הוראה מרופא תעסוקתי

האם מעסיק רשאי לפטר עובד במשרה של 6 שעות לאחר הוראה מרופא תעסוקתי לעבוד 4 שעות ביום? האם יש למעסיק זכות לא לכבד את הוראתו של הרופא התעסוקתי?

הפחתת שעות עבודה בהוראת רופא תעסוקתי

א. המעביד הוא זה שקובע מי עובד אצלו ומי לא, כלומר זו פרוגרטיבה של המעביד ב. יחד עם זאת המעביד מחוייב לעשות זאת בתום לב ואם יש חחש למשוא פנים ופיטורים שניגוד לדין - ניתן לתבוע ואף לדרוש צו השבה לעבודה ג. לעניין זה חשוב להדגיש, כי החוק ל-א אוסר על פיטורים בגלל מחלה או בזמן מחלה, ולכן ברור כי אם את, בהוראת רופא, מפחיתה את שעות עבודתך ומשנה את תנאי העבודה לאור ההפחתה הנ"ל, ולכן הפיטורים לכאורה ל-א נעשים בניגוד לדין ולכאורה המעביד פועל כדין ד. כמובן שאם המעביד ממשיך להעסיק אותך, הוא מחוייב ללכת לפי הוראת הרופא, שכן אחרת הוא עלול לפגוע בבריאותך ולהתבע... החלמה מהירה חיה לזר-נוטקין, עו"ד lazarhaya@walla.com

חיה לזר נוטקין, משרד עו"ד וגישור

פלאוט 10, פארק המדע, רחובות

טל' 08-9453604, פקס 08-9453605

תחומי עיסוק:

דיני עבודה I דיני משפחה ן גירושין ן צוואות וירושות | הסכם יחסי ממון |

http://hayalaw.com/

אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי ו/או תחליף לו

בהמשך לשאלתי

המעביד החזיר אותי לעבוד לאחר תקופה של 4 חודשי מחלה (אובדן כושר עבודה זמני). עם זאת הוא מתעלם מהוראת הרופא התעסוקתי ומזה למעלה מחודש אני עובדת לפחות שעתיים יותר מהדרישה של הרופא תעסוקתי. בעקבות זאת המצב הבריאותי שלי נפגע. מה אוכל לעשות? אם אני אתפטר האם אקבל פיצויים? האם אני יכולה לתבוע אותו על ההתעלמות מן המסמך והתדרדרות מצב הבריאותי?

תשובת המשך - מצב בריאותי לקוי

החוק מכיר בהתפטרות בדין פיטורים בעקבות מצב בריאותי לקוי, כך שאם יש לך מסמך רפואי מטעם רופא תעסוקתי הקובע כי אסור לך לעבוד בסוג העבודה שאת עובדת - אשרייך, אבל מאחר ואין הם פני הדברים אני מציעה להוציא למעביד מכתב (ולוודא כי מי מטעמו חותם על העתק כדי שלא יאמר "לא קיבלתי") ושם תצייני כי בהוראת רופא תעסוקתי את אמורה לעבוד 4 שעות וכי אם הוא ימשיך לדרוש כי שתעבדתי מעבר למה שקבע הרופא תאלצי להתפטר בדים מפוטרת על כך המשתמע מכך, כמו כן תצייני כי את שומרת לעצמך את הזכות לתבוע אותו בגין החמרת מצבך הרפואי בשך כך שהוא כפה עליך עבודה מעבר למה שנקבע ע"י הרופא ואת נאלצת לעשות כן בגלל חשש למקום עבודתך נ.ב בגלל שיתכן ויש ניואנסים נוספים בעובדות ובסיפור שלך אולי עדיף כי תפני לייעוץ משפטי-פרטני על מנת שלא יווצר מצב שאת יורה לעצמך ברגל... בהצלחה חיה לזר-נוטקין, עו"ד lazarhaya@walla.com

תחומי עיסוק:

קודם כל, תודה רבה..

