להבת הפלדה

היי, 

מישהו קרא לאחרונה את "להבת הפלדה"? זה ספר שלי שפורסם לפני שנתיים בהוצאת אודיסאה (היה עליו אז דיון קצר בפורום הזה). מסקרן אותי אם קוראים נוספים נחשפו אליו מאז, ומה הם (כלומר אתם) חושבים. 

אורי. 

זוכר שפרסמת, לא יצא לי לפגוש בו מאז.

שד הספאם-אדום זה קול emo_25.png

אגה לבנהאבל מתי הייתי הגיוני?האנשים ההגיוניים היחידים שפגשתי היו כל כך משעממים עד שיכולת להירדם רק מהתבוננות בהם

The best way to a man's heart is to saw his breast plate open

Remember-everyone seems normal until you get to know them

אני קראתי, ואני עדיין חושב את מה שחשבתי אז. סעיף מהראיון שעשית אצלנו מסכם את זה מבחינתי:

9)      האם לדעתך כישראלי, אתה יכול לתת תרומה מיוחדת לספר פנטזיה לעומת סופר ממדינה אחרת?

מכיוון שאני לא מתכוון לשלב אלמנטים יהודיים בכתיבה, אני לא חושב שיש לי אפשרות לתרום תרומה מיוחדת לז'אנר הפנטזיה בתור סופר ישראלי.

(הראיון:

http://forums.walla.co.il/viewtopic.php?f=3001&t=14609323)

לספר שכתבת אין ערך מוסף ששואב מהתרבות והמיתולוגיה הישראלית והיהודית, וגם אין בו משהו חדשני משל עצמך- בסך הכול כתבת את אותו סיפור שכבר קראנו המון פעמים, עם כמה שינויים פה ושם. עכשיו, אני לא חושב שהוא היה גרוע בתור ספר גנרי, אבל הוא לא ממריא מעבר לכך.

מעבר לכך, גם אותו סיפור גנרי יכול היה להיכתב טוב בהרבה מבחינה טכנית, וכמו שכבר סיכמה בעבר גורו הכתיבה שלי, קרן לנדסמן:

http://www.fantastic-library.com/?p=3398

בסך הכול ספר שטוב לקחת מהספרייה בעיתות יובש, לא יותר.

"פחד חותך עמוק מחרבות"

"עד שלא יהיה עוד צל, עד שלא יהיו עוד מים, אל תוך האופל בשיניים חשופות,

צורחים בהתרסה עם הנשימה האחרונה, לירוק בעיניו של מסמא-עין ביום האחרון"

כן קראתי את הספר שלך ומאוד האהבתי אותו.

greysnow - תודה, אני מקבל את הביקורת. יש משהו מן הגנריות בספר. ומצד שני אני חושב שלא כל ספר מוכרח לחדש לז'אנר; לפעמים פשוט אפשר לספר סיפור נחמד במסגרת המוכרת. אני חושב שאם לרגע מניחים לדרישה לחדשנות ובוחנים את הדמויות, התיאורים, הדיאלוגים, מוצאים שבסך-הכל מדובר בספר טוב. אבל אני מתחשב בהערות בסגנון more of the same שקיבלתי, בזמן שאני עובד על הספר הבא. 

לגבי הציפייה שאכתוב פנטזיה עם אלמנטים יהודיים - תשמע, זה פשוט לא אני. בעיניי זה כמו לומר: הביקורת שלי על הספר שכתבת היא שלא כתבת ספר אחר. 

909098 - אני מאד שמח לשמוע שאהבת את הספר! ואם תרצה להרחיב קצת - אשמח עוד יותר :)

וכמובן שאשמח לשמוע גם מאחרים שקראו.

אני דווקא כן חושב שספר פנטזיה חדש צריך לחדש משהו בז'אנר. בסך הכול, אם מישהו רוצה לקרוא פנטזיה גנרית- במיוחד אם הוא קורא באנגלית- המבחר אינסופי...אז מילא אם ספר גנרי אבל אחד שכתיבתו מדהימה, פוערת פיות, משהו שמתעלה על כל דבר אחר. אבל אם זה ספר בינוני- איזו זכות קיום יש לו?

אם אתה לא רוצה להכניס לפנטזיה שלך אלמנטים שאתה מכיר מהסביבה הקרובה, נו, רצונך- זכותך. אבל זה פשוט פספוס ענק, כי זה בעצם הדבר שיכול לייחד סופר ישראלי ממאות- אלפי? הסופרים מעבר לים.

