למה אנשים קוראים פנטזיה לייט?

תקראו לזה young adults,פנטזיה לייט או פנטזיה קלילה.

התופעה של פנטזיה לנוער תופסת תאוצה, כל ספר בז'אנר הופך לרב מכר ויעידו על כך תוצאות פרס גפן האחרון וזה שאפילו לברנדון סנדרסון יש ספרי נוער.

חברים מהטויבם ביותר שלי, בחורים חכמים,אינטיליגנטיים וחושבים, ממצים את חומר הקריאה שלה בז'אנר הזה.

זה לא שאני לא קורא פנטזיה לייט, אבל למה רק זה ולמה כולם?

שד הספאם-אדום זה קול emo_25.png

אגה לבנהאבל מתי הייתי הגיוני?האנשים ההגיוניים היחידים שפגשתי היו כל כך משעממים עד שיכולת להירדם רק מהתבוננות בהם

The best way to a man's heart is to saw his breast plate open

Remember-everyone seems normal until you get to know them

מיסטבורן... ישנם ספרי פנטזיה לייט טובים, שאותם פנטזיונרים שבד"כ קוראים דברים יותר רציניים, גם קוראים.
חלק אחר, קורא פנטזייה לייט כדי לנסות את הז'אנר של הפנטזייה. לא רוצים להתחיל עם משהו כבד מדי, בסיגנון חדש כי זה עלול ליצור רתיעה, אז אם שואלים פנטזיונר אחר, הוא בד"כ ימליץ על משהו פחות HARDCORE .
לפעמים, אנשים שלא קוראים פנטזיה בכלל, שומעים ביקורות כל כך טובות מאחרים שקראו את הספר זהה, אז רוצים לנסות.
לא כל מי שקרא פנטזיה לייט יתחבר לכל סופר פנטזיה שאינה לייט, ועד שימצא את הסופר שכותב בסיגנון כתיבה שמדבר אליו , הוא ימשיך לקרוא פנטזייה לייט.

אבל זאת רק דעתי האישית, ולא תוצאת סקר או מחקר.

שלג! אל תהיה ממזר, חיי זקנו של מרלין! אתה לא יכול להינות מכל העולמות תמיד!!! 

אני חושבת שזה בגלל שהם מאד נגישים לרוב האנשים. ילדים וצעירים שעדיין נהנים מהחיים מאד אוהבים לקרוא על צעיר/ילד שמבלה בנעימים ומציל את העולם וכמעט לכל מבוגר יש משהו נערי עמוק בפנים שעדיין מתחבר לרעיון הזה...הם בדרך כלל מאד קרובים גם לעולם שלנו ככה שלא צריך להתנק מהמציאות שלנו עד כדי כך,פלוס ש בדרך כלל לדמויות שם יש בעיות שדי רגילות בעולם שלנו..אין לו הורים,אין לו חברים וכד' והוא מקבל לעשות דברים מגניבים ועל טבעיים, אנשים מאד מתחברים לרעיון הזה שהילד המסכן מקבל ליהיות גיבור ופופלרי...ובדרך כלל הם כתובים בקלילות זה תובע הרבה פחות אנרגיה מהקורא...

“Laugh whenever you can. Keeps you from killing yourself when things are bad. That and vodka.”  - jim butcher , dresden files

סליחה על הבורות, אבל בפנטזיה לייט הכוונה לספרי סטייל פרסי ג'קסון וריק ריירדן בכללי?

אם כן, אז כן... כמו כל מה שאמרו פה, מתחברים לרעיון הפשוט והכיף הזה, לילדים שלא מחפשים יותר מידי עומק, אלא הנאה נטו.

Hear Me Roar

מה שכולם אמרו...זה קל וכיף! קריאת סדרה כמו ששו"ק או מכ"ה דורשת השקעת של זמן, מאמץ מחשבתי וריכוז. לעומת זאת ספר פנטזיה לייט אני גומר תוך שעתיים- שלוש, בכיף ובקלילות. וכן, הספרים האלו כתובים בנוסחאות שהוכיחו את עצמן ככיפיות מאוד לקריאה. ממש מה שמאב אמרה.

"פחד חותך עמוק מחרבות"

"עד שלא יהיה עוד צל, עד שלא יהיו עוד מים, אל תוך האופל בשיניים חשופות,

צורחים בהתרסה עם הנשימה האחרונה, לירוק בעיניו של מסמא-עין ביום האחרון"

יכול להיות שזה בגלל הנאיביות של זה.

לספרנית אצלנו בספרייה יש תיאוריה בנוגע ללמה אנשים קוראים פנטזיה בכללי (נא לדמיין עם מבטא רוסי)

"היום בארץ הכל מפחיד, טילים פיגועים. אנשים קוראים פנטיה כדי לברוח ממציאות"

אז היום, הפנטזיה לייט מציעה את מה שהפנטזיה המודרנית כבר פחות מציעה, עולם רומנטי (במובן המקורי של המילה) מלא אידיאלים וצבוע בוורוד.