אני מתייעצת עימך מאחר ואיני יודעת מה לעשות. הבעיה העיקרית שכל עו"ד לוקח כסף על ייעוץ ראשוני ואין לי את האפשרות הזו כעת... האם ידוע לך על שירות עו"ד הניתן בחינם בנושא דיני עבודה?

הפחתת שעות עבודה בהוראת רופא תעסוקתי

א. המעביד הוא זה שקובע מי עובד אצלו ומי לא, כלומר זו פרוגרטיבה של המעביד ב. יחד עם זאת המעביד מחוייב לעשות זאת בתום לב ואם יש חחש למשוא פנים ופיטורים שניגוד לדין - ניתן לתבוע ואף לדרוש צו השבה לעבודה ג. לעניין זה חשוב להדגיש, כי החוק ל-א אוסר על פיטורים בגלל מחלה או בזמן מחלה, ולכן ברור כי אם את, בהוראת רופא, מפחיתה את שעות עבודתך ומשנה את תנאי העבודה לאור ההפחתה הנ"ל, ולכן הפיטורים לכאורה ל-א נעשים בניגוד לדין ולכאורה המעביד פועל כדין ד. כמובן שאם המעביד ממשיך להעסיק אותך, הוא מחוייב ללכת לפי הוראת הרופא, שכן אחרת הוא עלול לפגוע בבריאותך ולהתבע... החלמה מהירה חיה לזר-נוטקין, עו"ד lazarhaya@walla.com

יש לי שאלה נוספת, אודה לך אם תעני לי

סוף כל סוף המעסיק החליט לכבד את ההוראה מהרופא תעסוקתי לעבוד 4 שעות ביום וזאת רק לאחר התערבות המשפחה שלי... בכל אופן, יש בידי שאלה. האם המעסיק אמור להוריד לי את התקן העבודתי ל4 שעות? כי זה פוגע בכל זכויותיי שצברתי עד כה. הכוונה היא שהמעסיק הוריד את משרתי ל50 אחוז משרה במקום 75 אחוז. תודה

קודם כל, תודה רבה..

אני מתייעצת עימך מאחר ואיני יודעת מה לעשות. הבעיה העיקרית שכל עו"ד לוקח כסף על ייעוץ ראשוני ואין לי את האפשרות הזו כעת... האם ידוע לך על שירות עו"ד הניתן בחינם בנושא דיני עבודה?

המשך תשובה

דיני עבודה הוא תחום שדורש בדר"כ בדיקה מעמיקה של פסיקה, חוקים והסכמים קיבוציים ולכן חשוב להבין שאם עוה"ד שיושב מולך לא מעניק לך ייעוץ מגובה באסמכתאות - הרי שיש לקחת את הנ"ל בערבון מוגבל, שכן הבדיקה (ככל הנראה) אינה מעמיקה ואישית יחד עם זאת, תוכלי לפנות לעמותת ידיד, שיל או הסתדרות על מנת שיבחנו את המקרה שלך. בשיל לוקחים איזה סכום סמלי על חשבון ואילו בעמותת ידיד לא לוקחים אפילו שקל בהצלחה חיה לזר-נוטקין, עו"ד lazarhaya@walla.com

תחומי עיסוק:

יש לי שאלה 

אני עובדת שנתיים באותו מקום עבודה לפני קצת יותר משנה וחצי עברתי תאונת עבודה באותו מקום ולפני כ חודשיים עברתי ניתוח ברגל עקב אותה פגיעה ולא עובדת כבר מזה 3 חודשיים יש לי כרגע אישור מרופא תעסוקתי שלא כשירה לחזור לעבודה לעוד 4 חודשיים בעבודה הדורשת מאמץ פיזי הליכה והרמת משאות כבדים אך יכולה לעבוד בישיבה חשוב לציין שכרגע אני תפקידי הוא מנהלת משמרת בחנות והעבודה היא פיזית קיבלתי מהמעסיק הצעה של לעבור לעבוד בתור מוקדנית בשירות הלקוחות שלהם אבל זה לרדת כרגע בתפקיד ולעבור לעבוד בעיר אחרת ממקום העבודה הנוכחי האם הסרב מגיע לי פיצויים או שבגלל שהמעסיק ניסה למצוא לי תפקיד אחר אז לא מגיע לי את הפיצויים אשמח לתשובה תודה רבה .

