לוחמי התמורות נכתב כמשל וניסה להעביר מסר על פי הקבלה. לכן כנראה, העלילה שם לא נכתבה על מנת למשוך אנשים לקרוא או משהו כזה, אלא כדי להיות כמה שיותר תואמת ומפרטת את הרעיון המועבר. וכן, גם אני נכנעתי לספר בעמוד עשירי בערך.

אני לא מבין איך מהעובדה שאין ספרי פנטזיה המכילים אלמנטים יהודים אתם מוכיחים שאין מיתולוגיה יהודית. איך זה בכלל קשור? היהדות מכילה טונות של אלמנטים שנחשבים היום פנטזיה, מעופות חול ועד לחדי קרן, חיות נכחדות דברים על טבעיים ועוד. שלא לדבר על זה שכמעט אין ספרי פנזטיה שנכתבים באזור (חולית מהמדע הבדיוני וורד הנביא של מרגרט וטרייסי הם בין הבודדים שאני מכיר וכמובן אלף לילה ולילה שאי אפשר להשמיט).

הבעיה היא אולי העובדה שסופרי פנטזיה הם לרוב חילונים והם לא מכירים את התרבות היהודית לעומק כך שהם גם לא ימצאו מה לכתוב עליה. וטוב, אני מניח שאם הם דתיים אז האינטרס שלהם לכתוב ספרי פנזטיה יורד כי זה לא קל להסתדר עם הדת ועדיין לכתוב. (או שזו דרך מצוינת, תלוי איך רואים את זה.)

ב-"בלי פאניקה" יש לא מעט סיפורים קצרים שמכילים אלמנטיים יהודיים. ועם כמות הדתיים כאן בפורום אני בטוח שאפשר להוסיף לרשימות עוד קצת.

אני מסכים איתך; מי שמכיר את התרבות היהודית לעומק הוא בדרך-כלל דתי (ולכן התוודע לידע הזה), ועבורו לכופף אלמנטים מן היהדות בשירות סיפור פנטזיה - יש בכך מן הכפירה...

(במקביל לשיחה שמתפתחת פה על אמנטים יהודיים בפנטזיה, אני חוזר על ההזמנה לחלוק את חוויתכם מקריאת "להבת הפלדה" - למי מבין חברי הפורום שקרא את הספר). 

צ'ייד, להיפך- הבאתי ספרי פנטזיה שיש בהם אלמנטים יהודיים וזה מוכיח שיש על מה להתבסס מבחינת מיתולוגיה יהודית.

אני לא בטוח עד כמה יהיה קשה לדתיים פנטזיונריים לכופף אלמנטים מהיהדות לפנטזיה. אני אישית לא רואה בזה בעיה, בסך הכול מי שזה מספיק מפריע לו גם לא אמור לקרוא פנטזיה בכלל...(היו כבר כמה רבנים שניסו להסביר לי למה לא כדאי לקרוא פנטזיה...למותר לציין, הם כשלו)

ובכלל, יש הרבה חוזרים בשאלה :)

"פחד חותך עמוק מחרבות"

"עד שלא יהיה עוד צל, עד שלא יהיו עוד מים, אל תוך האופל בשיניים חשופות,

צורחים בהתרסה עם הנשימה האחרונה, לירוק בעיניו של מסמא-עין ביום האחרון"

חוץ מזה, שהחלק ה'מיתולוגי' יותר ביהדות הקבלית הוא חלק שרוב האנשים הדתיים שקוראים פנטזיה מתייחסים אליו כשטויות... (מלאכים וקוסמים) או כמשלים (רבא בר בר חנה...).

שד הספאם-אדום זה קול emo_25.png

אגה לבנהאבל מתי הייתי הגיוני?האנשים ההגיוניים היחידים שפגשתי היו כל כך משעממים עד שיכולת להירדם רק מהתבוננות בהם

The best way to a man's heart is to saw his breast plate open

Remember-everyone seems normal until you get to know them

תסלחו אבל שדים ,אותם אפשר לימצוא בכל מיתולוגיה/אמונה,לא נחשבים משהו שמיוחד ליהדות.אותו כנ''ל לגבי מלאכים אותם מייחסים בד''כ לנצרות,אפשר ליכתוב גם על חדי-קרן ופניקסים ועוד כל מיני יצורים שמופיעים בגמרא או במדרשים אבל זה לא ייחס אותם דווקא ליהדות.חשוב גם להדגיש,צ'ייד,לא אמרתי שאין דבר כזה מיתולוגיה יהודית אלא רק שאין משהו שמיוחד רק לה שתורם לפנטזיה.למרות שכן יש משהו קטן-שמות.סמאל,ישמעל,אשמדאי,גידעון וכו'.בקיצור אם אתה רוצה ליכתוב ספר פנטזיה אל תבסס את רובו,אם לא כולו,על היהדות.אנחנו לא בנויים לזה.

שדים זה בסך הכול שם כללי ליצורים מרושעים ועל טבעיים. לכל מסורת השדים הפרטיים שלה, וגם ליהדות יש את השדים המיוחדים שלה.