הסיבה היחידה בגללה קראתי את הספר שלך היא שלא היו מספיק ספרים מתורגמים ובאותו זמן לא ממש קראתי באנגלית. אבל שמע, עבור אדם שקורא גם באנגלית, לספר שלך פשוט אין סיכוי מול שאר השוק...רק רוה"ד וממלכות נשכחות מספקים מאות ספרים שהרבה מהם טובים יותר מהספר שלך (כמובן, יש גם לא מעט גרועים יותר) אבל בסך הכול- השוק מוצף. אתה פשוט לא מרגיש את זה כי אתה מכוון רק לקורא הישראלי שלא קורא באנגלית...נו, אני מניח שגם זה בסדר. אבל בכל זאת מבאס משהו, לא?

"פחד חותך עמוק מחרבות"

יש משהו בדבריך. אבל זה לא יצא ככה מתוך שכיוונתי לקורא הישראלי שלא קורא באנגלית - זה פשוט יצא ככה כי זה הסיפור שהתחשק לי לספר. התחלתי לכתוב את "להבת הפלדה" לפני כמה שנים טובות, ובאמת הייתי קצת יותר צעיר ונאיבי והתחשק לי לעשות משהו בסגנון של הספרים שאהבתי לקרוא, לדוגמה רומח-הדרקון כמו שהזכרת. לא היה לזה קשר לקהל יעד כזה או אחר. 

לגבי זכות קיום, לא זכות קיום... מצד אחד אני מסכים איתך, ומצד שני, לפי הקריטריונים שלך כנראה שלהרבה מאד ספרים, שאנשים - שלא מעט מהם מוכשרים - השקיעו שנים בכתיבתם, אין זכות קיום. אם כל מי שרוצה לספר סיפור יצטרך לעשות קודם סקר שוק ולהכריעאם יש לסיפור שלו זכות קיום, זה יכול להיות די מסרס, והרבה ספרים לא ייכתבו. ואולי גם יש בזה משהו טוב... 

היי אורי,

שאלה קטנה ואישית וקצת חצופה. אתה מוזמן לא לענות עליה. האם אפשר לשאול אותך כמה עותקים מכרת? האם אודיסיאה עזרו לך לשווק את הספר או שדי זרקו אותך לכלבים?

אולי זה היה מוגזם להגיד שאין לספרים האלה זכות קיום. אבל הבנת את הרוח הכללית של הדברים שלי :)

בכל מקרה, מי שלא מתחשב בשוק חוטף בהפוכה בביקורות...ולפי מה שאמרת, אני מניח שקיבלת עוד (ואולי לא מעט) ביקורות של more of the same- בדיוק לפי התחזית...

וכן, אני לגמרי מבין ומזדהה עם הרוח ה"נאיבית" של לכתוב סיפור על חבורת גיבורים שיוצאים לקווסט כדי להילחם במכשף האפל. אבל אם זה סיפור שאין לו ביקוש בשוק, אולי עדיף לפרסם אותו באינטרנט בהמשכים...טוב, אבל אני מניח שזה לא נוגע אליך, כי הצלחת למצוא לספר שלך הוצאה לאור. מעניין באמת עד כמה הוא השתלם לה. מי יודע, אולי בעצם כן יש ביקוש לעוד סיפורים כאלה ורק פנטזיונרים וותיקים כמוני רוטנים על סיפורים שמריחים כמו כאלה שקראנו כבר...

"פחד חותך עמוק מחרבות"

starhd - אתה שם אותי במצב קצת בעייתי. באופן אישי אין לי שום סוד בעניין הזה, והייתי שמח לחלוק איתך הכול. אבל אני לא יכול לתת לך תשובה סבירה בלי שתהיה בה התייחסות לאודיסאה - ואודיסאה פירסמה את ספר הביכורים שלי, ואף-על-פי שיש לי טענות מסויימות כלפיה, תמיד אזכור זאת לטובתה, ולא אגמול לה בכתיבה בפורום ציבורי על דברים שהיו פחות לרוחי בשיתוף-הפעולה שלנו. לצערי אני אפילו לא יכול להפריד את החלק של 'כמה עותקים נמכרו' מתוך השאלה ולהשיב רק עליו. התשובה לזה מצריכה אף היא התייחסות לפרטים מסויימים שאני מעדיף להימע מהם בהיקשרות ביני ובין ההוצאה לאור.

כן, תשובה מעורפלת ומוזרה... סורי!

:)

greySnow - כן, הבנתי את רוח הדברים. ואני חושב שאני יותר קרוב לעמדה שלך ממה שיכול, כביכול, להשתמע מההתכתבות בינינו. אכן קיבלתי עוד דעה או שתיים על שאין בסיפור חידוש, שהוא קצת גנרי, וכו'. אבל דע לך שקיבלתי הרבה פידבקים מאד טובים, אפילו אחרי שאני מפחית מהם גורם נימוס מסוים (לא כולם ישירים כמוך כשהם אומרים לסופר את דעתם...) קיבלתי הרבה יותר פידבקים שהם בסך-הכול טובים עד טובים מאד, מאשר פידבקים שהרוח הכללית שלהם הייתה שלילית. אבל זה שלג דאשתקד. מה שחשוב זה להסיק מסקנות לקראת הספר הבא.  