אגה לבנהאבל מתי הייתי הגיוני?האנשים ההגיוניים היחידים שפגשתי היו כל כך משעממים עד שיכולת להירדם רק מהתבוננות בהם

אני חושב שהפנטזיה לייט זה בדיוק ההבדל בין טולקין להארי פוטר, ההבדל בין ספרות טובה לזבל תעשייתי של המאה ה21, וזה אפילו פוגע בספרות בשנים האחרונות בגלל השפה המחורבנת תרגומים ישנים בני 60 שנה קריאים ומהנים יותר מתרגום של 10 שנים, בגלל זה הפנטזיה והמד"ב שנכתבו ב 10 שנים האחרונות נכתבו לכאלו שבקושי יודעים לקרא, או יודעים לקרא פייסבוק, כלומר קיצורים ומשפטים שאינם מכילים מעל 5 מילים שכל מילה לא תהיה מעל 2 הברות ו 4 אותיות, זה כמובן לא רק פנטזיה, זו הספרות בכלל בשנים האחרונות, זבל

לא מסכים איתך בכלל. הארי פוטר רחוק מלהיות זבל תעשייתי- בתור סדרת נוער הוא מאוד טוב. פופולאריות לא בהכרח גוררת נחיתות.

"פחד חותך עמוק מחרבות"

אם אני מבין נכון הכוונה בפנטזיה לייט היא ספרות נוער שהיא גם פנטזיה?

אני אענה בשאלה: "מי כאן לא הכיר את הז'אנר בזמן שהיה ילד/בן נוער?"

ולגבי איכות הכתיבה במאה ה-21 - תזכיר לי מתי יצאו שלושת הספרים האחרונים בשיר של אש ושל קרח? (2000, 2005 ו-2011)

אה, הכוונה לסופרים שנולדו במאה ה-21? טוב, מה כבר אפשר לצפות מילדים בני 13...

"אני הוא פלגולס אל הבמבוק ושיבולת השועל. הוי לטועים בו דמותי."

מתוך- טרוכיאון והימנה, מערכה III

כמובן שששאו"ק זה לא פנטזיה לייט... אבל אם מדברים על פנטזיה בכללי דווקא די ברור שהכתיבה רק משתפרת עם הזמן :) (מאלאזן, הוב, קוטל המלכים, ששאו"ק כמו שהזכירו- כולם מהעשור וחצי האחרונים, ובטח לא פחות טובים מטולקין, במחילה)

(לא, לכתוב בשפה ארכאית לא הופך את הספרות לטובה XD)

"פחד חותך עמוק מחרבות"

אני לא בטוח מה הז'אנר הזה היה חזק לפני ה"פ, לדעתי הפריחה (או אולי פרחה?) הרצינית שלו החלה כשיצא הספר השישי של ה"פ בערך, לכל המוקדם.

אם אני מבין נכון הכוונה בפנטזיה לייט היא ספרות נוער שהיא גם פנטזיה?

אני אענה בשאלה: "מי כאן לא הכיר את הז'אנר בזמן שהיה ילד/בן נוער?"

ולגבי איכות הכתיבה במאה ה-21 - תזכיר לי מתי יצאו שלושת הספרים האחרונים בשיר של אש ושל קרח? (2000, 2005 ו-2011)

אה, הכוונה לסופרים שנולדו במאה ה-21? טוב, מה כבר אפשר לצפות מילדים בני 13...

שקד, אני התחלתי עם הפנטזיה בגיל מאוחר יחסית (סביבות 16), כאשר עברתי ספריה וגיליתי עולם ומלואו (ובעיקר את הכישור).

בין הספרים הבודדים שקראתי לפני אפשר לכלול את הארי פוטר, ההוביט והסיפור שאינו נגמר.

תבחר אתה איך להגדיר כל אחד מהם.

מה שכן, יש משהו בדבריך, אני גם מרגישה שבשנים האחרונות יש פחות ספרים טובים ומקוריים. רובם משחזרים את הצלחת דמדומים/הארי פוטר.

או שפשוט בעקבות ההצלחה שלהם החליטו לתרגם יותר ספרים מהז'אנר כך שאנחנו נתקלים בעוד ספרים גרועים...

זו השאלה - האם יש יותר ספרים גרועים בשנים האחרונות, או שפשוט מתרגמים יותר ספרים ומה לעשות, רובם גרועים?

(כמו השאלה הנצחית - האם שנות ה-60' וה70' היו כל כך מוצלחות מבחינה מוזיקאלית או שפשוט רק השירים הטובים שרדו).

מוריין, שומרת הרשומות במגדל הלבן, משברת העולמות, המרשעת הקהילתית.
הצטרפו לפורום מדע-בדיוני ופנטזיה

הומר,עליך להקשיב ללב שלך, ולא לקולות שבתוך הראש שלך! 
מה שלא הורג אותך-עושה אותך מוזר יותר.. emo_26.png
סרטים לא הופכים אנשים לפסיכופטים, אלא הופכים אותם ליותר יצירתיים.