שלום,

קיבלתי מרופא תעסוקתי לעבוד 6 שעות למשך חודשיים.

אני עובדת בעבודה מסודרת כבר 15 שנים.

בעבודה הורידו לי את המשרה מ-100% ל- 75%, האם מותר להם לעשות את זה?

שלום רב,

אני עובדת עירייה 10 שנים על פי הסכם קיבוצי, אובחנתי כחולה כרונית לפני כמה שנים. השנה הייתה התפרצות המחלה בצורה דיי קשה, ביקשתי לצאת לחל"ת כיוון שנגמרו לי כל ימי המחלה שלי. בינתיים פניתי לרופא תעסוקתי שכתבה אבדן כושר עבודה זמני לשלושה חדשים. כעבור הזמן הזה שוב חזרתי אליה וקיבלתי הפחתה של השעות. הועסקתי כעובדת הוראה רכזת מועדונית בשעות אחר הצהריים, הקף המשרה היה 100אחוז ובנוסף 10 אחוז משרת אם(שעות הנקה). נכון לעכשיו לאחר המון כאב ועצבים כי לא כל כך רצו לתת לי את ה4 שעות בשעות בוקר, הצלחתי לקבל מהם משרה, אך הבעיה היא שהם לא מתכוונים לשלם לי עבור 6 שעות כי נגמרו לי ימי מחלה ובנוסף להכל הורידו לי את המשרה ל45 אחוז. האם זה ייתכן, והאם מותר להם לעשות זאת.

בנוסף גם הורידו לי את התוספת של שעת הנקה ומעונות יום, ויצא כך שנשארתי עם כלום כסף בעוד שאצטרך לעבוד 4 שעות.

הודה על תגובתכם בהקדם

שלום רב,

אני עובדת עירייה 10 שנים על פי הסכם קיבוצי, אובחנתי כחולה כרונית לפני כמה שנים. השנה הייתה התפרצות המחלה בצורה דיי קשה, ביקשתי לצאת לחל"ת כיוון שנגמרו לי כל ימי המחלה שלי. בינתיים פניתי לרופא תעסוקתי שכתבה אבדן כושר עבודה זמני לשלושה חדשים. כעבור הזמן הזה שוב חזרתי אליה וקיבלתי הפחתה של השעות. הועסקתי כעובדת הוראה רכזת מועדונית בשעות אחר הצהריים, הקף המשרה היה 100אחוז ובנוסף 10 אחוז משרת אם(שעות הנקה). נכון לעכשיו לאחר המון כאב ועצבים כי לא כל כך רצו לתת לי את ה4 שעות בשעות בוקר, הצלחתי לקבל מהם משרה, אך הבעיה היא שהם לא מתכוונים לשלם לי עבור 6 שעות כי נגמרו לי ימי מחלה ובנוסף להכל הורידו לי את המשרה ל45 אחוז. האם זה ייתכן, והאם מותר להם לעשות זאת.

בנוסף גם הורידו לי את התוספת של שעת הנקה ומעונות יום, ויצא כך שנשארתי עם כלום כסף בעוד שאצטרך לעבוד 4 שעות.

הודה על תגובתכם בהקדם

היי, רפואה שלמה

לגבי השאלה שלך- יתכן שיש פיתרון יותר פשוט- לתבוע את ביטוח לאומי. ניסית?

