האם אפשר לתבוע כתובה בבית המשפט למשפחה

לאחר שכבר שנתיים לא חיינו ביחד, (היא עזבה את הבית) הגשתי תביעה בבית הדין הרבני להתגרש, והיא הסכימה להתגרש כאשר בהסכם הגירושין היה כתוב כי כל צד שומר לעצמו את הזכות לתבוע מה ואיך שיבוא לו איפה שהוא רוצה מתי שהוא רוצה ולא מוותר על אף זכות. במעמד "סידור הגט" היא לא תבעה את הכתובה ולא היתה התייחסות ספציפית אליה. בתקופה זו מתבררות תביעות כספיות הדדיות בבית הדין למשפחה. לפני חודש היא הגישה נגדי תביעה על מיליון שקל, ככתוב בכתובה, ואת התביעה הגישה בבית הדין למשפחה. (כן, הייתי טיפש, ודרך אגב היא תמיד אמרה שלא תבקש את הכתובה ורק תכתוב סכום עגול וגדול כדי לא לבייש אותי בפני הקהל כאשר הרבי יקריא את הכתובה...). ועכשיו השאלה: האם מותר \ניתן להגיש תביעת כתובה לבית הדין למשפחה, או שמא רק בית הדין הרבני מוסמך לדון בכך ? האם שווה לי לטעון ל"חוסר סמכות" כדי להעביר הדיון לבית הדין הרבני? האם במבט אחורנית לא הייתי צריך להתעקש כי במעמד הגט היא תוותר על הכתובה, ואז אם לא הייתה מוותרת, הקרב היה בבית הדין הרבני ? אני אמנם מיוצג, אבל לא ממש מרגיש בטוח כי המשרד הזה תמיד עמוס ועסוק ולא מרגיש שמישהו ממש תופר לי את החליפה האופטימלית. אשמח לשמוע הן מהמומחים והן מנסיון של אחרים. תודה. D.

בוקר טוב D,

אני חושבת שניתן לתבוע כתובה בבימ"ש לענייני משפחה, אך מאחר ומקור החיוב לכתוב כתובה הוא בדין הדתי,החבות תידון עפ"י כללי המשפט העברי. נדמה לי שכשיש הסכמה הבעל לא יחוייב בכתובה. גם אם נכתב בכתובה סכום לא סביר, הבעל לא יחוייב בו.יש פסיקה בעניין, אלינור כתבה פעם מה הסכום המקסימלי, אני לא זוכרת מהו. לעניין ההרגשה שאתה לא מקבל יחס מקסימלי, כדאי שכבר עכשיו, כשאתה בתחילת המאבק המשפטי (שאני מקווה שיהיה קצר..) תודיע לעורך הדין את המצוקה שאתה חש ותבקש לדעת מה האסטרטגיה שלו בתיק, תשאל שאלות.זו זכותך. אם לא תיידע אותו ותשאל ותציק, יחשבו שהיחס הזה מקובל עליך. אם היחס לא ישתנה, שקול ברצינות להחליף עו"ד, לפני שהתיק יתפח בלי שתרגיש. בענין הזה דווקא יש לי נסיון, לא צריך להתבייש לדרוש את היחס שמגיע לך. בהצלחה רבה,

תוספת:

כשכתבתי שיש הסכמה, הכוונה היתה להסכמה לכירושין, או אז לא יחוייה הבעל בכתובה. לגבי הסכום המקסימלי שנפסק, בדקתי בתשובות של עו"ד אלינור, מדובר על מקסימום 120,000 ש"ח.

כתובה בבית דין משפחה

תודה לאופטימית גם אני חושב ככה, אבל יתכן שבבית דין משפחה הכללים יותר גמישים. וגם "הסכמנו להתגרש" לא אומר שהיא "ויתרה על הכתובה". לכן הייתי שמח לאיזה תשובה של משפטן מוסמך. תודה על העידוד בשלב זה. D.

האם אפשר לתבוע כתובה בבית המשפט למשפחה

לאחר שכבר שנתיים לא חיינו ביחד, (היא עזבה את הבית) הגשתי תביעה בבית הדין הרבני להתגרש, והיא הסכימה להתגרש כאשר בהסכם הגירושין היה כתוב כי כל צד שומר לעצמו את הזכות לתבוע מה ואיך שיבוא לו איפה שהוא רוצה מתי שהוא רוצה ולא מוותר על אף זכות. במעמד "סידור הגט" היא לא תבעה את הכתובה ולא היתה התייחסות ספציפית אליה. בתקופה זו מתבררות תביעות כספיות הדדיות בבית הדין למשפחה. לפני חודש היא הגישה נגדי תביעה על מיליון שקל, ככתוב בכתובה, ואת התביעה הגישה בבית הדין למשפחה. (כן, הייתי טיפש, ודרך אגב היא תמיד אמרה שלא תבקש את הכתובה ורק תכתוב סכום עגול וגדול כדי לא לבייש אותי בפני הקהל כאשר הרבי יקריא את הכתובה...). ועכשיו השאלה: האם מותר \ניתן להגיש תביעת כתובה לבית הדין למשפחה, או שמא רק בית הדין הרבני מוסמך לדון בכך ? האם שווה לי לטעון ל"חוסר סמכות" כדי להעביר הדיון לבית הדין הרבני? האם במבט אחורנית לא הייתי צריך להתעקש כי במעמד הגט היא תוותר על הכתובה, ואז אם לא הייתה מוותרת, הקרב היה בבית הדין הרבני ? אני אמנם מיוצג, אבל לא ממש מרגיש בטוח כי המשרד הזה תמיד עמוס ועסוק ולא מרגיש שמישהו ממש תופר לי את החליפה האופטימלית. אשמח לשמוע הן מהמומחים והן מנסיון של אחרים. תודה. D.

