש כרגע- טרילוגיית הרוצח ומשחקי הכס- נכתבו ב-1995. מאז הולך ומתחזק זרם ספרי הפנטזיה "שוברי המוסכמות" או לפחות, יותר ויותר מהם מתורגמים לעברית (ותודה לאופוס emo_04.png). תוך הסתכלות לאחור על הספרים שקראתי במחצית השנה האחרונה, גיליתי שלא הייתה בהם אפילו פנטזיה טולקינית אחת, מה שמעלה את השאלה-תת הז'אנר מיצה את עצמו? יש עוד מה להוסיף שם?

לדעתי נכתבו כבר מספיק ספרי פנטזיה "טולקינאים", אז כן, זה מיצה את עצמו, אלא אם כן מישהו יכתוב סדרה כזו אבל ממש טובה...

"פחד חותך עמוק מחרבות"

"עד שלא יהיה עוד צל, עד שלא יהיו עוד מים, אל תוך האופל בשיניים חשופות,

צורחים בהתרסה עם הנשימה האחרונה, לירוק בעיניו של מסמא-עין ביום האחרון"

רק רוצה לציין שפנטזיה אפית היא לאו דווקא נוסחתית. (גם הארי פוטר הוא פנטזיה אפית, ואני מניח שאפשר להגדיר כך גם את בשורות טובות)

לדעתי צריך לבחון כל ספר (במקרה הנוסחתי, טרילוגיה/סדרת טרילוגיות) בפני עצמו. אז כן, הכל כבר קראנו. אבל אם למישהו יש רעיון טוב שהוא יכול לבנות מצוין בצורה הנוסחתית הרגילה אז שיעשה את זה. למה להגביל?

אגב, דוגמא לספרים נוסחתיים שעדיין יוצאים בארץ (בלי לדבר על איכות): אראגון, חוק הקוסמים, רומח (כריס פירסון כתב לא מזמן את שלו), משחקי הכס (2011 וממשיך!), מחזור כישור הזמן (09)

אני לא חושב שמשחקי הכס נוסחתי, בניגוד אגב לאראגון שהוא דוגמא מצויינת בעיני לספר טולקיני לחלוטין. אראגון מתאים בדיוק לנוסחת ה-אלפים ביער, גמדים עם זקנים בהרים, אדון אופל גדול ונורא וכו' וכו'. כיוון שכך הוא לא הפתיע פעם אחת לאורך שלושה ספרים, מה שהוביל להחרמת הרביעי מצידי. רומח לעומת זאת הוא דוגמא ליציקת משהו חדש לתוך הנוסחא (למרות שיותר מפעם אחת בקריאת רשומות יכולתי לדמיין את הקוביות מתגלגלות...). אבל רומח ישן, והספרים החדשים שמתורגמים -בעיניי לפחות- לא ברמה של רשומות ואגדות, כך שהוא לא ממש רלוונטי לשאלה מה הלאה.

אני רוצה להבהיר שבמינוח פנטזיה אפית התכוונתי לטולקינית, עם הנוסחא שצוינה בתגובה זו (אתם יכולים להוסיף לה כאוות נפשכם).

חייבים לציין כאן את 'מארג פיונבאר' של גאי גבריאל קיי, שלמרות שוא ג'נרי ברובו- הוא מעולה מחדש ומפתיע.

אבל כן, אפשר להגיד שלא יצאה פנטזיה ג'נרית מפתיעה ומיוחדת באמת בעשור האחרון.

שד הספאם-אדום זה קול emo_25.png

אגה לבנהאבל מתי הייתי הגיוני?האנשים ההגיוניים היחידים שפגשתי היו כל כך משעממים עד שיכולת להירדם רק מהתבוננות בהם

The best way to a man's heart is to saw his breast plate open

Remember-everyone seems normal until you get to know them

צריך גם לחלק בין נוסחתיות גזעית ונוסחתיות עלילתית. וגם כל אחת מהן מתחלקת לכמה תתי נוסחאות.

נוסחתיות גזעית- הבולטת ביותר היא זו עם גמדים שוכני מערות, אלפים חובבי עצים, טרולים, אורקים, והבנתם את הרעיון. כולל את רוב הסדרות מבוססות DND (ביניבן רומח וממלכות) ועוד כמה.

