10.10.09 | 16:06
תשלום שעות נוספות לעובד שעתי
שלום רב, אני עובדת כבר שנה במקום עבודה מסויים לפי תעריף שעתי, ונתקלתי בתופעה מאוד מוזרה. כיוון שאני עובדת לפי שעה, כאשר אני עובדת שעות נוספות, הנה"ח משלמים לי כל חודש את ה-100% על הש"נ, אולם את ההפרשים (25% או 50% וכן הלאה על כל שעה נוספת), משלמים לי רק פעם בכמה חודשים. כלומר, אם אני עובדת לפי תעריף של 25 ש"ח לשעה, על כל שעה נוספת אני מקבלת את ה-25 ש"ח, ואת 3 הש"ח של ההפרש ל-125% משלמים לי רק פעם בכמה חודשים, במצטבר. מנהל החשבונות טוען שהוא צריך לעשות את כל חישובי ההפרשים הללו ידנית, ומדובר בחישובים ארוכים ומסובכים, וכיוון שמדובר על סכומים קטנים של כמה שקלים, הוא מבצע את הפעולה פעם ב-3 חודשים עבור כלל העובדים שעובדים לפי תעריף שעתי. כמובן שמלכתחילה לא אהבתי את התשובה אבל השלמתי איתה כיוון שהייתי עובדת חדשה. אולם, הזמן מאז חלף, אני כבר למעלה משנה באותו מקום, והחודש נוכחתי לדעת כי המשכורת שלי נמוכה מאוד, כשהתייעצתי עם הנה"ח, גילינו כי לא שולמו לי הפרשי הש"נ כבר 5 חודשים, החל ממאי!!!!!! מנהל החשבונות עצמו אמר שהוא "שכח" ושכבר מדובר בסכום לא מבוטל. החודש קיבלתי העלאה במשכורת, ולפיה גם התעריף עבור הש"נ צפוי לעלות, לפיכך יהיה מדובר באופן קבוע בסכומים גבוהים יותר. הסוגייה מתחילה מאוד להטריד אותי, כיוון שלאחר התייעצות עם חבר, הוא טוען שהדבר אינו חוקי וכי הוא משפיע גם על ההפרשות שהמעסיק עושה עבורי לקרן ביטוח המנהלים (שנעשתה לי לאחר חצי שנה במקום עבודתי). האם נכון הדבר? ואם כן, מה ניתן לעשות בנידון מבלי לסכן את מקום עבדותי? אשמח לעצתכם. תודה מראש.
12.10.09 | 07:20

המעביד משלם עבור שעות נוספות באיחור רב - מה עושים ?

א. לצערי אין לי תשובתך פלא, כי בימינו כל מכתב דרישה המעובד יכול לעלות את חמתו של המעסיק ולגרום חלילה לפיטורים זה נכון שהמעסיק חייב לבצע פיטורים רק בתום לב, אבל עם ייעוץ משפטי נכון הוא יוכל למצוא את הדרך לפטרך - וחבל מאידך גם המצד איך שהוא כיום עבורך אינו נורמאלי ועל כן אני מציעה כי תפני במכתב או מייל אישי למנהל החשבונות דווקא ותצייני כי את מבקשת ממנו לבצע עבורך את החישובים מדי חודש ולא כעבור מספר חודשים שכן המצב שבו "שכחו" לבצע עבורך חישוב מזה 5 חודשים פוגע מאוד בשכרך ואת מפרנסת עיקרית / חשובה וכולי וכי חלילה את תגיעי למצב שאינך עומדת בהתחייבויותיך צייני במכתב כי את מצאת לנכון לפנות אליו בבקשה אישית תוך הסכמה שלא להעביר את הדברים ליתר העובדים. כך יתכן והנהלת החשבונות של המעביד יבין כי רצוי לוי לעבוד עבורך באופן אישי אפילו אם העבודה מעצבנת ב. ניתן במקביל לגשש מול המעסיק. יתכן והוא לא יודע שמנהל החשבונות מקבל שכר ובוחר לסכן אותו בתביעות של כלל העובדים בקשר להלנת שכר, כי באופן חוקי אכן מדובר בהלנה וניתן יהיה לקבל בגין כך פיצויי שיהיה בהצלחה נ.ב: תמיד ניתן יהיה לתבוע את ההפרשים רטרואקטיבית לאחר סיום עבודתך תוך שימת דגש כי פיצויי הלנה מתיישנים תוך 90 יום מיום שקיבלת את הכסף או 12 חודשים לכל היותר חיה לזר נוטקין, משרד עורכי דין www.hayalaw.com * אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי או תחליף לו*

חיה לזר נוטקין, משרד עו"ד וגישור

פלאוט 10, פארק המדע, רחובות

טל' 08-9453604, פקס 08-9453605

תחומי עיסוק:

דיני עבודה I דיני משפחה ן גירושין ן צוואות וירושות | הסכם יחסי ממון |

http://hayalaw.com/

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לו

עבור לעמוד
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה:
עבור לפורום:
דיני עבודה