למיטב ידיעתי, הסמכות לדון בתביעת כתובה מוקנית לביה"ד הרבני. בתור שכך, בהחלט תוכל

לטעון להיעדר סמכות. ע"פ ההלכה מביה"ד הרבני הגדול, סכום התביעה המקסימלי לכתובה עומד על 120,000 ש"ח, כך שמשמעות הסכום המופיע בכתובה ואשר בגינו אתה נתבע פחותה עד זניחה. שבוע טוב

תודה ירון, וזה בדיוק העניין, העו"ד שלי טוען כי חוק בתי דין משפחה נתן

סמכות גם לבית דין משפחה לדון בכתובה, ולכן אי אפשר לטעון "חוסר סמכות". אני מבין שאם אצליח להעביר התביעה לבית דין רבני, יש לי שם יתרונות כלשהם שאין לי בבית משפט משפחה ?? כן, לא מיליון שקל, אבל גם 120,000 זה סכום שצריך להתמודד איתו, למרות שהיא עזבה את הבית, רימתה אותי לאורך הנישואין, ועוד ועוד ( אולי פעם ארחיב את הדיבור תודה D.

120,000 ש"ח , או לחילופין שכר שנתי. לדעתי, יש לברר לעומקם של דברים

את התנהגותה של האשה, שכן, אם יתברר כי היא נכנסת לקטגוריה של "אשה מורדת" - לא זכאית היא לכתובתה. אולי כדאי לכוון את המשאבים לכיוון הזה???

תודה ירון, המאמצים כבר מכוונים גם לכיוון הזה. עזבה את הבית מאחורי

גבי כשהייתי בעבודה. מסתבר שחתמה על חוזה שכירות שבוע לפני כן. לקחה כמעט את כל מיטלטלי הבית, השאירה לי רק את חדר העבודה. בדיעבד, מסתבר שהחזיקה עוד כ ארבעה חשבונות בנק. העבירה כספים מהחשבון המשותף שלנו לחשבונות האישיים שלה. בניגוד למה שאמרה לי ומה שסיכמנו, לא העבירה את כל המשכורת לחשבון המשותף, אלא שמה לה בצד. לקחה הלוואות בזמן שהיינו נשואים בחשבונות אחרים, והחזירה אותן מכספים שלקחה מהחשבון המשותף. עזבה את הבית אחרי שחלק מזערי שבמזערי מזה התגלה, ואני רציתי לעשות בדק בית, בין היתר שתחשוף בפני את כל חשבונות הבנק שלה, תמים שכמוני. ההליכים מתנהלים כבר שלוש שנים, וזו רק ההתחלה, עם עו"ד שמבקש פגישות פעם בתשעה חודשים, ועוד עיכובים אחרים. השאלה: 1. האם לבית משפט משפחה יש סמכות אבסולוטית לדון בתביעות כתובה? 2. האם עובדות אלו הופכות אותה לאישה מורדת? תודה, D

לו אניבנעלך - הייתי משקיע סכום קטן יחסית ב"דעה שניה" בפגישת יעוץ עם

עו"ד המומחה לדיני משפחה. המקרה שלך נראה לי מורכב, ואולם ע"פ דבריך, נוצר רושם (אולי מוטעה) כאילו עוה"ד שלך מגלה רפיון עד חוסר אונים. לכן, ידידי, אסוף את כל הנתונים הרלוונטיים, ואוץ רוץ ליעוץ. כל אדם זכאי ליצוג משפטי הולם, ואולי יפתחו עניך לאחר שתקבל יעוץ משפטי זולת זה שמיצגך. במאמר מוסגר: אל תתייחס לעצמך כ"תמים" - תתייחס אליה כאל אדם לא ישר ערמומי ואף נבזה. בהצלחה רבה לך

הייתי כבר ב"דעה שניה" ויצאתי מבולבל לא מעט. קודם כל השאלה העובדתית: האם יש לבימ"ש משפחה סמכות לדון בתביעת כתובה. כן או לא?

ולשאלה השניה: אם נניח שנוכל להוכיח את כל העובדות (רמאות, עזיבת הבית מאחורי גבי), האם אז היא תוכרז "אשה מורדת" ולא תפסק לה כל כתובה? או, האם בתי המשפט הם רחמנים ותמיד השופט יגיד "תן לה משהו"? אלו שתי השאלות שאני מפנה לעורכי הדין שבפורום הזה, כדי לקבל עוד דעה !!!

שאלה מלפני עשור אך רלוונטית גם לעת הזו. בקצרה ולעניין: אלמנה יכולה לתבוע את כתובתה במסגרת העזבון של המנוח בבית המשפט לענייני משפחה. גרושה - רק בבית הדין הרבני לו הסמכות הבלעדית.

שאלה מלפני עשור אך רלוונטית גם לעת הזו. בקצרה ולעניין: אלמנה יכולה לתבוע את כתובתה במסגרת העזבון של המנוח בבית המשפט לענייני משפחה. גרושה - רק בבית הדין הרבני לו הסמכות הבלעדית. מירי דדון, עורכת דין ומגשרת משפחה.

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום:
דיני משפחה וגירושין
בחר
בחר