כמה נקודות חשובות למפרשים (וגם לקוראים שמציצים) – נא לקרוא!

הערות והקפצות - נא לכתוב כאן

אנחנו עונים מהסוף להתחלה

אנו מבקשים מהעונים בפורום ללכת אחורה והתחיל לענות מההודעות האחרונות. כך גם יהיה סדר והקוראים הישנים לא יקפיצו כל רגע את ההודעה שלהם

כשאתם נותנים תשובה שלילית – נסו להסביר מה הוא כן צריך לעשות

בבקשה לא לכתוב תשובות קצרות ובטח לא כאשר התשובה שלילית. במקרה כזה נסו לתת עוד מידע ועזרה. הסבירו מה ניתן לעשות בכל זאת וחשוב מכל – נסו לכתוב מדוע זה לא יצליח לשואל, היכן הטעות שלו ומה עליו לעשות. אם אתם תקועים כאן ולא מתקשים לענות – בקשו עזרה מהקוראים המוסמכים, אבל אל תשאירו את השואל עם תשובה כמו: "שלישי", "מצטערים, זה לא יכול לקרות הפעם". גם תוספת בסגנון: "אבל אל תתייאש" לא עוזרת.

שגיא קיבלתי את הערתך

על כך שלא צריך לפרוס פעמיים.

כמה נקודות חשובות למפרשים (וגם לקוראים שמציצים) – נא לקרוא!

לא לשאול שאלות פסיביות

פעמים רבות מידי אני נתקל בשאלות כמו: "האם אני אעבור דירה השנה?" ובכן, אם יורשה לי להיות ציני, מה הבעיה? כל אחד יכול לעבור דירה וזה מאד פשוט! מתקשרים למובילים, קובעים תאריך והנה – עברתם דירה, פשוט לא? אם תתקשרו למובילים זה יקרה ואם יהיה תפוס, נסו בעוד כמה דקות. מה הבעיה עם השאלה הזו, אם כך? הבעיה היא שזו שאלה פסיבית. הדברים לא קורים סתם מאליהם ולרוב מאחורי כל שאלה פסיבית מסתתרת השאלה האמיתית אותה צריך לשאול. במקרה של מעבר דירה לרוב ישנם שאלות כמו: האם נצליח למכור את הדירה הנוכחית שלנו השנה?, האם נצליח לקבל משכנתא הבנק? וכדומה. עוד דוגמא לשאלה כללית: "האם מצבי הכלכלי ישתפר השנה?" גם זו שאלה פסיבית ומאחוריה מסתתרת שאלה אחרת. אנחנו חייבים להבין מה השואל מתכוון ולהניע את השואל לשאול את השאלה הנכונה. במקרה זה עלינו לבדוק מה התוכנית שלו? מה הוא רוצה לעשות כדי לשפר את מצבו הכלכלי. אם אין לו תוכנית ננסה לפרק את הבעיה למספר שאלות כגון: האם אני אקבל קידום? האם יאשרו לי הלוואה בנק? האם נצליח לצמצם את ההוצאות? האם אצליח לקבל עזרה כספית מהמשפחה? ואפילו: האם אזכה השנה בלוטו? אלו הן השאלות הנכונות ואם נענה עליהן נוכל באמת לעזור לשואל. כשאנו נותנים לשואל לשאול שאלה פסיבית, לא רק שאנו נותנים לו לגיטימציה להמשיך להיות פסיבי בחייו, אלא גם אנו מונעים ממנו את העזרה אותה אנו, הקוראים בקלפים, בקלפים יכול לתת.

שאלות רדודות - לא חייבים לענות עליהם, אבל אפשר בכל זאת לעזור

פעמים רבות השואלים שוגים וממהרים לשאול שאלות רדודות וזה בסדר לצעוק לעזרה ולפרוק את הקושי מולו השואל עומד כרגע. אולם, אין זה אומר שאתם צריכים "לשתף פעולה" עם תחושת הצורך המיידי של השואל. כשחבר בא אליכם ואומר לכם בשיא העצבים: "אני רוצה להרוג את הבוס שלי!!!" אפילו אם נשמע שהוא רציני מאד אני די משוכנע שלא תתחילו לתכנן יחד אתו את הכותרת הבאה בעיתון, אלא תנסו להרגיע, להקשיב ולהבין טוב יותר מה קרה. אותו הדבר קורה כאן. זה שהשואל מתוך מצוקה שואל: "האם הוא יתקשר אליי בעוד שעה כמו שהבטיח", זה לא אומר שצריך לענות. יותר נכון לבדוק מה הבעיה, מה מציק לשואל ולבדוק מה השאלה האמיתית שהוא רוצה לשאול. כדי למצוא את שאלת התוכן האמיתית המסתתרת שם צריך לקבל עוד אינפורמציה ולכן תשאלו: הסבר לי את הרקע לשאלה שלך. מה באמת הבעיה כאן? מה גרם לך לשאול את זה?? או לנסות לכוון אותם לשאלה רצינית יותר.

לפעמים השאלה המקורית יכולה לענות גם על תשובות נוספות

פעמים רבות נגלה שהשאלה נשאלת לא נכון. אבל זה לא אומר שתמיד צריך לשאול שוב, או לנסח את השאלה בצורה אחרת. אל תמהרו לבקש מהשואל לשאול שאלה אחרת נסו לבדוק איתו למה הוא התכוון ולנסות שלא להחליף לו כל כך מהר את השאלה. הקלפים יודעים מה הוא באמת שואל וגם על זה הם עונים. כשאתם תדעו מה הוא רצה באמת לשאול תוכלו לתת לו את כל התשובה, כמו שצריך והוא ואתם תהיו יותר מרוצים. לכן נסו שלא באופן אוטומטי להחליף את השאלה עם שאלה אחרת ונסו לראות אם השאלה המקורית יכולה לענות גם על השאלה החדשה. כך למשל, שאלה כמו: "האם אני אקבל קידום" יכולה לפעמים לענות גם על שאלת ההמשך: "האם הבוס מעריך אותי" והיא יכולה לענות גם על תשובות המשך רבות אחרות. אז נסו להישאר עם השאלה המקורית ככל שניתן ומשם לעבוד הלאה.