מנהל הפורום
250+

בעקבות הצלחה מסחררת של שיווק של מוצר תמיד יהיו אנשים שיתפסו על זה טרמפ וינסו לשווק מוצר דומה, הם יודעים שזה יצור ביקוש במיוחד עם זה לא היה רעיון כזה פופלארי לפני כן -ערפדים בחיים לא היו כאלה פופלארים עד דימדומים.....זה לדעתי מה שקרה עם דימדומים...סטפני מייר לא היית הראשונה לכתוב ספר ערפדים להזכירכם יומני הערפד,אניטה בלייק והספרים שעליהם מבוססים דם אמיתי יצאו הרבה לפני דימדומים...סטפני קלעה בול בכך שעשתה ספר שמדבר כל כך אל בני נוער(או בנות נוער;)) היא כותבת טוב ובצורה סוחפת וכל מה שבספרים שלה זה דברים שבנות נוער חולמות עליו רומנטיקה,יופי,חיי נצח בחורה מסכנה עם מושיע סקסי וכו' (ובו נודה בכך אם אתה מצליח לגרום לבני נוער לאהוב תמוצר שלך אתה תצליח בגדול גם אתה מוכר להם זבל לדוג-ג'סטין ביבר...)אז מה שקרה עם דימדומים זה שזה הביא את כל העניין של ערפדים ורומנטיקה לקדמת הבמה וזה הוכיח להרבה אנשים איזה אלמנטים צריך בספר להצליח לשווק מוצר בצורה כזאת מצליחה..ככה שהתוצאה שניצבת מולינו היום זה הצפת יתר של סיפרי ערפדים חסרי איכות ומלאים בזבל...ואני לא מזלזלת (טוב אולי קצת) אני גם מידי פעם יודעת למצוא הנאה בספרים מטומטמים...בכל מיקרה ההצלחה המסחרית הענקית של דימדומים גם עלתה לידיעת הציבור ספרים יותר ישנים, והיא זאת שגורמת לגל התירגומים של כל מיני ספרים - הביקוש שגדל כל כך למוצר מהסוג הזה...

אני לא אומרת שדוקה כולם לקחו תרעיון לכתוב סיפור על העלטבעי בגלל סטפני ואולי חלק מהספרים שדומים לדימדומים נכתבו הרבה לפני שכותביהם שמעו על דימדומים אבל העובדה נשארת שאם תסתכלו על כל ספרים שמצליחים לאחרונה תיראו שרובם יצאו בסביבות 2007 שנתיים אחרי דימדומים...עיר של עצמות,מרסי טמפסון,קייט דניאלז,ציידת הלילה,אקדמיה לערפדים,משחקי הרעב......

אותו דבר עם ספרים אחרים לאחרונה יש הרבה ספרי נוער וילדים ואני חושבת שזה מגיע בעקבות ההצלחה המסחררת של אהרי פוטר,ארגון ופרסי ג'קסון....

עוד עובדה אני חושבת שזה שוציאו המון סרטים לאחרונה כמו דימדומים,הארי פוטר ונרניה גם כן גורמת לפופלריות לעלות הרבה אנשים יראו סרטים בידיונים ופנטזים גם אם לא אוהבים לקרוא ואז הם אפילו מוכניםלנסות לקרוא גם תספרים.. זה כמו אופנה בגלל שכלכך הרבה אנשים אוהבים את זה גם אנשים שלא אוהבים לקרוא ינסו את זה ככה שאי מכירה הרבה אנשים ששונאים לקרוא אבל את הארי פוטר/דימדומים /משחקי הרעב הם כן קראו...

*ואגב אני חושבת שכל הקטע הזה שסטפני מייר קיבלה תרעיון של דימדומים מחלום שחלמה..זה שטויות...

“Laugh whenever you can. Keeps you from killing yourself when things are bad. That and vodka.”  - jim butcher , dresden files

בהתחלה לא הייתי נגד, אבל אז ניסיתי לקרוא את אוקסה פולוק. סתם.

נראה לי שהבעיה היא לאו דווקא באיכות של הספרים אלא בראייתם כספרי הפנטזיה ובזה שהם מסתירים מאחריהם ספרים איכותיים בז'אנר מפני קוראים ומבקרים חדשים. בנוסף, לדעתי לא רואים מבוגרים קוראים ג'ינג'י ודנידין וספרי ילדים ונוער אחרים (אפילו אליפים, אורי וספרי ילדים יותר רציניים) אבל כן תראו אותם קוראים ספרי פנטזיה כאלה כמו הארי פוטר (אל תגידו לי שהוא מיועד למבוגרים) ועוד.

אני חושבת שהארי פוטר בהחלט נגיש לכל הגילאים חרשתי תסידרה ביסודי ולי אישית לא התחשק לקרוא אותו לאחר מכן העדפתי דברים יותר בוגרים וכבדים , אבל אני מכירה המון מבוגרים ביניהם אמא שלי (שמכירה כמעט כל מילה מהסידרה בעל פה) שחשים אחרת...וגם אם אתה לא חושב ככה אתה מוכרח להודות שהארי פוטר נמצא לפחות בכמה רמות מעל כל הזבל הילדותי והנערי...

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מדע בדיוני ופנטזיה
בחר
בחר