אבל כן, התנ"ך, התלמוד ובטח שהאגדה מלאים באלמנטים שאפשר לשאוב מהם. קודם כל, דת מבוססת מונותיאיזם זה קודם כל יהדות. המשך בסיפורי צדיקים ממינים שונים, עבור דרך אלמנטי כישוף מבוססי קבלה וכלה במאפיינים אנתרופולוגיים- השילוב בין שבטים לעם, המקום של הנבייאים והכוהנים בתרבות, בית מקדש, ניסים כאלו ואחרים. אפשר גם לשאוב הרבה מסיפורים תנכיים, לא רק מבחינת פנטזיה אבל גם. יהושע- שופטים מלאים ברעיונות מגניבים להתמודדות עם אויבים מבחוץ, בכלל דרך החיים באותה תקופה בהתבסס על שופטים שבאים בשרשרת זה אחרי זה, כמעט כל ספר של אחד הנביאים יכול לשמש בסיס לא רע לדמות נביא.

אבל עזוב את זה. אני לא מדבר רק על יהדות מנק' מבט פנטסטית אלא גם, ואולי אפילו בעיקר, מנק' מבט אנתרופולוגית. בוא נדבר עכשיו על דברים כמו ליחסי הגומלין של שלטון מלוכני עם מעמד הכהונה, השלטון הדתי (שביהדות לא באים בהכרח ביחד!) והנביאים. חורבן הבית ויציאה לגלות, התמודדות עם עם אוכלוסיה מקומית בגלות מתוך נחיתות מעמדית, לפעמים גם מאבק על קיום מצוות הדת בניגוד לחוקי השלטון. דרך חיים מבוססת קהילה שנשלטת בעיקר על ידי רבנים תוך כפיפות לשלטון הזר המקומי, קשרים בין רבנים, עלייה מהגלות, יחסים בין העולים ואלו שנשארו, מרידות מול שלטון מקומי, כל הנושא של יחסים בין רבנים לבין עצמם, מאבקים דתיים מבוססי למידה, ישיבות, השפעה מעמדת נחיתות על שלטונות זרים דרך קשרים משפחתיים וקשרי מסחר וכלכלה, פרעות, פוגרומים...איפה ראית דברים כאלו בספרי פנטזיה? אני לא מדבר רק על הרקע הפנטסטי אלא גם על הרקע האנטרופולוגי, שהוא לא רק פחות כי אם יותר, והרבה יותר, חשוב. רוב הסדרות כיום נכתבו על אנתרופולוגיה מבוססת מעמד הביניים, רומא או יוון העתיקה.  יש כאלה קצת יותר נועזות, עם אנטרופולוגיות מבוססות שבטים מדבריים ערביים או שבטים אינדיאניים, ישנן אפילו מעטות שמביאות אלמנטים מתקופת האבן. אבל דרך חיים כמו שאבותינו חיו בגלות? עוד לא ראיתי בשום סדרה רצינית, גם לא סדרה שמבוססת על יחסי גומלין בין מעמד השלטון: כהנים-רבנים-שופטים-נביאים, ובין מעמדות סוחרים-עובדי אדמה שחיים בצורה שבטית אך על אדמת קבע...אני נגעתי כאן רק בקצה הקרחון, באמת. יש המון, פשוט המון חומר שרק מחכה שמישהו יתבסס עליו. אני מדבר כאן על דברים שלא כתבו עליהם עדיין ברצינות בשום סדרה, ויכולים להוות בסיס לא לסדרה אחת כי עם לרבות כאלה.

טוב, תראה, אתה חושב שהפנטזיה לזה...שיהיה לך בהצלחה. אני בטוח שמתישהו מישהו באמת ירים את הכפפה, ואתה תיאלץ לבלוע את הכובע.

"פחד חותך עמוק מחרבות"

ראוי להזכיר פה את האולגו בבלגריאד שמבוססים על היהודים (ארץ מיוחדת, חלק לא לוקחים את הדת, דת עם קיצוניים וכו') ואדינגס כתב את זה בפירוש.

אגה לבנהאבל מתי הייתי הגיוני?האנשים ההגיוניים היחידים שפגשתי היו כל כך משעממים עד שיכולת להירדם רק מהתבוננות בהם

יש כמה הבזקים פה ושם בפנטזיה של דברים שקשורים אלינו, אבל בדרך כלל כהערות שולים או כתוספת בצד.

הכי קלאסי זה האיאלים :)

"פחד חותך עמוק מחרבות"

הנה רק שבריר ממה שיכול לשמש כר נרחב לספרות פנטזיה. לקראת תשעה באב.

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/490/571.html?hp=1&cat=351&loc=6

"פחד חותך עמוק מחרבות"

אין מה להגיד שהמאד בירושלים היה מרד מגניב בהחלט ואפשר לכתוב עליו מליון ספרים- גם אם נצמדים להיסטוריה כמו שהיא ולא גולשים לפנטזיה.