אחת שהפכה למאוד פופולארית בשנים האחרונות- ערפדים/אנשי זאב, ויש גם את נוסחתיות בני הפיות.

נוסחתיות עלילתית- האפית והמוכרת היא משהו בסגנון נער חווה שהופך לגיבור על+חרב קסומה עם כוחות על+אדון אופל מרושע, לפעמים עם עוד כמה שפצורים. בין השאר: מכ"ה, חרב האמת, הבלגריאד.

עוד אחת מאוד מוכרת היא יומן מסע של אביר+קשת+גנב+מכשפה או כל שילוב דומה. גם המקור לזה נמצא לדעתי ב DND. יכולה להשתלב בקלות עם נוסחאות אחרות (הבלגריאד)

וכן הלאה וכן הלאה, עולם הנוסחאות רחב מני חקר P:

אבל ת'כלס, אם אני אקרא סדרה ממש טובה, (ואפית, וגדולה.) אז לא יהיה כל כך אכפת לי מהנוסחתיות. מכ"ה emo_43.png

"פחד חותך עמוק מחרבות"

שלג, איך היית ממקם את קודקס אלרה?

מנהל הפורום
250+

יש בו את הנוסחא של נער חווה שהופך למנהיג גדול, ופשוט אי אפשר להתעלם מזה כי זה הכי נדוש שאפשר...אבל זהו, זה החלק הנוסחתי היחיד. כל השאר מקורי לגמרי :) (כלומר, אלא אם כן מחשיבים העתקה מפוקימון...)

"פחד חותך עמוק מחרבות"

היה שרשור ארוך בוהגדרנו נוסחאות ויברנו על קלישאות...

שד הספאם-אדום זה קול emo_25.png

אגה לבנהאבל מתי הייתי הגיוני?האנשים ההגיוניים היחידים שפגשתי היו כל כך משעממים עד שיכולת להירדם רק מהתבוננות בהם

The best way to a man's heart is to saw his breast plate open

Remember-everyone seems normal until you get to know them

לדעתי היו כבר לפחות שניים אם לא יותר...אין מה לעשות, נושא חשוב :)

"פחד חותך עמוק מחרבות"

הסיבה היא די גלובלית לדעתי- זה מה שהולך היום בשוק העולמי, והשוק הישראלי לא שונה במהותו.

מנהל הפורום
250+

מיסט- מצטער, חדש בפורום והכל לא ראיתי את השרשורים האלה... תן לינק?
אייל- מה הסיכוי שקודקס אלרה יתורגם? יש עליו הרבה שמועות וכמובן המלצות מאנשים שאוהבים לקרוא באנגלית.

חוץ מזה, ג'וק פרטי שלי, אשמח אם תשתפו אותי בדעתכם על סדרת הירושה/אראגון. 

אראגון- הראשון היה משעמם ברובו (קווסט מסע קלאסי), השני והשלישי היו נחמדים+, הרביעי כמעט שבר אותי. גמרתי אותו בקושי רב.

מה שברור- מקוריות אין שם, אפילו לא קמצוץ Oo

"פחד חותך עמוק מחרבות"

בשבילי הקריאה של אראגון היתה כמו שייק של הרבה הרבה ספרים ורעיונות שקראתי קודם. הקטעים עם אח שלו היו חסרי טעם בהתחלה. ולא קראתי את האחרון. לדעתי, בכל זאת יש שם טיפה של מקוריות, במיוחד עם שיטת הקסם שלו שבאופן נחמד היתה די שלמה (כן, למרות שנראה שהועתקה מאדינגס). בכלל חשבתי שהוא הושפע המון מדיוויד אדינגס לדעתי.

מיסט- מצטער, חדש בפורום והכל לא ראיתי את השרשורים האלה... תן לינק?
אייל- מה הסיכוי שקודקס אלרה יתורגם? יש עליו הרבה שמועות וכמובן המלצות מאנשים שאוהבים לקרוא באנגלית.

חוץ מזה, ג'וק פרטי שלי, אשמח אם תשתפו אותי בדעתכם על סדרת הירושה/אראגון. 

סיכוי- תמיד יש, אבל לפחות מבחינת אופוס- השנה, שנתיים הקרובות די מלאות....

מנהל הפורום
250+
עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע בדיוני ופנטזיה
בחר
בחר