סקירת אלבום - גלעד כהנא - אפריקה שלי

גלעד כהנא – אפריקה שלי (2015)

סולן להקת הג'ירפות וללא ספק אחת הדמויות היותר מעניינות שיש במוזיקה הישראלית. מוזיקאי שלא מפחד לנסות לחדש וללכת לאיזשהו קצה. למרות המחיר של זה שהוא פחות קהל, חוסר תמיכה של תחנות הרדיו וההבנה שהשירים לא יהיו להיטים ומעט אנשים יתחברו אליה. ובכל זאת הוא הלך על זה וכתב אלבום מאוד מעניין שלא דומה למשהו ששמעתי לפני. אם הייתי צריך לקרוא למוזיקה בשם הייתי אומר שזה מוזיקה אקספרמנטלית, כי יש כל כך הרבה אלמנטים חדשניים ואפילו הזויים באלבום הזה. סמפול נאום של אובמה שלא מוחבא אל הכלים אלא הוא מרכז השיר, שילוב כלים ממגוון עולמות מוזיקה שונים: מקצבים אלקטרונים, כלים אתניים כמו טבלה, גיטרות עם דיסטורשן, ילד שמקריא חצי שיר ושיר שלם שהוא רק מכונת תופים ושירה. ובגדול זה נשמע שהוא עושה מה שבא לו בשביל שיהיה חדשני ומעניין בלי לחשוב על טעם הכלל.

למרות כל ריבוי האלמנטים מהסגנונות השונים אין תחושה שהשירים מנותקים אחד מהשני. יש שני דברים שמצליחים לחבר בניהם: אווירת האי וודאות שנוצרת משום שלא שמעתי שום דבר שדומה לזה. והטקסטים, שלמרות כל הטירוף מסביב תמיד מרגישים כדבר הכי דומיננטי בשיר. לפי דעתי הם עובדים ביחד ויש מצב שלזה הוא התכוון. ברגע שהמוזיקה לא צפויה למאזין קשה לעקוב והוא מחפש במה להאחז, וזה מה שגורם לו להקשיב יותר לטקסט ופחות ללחן.

בתוך האלבום יש שיר אחד שיוצא דופן, שיצא כסינגל והפך ללהיט והוא "אפריקה שלי". לפי דעתי הוא לא אחד השירים הטובים באלבום, וגם לא מאפיין אותו בשום צורה, אבל כן היה חכם מבחינת יחץ. כנראה שלא הייתי כותב על האלבום הזה אם לא הייתי שומע את השיר ברדיו.

אלבום מיוחד, יוצא דופן, חדשני ואמיץ. שסקרן אותי וגרם לי להקשיב לו כמה פעמים עד שהצלחתי להבין מה קורה בו. הדבר האחרון שאפשר להגיד עליו זה שהוא משעמם או רפטטיבי. וברגע שמתחילים להתחבר אליו מבינים שזו מוזיקה מעולה.

לעוד סקירת אלבומים:
https://www.facebook.com/%D7%9E%D7%A...dmin_todo_tour

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
מוזיקה ישראלית