ואיאלים..ואוו...לא חשבתי על זה...בהחלט מגניב XD

למה אני לא רואה את ההקשר לאיאלים?

Hear Me Roar

דיברנו על זה כמה פעמים בסטארט...

לאניס- האיאלים יצאו לגלות שנמשכה מאות שנים, (אלפי?) ולכל אורך הגלות הם זכרו שהם בגלות והם רוצים לחזור לארץ שהם גלו ממנה (הארצות הרטובות). זה בעיקר, אבל יש עוד כמה דברים קטנים- קודם כל, הם לא סתם יצאו לגלות- זה 'עונש' שהוטל עליהם על בגלל שהם איכזבו את האאס סדאי והגלות שלהם אמורה לכפר על הכישלון שלהם (בדומה לאמונה היהודית שהגלות הייתה עונש אלוהי וכשנכפר על כך נחזור לארץ) כמו כן החברה שלהם מאוד נוקשה, מסודרת על פי קודים וכללים מאוד ברורים ומחייבים, בדומה למצוות ביהדות. שם אמנם החברה יותר מטיארכלית, בשונה מהיהדות הפטריארכלית, ועדיין- אלו שמנהיגות את השבטים בפועל, החוכמות, הן הנשים החכמות בשבט, ויש ביניהם מאבקים קטנים שמאוד מזכירים מאבקים בין רבנים, גם בעבר וגם כיום. וכמו אצלנו, גם שם יש היררכיה פנימית בין החוכמות. שכחתי משהו?

"פחד חותך עמוק מחרבות"

יש משהו... אבל בכול הנקודה של לחזור לארץ שלהם, אני לא זוכר אותם "זוכרים לכול אורך הגלות שהם בגלות ורוצים לחזור לארץ שהם גלו ממנה", לרוב הם נרתעים ומזלזלים בארצות הרטובות. לעומתם, דווקא בסינצ'נים אני רואה דימיון בקטע הזה, רוצים לחזור לארץ של ארתור הוקינג, (האבות?) כול מקום שהם כובשים הם נותנים את האופציה, או להשבע או למות. כמו שעם ישראל לפני הכניסה לארץ הודיע לכול העמים בארץ שהם יכולים להתפנות או למות. כמו הסינצ'נים, שבאים עם הדמאנה והיצורים שלהם, בעוצמה ובבת אחת נגד הארץ שהם כובשים עם "הקסמים" שלהם (הכוח של הדמאנה = הניסים של עם ישראל).  

Hear Me Roar

הם יותר מזלזלים בבני הארצות הרטובות. כן, האיאלים הפשוטים קצת נרתעים בהתחלה מהארצות הרטובות בגלל שהם לא רגילים אליהן, בעיקר לכמויות הגדולות של המים, אבל הם מסתגלים לא רע בכלל. גם יש את הקטעים האלה פה ושם, במיוחד עם השאידו, שהם מדברים על זה שהם חזרו למה שפעם היה שלהם בזכות. אני לא זוכר משפטים מדויקים, אבל זה כן נכח ברקע, לפחות אצלי.

אגב, האיאלים מחולקים ל-12 שבטים+ השבט ה-13 שבנה את רוהידין ובעצם היה אחראי על שימור הידע =לויים.

וגם אני חשבתי קצת על הסינצ'נים, אבל המצב שלהם דומה הרבה פחות. הסינצ'נים נסעו ליבשת אחרת כדי לכבוש אותה ולהשתלט עליה. הם לא נמצאו בגלות. האיאלים לעומתם מאמינים שהם נמצאים בגלות כעונש על כישלונם:
The Aiel Wise-Ones and Clan chiefs do believe, however, that they were sent into the Three Fold Land as punishment for failing the Aes Sedai.

(WOT ויקי)

"פחד חותך עמוק מחרבות"

אוקיי, זה באמת נשמע הגיוני עכשיו.

כשיצא עם בוא הסער אני לא עשיתי חזרה על כול הספרים כמו כמה אחרים שאני מכיר, ולכן גם לא זכור לי כול העניין על השבט ה 13, אבל באמת לא חשבתי על זה שהם מחולקים ל 12 שבטים.

ולמרות שהסינצ'נים לא חוזרים מהגלות (אגב, מישהו רוצה להזכיר לי מה גרם לארתור הוקינג להפסיד?), אני מרגיש אצלם הרבה יותר את הנקודה של החזרה, אם אני לא טועה הם אפילו קוראים לזה "השיבה".

אני צריך לקרוא עוד פעם את הפרק של רנד ברוהידין, שהוא רואה את כול ההיסטוריה של האיאלים.

אגב, למרות שזה כבר ממש סוטה מהנושא של האשכול, למישהו יש מקום שבו מרוכזים כול הנבואות של מכ"ה בכול הנושאים? רצוי בעברית אבל גם באנגלית יהיה בסדר. תודה...

Hear Me Roar

עבור לעמוד
, ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע בדיוני ופנטזיה
בחר
בחר