חיים קנר, משרד עו"ד 

פארק אולמפיה, כניסה c קומה 5, רח' מוטה גור 7 פתח תקווה

טל: 077/2007650 פקס: 03/7608801

תחומי עיסוק:

תאונות דרכים ותאונות עבודה | ייצוג בבתי משפט | תחום הבזק | דיני עבודה |  

https://twitter.com/hknr_law 

היי יש לי שאלה, אני עובדת במקום עבודה צבורי (בעירייה) אני עובדת שטח, כתוצאה מהליכה ממושכת בתפקידי מזה כ10 שנים נפגעתי בברכיים עקב הליכה מרובה, עליות, ומדרגות.

הבאתי למעסיק אישור מרופא תעסוקתי שאיני מתאימה לתפקיד כעובדת שטח עקב כך שנפגעתי בברכיים ושאיני יכולה לבצע את תפקידי כעובדת שטח יותר. הרופא התעסוקתי כתב שהמעסיק צריך למצוא לי תפקיד אחר עקב בעיה בברכיים, שהברכיים נפגעו כתוצאה מהליכה מרובה מהעבודה. השאלה שלי אם המעסיק יכול לפטר אותי או שהוא צריך למצוא לי תפקיד אחר במערכת? (לפי מה שכתב הרופא התעסוקתי).

אשמח אם תענו על שאלתי תודה ויום טוה

היי יש לי שאלה, אני עובדת במקום עבודה צבורי (בעירייה) אני עובדת שטח, כתוצאה מהליכה ממושכת בתפקידי מזה כ10 שנים נפגעתי בברכיים עקב הליכה מרובה, עליות, ומדרגות.

הבאתי למעסיק אישור מרופא תעסוקתי שאיני מתאימה לתפקיד כעובדת שטח עקב כך שנפגעתי בברכיים ושאיני יכולה לבצע את תפקידי כעובדת שטח יותר. הרופא התעסוקתי כתב שהמעסיק צריך למצוא לי תפקיד אחר עקב בעיה בברכיים, שהברכיים נפגעו כתוצאה מהליכה מרובה מהעבודה. השאלה שלי אם המעסיק יכול לפטר אותי או שהוא צריך למצוא לי תפקיד אחר במערכת? (לפי מה שכתב הרופא התעסוקתי).

אשמח אם תענו על שאלתי תודה ויום טוה

מפסק דין של בית הדין הארצי לעבודה עולה כי הדין הוא שעובדים השוהים בתקופת מחלה חלקית וממושכת, אשר נאלצים להעדר מן העבודה מספר שעות בכל יום באישורו של רופא תעסוקתי, מתבצעת "השלמת שכר" באמצעות תשלום דמי מחלה או דמי חופשה הצבורים להם, בגין ההפרש שבין שעות העבודה המבוצעות בפועל על ידי אותם עובדים, לבין סך שעות העבודה של היקף משרתם (משרה מלאה).

כלומר- בשלב הראשון עד למצוי כל ימי המחלה הקיימים לך- הוא לכאורה לא יוכל לפטר אותך ובמידת האפשר, הוא ימצא לך משרה חלופית.

לכן, רצוי לבחון הגשת תביעה לביטוח לאומי מסוג מחלת מקצוע.

כמו כן, לבחון אפשרות לתבוע את המעסיק על נזקי הגוף. אפשרות כזאת תעודד את המעסיק למצוא משרה חלופית גם לאחר מיצוי ימי המחלה העומדים לזכותך.

תרגישי טוב 

חיים קנר, משרד עו"ד 

פארק אולמפיה, כניסה c קומה 5, רח' מוטה גור 7 פתח תקווה

טל: 077/2007650 פקס: 03/7608801

תחומי עיסוק:

תאונות דרכים ותאונות עבודה | ייצוג בבתי משפט | תחום הבזק | דיני עבודה |  

https://twitter.com/hknr_law 

עבור לעמוד
,
בחזרה לפורום
כרגע בפורום זה: אין משתמשים רשומים
עבור לפורום: