שלום לכל המפרשים וגם לקוראים (שמציצים) בפורום - כמה הערות והארות

נא לא להגיב או להקפיץ, אלא במקום הנכון

השאלה המקורית יכולה לענות על תשובות נוספות

פעמים רבות נגלה שהשאלה נשאלת לא נכון. אבל זה לא אומר שצריך לשאול שוב, או לנסח את השאלה בצורה אחרת. אל תמהרו לבקש מהשואל לשאול שאלה אחרת נסו לבדוק איתו למה הוא התכוון ולנסות שלא להחליף לו את השאלה, אלא לענות בצורה מלאה, עמוקה ועניינית לשאלתו המקורית. הקלפים יודעים מה הוא באמת שואל ועל זה הם עונים. כשאתם תדעו מה הוא רצה באמת לשאול תוכלו לתת לו את כל התשובה, כמו שצריך והוא ואתם תהיו יותר מרוצים. כך למשל, שאלה כמו: "האם אני אקבל קידום" יכולה לענות על שאלת ההמשך: "האם הבוס מעריך אותי" והיא יכולה לענות על תשובות המשך רבות. נסו להישאר עם השאלה המקורית ככל שניתן ומשם לעבוד הלאה.

להיזהר משאלות רדודות

פעמים רבות השואלים שוגים וממהרים לשאול שאלות רדודות וזה בסדר לצעוק לעזרה ולפרוק את הקושי מולו השואל עומד כרגע. אולם, אין זה אומר שאתם צריכים "לשתף פעולה" עם תחושת הצורך המיידי של השואל. כשחבר בא אליכם ואומר לכם בשיא העצבים: "אני רוצה להרוג את הבוס שלי!!!" אפילו אם נשמע שהוא רציני מאד אני די משוכנע שלא תתחילו לתכנן יחד אתו את הכותרת הבאה בעיתון, אלא תנסו להרגיע, להקשיב ולהבין טוב יותר מה קרה. אותו הדבר קורה כאן. זה שהשואל מתוך מצוקה שואל: "האם הוא יתקשר אליי בעוד שעה כמו שהבטיח", זה לא אומר שצריך לענות. יותר נכון לבדוק מה הבעיה, מה מציק לשואל ולבדוק מה השאלה האמיתית שהוא רוצה לשאול. כדי למצוא את שאלת התוכן האמיתית המסתתרת שם צריך לקבל עוד אינפורמציה ולכן תשאלו: הסבר לי את הרקע לשאלה שלך. מה באמת הבעיה כאן? מה גרם לך לשאול את זה?? או לנסות לכוון אותם לשאלה רצינית יותר.

לא לשאול שאלות פסיביות

פעמים רבות מידי אני נתקל בשאלות כמו: "האם אני אעבור דירה השנה?" ובכן, אם יורשה לי להיות ציני, מה הבעיה? כל אחד יכול לעבור דירה וזה מאד פשוט! מתקשרים למובילים, קובעים תאריך והנה – עברתם דירה, פשוט לא? אם תתקשרו למובילים זה יקרה ואם יהיה תפוס, נסו בעוד כמה דקות. מה הבעיה עם השאלה הזו, אם כך? הבעיה היא שזו שאלה פסיבית. הדברים לא קורים סתם מאליהם ולרוב מאחורי כל שאלה פסיבית מסתתרת השאלה האמיתית אותה צריך לשאול. במקרה של מעבר דירה לרוב ישנם שאלות כמו: האם נצליח למכור את הדירה הנוכחית שלנו השנה?, האם נצליח לקבל משכנתא הבנק? וכדומה. עוד דוגמא לשאלה כללית: "האם מצבי הכלכלי ישתפר השנה?" גם זו שאלה פסיבית ומאחוריה מסתתרת שאלה אחרת. אנחנו חייבים להבין מה השואל מתכוון ולהניע את השואל לשאול את השאלה הנכונה. במקרה זה עלינו לבדוק מה התוכנית שלו? מה הוא רוצה לעשות כדי לשפר את מצבו הכלכלי. אם אין לו תוכנית ננסה לפרק את הבעיה למספר שאלות כגון: האם אני אקבל קידום? האם יאשרו לי הלוואה בנק? האם נצליח לצמצם את ההוצאות? האם אצליח לקבל עזרה כספית מהמשפחה? ואפילו: האם אזכה השנה בלוטו? אלו הן השאלות הנכונות ואם נענה עליהן נוכל באמת לעזור לשואל. כשאנו נותנים לשואל לשאול שאלה פסיבית, לא רק שאנו נותנים לו לגיטימציה להמשיך להיות פסיבי בחייו, אלא גם אנו מונעים ממנו את העזרה אותה אנו, הקוראים בקלפים, בקלפים יכול לתת.

כשאתם נותנים תשובה שלילית – נסו להסביר מה הוא כן צריך לעשות

בבקשה לא לכתוב תשובות קצרות ובטח לא כאשר התשובה שלילית. במקרה כזה נסו לתת עוד מידע ועזרה. הסבירו מה ניתן לעשות בכל זאת וחשוב מכל – נסו לכתוב מדוע זה לא יצליח לשואל, היכן הטעות שלו ומה עליו לעשות. אם אתם תקועים כאן ולא מתקשים לענות – בקשו עזרה מהקוראים המוסמכים, אבל אל תשאירו את השואל עם תשובה כמו: "שלישי", "מצטערים, זה לא יכול לקרות הפעם". גם תוספת בסגנון: "אבל אל תתייאש" לא עוזרת.

אנחנו עונים מהסוף להתחלה

אנו מבקשים מהעונים בפורום ללכת אחורה והתחיל לענות מההודעות האחרונות. כך גם יהיה סדר והקוראים הישנים לא יקפיצו כל רגע את ההודעה שלהם.

תגובות והקפצות - בבקשה רק כאן

שגיא - תודה

אין מילים תמי
עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
טארוט
בחר
בחר