מוחות שיתופיים

*ספויילרים לספר "אש על פני תהום" לפניך*

לא מזמן קראתי את הספר "אש על פני תהום" שבחלק מהעלילה שלו מציגים עולם שבו חיים כלבים שהופכים אנושיים רק בלהקות של ארבע ומעלה כלבים כשאת התקשורת בין המוחות הם מנהלים על ידי גלי על-שמע (אולטרסאונד). מה שהופך כל כלב לאיבר של הלהקה ומונע מלהקות להתקרב אחד אל השני. כשכלבים בודדים או בקבוצות גדולות הם מאבדים את היכולת לחשוב והופכים למה שהסופר מתאר כהמון. הכלבים הללו חיים בימי הביניים שלהם וקבוצת בני אדם מביאים אותם להתפתחות טכנולוגית.

כל כלב בקבוצה מכיל אישיות שלו ומשנה את האישיות הכוללת של הלהקה. בנוסף הם יכולים על ידי החלפה מסודרת של בודדים להפוך לבני אלמוות.

כהשוואה לקבוצות האלה עומדים בני האדם ויצורים תבוניים עם מוחות מבודדים והאפשרות שלהם לבצע 'התעלות' ולהפוך לדבר שנקרא בספר "כוח" שהוא כפי שאפשר לנחש, מוח-על שיתופי שמכיל מיליוני פרטים שהינם איברים שלו.

בסוף הספר עולות שאלות של הכלבים על גבולותיהם. האם שימוש בטכנולוגיה יכול לאפשר להם לחיות בקבוצות גדולות יותר ולהיות חכמים יותר והאהם הפוטינציאל שלהם גדול משל בני אדם.

האם פגשתם במוחות שיתופיים בספרים אחרים? לי לא זכור דבר כזה. (הבאגרים במשחק של אנדר הם לא בדיוק כאלה כי הם רק איברים של המלכה)

האם אתם חושבים שהם טובים מאיתנו? אני חושב שלא, אמנם בני אדם מוגבלים לגופם ולמוחם אך אנחנו יכולים לעבוד עבודת צוות וכך לחפות על זה. בנוסף אנחנו תבוניים כמעט בכל מצב פיזי ולא תלויים בדברים פיזיים כמו מרחק או כמות בשביל זה.

מה דעתכם?

המממ עומד לי בקצה הראש אנשים שהיו לכל העם שלהם זכרון משותף...

"אין לנו ברירה, זה עניין של כבוד"

"אז מותו כאנשי כבוד"

מנהל פורום משחקי תפקידים

אה כן! בלגריאד, החוזים! שם היה לכל החוזים בקל מוח משותף ויש שם כמה מילים על זה שכל ההיסטוריה שראה העם שלה עזר לחוזה מקל לקבל את ההחלטה

"אז מותו כאנשי כבוד"

מנהל פורום משחקי תפקידים

במוסד של אסימוב יש את כוכב הלכת שהופך למוח אחד גדול שכולל את כל מה שנמצא עליו. (נראה לי)

אש על פני תהום שיעמם אותי ולא המלחתי לגמור אותו ):

"פחד חותך עמוק מחרבות"

"עד שלא יהיה עוד צל, עד שלא יהיו עוד מים, אל תוך האופל בשיניים חשופות,

צורחים בהתרסה עם הנשימה האחרונה, לירוק בעיניו של מסמא-עין ביום האחרון"

במוסד של אסימוב יש את כוכב הלכת שהופך למוח אחד גדול שכולל את כל מה שנמצא עליו. (נראה לי)

אש על פני תהום שיעמם אותי ולא המלחתי לגמור אותו ):

"פחד חותך עמוק מחרבות"

גם הרעיון של גאיה, או כוכב לכת שכולו מוח לא חדש... ראו את דאגלאס אדאמס... כל השימוש בכדור הארץ המדריך הטרמפיסט לגלקסיה, היה אמור להיות מחשב משוכלל.

בסרט אווטאר, העצים מתקשרים עם הכוכב עצמו, וזה לא עולם היחיד שבו כל הכוכב מתקשר עם חלקיו או צמחיו השונים, בדומה לגאיה (פאתי המוסד) אצל אסימוב.
הרעיון הוזכר בעוד ספרים, אבל איני מצליח להיזכר מהם.