כמה מילות פתיחה

ראשית, אנחנו (הלן, מיכל ואני) מאד מרוצים מההתקדמות של הפורום. סוף סוף לאחר שבועות של עליות וירידות הפורום נראה בדרך הנכונה ובו קוראים העובדים קשה בשביל התשובות (וכך גם עבור עצמם). רואים שכולם נותנים את הנשמה ואני בטוח שמהתוצאות ייהנו השואלים אבל יותר ייהנו מהם אנו הקוראים. לא רק כיוון שעם כל קריאה אנו הופכים להיות טובים יותר, אלא כיוון החשיפה בפורום בו יש תנועה של 10 דפים ומעלה היא עצומה ויכולה להיות קרש קפיצה .לבניית המוניטין ולהצלחה של כל אחד מהקוראים כאן. שנית, זוהי הודעה כללית וההערות בה אינן מופנות "כנגד" קוראת ספציפית. להפך, אנו מעריכים את המאמצים שאתם עושים את התקדמות שלכם בתהליך הלימוד ומרגישים שעוד קצת וממש ותוכלו להיות קוראים מהשורה.

מה? זה רמז לזה שהשאלות שלי רדודות?

פסיביות?

זו לא אשמתך

המסר מכוון למפרשים שצריכים להקפיד על שאילה של שאלות יותר מהותיות ולא שאלות כמו: האם יהיה לי כייף היום תמי

שלאות "רדודות" בסך הכל מעידות על מצוקה וקורא צריך להפוך אותם לטובות יותר

היי לירון, קודם כל הפניה הזו לו אישית ובטח לא מכוונת אלייך, אלא לקוראים והמטרה שלה היא ללמד. אם תקראי טוב את מה שכתבתי תראי שאני מבין את הצורך לשאול שאלות "רדודות" שהוא טבעי ומובןולרוב מעיד על מצוקה אמיתית. אולם, כשנגשים אל הקלפים הקורא צריך למצוא מהי השאלה האמיתית היושבת מאחורי השאלה הרדודה ולענות על השאלה האמיתית. האחריות של הקורא היא להציג לקלפים את השאלה הנכונה ולהענות עליה. שגיא

זו לא אשמתך

המסר מכוון למפרשים שצריכים להקפיד על שאילה של שאלות יותר מהותיות ולא שאלות כמו: האם יהיה לי כייף היום תמי

תמי, זה בסדר לשאול שאלות רדודות החכמה היא איך להפוך אותם למשהו אחר

זה לא חכמה "לברוח" משאלות רדודות והאחריות על פתרון השאלות היא של הקורא. לכתוב "אני לא עונה על שאלות רדודות" זו בריחה מאחריות בדיוק כמו בדוגמא שלי מלמעלה, להגיד לחבר הרוצה "להרוג" את הבוס שלו: "אני לא רוצה לדבר אתך שאתה עצבני ומדבר ככה" - זו בריחה. דווקא כאן, בשאלות הרדודות הקוראים צריכים אותנו יותר. הם הכי במצוקה והחכמה היא לא לענות על השאלה, אלא לשאול שאלות מכוונות להבין את הבעיה ולבסוף לשאול את השאלה הנכונה ולענות עליה.

שלאות "רדודות" בסך הכל מעידות על מצוקה וקורא צריך להפוך אותם לטובות יותר

היי לירון, קודם כל הפניה הזו לו אישית ובטח לא מכוונת אלייך, אלא לקוראים והמטרה שלה היא ללמד. אם תקראי טוב את מה שכתבתי תראי שאני מבין את הצורך לשאול שאלות "רדודות" שהוא טבעי ומובןולרוב מעיד על מצוקה אמיתית. אולם, כשנגשים אל הקלפים הקורא צריך למצוא מהי השאלה האמיתית היושבת מאחורי השאלה הרדודה ולענות על השאלה האמיתית. האחריות של הקורא היא להציג לקלפים את השאלה הנכונה ולהענות עליה. שגיא

הי שגיגי

תודה , התלבטתי אם זה רמז כי, הקפצת את השרשור ישר אחרי השאלה שלי...ולמרות שאני יודעת שהיא טיפונת רדודה, מיכל שמכירה את הרקע יודעת גם מאיפה היא נובעת - תודה על התשובה וסופ"ש מקסים.

תמי, זה בסדר לשאול שאלות רדודות החכמה היא איך להפוך אותם למשהו אחר

זה לא חכמה "לברוח" משאלות רדודות והאחריות על פתרון השאלות היא של הקורא. לכתוב "אני לא עונה על שאלות רדודות" זו בריחה מאחריות בדיוק כמו בדוגמא שלי מלמעלה, להגיד לחבר הרוצה "להרוג" את הבוס שלו: "אני לא רוצה לדבר אתך שאתה עצבני ומדבר ככה" - זו בריחה. דווקא כאן, בשאלות הרדודות הקוראים צריכים אותנו יותר. הם הכי במצוקה והחכמה היא לא לענות על השאלה, אלא לשאול שאלות מכוונות להבין את הבעיה ולבסוף לשאול את השאלה הנכונה ולענות עליה.

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טארוט
בחר
בחר