אתה יכול להתייחס גם אל הפידבק שלי כחיובי- באופן כללי נהניתי מהספר שלך לא פחות מרוב הספרים הגנריים האחרים, כך שהוא בהחלט עושה את שלו במסגרת הציפיות ההתחלתיות. הבעיה היא שהמסגרת הזו שמה אותו מלכתחילה במקום שאני לא אוהד כל כך. אני מניח שאם מי שקורא אותו הוא פנטזיונר מתחיל אז בכלל לא יהיה אכפת לו מכך, כי הוא לא קרא עדיין מספיק כדי שהגנריות הזו תתחיל להפוך מבחינתו למשעממת וצפויה.

השאלה היא כמה גדול הקהל הזה. אם הוא גדול מספיק, אולי אתה באמת יכול לכוון מההתחלה לכתיבה הנוסחתית, אבל אז אתה צריך לצפות מראש לביקורות לא אוהדות מהרבה מהותיקים יותר בז'אנר. אם הוא לא גדול מספיק, אז באמת צריך להסיק מסקנות לספר הבא...

וכן, אני מרשה לעצמי להיות ישיר כאן. זה בסך הכול המגרש הביתי שלי, ככה שאין לי בעיה להגיד את מה שאני חושב, ואני שמח שאתה לוקח את הביקורת בצורה טובה.

"פחד חותך עמוק מחרבות"

אני רוצה להיצרף לגריי על הביקורת לגבי המקוריות ולהוסיף גם על השמות.אין בעיה שלקוסם יקראו בשם ארוך כזה אבל לקרוא לדמות שולית של בנאי בתחילת הספר ארטמיס ?לי זה נראה בזבוז ואפילו לא במקום.ארטמיס זה שם של אלה לא של כפרי.

בנוסף יש ענין גדול (לדעתי)לחדש משהו משלך בספר שלך ולא רק להיצמד לנוסחה הקבועה והמוכרת(מצור על העיר של הטובים,בוגד,וכדומ')ואם כן לא חייבים להכניס את הכל בספר אחד אחרת הכל יוצא קצר מדי ונראה כאילו רק רצו לסמן וי שיש קטע כזה בספר.וכמובן תפניות לא צפויות בעלילה לדעתי זה מוסיף המון.

מה שכן אני לא חושב שחובה להכניס פנטזיה יהודית למה אין לנו כל כך מזה

סך הכל ספר סבבה

אין לנו כל כך ממה? מפנטזיה יהודית?!

ידידי, הרשה לי לתקן אותך: המיתולוגיה היהודית עשירה להפליא. אולי אתה לא מכיר אותה מספיק.

ובהחלט אפשר לשלב אותה בפנטזיה בצורה נפלאה, אותה ומיתולוגיות אחרות מהאיזור כמו הכנענית, השומרית, האכדית וכו'.

ויש ספרים בהם עשו את זה וגם עשו בצורה משובחת:

מדרש לילית:

http://www.text.org.il/index.php?book=1101116

הלוויתן מבבל:

http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%9C%D7%95%D7%95%D7%99%D7%99%D7%AA%D7%9F_%D7%9E%D7%91%D7%91%D7%9C

שדים ברחוב אגריפס:

http://www.haaretz.co.il/literature/prose/1.1821284

יש עוד אני רק לא זוכר כרגע...

אז נכון, מדובר בספרים שהם יותר פנטזיה אורבנית מסוג כזה או אחר. אבל זה רק עניין של זמן עד שיהיה סופר מספיק אמיץ ומוכשר כדי לפרוץ גבולות ולכתוב פנטזיה שלא קשורה לעולם שלנו בכלל אך מתבססת במידה רבה על אלמנטים מיתולוגים יהודים.

(אגב, לדעתי, מדרש לילית מאוד קרוב לזה)

"פחד חותך עמוק מחרבות"

יש את "לוחמי התמורות", שאם אני לא טועה הוא לא מתרחש בעולם שלנו. האמת שהוא הפנטזיה היהודית היחידה שקראתי, ואני חייב להודות שלא ממש אהבתי.

Hear Me Roar

בעע, לוחמי התמורות הוא כנראה ספר הפנטזיה הגרוע ביותר שנכתב אי פעם...לא באמת מפליא, אני מסופק מאוד אם הרב שכתב אותו קרא אי פעם ספר פנטזיה Oo ת'כלס, אי אפשר לכתוב ספר פנטזיה טוב בלי להכיר את הז'אנר...

"פחד חותך עמוק מחרבות"

עבור לעמוד
, ,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע בדיוני ופנטזיה
בחר
בחר