שלג! אל תהיה ממזר, חיי זקנו של מרלין! אתה לא יכול להינות מכל העולמות תמיד!!! 

זיכרון משותף זה נחמד, אבל זה לא מוח משותף והפרטים בו אינם איברים. גם באווטאר הפרטים הם אינדבידואלים עם קשר למרכז, המרכז לא שולט בהם.

עולם שהופך למוח זה בערך מה שקיים גם באש על פני תהום. היופי שם זה שהרעיון מוצג גם בקטן עם להקות של כלבים שמהווים איברים של "אנושיות" אחת.

צ'ייד, בגאיה אין אינדיבידואלים- זהו מוח אחד לכל דבר ועניין.

באקסלרנדו כמובן כל כוכבי הלכת הופכים למחשב אחד גדול, אבל המוחות שם נשארים אינדיבידואלים.

"פחד חותך עמוק מחרבות"

צ'ייד, בגאיה אין אינדיבידואלים- זהו מוח אחד לכל דבר ועניין.

באקסלרנדו כמובן כל כוכבי הלכת הופכים למחשב אחד גדול, אבל המוחות שם נשארים אינדיבידואלים.

"פחד חותך עמוק מחרבות"

הבנתי לגבי גאיה, זה בערך מה שנקרא התעלות ב-"אש על פני תהום"

גם בהיפריון (ספויילר עצבני ממש) השרייק מנסים להפוך את האנושות לכח עיבוד גדול עבור האלוהות שלהם.

חחח, ספוילר סופר עצבני ועדיין לא קראתי את היפריון...בפעם הבאה תשחיר או תלבין. ככה: emo_79.pngספוילרספוילרספוילרemo_79.png

"פחד חותך עמוק מחרבות"

חחח, ספוילר סופר עצבני ועדיין לא קראתי את היפריון...בפעם הבאה תשחיר או תלבין. ככה: emo_79.pngספוילרספוילרספוילרemo_79.png

"פחד חותך עמוק מחרבות"

חחחח בלי ספק... אבל רק מהספר הראשון הבנתי את הספויילר הזה, ואני נטשתי אותו באמצע..

חוץ מזה, בנוגע למוחות השיתופיים - אני מניח שלא תסכים להשוואה לקהילות של מצליפי-המוח בהם יש מוח ראשי שמחובר אל כולם...

"אז מותו כאנשי כבוד"

מנהל פורום משחקי תפקידים

זה האלה שלכדו את דריזט בממלכות נשכחות נכון? אני זוכר שכל הקטע של המוח הזה זה שיעשו לו מסאז' =="

ת'אמת שדוגמאות זה נחמד. מה לגבי השאלה השניה? האם במגבלות הטבע, בהנחה שלא מעורב פה איזה משהו על טבעי אלא סתם התפתחות של האבולוציה (כמו הכלבים שתיארתי שמשתמשים בקול). האם צורת החיים הזו טובה יותר ממה שאנחנו מכירים?

האמת שהשאלה השנייה שלך הייתה האם הם טובים מאיתנו.

ובכן, התשובה לדעתי היא- כן. הדבר כמובן תלוי ב'כוח המחשוב' של המוח, אבל באופן עקרוני, כל אדם (ראה שם הרוח) יכול לחלק את מוחו לשתי ישויות הנפרדות זו מזו.

ועכשיו לשאלה האם זה עדיף - ובכן, האם בפיפ"א עדיף לשחק לבד (כשהמחשב מפעיל את השחקנים שלך) או באותה קבוצה אם מישהו אחר ?

התשובה כמובן - היא עם מישהו אחר, למרות שהדבר מוביל הרבה לטעויות בהגנה - בהתקפה היצרתיות והיכולות בהבנה את האחר ולהודיע לו באופן מוקדם מה רצית לעשות - הם אלו שמשנים.

ולכן שוב, תלוי בכוח של המוח המרכזי ליצור - אם הכוח של המוח המרכזי >\= כוח של האנשים בנפרד. אז המוח המרכזי טוב יותר.

לעומת זאת - אם הכוח של המוח המרכזי < כוח של האנשים בנפרד (המקרה של הפיפ"א). אז צריך לשקול את השאלה בשנית.

"אז מותו כאנשי כבוד"

מנהל פורום משחקי תפקידים

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע בדיוני ופנטזיה
בחר
בחר